SUA se tem de un deceniu pierdut pentru economia Europei

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 12 noiembrie 2014, 17:11 Economie | Finanţe


Statele Unite se tem de un "deceniu pierdut" pentru economia Europei si cer liderilor din regiune sa adopte "actiuni determinate" pentru a stopa declinul activitatii, a afirmat miercuri secretarul american al Trezoreriei, Jacob Lew, citat de AFP.

"Lumea nu poate sa isi permita un deceniu pierdut in Europa (...). Actiuni determinate ale autoritatilor nationale si ale altor institutii europene sunt necesare pentru a reduce riscul ca regiunea se cada intr-un declin mai profund", a declarat ministrul, intr-un discurs.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1954 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Aiurea! (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 17:57)

    Marionette [utilizator]

    Exact ce face Germania trebuie sa faca toata lumea! Investitii, dar din cash-ul economisit si nu imprumuturi la camatari! Probabil dl Jew prin "actiuni determinate" intelege imprumut ...
    • +2 (4 voturi)    
      Conform legilor economice de baza (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 21:50)

      agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Cand ai o economie performanta si exporti mult - valoarea monedei proprii creste. Euro nu creste din cauza tarilor in criza deci Germania inca exporta cu o moneda care nu ii reprezinta economia.

      Dar ... pe masura ce partenerii tai de afaceri saracesc, nu o sa mai poti exporta si iti raman 3 optiuni:
      1. Astepti sa descoperim martieni ca sa poti sa exporti pe Marte.
      2. Mai gasesti un Akis Tsochatzopoulos care sa ia mita ca sa'si bage tara in rahat cu contracte pentru firmele tale:

      http://www.spiegel.de/international/europe/complicit-in-corruption-how-german-companies-bribed-their-way-to-greek-deals-a-693973.html

      http://www.nytimes.com/2013/10/08/world/europe/greek-ex-minister-is-convicted-in-bribery-case.html?_r=0

      3. Te intorci la economia keynesiana si incepi sa investesti in infrastructura (uuuuhhh cheltuieli guvernamentale).
  • +3 (3 voturi)    
    Masuri determinate (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 19:06)

    muciflenduri [utilizator]

    Masuri determinate de ce?
    Chiar nu mai vorbim romaneste?
    Traducerea lui 'determined' nu e 'determinat', la fel cum in franceza nu se spune furculision la furculita.
    • +1 (1 vot)    
      exact (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 21:00)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      determinat are sensul de hotarit in fraza respectiva. Dar am vazut si traduceri de genul misilele rusesti, etc., asa ca furculision exista in limba romana si nu va disparea prea curind.
  • -1 (5 voturi)    
    Adica spune USA , (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 19:19)

    potaissa [utilizator]

    ei fiind de fapt motivul crizei din 2008, ca Europa nu stie ce face. Au si ei pontacii lor!
  • -1 (1 vot)    
    Exact (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 20:31)

    xolv [utilizator]

    Exact ce vrea si Ponta, taxe, impozite mai mari, inflatie !!! Imprumutati-va si consumati, consumati, consumati !
  • +2 (2 voturi)    
    The world cannot afford a European lost decade. (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:03)

    ..13 [utilizator]

    a spus Lew...

    Si pentru cei care cred ca USA vrea sa impuna ceva, il contrazic cu un citat din talk

    Europe has to make its own choices about the path forward, and a conversation among European leaders is underway about comprehensive actions that would include several balanced elements to complement the efforts of the ECB.

    In opinia lui Lew atuurile USA sunt:

    ... the U.S. economy entered the recession with more structural flexibility than most other developed countries.

    This fundamentally reflects the resilience and determination of the American people.

    It also reflects the ease of starting businesses, our highly competitive product markets, and the ability to reap rewards from entrepreneurship, characteristics that enable the U.S. economy to adapt to changing circumstances.

    An environment that encourages innovation is critical, and our energy revolution in the United States is an excellent example.

    Si acum putin despre investitii si bancile din USA

    The American Recovery and Reinvestment Act quickly provided a fiscal boost to get our economy started again, and supported those in need, while making investments in new technologies, energy production and transportation, building a stronger foundation for future growth.

    Our Troubled Asset Relief Program investments provided stability for our financial system, providing a credible backstop to more than 700 banks throughout the country, so they could continue or resume supporting local economies with credit and investment.

    Daca citesti prezentarea iti poti da seama cate sunt de facut in RO. si cum decidentii nostrii ar trebui sa fie ocupati- asta ca sa dovedim modestie - ma limitez doar la plapuma noastra RO...

    In incheiere concluziile care mi se par relevante:

    .. a sustained recovery with solid growth requires a compre economic policy – monetary, fiscal, and structural.

    A comprehensive approach must include—but not be limited to—sustainable fiscal policies along with M and LT structural reforms.