Victor Ponta, intrebat despre excesele ANAF-ului: Daca exista abuzuri, vor fi sanctionate / Vad ca exista deja o fratie a evazionistilor

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 martie 2015, 12:50 Economie | Finanţe


Premierul Victor Ponta afirma ca eventualele abuzuri comise de inspectorii ANAF vor fi sanctionate, dar a acuzat existenta unei "fratii a evazionistilor fiscali".

"Avem companii si in media care datoreaza bugetului de stat peste o suta de milioane de lei si atunci evident ca se lupta cu ANAF pentru a nu plati taxe si impozite", a spus Ponta, inainte de a adauga:

"Cand nu platesti nicio taxa si niciun impozit, e asa de usor sa critici..."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4554 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Ăhăăă (Luni, 30 martie 2015, 11:56)

    CititorulComentator [utilizator]

    Frăția evazioniștilor există de ceva vreme, sub îndrumarea matale s-au consolidat.
  • +12 (12 voturi)    
    Cumnatul, sora, mama.... (Luni, 30 martie 2015, 12:03)

    Johanis [utilizator]

    fac parte din aceasta fratie?
  • +10 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 30 martie 2015, 12:04)

    Hipius [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Viorele Viorele (Luni, 30 martie 2015, 12:08)

    CititorulComentator [utilizator]

    Pai tie ti se pare normal sa se inchida un magazin pentru 3 lei 50 lei in timp ce voi nu declarati zeci, sute de mii de euro?

    Ia d-aci:
    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-19758729-producator-preparate-din-carne-refuza-inchida-magazin-unde-anaf-gasit-50-lei-minus-dispus-amenda-5-000-lei.htm

    Nesimtitilor! Vreti sa fie totata tara de asistati sa va voteze aiurea.

    LEPRE ORDINARE CE SUNTETI!
    • +3 (3 voturi)    
      in loc sa controleze (Luni, 30 martie 2015, 15:29)

      John1712 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      de exemplu, piata de flori de pe Calea Rahovei.

      Cand se va inchide pentru neemiterea niciunui bon fiscal in ultimii douazeci si ceva de ani???
  • +2 (2 voturi)    
    Dati parazitii afara din ANAF! (Luni, 30 martie 2015, 12:20)

    emil bobu [utilizator]

    ANAF e plin de incompetenti, luati de pe la toate agentiile, care nu fac nimic toata ziua si iau salariul pe degeaba.

    Dati-i afara din ANAF! Si aduceti inapoi primele de succes, ca sa se angajeze si oameni competenti la ANAF, nu numai rudele politrucilor!
  • +2 (2 voturi)    
    ghinion (Luni, 30 martie 2015, 12:43)

    Reader [anonim]

    "fratia lor a functionat mai bine ca a noastra" - ca sa remixam o replica celebra a unui clasic in viata.
  • +4 (4 voturi)    
    aoleo... (Luni, 30 martie 2015, 12:57)

    liviu_ [utilizator]

    omu asta e dobitoc...
    nu e vorba de fratie a evazionistilor e vorba de logica. si nici macar de exces de zel... legea le permite sa iti inchida firma 3 luni pentru 1 lei datorie DAR !!!!
    nu e logic.
    inchizi o firma ... firma respectica (pentru prosti care nu pricep) NU ARE PROFIT in perioada aia + cateva luni dupa deci statul PIERDE BANI !!! poate asa intelege tovarasul monta!. dar probabil o sa inteleaga atunci cand o sa vada ca anaf nu aduce bani la buget , ci de fapt ia.

    inchiderea firmei ar trebui sa se faca la abuzuri GRAVE nu la 50 de lei lipsa... dar ce sa-i faci... aia sunt platici la norma ponta vrea sa dea bine pe sticla.... si cand o sa se trezeasca ca excedentu bugetar se duce dracu o sa se intrebe de ce.
    oricum am inteles ca investitii 0 ca doar trebuie sa taiem tva
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Luni, 30 martie 2015, 12:57)

    Sarmis [utilizator]

    Si ghici cine conduce "fratia" Ponta...ministrul tau de finante.
  • +10 (10 voturi)    
    stie ce spune, au si evazionistii fratii lor (Luni, 30 martie 2015, 12:58)

    snowflake [utilizator]

    doar el este liderul fratiei coruptilor fapt care s-a vazut in mod incontestabil la votul pentru ridicarea imunitatii lui sova
  • +11 (11 voturi)    
    Evident, are dreptate (Luni, 30 martie 2015, 13:01)

    Vasilena [utilizator]

    Frăţia hoţilor există, o vedem zilnic la TV. Şi mai fac şi legi pentru prostime
  • +3 (3 voturi)    
    Asta-i sanatos? (Luni, 30 martie 2015, 13:09)

    Paul [anonim]

    D-le, Poate sa-mi spuna cineva daca Ponta asta-i sanatos la cap? Pentru asta si ANAF chioscarii si buticarii sunt evazionistii? Da' asta stie ca daca ai un chiosc si vizi numai pe casa de marcat dai faliment intr-o luna? De asta au aprobat nenorocitii astia constructia de supermarket-uri in mijlocul oraselor? Ca sa starpeasca coruptia? Da' prostii astia stiu ca pe rafturile supermarket-urilor max. 10% din produse sunt romanesti? spre fericirea fratujului, neamtului si a altora?
  • +9 (9 voturi)    
    pai stii cum e aia...:hotului de hot ii este frica (Luni, 30 martie 2015, 13:09)

    dt [anonim]

    Ponta e Ali Baba...:-)
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 30 martie 2015, 13:24)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    Lupul moralist (Luni, 30 martie 2015, 13:38)

    Calin [anonim]

    Da ma Ponta.
    E normal sa te uiti cu dispret la cei care fura 3, 5, 10 lei. Nu toata lumea fura ca ai vostri cate juma' de tara o data.
  • +2 (2 voturi)    
    Who's who? (Luni, 30 martie 2015, 15:42)

    cronicarul dupa ureche [utilizator]

    Daca asta-i Frodo Ponta, socrelu e Gandalf, Romania-i Pamantul de Mijloc iar locuitorii sai sunt oameni, hobbiti, elfi, pitici, vrãjitori, troli si orci, oare totusi cine e Gollum?
  • +2 (2 voturi)    
    Fratia evazionistilor (Luni, 30 martie 2015, 17:12)

    ostrogotul [anonim]

    e aceasi cu fratia parlamentarilor