Germania incheie anul 2015 cu un excedent de 12 miliarde euro / Banii vor fi folositi pentru integrarea refugiatilor

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:53 Economie | Finanţe


Bugetul statului federal german a terminat anul 2015 cu un excedent estimat la 12,1 miliarde de euro, care va fi folosit pentru a finanta gazduirea si integrarea refugiatilor in Germania, a anuntat miercuri ministerul Finantelor, citat de AFP.

Cheltuielile statului s-au ridicat in total la 299,3 miliarde de euro, in timp ce veniturile au fost de 311,4 miliarde.

Este al doilea an in care guvernul inchide bugetul fara noi datorii, iar acest lucru nu s-a mai intamplat din 1969. Previziunile indica un buget cel putin pe echilibru pana in 2019.

"Vom avea o nevoie urgenta de acest excedent pentru a finanta cheltuielile suplimentare pentru gazduirea si integrarea refugiatilor", a afirmat ministrul Finantelor, Wolfgang Schauble, citat in acest comunicat.

Statul federal a bugetat deja 8 miliarde de euro suplimentari pentru primirea refugatilor in 2016. Intre altele, statele regionale au prevazut la randul lor cheltuieli de circa 17 miliarde in 2016 pentru acest capitol.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2129 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Integrarea refugiaților (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:57)

    CititorulComentator [utilizator]

    Nu se specifică dacă se referă la cei cu bombe sau cei fără?
  • +6 (6 voturi)    
    normal .... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:34)

    trebol [utilizator]

    asta e si motivul pt. care au fost adusi - pomparea banilor in economie ...
  • +12 (12 voturi)    
    ce fericiti trebuie sa fie nemtii! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:55)

    sd [anonim]

    sa stie si ei pt. ce au muncit si au fost economi si cumpatati.
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 19:09)

    pathfinder [utilizator]

    Aia de la Koln erau deja integrati?!?
    Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
  • +1 (1 vot)    
    hm (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 21:25)

    franz [anonim]

    http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/occasional_paper/2015/pdf/ocp214_en.pdf

    un raport bunicel.

    anul asta sa vedem cat mai scade pretul petrolului ca sa mai faca castig si cat mai apuca sa exporte in China.
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 22:51)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    BRAVO....integrati-i pe arabi ,dar si pe tiganii (Joi, 14 ianuarie 2016, 1:28)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    de la noi, ca noi nu ne pricepem.......daca reusiti, va facem o statue pt. recunostinta vesnica, amin.
  • +2 (2 voturi)    
    oare ce spune neamtul de rand? (Vineri, 15 ianuarie 2016, 11:15)

    jackalphonse [utilizator]

    Pai daca -i integreaza, inseamna ca "migrantii" au devenit "imigranti".
  • +1 (1 vot)    
    A luat-o razna merchel (Duminică, 24 ianuarie 2016, 14:07)

    Tgica [anonim]

    si contribuabilii germani ce zic de asta?
    Mare tara, mare caracter...
    Pai sa ne refugiem si noi acolo. Si sa dam sfoara-n lume.
    Sint peste un miliard de oameni ce ar dori sa se stramute din diverse cauze .
    Hai cu totii la Berlin ca sigur o sa fie bine!