Fiscul isi indreapta atentia spre locuintele inchiriate: Tendinta accentuata de nedeclarare

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2016, 16:37 Economie | Finanţe


Seful ANAF, Dragos Doros, a declarat vineri, la Europa FM, ca a observat ca exista foarte multi romani care isi inchiriaza locuintele fara sa declare veniturile obtinute.

"Am observat o tendinta accentuata de nedeclarare. Ii vom informa pe proprietarii care isi inchiriaza locuintele", a afirmat el.

"Vom merge direct la asociatiile de proprietari, in punctele unde stim ca exista o concentrare mai mare, astfel incat proprietarii sa stie ce au de facut. Adica sa-si declare veniturile si sa plateasca. Pasul 2 al acestui focus este ca vom merge in control", a spus Dragos Doros, citat pe site-ul europafm.ro.

Acesta a afirmat ca "rata de contracte de inchiriere este destul de mica" iar Fiscul incearca acum sa "scoata la lumina cat mai multe din aceste tipuri de venituri".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





8194 vizualizari

  • +12 (38 voturi)    
    mai bine (Vineri, 30 septembrie 2016, 16:49)

    deville2010 [utilizator]

    duce-ti-va la negoita....sa vedeti ce evaziune face.Tot in mentalitatea asta ati ramas....cele cateva sute de lei obtinuti din chirie.La bloc
    • +6 (14 voturi)    
      mentalitatea (Vineri, 30 septembrie 2016, 19:54)

      mita sucila [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      mentalitatea e ca fiecare trebuie sa respecte legea/sa plateasca impozitele samd. De aici , apoi, poti avea pretentii (politicieni de calitate, o tara sanatoasa,etc)
    • +4 (14 voturi)    
      Nu stiu tu ce faci! (Vineri, 30 septembrie 2016, 23:42)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      Dar eu dau 60% din ce castig statului. De ce ala care traieste mai bine din cauza ca inchiriaza sa nu isi plateasca partea?
  • +17 (19 voturi)    
    pamflet (Vineri, 30 septembrie 2016, 16:56)

    lenderDK [utilizator]

    Noroc ca ANAF-ul nu isi baga nasul in platformele pitagora si argus. Ca acolo gaseau toti proprietarii care vand si inchiriaza.

    Agentii imobiliari respira linistiti: seva speculei imobiliare va curge in continuare! Altfel este risc sistemic!

    Daca institutiile statului ar lua la puricat agentiile imobiliare si platformele pitagora si argus, ar fi prea mult de munca ptr procurori.
    • +4 (18 voturi)    
      vechile metehne - "secu" redivivus (Vineri, 30 septembrie 2016, 18:30)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui lenderDK

      sa-i transforme pe presedintii de asociatii in turnatori.
      • +1 (1 vot)    
        pamflet (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 10:50)

        lenderDK [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Nu le trebuie nici un turnator din asociatie. Platformele pitagora si argus te fileaza automat in momentul cand publici un anunt imobiliar. Functioneaza ca un serviciu secret: Astia au anunturile imobiliare publicate de proprietari in ultimii 15 ani, chiar si mai mult.

        Nu conteaza ca sunt date personale, ca nu ti-ai dat acordul sa fie preluate, nu ai drepturi in fata agentilor imobiliari. Nici o institutie a statului nu se baga peste ei: protectia datelor anspdcp, anpc etc.

        Statul roman permite aceste lucruri si ar fi posibil sa foloseasca aceste date private pentru ANAF.
    • +6 (8 voturi)    
      Si Airbnb merge la puricat (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 0:46)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui lenderDK

      Hai ca usor. E pe plata cu card pe care statu' o sprijina ca cica nu face evaziune. E acu' sa-i vedem daca sint ipocriti sau e pe bune!
      • +1 (1 vot)    
        pamflet (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 10:51)

        lenderDK [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Cauta ce inseamna pitagora si argus. Nu e vorba de airbnb ca acolo te inscrii singur. Platformele alea te fileaza fara sa vrei si iti vand datele personale catre agentiile imobiliare.
  • -3 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 30 septembrie 2016, 17:01)

    [anonim]

    • -1 (5 voturi)    
      Iauzi... (Vineri, 30 septembrie 2016, 21:37)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui

      Adica un apartament 3 camere in Bucuresti zona centrala se inchiriaza la pret la fel ca o garsoniera din Vaslui? Sau tu nu stii cum se impoziteaza? Ca tu nu platesti taxe...
  • +4 (10 voturi)    
    Eheeee (Vineri, 30 septembrie 2016, 17:07)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Statul nu stie nimic. Nu vrea sa stie. El vrea doar sa se conformeze cat mai multi voluntar ca sa nu fie nevoiti sa si munceasca pe teren. Afirmatii in presa, scrisori, zero barat :))) Cafeluta e rege!
    • -2 (2 voturi)    
      Da Da Da (Vineri, 30 septembrie 2016, 21:39)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Pana te prinde si incepi sa plangi ca fata mare inainte de maritis...
  • +2 (10 voturi)    
    :) (Vineri, 30 septembrie 2016, 19:12)

    Xorciser [utilizator]

    Problema apare pentru ca statul nu are o evidenta a locuintelor. Atunci ar fi foarte usor de aflat cine locuieste in locuinta proprie sau inchiriaza samd.

    E un demers foarte bun, chiar si pentru proprietarii care au locuinte pe care le inchiriaza (inclusiv eu). In piata sunt permanent oferte mai ieftine de inchiriere de la cei care isi inchiriaza locuintele la negru.

    Acum impozitele nici nu mai sunt asa mari (40% din venit e deductibil la impozitare), asa ca in final toata impozitarea (impozit pe venit + CASS) este sub 13% din chiria bruta....
    • -3 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 30 septembrie 2016, 21:22)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Nu prea inteleg cine ti-a dat minus.
      Sau, de fapt, inteleg...
  • +4 (6 voturi)    
    AirBnB este pentru chirii ce Uber este pentru taxi (Vineri, 30 septembrie 2016, 22:31)

    Nyk1 [utilizator]

    Urez din mers ANAFului succesuri în impozitarea ambelor!
  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 3:26)

    [anonim]