Ungaria se confrunta cu cel mai mare deficit de forta de munca din istoria sa / Nivele record inregistreaza si Japonia, Romania si Bulgaria

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:58 Economie | Finanţe


Peste jumatate dintre companiile din Ungaria nu isi pot completa posturile vacante din cauza lipsei de forta de munca, arata o statistica prezentata marti de ManpowerGroup si citata de Reuters, care precizeaza ca este vorba de cel mai inalt nivel inregistrat vreodata de aceasta tara.

Anii de imigratie in Europa Occidentala au creat deficite de forta de munca in tarile UE de pe flancul estic precum Ungaria, Polonia sau Cehia.

Studiul anual realizat de ManpowerGroup arata ca 57 la suta dintre companiile ungare respondente au dificultati in a recruta muncitori, o crestere cu 10 puncte fata de anul trecut. Studiul la nivel global realizat in 42 de tari indica un nivel de 40 la suta.

Companiile ungare "concureaza pentru muncitori nu doar cu rivalii locali ci si cu angajatori din Europa vestica si cu tarile vecine, de asemenea", a declarat directorul local al ManpowerGroup, Laszlo Dalanyi.

Acesta a aratat ca cel mai mare dezavantaj al companiilor din Ungaria este salariul mic oferit muncitorilor, iar o majorare a salariilor risca sa le ameninte competitivitatea.

"Oricum, deficitul de forta de munca a atins o astfel de dimensiune incat afecteaza de asemenea competitivitatea", a aratat el.

Studiul arata ca o treime dintre companiile ungare nu isi pot ocupa posturile vacante deoarece nu exista nici macar un aplicant pentru aceste pozitii. O alta treime dintre companii intampina probleme din cauza lipsei de calificare a candidatilor.

Lista celor 10 sectoare care se confrunta cu cel mai mare deficit include domenii de la tamplari, electricieni sau instalatori pana la ingineri, doctori, contabili si programatori.

Studiul indica un deficit puternic de forta de munca si in Japonia, unde 86 la suta dintre companii intampina probleme de acelasi gen, in timp ce Romania si Bulgaria inregistreaza nivele de 72 si, respectiv, 62 la suta.

Samsung Electronics a angajat ucraineni pentru fabrica sa din Ungaria iar Audi si Daimler afirma si ele ca simt impactul lipsei de forta de munca.

Rata somajului a scazut la 4,9 la suta in perioada iunie - august in conditiile in care salariile brute au cunoscut un avans anual de 6,9 la suta in conditii de inflatie zero.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5790 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    pai daca au pus gard (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:09)

    moka [utilizator]

    acu o sa sufere, asta e.
  • +4 (6 voturi)    
    ManpowerGroup ? Glumiti? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:12)

    Amad [utilizator]

    Da, exista deficit de forta de munca, de forta de munca calificata care sa munceasca pe salariul minim.
    Daca vrei ceva mai mult, nu mai esti competitiv.
    • +1 (1 vot)    
      ManpowerGroup (Joi, 27 octombrie 2016, 15:08)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      ManpowerGroup este o firma care inchiriaza forta de munca.
      Adica firma X are nevoie de un muncitor si vine la ManpowerGroup sa inchirieze unul pentru o perioada limitata, plateste o suma de bani lui ManpowerGroup iar aceasta ii da muncitorului minim pe economie sau cat mai putin posibil, iar restul de bani ramane firmei. Investitia firmei ManpowerGroup este de un birou inchiriat , doua calculatoare si doua functionare angajate. Investitie minima ,profit maxim. Astfel de firme sunt numite ,, negutatorii de sclavi "
  • +2 (6 voturi)    
    LOL (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:21)

    cezarjipa [utilizator]

    Intr-o tara cu lefuri mediene de sub 400 euro pe luna sa te plangi de lipsa de forta de munca e deja prea mult.
  • +3 (7 voturi)    
    Da Da da (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:34)

    MoemBius [utilizator]

    adica isi dau seama ca au salarii mici
    dar nu fac nimic pentru ca le afecteaza productivitatea
    Comasarea unei idei noi nici comunisti nici capitalisti.....japca
    asa ati merita voi sa se mai angajeze bau bau
    Cum e cu treaba aia cu libera piata
    Cerere ...oferta?
    s-au schimbat datele problemei
    era vorba sa va intalniti la mijloc
    mai pun unii mai lasa altii
    da ....voi nu ....sa nu puneti nimic ca va scade productivitatea
    asa mi e o scarba de genul astora
    baietii de la hot news e cumva si publicitate mascata?
    va obliga cineva sa scrieti asa si sa ii lasati pe astia sa i bata joc de noi toti
    e deficit e deficit da noi nu marim salariile ca pierdem bani
    mai bine vin fraierii si pierd ei decat sa pierdem noi
    halal abordare de angajator
    si o mai fac si in public
  • +3 (3 voturi)    
    numai asa de chi chi (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:39)

    MoemBius [utilizator]

    aici sint datele
    avem profituri mai mari cu 11 % si nu ne mai ajunge
    http://investor.manpowergroup.com/2015AnnualReport/ceo-message.html
  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:44)

    [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    ManpowerGroup (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:45)

    mitg [utilizator]

    Ce propune acest ManpowerGroup, sa-si "diversifice" Ungaria piata locurilor de munca cu oaresce alogeni?
  • +3 (3 voturi)    
    care (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:52)

    cladob [utilizator]

    e profitul acestor companii ?
  • +5 (5 voturi)    
    Doar calificare (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:52)

    AdrianBorza [utilizator]

    In Romania nu e deficit de forta de munca, ci doar de forta de munca cu calificarea potrivita. Sunt destui oameni fara ocupatie, dar nu stiu sa faca nimic din ceea ce se cauta. Mai sunt si aia de sprijina gardul barului din sat, dar nu cred ca sunt luati in seama decat la vot.
  • +1 (1 vot)    
    &2% din companiile din RO au deficit de forta de.. (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:58)

    Mircea1978 [utilizator]

    munca???
    Pai si asistatii sociali de ce nu muncesc?
    • +1 (1 vot)    
      cum de ce? (Joi, 27 octombrie 2016, 10:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      Pentru ca nu vor. Pentru ai, calificativul de asistat social e deja o meserie. In mare parte sunt lenesi (aia harnici culeg capsuni sau au grija de batrini prin europa de vest) si prefera putinul fara efort in locul putinului nitel mai mult cu efort. Nu spun ca n-or fi exceptii, dar pentru marea masa de asistati doar foamea poate fi un argument pentru a munci. Doar ca ajutorul social e suficient incit sa-si pacaleasca foamea...
  • +3 (5 voturi)    
    Asa zice patronul? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 23:43)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Cred ca titlul corect ar fi: Deficit pt. cei ce vor salarii de mizerie. Profituri de miliarde si voi vreti angajati pe 2 lei? Angajati refugiati, dupa cum zice Merkel, si veti castiga....mai mult....
  • -2 (2 voturi)    
    Hilar (Joi, 27 octombrie 2016, 5:13)

    KostasP [utilizator]

    N-au forta de munca. Sa dea jos gardul ala de la granita cu sarbii. Lol.