Economia britanica rezista socului Brexitului: Crestere de 0,5% dupa referendumul din iunie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 octombrie 2016, 13:12 Economie | Finanţe


Brexit
Foto: pixabay.com
Economia Marii Britanii pare sa fi rezistat socului Brexitului, atingand o crestere de 0,5% in trimestrul care a urmat deciziei britanicilor de a parasi UE in referendumul din 23 iunie, scrie AFP.

Cifrele oficiale anuntate joi sunt mai mari decat estimarile economistilor, care se asteptau la o crestere de 0,3% pentru trimestrul trei, potrivit agentiei Bloomberg.

Cresterea Produsului Intern Brut (PIB) al tarii a incetinit usor in perioada iulie - septembrie in raport cu trimestrul precedent, cand s-a inregistrat o crestere de 0,7%, potrivit statisticilor oficiale.

Este vorba de prima estimare a biroului de statistica pentru perioada estivala.

"Perspectiva cresterii nu este pentru moment afectata de maniera generala de referendumul asupra UE si o performanta buna a serviciilor a permis compensarea unei replieri a altor sectoare de activitate", potrivit biroului de statistica.

Inainte de referendumul din 23 iunie, marea majoritate a economistilor se astepta la o franare neta a economiei britanice, in cazul unei victorii a Brexitului. Banca Angliei (BoE) a recurs chiar la o relaxare a politicii monetare, pentru prima oara in ultimii sapte ani, pentru a sustine economia in fata riscurilor de incetinire.

Dar consumatorii britanici au continuat sa cheltuiasca de maniera viguroasa in toata aceasta perioada, obiceiurile lor neparand sa fie afectate de elementele potential ingrijoratoare - precum caderea puternica a lirei fata de euro si dolar.

Lira a urcat usor dupa publicarea acestor date statistice.

Numerosi economisti cred insa in continuare ca economia Regatului nu va mai rezista la fel de bine anul viitor, cand vor fi lansate negocierile formale de iesire din UE.

Preturile, care aproape au stagnat anul trecut, au inceput sa creasca, cu o inflatie de 1,0% in septembrie, in cifre anualizate, iar pentru anul viitor se asteapta o crestere si mai puternica, pe fondul scumpirii importurilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1620 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    ce soc? brexit nu a avut loc inca (Joi, 27 octombrie 2016, 13:18)

    hartagramz [utilizator]

    economia UK se comporta inca normal pentru ca tara este inca membra UE si are acces la piata unica. Brexitul e doar declarativ pana acum nu s-a luat nicio masura in acest sens.
  • -24 (28 voturi)    
    ar fi bine (Joi, 27 octombrie 2016, 13:20)

    xanti [utilizator]

    Sa iesim si noi UE a adus numai necazuri saracie si somaj.
    • +5 (11 voturi)    
      Specifica si tu cand (Joi, 27 octombrie 2016, 13:27)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      folosesti sarcasmul. Nu toti se prind.
    • +1 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 27 octombrie 2016, 14:11)

      valli [anonim] i-a raspuns lui xanti

  • +16 (16 voturi)    
    care brexit?!? (Joi, 27 octombrie 2016, 13:23)

    bogdan1477 [utilizator]

    Economia britanice rezista socului votului pt brexit, ca brexitul nici macar n-a fost declansat inca. Si depinde ce brexit vom avea. Daca dupa Brexit UK va avea aceleasi drepturi si aceleasi obligatii (inclusiv o contributie la bugetul EU sub alta forma, atunci nu vor avea soc. Daca in schimb vom avea un brexit dur, cu taxe pe piata UE, mare parte din automotive si banci se vor reloca in alte zone. Si sa vezi atunci soc... Deja se vede ca UK nu mai are aceeasi influenta in UE, doar daca ne uitam la legea care doreste sa elimine expatrierea profiturilor prin impozit pe profit fix pe tot ce inseamna stat UE.
  • +7 (11 voturi)    
    Termen scurt si termen lung (Joi, 27 octombrie 2016, 13:31)

    schumi [utilizator]

    Economia UK este puternica si ar fi fost jenant sa fie afectata pe termen atat de scurt. Doar o economie slaba resimte socuri in doar cateva luni de la un eveniment asemanator Brexitului.
    Efectele se vor vedea usor usor incepand cu sarbatirole de anul acesta. Preturile au crescut simtitor. Faptul ca englezul de rand a cheltuit mai mult este partial si o consecinta a cresterii pretului la produsele importate. Si nu mai zic de concediile din Europa unde s-a cheltuit cu un procent de minim 10%.
    Dar consumatorul englez este ultranationalist si foarte usor de spalat pe creier cu sloganuri populiste de care profita acum supermarketurile. Daca mai adaugi si faptul ca nu este pretentios si nu face diferenta intre chinezarii, incepi sa intelegi de ce au success atat de mare supermarketurile gen bazar cu preturi de 1 lira...
    Semnele recesiunii exista, dar crestere o sa fie pana in momentul in care o sa se prabuseasca bula UK.
    • 0 (0 voturi)    
      Cam asa si nu prea (Joi, 27 octombrie 2016, 22:04)

      Nicuteo [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      1. Nu cheltuiesc mai mult englezii, ci miile de turisti in plus care au venit in UK dupa Brexit, pentru ca e cu vreo 30-40% mai ieftin.

      2. Consumatorii nu fac diferenta intre chinezarii si ce? Ca toata lumea e plina de cinezarii

      3. Preturile nu au crescut (inca). Nu ca nu cor creste, dar hai sa vorbim despre realitate
  • +10 (12 voturi)    
    care brexit? (Joi, 27 octombrie 2016, 13:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    usor cu pianu pe scari , mai e pana atunci!
  • -6 (10 voturi)    
    Nu moare Uk fara Ue.... (Joi, 27 octombrie 2016, 13:47)

    Toni_Romania [utilizator]

    Nu moare Uk fara Ue.... am vbit recent cu un consultant englez...... Uk are piata ei de desfacere...e imensa..... tot Commonwealthul Africa India ...chiar si toate tarile din golf Emiratele Qatar Kuweit toate lucreaza cu British specs .....si au furnizori britanici...de ce sa imparta prajitura cu altii?......
    • +5 (7 voturi)    
      UK e in UE (Joi, 27 octombrie 2016, 14:16)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Pana una alta momentan UK e inca in UE...de aia si si venit repede madam May sa semneze CETA cu Canada joia trecuta.

      Asa ca ce Brexit???

      Eu astept o data citirea articolului 50 ca mi s-o lungit gatu' de atata asteptare.
    • 0 (2 voturi)    
      haha (Joi, 27 octombrie 2016, 15:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      uk este in ue momentan...
      nu s-a intamplat pana acum decat un vot intr-un referendum care nu e obligatoriu! adica uk nici macar nu e obligata sa respecte votul...
      si totusi lira a ajuns de la 5.0x de la 5.5x...
      momentan nu s-a intamplat nimic!
      o sa mai fie un soc cand o sa declare brexitu pe bune... posiibl ca lira sa ajunga sub euro... si apoi cand o sa iasa efectiv.... sa vezi atunci distractie...