​Rusia revine la practica din epoca sovietica si reia imprumuturile de la populatia

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2017, 12:15 Economie | Finanţe


Statul rus, confruntat cu o scadere a veniturilor din exporturile de hidrocarburi, va relansa in aprilie o practica curenta in epoca sovietica - imprumuturile de la populatia, a anuntat luni ministrul Finantelor, Anton Siluanov, potrivit AFP.

Pentru prima oara din anii 1990, rusii vor avea de acum posibilitatea sa cumpere direct, de doua ori pe an, obligatiuni de stat, pe langa cele propuse in mod traditional investitorilor institutionali pe piata obligatiunilor.

"Valoarea totala a emisiunilor de astfel de titluri va putea varia intre 20 si 30 de miliarde de ruble pe an", respectiv intre 325 milioane si 500 milioane de euro la cursul actual, a precizat Siluanov, citat de agentiile rusesti.

Prima emisiune va fi lansata in aprilie si va consta in obligatiuni cu scadenta la trei ani si cu o dobanda medie de 8,5%, peste rata inflatiei (circa 5% in cifre anualizate in prezent) dar sub rata pentru depozitele bancare.

Fiecare rus va putea cumpara obligatiuni cu valori cuprinse intre 30.000 de ruble (500 euro) si 25 de milioane de ruble (400.000 euro), a precizat ministrul.

Bugetul pentru acest an este construit pe un deficit de 3,2% din PIB, fata de 3,6% in 2016, in conditiile in care echilibrat inainte de criza ucraineana si reducerea cotatiilor petrolului. Aceasta previziune este construita pe un pret al barilului de 40 de dolari, fata de 55 de dolari de la inceputul anului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5106 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Romania face acelasi lucru (Luni, 27 februarie 2017, 12:22)

    paul22 [utilizator]

    Chiar Hotnews a scris anul trecut ( https://goo.gl/EYAFo1 ): Titlurile de stat pentru populatie, lansate de Ministerul Finantelor Publice (MFP), vor putea fi achizitionate in perioada 11 - 29 iulie 2016, valoarea nominala fiind de 100 de lei, scadenta la doi ani, iar dobanda de 2,15% pe an. Valoarea totala a emisiunii este de 100 de milioane de lei.
    Ministerul Finantelor Publice a emis titluri de stat pentru populatie in iunie 2015, pentru prima data dupa zece ani de absenta pe aceasta piata. Valoarea emisiunii de anul trecut [2015] a fost tot de 100 de milioane de lei.
    • +8 (10 voturi)    
      o mica diferenta (Luni, 27 februarie 2017, 12:48)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui paul22

      in Romania se dadeau banii inapoi, pe cand in URSS de obicei nu :D
  • +4 (4 voturi)    
    Alooo... (Luni, 27 februarie 2017, 12:30)

    strelka [utilizator]

    Sa se dea numai cite una sa ajunga la toata lumea.....dupa ceafa fireste....
  • +8 (10 voturi)    
    Mama Rusie e disperata (Luni, 27 februarie 2017, 12:49)

    fit [utilizator]

    ...de aceea ia masuri disperate sa reduca deficitul bugetar.

    Inconstienta disperata a PSD ridicand nivelul deficitului si la noi in Romania ne poate duce la instabilitate si... justificarea unor masuri disperate si la noi.
    • 0 (4 voturi)    
      P$D Va Dubla Datoria EXterna in 2018 (Luni, 27 februarie 2017, 15:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui fit

      cu programul TVA zero la immobile - loc de frude si interpretari imobiliare...cine ar fi un beneficiar ? pai niste frati numiti RIN care au niscaiva zeci de euro din TVA imobiliar...si altii...si altii
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 27 februarie 2017, 13:31)

    [anonim]

    • -4 (8 voturi)    
      corect (Luni, 27 februarie 2017, 14:23)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui

      Maine vom vedea un articol: "Rusii polueaza Terra". De parca in 2010 BP ce a facut cu accidentul Deepwater Horizon?
      • +3 (5 voturi)    
        BP (Luni, 27 februarie 2017, 15:21)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        A platit 22 miliarde de dolari despagubire. Urss a platit ceva cand au facut praf unitatea nucleara de la cernobal si au iradiat toata europa? Mosule, eu cred ca tie iti lipseste ceea ce se numeste discernamant. Incearca sa te tratezi.
  • +2 (4 voturi)    
    Pai atunci ce-a facut "Robocop" in 1991 cand (Luni, 27 februarie 2017, 13:37)

    Susufler0 [utilizator]

    a "nationalizat "valuta, cum se cheama ?

    PS. Bolsevism ?
  • -1 (3 voturi)    
    Am o propunere rezonabila (Luni, 27 februarie 2017, 15:10)

    Rescator [utilizator]

    Sa contribuim si noi romanii cu ce putem sa salvam
    Mama Rusia,cu o singura conditie,la fel de normala,
    sa ne lase in pace in urmatorii 100 de ani.
    • 0 (2 voturi)    
      100.000 de ani (Luni, 27 februarie 2017, 17:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      macar sa stim o treaba...
  • +1 (1 vot)    
    Rusia (Luni, 27 februarie 2017, 15:25)

    KostasP [utilizator]

    Doreste valuta cetatenilor rusi detinuta in banci. Asta-i tot.
  • 0 (0 voturi)    
    Valuta contra hrishca sau nimic (Marţi, 28 februarie 2017, 5:14)

    Savitar [utilizator]

    cam asa e treaba pe la rusi, daca frigiderul e plin cu pufaika, nothing else matters.