Surse: Controverse in Guvern, mai multe ministere nu sunt de acord cu aparitia unei categorii de super-bugetari la Ministerul Dezvoltarii
Reamintim ca Ministerul Dezvoltării Regionale a initiat saptamana trecuta un proiect de Ordonanta care prevede ca salariatii din ministerul condus de Sevil Shhaideh sa beneficieze de o majorare a salariului de bază de 75%. Ar fi vorba despre o derogare de la Legea Salarizarii Unitare a bugetarilor, iar initiatorii sustin ca e o masura similara cu salarizarea bugetarilor care gestioneaza fonduri europene.
Proiectul de Ordonanta arata ca ar urma sa fie platiti suplimentar circa o suta de angajati, iar suma necesara pentru marirea salariala ar fi de 7,5 milioane de lei pe an.
Aceasta ar fi prima derogare de la Legea Salarizarii Unitare, abia intrata in vigoare. Ministerele de linie care trebuie sa avizeze proiectul Ministerului Dezvoltarii se tem ca aceasta prima derogare de la lege ar deschide o adevarata cutie a Pandorei, urmand ca si alte categorii de salariati sa ceara mariri de salarii.

Povestea tinerei din Bacău care ține spectacole de stand-up comedy în Europa în patru limbi diferite și l-a făcut pe Seinfeld să râdă
INTERVIU Vestea bună și vestea proastă despre tulpina SARS-CoV2 din Africa de Sud, confirmată în premieră în România: Cât de ușor se transmite și cât de eficiente sunt vaccinurile împotriva ei?
Noua LISTĂ a țărilor din zona galbenă / Republica Moldova, Italia, Spania, Franța sau Marea Britanie, pe listă
Unul din cei doi pacienți din România infectați cu tulpina africană a SARS-COV2, fosta jurnalistă Liana Alexandru, povestește aventura sa COVID-19: cum s-au încurcat rezultatele testelor și cum voluntarii au salvat situația
CDC-ul american are un ghid cu sfaturi în cazul unei apocalipse zombi / Dr. Seuss, în topul vânzărilor Amazon după ce a fost acuzat de rasism / Nou film Star Trek, nou serial Terminator, confirmate
FOTOGALERIE Primăria Capitalei a montat anul trecut 500 de stații STB noi, de aproape 10.000 de euro bucata. Deși nu le-a plătit încă, o parte au fost deja vandalizate
Ei si Dragnea vrea la fel, sa fure, dar parnaia sa o faca prostii. Si prostii sunt cei care, saracii, stiu ca ei vor raspunde la ciordeala initiata de Servil Shaide Safuram!
Asa ca se opun!