Salarii scazute la bugetari: expertii criminalisti incep protestul fata de scaderea veniturilor cu peste un sfert a veniturilor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 2 februarie 2018, 14:09 Economie | Finanţe


Criminalisti, la locul atacului
Foto: Agerpres
Expertii criminalisti si personalul auxiliar de specialitate criminalistica din cadrul Institutului National de Expertize Criminalistice incep un protest la locul de munca fata de scaderea salariilor cu procente intre 25% si 35%, potrivit unui comunicat al sindicatului criminalistilor. Ioana Ionescu, liderul sindicatului, a declarat pentru HotNews.ro ca vor avea salarii diminuate 52 din cei 63 de experti criminalisti existenti in toata tara. Motivul? "Incadrarea intr-o treapta inferioara de salarizare prin Legea 153/2017 a salarizarii unitare, coroborata cu trecerea contributiilor la angajat", spune Ioana Ionescu.

Expertii criminalisti sunt angajati cu studii superioare ai Institutului National de Expertize Criminalistice (INEC), institutie aflata in subordinea Ministerului Justitiei.

"Pentru ca statutul nostru legal nu ne permite sa declansam greva, singurele forme de protest sunt memoriile si notele", mai spune sefa sindicatului expertilor criminalisti. Ioana Ionescu arata ca sindicatul a facut demersuri repetate pentru modificarea statutului, ramase insa fara rezultat.

"Institutul National de Expertize Criminalistice este singura entitate care intocmeste si furnizeaza organelor judiciare, la nivelul intregii tari, mijloace de proba (expertize criminalistice) atat in cauze civile, cat si in cauze penale, iar unele din specialitatile de expertiza pe care le abordam au o importanta deosebita in solutionarea proceselor judiciare. In acest sens, mentionam expertiza vocii si vorbirii (in cadrul careia se realizeaza autentificarea inregistrarilor audio/video si identificarea persoanelor dupa voce si vorbire), expertiza criminalistica in explozii si incendii, expertiza criminalistica in accidentele de trafic terestru, pe care le efectuam in exclusivitate. Rapoartele de expertiza ciminalistica efectuate in aceste domenii, precum si in altele, reprezinta principalul mijloc de proba in temeiul caruia organele judiciare formuleaza solutii in cauze deduse judecatii sau aflata in cercetare", se arata in comunicatul citat.










4924 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Pfuai ! (Vineri, 2 februarie 2018, 14:32)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Pai tocmai de voi vor sa scape Ciuma Rosie P$D !
    'Telectualilor , Huoooo !!!
  • +8 (8 voturi)    
    alo care este procentul celor afectati? (Vineri, 2 februarie 2018, 14:39)

    vodatepes [utilizator]

    In acest caz procentul celor la care au scazut salarile este de 82,53 % deci madam Olguta cred ca procentul celor care nu sunt afectati este doar de 3%. Deci afecteaza in final pe cei bine pregatiti deci tara vrea doar prosti sau dorinta acestui guvern este ca angajati la stat sa fie la nivelul de incultura al membrilor guvernului. Deci tara te VREA PROST. Vai de fundul nostru astia nu au facut nici un studiu de impact totul e dupa ureche. Alo e timpul sa iasa tara in strada sa mature cu ei pana in Marea Neagra. Oare hamsterul stie sa inoate
  • +10 (10 voturi)    
    Statul de ne-drept (Vineri, 2 februarie 2018, 14:57)

    CozminIonescu [utilizator]

    Nu va este clar ca se incearca desfiintarea Politiei, a expertizelor, a Justitiei, a orice ii poate deranja pe cei care fac acum legile?
    Atat politistii, cat si expertii criminalisti, grefierii, magistratii, sunt incompatibili cu orice alte funcții publice sau privat, prin urmare singurul lor venit este salariul. Au rate, au datorii, pe care le-au contractat in baza unui cuantum al salariului care acum s-a diminuat cu 25%...
  • +10 (10 voturi)    
    Foarte bine le face criminalistilor! (Vineri, 2 februarie 2018, 15:15)

    Marionette [utilizator]

    Pai am auzit ca la Bucuresti nu este nici o crima nerezolvata de vreo 2 ani! Se poate asa ceva tovarasi? Sa va faceti treaba? Sa prindeti criminalii? Lasa ca va aratam noi! Noi suntem guvernul pus de criminali asa ca voi sunteti inamicii nostri primari.
    P.S. Il rugam pe domnu Dragnea, duamna Olgutza si duamna Firea sa iasa la tabla la Hantena3 sa ne explice cum tripleaza ei salariile daca pun mana pe ciolan!
  • +8 (8 voturi)    
    sunc convins,,, (Vineri, 2 februarie 2018, 15:36)

    liviu_ [utilizator]

    ca prin scaderile salariale ale alora 52 se econmisesc miliarde de euro la buget...

    o lege corecta a salarizarii trebuie sa aduca salariile la un nivel decent DOAR in sus...
    nu prin micsorari... (in timp evident)

    dar astia sunt hoti, prosti , tipeisti si incompetenti... pe langa asta au furat prea mult si nu mai au bani...
  • +3 (3 voturi)    
    Va rog corectati (Vineri, 2 februarie 2018, 15:56)

    Robin_W [utilizator]

    ... "expertii criminalisti incep protestul fata de scaderea veniturilor cu peste un sfert a veniturilor"
    nu suna bine!
  • +5 (5 voturi)    
    O intrebare (Vineri, 2 februarie 2018, 16:28)

    traian_mari [utilizator]

    Medicii, politistii, armata au salarii mai mici! Dar jandarmilor le-a taiat cineva salariul?
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 2 februarie 2018, 16:42)

    serbanTeodor [utilizator]

    Nu știu de ce dar suspectez că bugetarii fie ei profesori sau polițiști au votat cu PSD