Romania TV: Taieri de salarii pentru 40.000 de bugetari

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 2 februarie 2018, 17:00 Economie | Finanţe


Olguta Vasilescu si Ionut Misa
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Postul de televiziune Romania TV anunta ca 40.000 de bugetari au veniturile taiate inca din ianuarie, urmand ca veniturile incasate sa fie mai mici decat anul trecut. Intrarea concomitent in vigoare a legii salarizarii (care plafoneaza cuantumul sporurilor la 30% din venitul brut) si a transferului contributiilor (rezultat al revolutiei fiscale initiate de Ionut Misa) duce la o taieri de salarii pentru 4% dintre bugetari, adica aproximativ 40.000 de persoane, arata Romania TV.

Reamintim ca ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a admis joi ca pentru o serie de bugetari - "foarte putini" - vor exista reduceri salariale cuprinse "intre 10 si 40%", incepand cu 1 ianuarie 2018, dar a sustinut ca este vorba despre "unii dintre bugetari", argumentand insa ca era necesar "sa corectam aceste dezechilibre".

Pe langa bugetarii "de lux" invocati de ministrul Muncii exista insa si alte categorii de bugetari obisnuiti care au anuntat deja cu proteste din cauza scaderii salariilor: personal auxiliar din invatamant, grefieri, experti criminalisti.











7981 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    Jeap ! (Vineri, 2 februarie 2018, 17:03)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Ia d-aici !

    Presimt ca o sa fim mai multi in piata de acum ....

    #rezist_!
    • +14 (18 voturi)    
      Raitaru TV de Kremlin (Vineri, 2 februarie 2018, 17:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      a taiat deliberat niste zerouri, cifra este 4 milioane de bugetari !
      Acum Bugetarii care Iubesc P$D au Cuvantul ! unde si cine vine primul din cei 4 milioane ? la PArlament ? la Craiova in fata casei LOV in acest week end sau ?propuneri !!!
      • +4 (4 voturi)    
        domnu, ai grija ce zici. (Vineri, 2 februarie 2018, 22:13)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Sper sa nu ajungem vrodata la 4 mil de bugetari, ca atunci chiar am incurcat-o...
        • +2 (2 voturi)    
          Eu zic ca P$D a “bugetarizat” (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 8:32)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Romania daca insumezi si asistatii social,personalul auxiliar de la Guvern,Consiile locale si judetene...
  • +29 (31 voturi)    
    bine le face (Vineri, 2 februarie 2018, 17:07)

    mmmircea [utilizator]

    majoritatea bugetarilor au votat psd.
    • +1 (3 voturi)    
      ei... (Vineri, 2 februarie 2018, 19:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      hai sa nu cadem si noi in "capra vecinului"

      nu e bine ca le scade nici lor salariile...

      rautatea gratuita nu-si are rost indiferent de partid

      da este un lucru bun ca incet incat o sa vada toti ce ii poate piuelea pesedeului, dar nu e un lucru bun ca sufera niste oameni pt asta
      • +6 (6 voturi)    
        zici? (Vineri, 2 februarie 2018, 22:15)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        De exemplu ti se pare decent ca Grindeanu sa cistige 10.000 de eur / luna ca sa taie frunze la ciini intr0un post calduts? Si exemplele sunt nenumarate.
        • +1 (1 vot)    
          Si crezi (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 14:03)

          mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ca lui grindeanu si altora ca el o sa le scada salariile? hahaha! ce gluma! Asta inseamna ca chiar o crezi pe zina olguta
        • +1 (1 vot)    
          Grindeanu de la agentia lu' (Duminică, 4 februarie 2018, 12:36)

          Rescator [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Peste prajit castiga 14.000 de euro,plus bonusuri
          de "performanta",spor de stress,spor de radiatii,
          spor pentru haine,bani de vacanta si spor de spor.Indivizii din ANCOM,declara cu nerusinare,
          ca ei se autofinanteaza.Daca le cititi legea de
          functionare si alte HG si OU veti vedea,cu totii,
          ca isi extrag banii direct din buzunarul nostru,
          imediat ce platim o factura la diversele retele de
          telefonie.
    • +7 (7 voturi)    
      nu-i asa! (Vineri, 2 februarie 2018, 19:11)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      1. destui bugetari au votat pedesereul, este adevarat, dar nici pe departe TOTI!
      2. oricum nu vor pricepe nimic, ei se uita la Latrina 3 si afla ca "Statul paralel este de vina!"
  • +33 (35 voturi)    
    bravo! (Vineri, 2 februarie 2018, 17:11)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    40.000 de voturi sunt vreo 3-4% din totalul votantilor lor cred.
    Nu e mult dar e un pas inainte :D
    • +12 (12 voturi)    
      Da, e un inceput (Vineri, 2 februarie 2018, 18:07)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Cum au intitulat reportajul? "Prosti ati fost ca ati votat cu PSD"?
    • +4 (6 voturi)    
      dar ei au rude... (Vineri, 2 februarie 2018, 18:58)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      La 40000 se aduna alte 80000 de voturi (au si ei parinti,frati,surori,etc).Adica cel putin 10-15 % din votanti pierduti ,asta-i nu-i de colo.
  • +28 (28 voturi)    
    Sugestii de titluri pentru RTV (Vineri, 2 februarie 2018, 17:21)

    JestersTear [utilizator]

    Sod si groaza
    Soros scade salariile romanilor
    De unde finanteaza Soros protestele #rezist
    Basescu se intoarce si taie iar salariile
  • +8 (8 voturi)    
    Romania, stat eficient (Vineri, 2 februarie 2018, 17:49)

    Bazil [utilizator]

    1.000.000 bugetari.
    • +5 (5 voturi)    
      si un mil e mult (Vineri, 2 februarie 2018, 22:16)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Pe vremea lui Ceasca aveam 800.000, in conditiile in care erau profesori si medici suficienti incit sa deserveasca semnificativ mai multi cetateni si copii.
  • +11 (11 voturi)    
    hahaha.... (Vineri, 2 februarie 2018, 17:55)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Pentru prima data cand apreciez Romania TV si de asemenea pe Olguta. Hai, spor si la mai mare cu taierile. :)
  • +7 (7 voturi)    
    Cui nu ii convine , (Vineri, 2 februarie 2018, 17:58)

    A310 [utilizator]

    nu are decat sa aleaga sa munceasca la companiile private sau un loc de munca in occident .
  • +4 (10 voturi)    
    4%? (Vineri, 2 februarie 2018, 18:10)

    kingdavid hotel [utilizator]

    Hm, procentul acesta a devenit celebru....
  • +8 (8 voturi)    
    pai (Vineri, 2 februarie 2018, 18:27)

    nahir [utilizator]

    sa nu-i iei pe astia doi, holguta si misa, sa-l pui si pe dragnea ca doar el i-a bagat in guvern si sa-i atarni pe toti trei de grinda?
    Ce ziceau acum doua luni si ce se intampla acum sunt 2 lucruri tottal diferite.
    • +7 (7 voturi)    
      fara atarnari ... (Vineri, 2 februarie 2018, 19:06)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Ei n-au nicio vina ,in schimb retardatii ce-au votat astfel de maimute se vor grabi din nou sa-i mai voteze.Uite asa si-o vor lua mereu in bot !
  • +6 (6 voturi)    
    sper ca au votat PSD! (Vineri, 2 februarie 2018, 18:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +9 (9 voturi)    
    ehe... (Vineri, 2 februarie 2018, 19:07)

    liviu_ [utilizator]

    cresc cu 25%
    cresc cu 4%
    nu scade nici un salariu
    scad 3% din salarii
    scad "foparte putine salarii"
    scad salariile a 40k bugetar (100% sigur ca cifra e MULT suybestimata)

    promisiunile si realizarile pesed....

    adevaru e ca economia e la pamant, si ca nu miai au bani nici sa fure... adevaru e ca intr-un an au facut totu praf... si acum nu stiu de unde sa se scoata
    • +5 (5 voturi)    
      E circuitul promisiunii PSDiste in natura (Vineri, 2 februarie 2018, 20:53)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Praf si pulbere, asta se alege de salariile romanilor, fiindca Dragnea vrea amanta, o extensie la conac etc.
  • -3 (3 voturi)    
    Eu consider (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 11:38)

    A310 [utilizator]

    ca in multe domenii , asa zisii bugetari sunt enorm de multi , ca sa nu mai pomenesc , ca fac mult rau cetatenilor .