Vicepremierul Viorel Stefan despre Declaratia 600: Cei care nu au depus declaratia vor beneficia de asigurare de sanatate / Vom da o noua ordonanta de urgenta

de RH     HotNews.ro
Luni, 5 februarie 2018, 12:24 Economie | Finanţe

Viorel Stefan
Foto: cdep.ro
Guvernul pregateste o ordonanta de urgenta care sa reglementeze faptul ca beneficiaza de asigurare de sanatate si contribuabilii care nu au depus Declaratia 600, in urma prorogarii termenului de depunere, a declarat luni vicepremierul Viorel Stefan, potrivit Agerpres.

"In legatura cu faptul ca s-a prorogat termenul, e adevarat ca se pune un semn de intrebare asupra faptului daca contribuabilii beneficiaza sau nu de asigurare de sanatate in aceasta perioada. Raspunsul il vom da printr-o OUG care este in lucru si speram ca saptamana aceasta sau viitoare sa venim cu o precizare care sa spuna ca da. Situatia nu difera cu mult fata de ceea ce a fost in anii trecuti", a spus Stefan intr-o conferinta organizata de Bursa de Valori Bucuresti (BVB).












3973 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    bai tolomacilor... (Luni, 5 februarie 2018, 12:44)

    qwerasdf [utilizator]

    eu platesc deja asigurari de sanatate pt ca sunt si angajat la firma pe care o administrez...

    salvatorii natiuni... Auzi la ei, din bunatatea si marinimia lor beneficiem de asigurari sociale... Jegosilor! Cat credeti ca o sa va mai tolereze romanul?
  • +11 (11 voturi)    
    a (Luni, 5 februarie 2018, 12:46)

    adrian67 [utilizator]

    De cascadorii rasului. Dai o ordonanta ca sa clarifici o alta ordonanta care clarifica o ordonanta. Astia sunt analfabeti. Multumim votantilor psd.
    • +2 (2 voturi)    
      Din cârpeală în cârpeală... (Marţi, 6 februarie 2018, 13:04)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      ... spre catastrofa finală!
      După un an de conducere full PSD(că ei au fost la guvernare mai tot timpul...) se prefigurează dezastrul... Tot ce mai trebuie este o criză mondială, și România s-a aranjat de tot!
  • +9 (9 voturi)    
    Aberatie totala (Luni, 5 februarie 2018, 12:57)

    Nahgfa [utilizator]

    Pai cum asa mai nene?

    De unde stii matale daca vreau eu sau nu asigurare medicala (cass) si daca sunt sau nu eu sub sau peste pragul de 22800 lei? Imi bagi mana in buzunar asa cu japca sa-mi iei 190 lei pe luna cass chiar daca nu vreau sa giu asigurat medical la stat si chiar daca nu sunt obligat legal la cass fiind sub pragul de 22800 lei?

    Voi aflati cat bani au facut oamenii independenti in 25 mai cand depun formularul D200. Pana atunci cum ma clasifici ca obligat legal sa platesc cass daca eu nu vreau cass? Decat sa dau 190 lei / luna la stat poate e mai bine sa dau 100 lei / luna la o clinica privata pe un abonament.

    Aberatie mai mare ca asta nu se poate. Auzi ma asiguri cu japca chiar daca legea imi da dreptul sa pot opta daca vreau sau nu sa fiu asigurat in conditiile in care sunt sub pragul de 22800.

    Daca ma asiguri tu gratis atinci e ok. Iti fac statuie sau om de zapada. Dar gratis sa fie nu sa-mi iei 190 lei / luna + 0,5% pe zi de intarziere (180% dobanda penalizatoate pe an).
  • +6 (6 voturi)    
    Ai naiba de ticalosi (Luni, 5 februarie 2018, 13:08)

    zanghe [utilizator]

    Ati pacalit votantii psd sa va voteze datorita programului de guvernare frumos cosmetizat, iar un rol insemnat l a avut asa zisa reducere masiva a numarului de taxe si impozite. Degeaba ati redus numarul cu 10,20 poate chiar 30 habar nu am, taxe cu care te intalneam o data in viata, sau poate niciodata, daca introduceti altele in schimb. Ati ramas fara bani de furat ?
  • +4 (4 voturi)    
    *diot (Luni, 5 februarie 2018, 13:16)

    Stapanu [utilizator]

    ___
  • +8 (8 voturi)    
    Asta ca sa fie clar (Luni, 5 februarie 2018, 13:19)

    ac [utilizator]

    Ca sanatatea, pensia si restul nu sint nici contributii, nici economii, nici asigurari. Ci taxe. Acum in premiera si platite in avans.