Eugen Teodorovici: Formularele online se depun la etajul 2 - nu era o gluma, ci realitate; nu mi-a venit sa cred

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 martie 2018, 19:01 Economie | Finanţe


Eugen Teodorovici
Foto: Facebook
Ministrul de Finante, Eugen Teodorovici, a declarat vineri, intr-o conferinta de presa la Targoviste, ca acea expresie "formularele online se depun la etajul 2" nu era o gluma, ci era chiar o realitate, scrie Agerpres.

Ministrul a fost intrebat de jurnalisti daca se va investi in sistemul informatic si i s-a adus aminte ca circula in mediul online expresia: "formularele online se depun la etajul 2".

"Sa stiti ca asta nu era o gluma, chiar era o realitate. Se primeau online, se printau, se luau din nou la mana. Cand am auzit asta, nu mi-a venit sa cred. Dar asta e", a spus Teodorovici.

Acesta a adaugat ca anul viitor formularele la Fisc se vor depune online.

"Obligatoriu (se va investi in sistemul informatic, n.r.), pentru ca fara zona asta de IT toata partea de infrastructura nu poate exista si orice reforma nu poate fi posibila (...). Persoane fizice, astazi sunt cam 700.000 de deponenti de formulare, din care maxim 5% sunt online. Pana la finalul lunii martie anul viitor, nu ca trebuie sa inversam raportul, trebuie sa ii facem pe toti sa fie online. Pentru ca anul viitor este toata lumea online. E normal sa fie asa, e secolul 21", a precizat Teodorovici.

Ministrul a spus ca nu e multumit de cum functioneaza directiile de finante din teritoriu.

"Nu o sa fiu niciodata multumit, oricat de bine ar fi, nu o sa fiu niciodata multumit. Eu ma uit si vad perceptia publicului larg vizavi de Fisc si asta vorbeam cu colegii mei (...). Trebuie obligatoriu sa schimbam aceasta perceptie in randul populatiei. Cum? Pai sa nu mai ceri ce cereai pana acum, sa fie cat mai simplu, omul sa nu se mai deplaseze, sa nu se mai incurce in fel de fel de declaratii, formulare, autorizatii, certificate fiscale pe care sa le ceara, ca e firma, ca e persoana fizica, nu conteaza", a afirmat Teodorovici.

Ministrul Finantelor Publice, Eugen Teodorovici, a participat, vineri, la sediul Consiliului Judetean Dambovita, la o intalnire cu reprezentantii administratiei publice din judet, cu primari si oameni de afaceri.





Citeste mai multe despre   








8075 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Si ce-o sa folositi? (Vineri, 2 martie 2018, 19:10)

    ac [utilizator]

    Java si C bemol facute la Teamnet, nu? Cu caractere sirbesti acum in versiunea 3.0.
  • +22 (24 voturi)    
    Orice terchea berchea de la ANAF (Vineri, 2 martie 2018, 19:25)

    cartofil [utilizator]

    se poate uita pe contul meu, vreo cateva zeci pot sa imi puna si poprire daca asa vor muschii lor, pe toate conturile din trecut, prezent si viitor si eu nu ma pot uita, on-line, pe contul meu, sa vad cati bani trebuie sa dau la ANAF. Este incredibila nesimtirea acestei institutii. Mai mult, platesc si ei nu-mi opereaza in cont decat dupa cateva zile, chiar si saptamani. In intervalul asta, desi eu stau linistit ca mi-am achitat obligatiile, adunatura de la ANAF imi pune poprire pe salarii, conturi, pe ce vor ei. Institutie cu mentalitate medievala si obiceiuri asemenea.
    • -7 (21 voturi)    
      Sa nu fim rai (Vineri, 2 martie 2018, 22:01)

      Pooky [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      La SPIT Constanta (mall VIVO, nu e nici dreaq la coada) si am depus cerere datata si semnata format A4 :D pentru cont online. Am primit user/pass in 2 minute.
      Am instalat Etax Constanta (Android Google Play Store) pe telefon tot in 2 minute si am descoperit brusc toata aventura taxelor mele catre statul roman din 2013 incoace. Mai departe...sky is the limit.

      Deci se poate, dar mult a mai durat! Sunt convins ca nu e nici pe departe in toata tara la fel, dar suntem de-abia in 2018, tovarasi.
      • +21 (21 voturi)    
        confunzi (Vineri, 2 martie 2018, 22:42)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

        spit=ditl in Bucuresti. Ambele cazuri = taxe locale = primarie.
        Anaf si tonele de declaratii sunt altceva.
      • +6 (6 voturi)    
        PORKY.. (Sâmbătă, 3 martie 2018, 12:27)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

        Te uiti la alt film.
      • +1 (1 vot)    
        Și în București (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:18)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

        ghiseul.ro funcționează...
        ANAF, NU!
  • +16 (16 voturi)    
    Nu mai cred demult in povesti spuse de politicieni (Vineri, 2 martie 2018, 19:26)

    quietguy58 [utilizator]

    In 2015, in Estonia, timpul necesar pentru completarea formularelor este intre 1 (minim) si 5 minute (maxim).

    Din pacate, Romania a fost, este si va ramane un stat la marginea Europei, atat geografic cat mai ales ca mentalitati sociale, economice, politice.

    Daca se doreste cu adevarat modernizarea si aducerea Romaniei poate, scriu poate, exemplul Estoniei poate fi luat in consideratie.

    Unde se situeaza in acest moment Romania?

    http://www.politifact.com/truth-o-meter/statements/2015/jun/04/jeb-bush/jeb-bush-says-estonians-can-file-their-taxes-five-/
    • +17 (17 voturi)    
      si amantele, sotiile, rudele... (Vineri, 2 martie 2018, 23:28)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      care sint bugetari bine platiti, vrei sa fie dati afara? Ei, una ca iasta nu se poate...
      Peste un meleon de suflete vor fi distruse...
      • +1 (1 vot)    
        Aveti dreptate, am uitat de nepotism. (Duminică, 4 martie 2018, 22:06)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Aveti dreptate, am uitat de nepotismul din Romania.
  • +7 (11 voturi)    
    Va spun un secret (Vineri, 2 martie 2018, 19:53)

    Pooky [utilizator]

    Da' sa nu mai spuneti la nimeni.
    Pana in 2016 inclusiv am fost contribuabil model, ani si ani la rand, dar... gata.

    Taxele pe anul trecut nu le-am mai platit. Doar locul de parcare, ca ala ma interesa pe mine, sa nu mi-l sufle vreun vecin.
    Am primit somatie, cica platesc cu penalizari. Ei si?
    Nici taxele de anul asta nu le-am platit. Mai putin locul de parcare, platit la inceput de ianuarie, evident. Si nici nu le platesc.
    Poate platesc la anul. Sau cand voi avea eu nevoie de fisc. Cu penalitati binenteles. Ei si?
    • +12 (12 voturi)    
      Nu merge.... (Vineri, 2 martie 2018, 22:02)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

      Doar daca n-ai salariu, n-ai conturi, lucrezi la negru. Altfel angajatii ANAF-ul au dreptul sa se uite oricand, in orice cont de-al tau de la banci (banuiesc ca e ilegal dar precis o fac) si sa-ti popreasca orice suma de bani cum vor muschii lor, fara sa aiba vreo hotarare judecatoreasca. Daca gresesc (si se intampla des) nu primesti nici macar scuze, nu mai vorbesc de bani, dobanzi (iti spun- o sa ai de platit in viitor asa ca lasa banii aici, chiar daca nu-i datorezi). Ca te-au pus pe drumuri, ca ti-au ucis milioane de neuroni, ce le pasa ???? Asa ca, pana la urma, ma uit uit cu intelegere la cei care lucreaza la negru: nu o sa cer niciodata bon de casa, daca pot sa fac ceva cu un meserias fara chitante si facturi, o fac. Cand statul o sa-si schimbe atitudinea fata de mine o sa mi-o schimb si eu fata de stat.
      • +8 (8 voturi)    
        la banca e ca in fundul gol, te vad toti (Vineri, 2 martie 2018, 23:30)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        sau tii banii la fereastra, doar ca sint dupa zabrele.
        Tot aia e...
  • +5 (9 voturi)    
    Foarte buna mentalitatea lui. (Vineri, 2 martie 2018, 20:30)

    adrianhn [utilizator]

    Dar e de la PSD asa ca toata lumea o sa se planga ca de ce sa se faca online. Ca e mai bine sa scriem carti cand ne ducem la vre-un ghiseu.
  • +21 (23 voturi)    
    un ministru "constatator", specialitatea PSD (Vineri, 2 martie 2018, 20:43)

    AlexJ [utilizator]

    Un ministru "constatator", ca multi altii.

    Pentru cei nefamiliari, asa functioneaza un minsitru CONSTATATOR:

    1. constata probleme

    2. e solidar cu platitorii de taxe, spune glume, varsa si o lacrima daca e nevoie.
    BONUS: poate sustine ca situatia e chiar mai REA decat stim, pentru efect artistic.

    3. Greaua mostenire.
    3.a Daca e norocos sa urmeze dupa un technocrat, nu neaparat imediat, il face muci pe asta si incercarile de reforme.
    3.b Daca nu, trebuie sa fie mai vag: sistemul paralel sau perpendicular e de vina, sau "functionarii" lenesi, unii, nu toti ca poate sunt si niste pile pe acolo, vremea, gravitatia, situatia internationala.

    4. Promite
    Atat

    5. Va fi schimbat cu un altul.
    Din ce in ce mai des in ultimul an.
    Ciclul se reia.

    6. Bonus: Revine in functie.
    Ca in cazul de fata.
    Sterge cu buretele ne-realizarile anterioare si CONSTATA... din nou.
    • +17 (19 voturi)    
      Asa e toata guvernarea P$D, nu doar asta (Vineri, 2 martie 2018, 23:32)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui AlexJ

      Fac legi pe genunche (!), le aproba marionetele din parlament si apoi dreg busuiocul dupa ce vad dezastrul.
      • +7 (11 voturi)    
        Teleghidati (Sâmbătă, 3 martie 2018, 0:41)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        de bolsevici.
  • +12 (14 voturi)    
    :D (Vineri, 2 martie 2018, 20:58)

    Nevermind [utilizator]

    Ai descoperit apa calda. Daca vrei sa vezi si de unde vine, poate ar fi bine sa te consulti cu firmele mici de conta, nu la o cafea cu big four
  • +11 (11 voturi)    
    suntem deja in 2012? (Sâmbătă, 3 martie 2018, 4:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    atunci ne-a zis vosganian ca vom avea acces la contul din trezorerie online si vom putea sa facem platile ( darile fimei catre stat ) de la birou , deci ne apropiem de 2012 !! ieeeee !
    • +9 (9 voturi)    
      Este cel mai deranjant (Sâmbătă, 3 martie 2018, 8:56)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ca nu poti sa-ti vezi contul online (desi contul exista deschis si, tehnic, daca ti-ar da o parola, ai putea) si ca platile care sunt efectuale nu sunt operate instantaneu. Dar probabil ca se fac multe porcarii la ANAF, de toate felurile (inclusiv ce fac ei sa ia bonusuri - care este un jaf legal in folosul lor din banii contribuabililor). Iar un acces direct al contribuabilului la cont al insemna si un control al actiunilor functionarilor ANAF si nu le convine. Asta-i marele adevar, nu inapoierea tehnica.
  • +7 (7 voturi)    
    Asta cand vede ce prosti sunt in jurul lui, isi (Sâmbătă, 3 martie 2018, 5:20)

    deval [utilizator]

    face....iluzii !! Diferenta e doar ca ai citit mai multe almanahe !! Fata de motostivuitoare diferenta e si mai mare ca aia a citit doar caricaturile.........
  • +4 (4 voturi)    
    domnu ministru..... (Sâmbătă, 3 martie 2018, 14:02)

    MARA_MU [utilizator]

    vezi ca subalternii au trimis la zeci de mii de contribuabili decizii de plata pentru regularizari de penalitati si dobanzi la impozite la salarii din perioada 2000-2005!! o fi foamea de bani pentru partid foarte mare, dar totusi pe de o parte platile s-au facut de angajati/ angajatori conform legilor fiscale din acele timpuri, si mai exista si prescriptia civila si penala! ce facem cu miile de romani pusi degeaba sa stea ore intregi la coada la fisc sa-si sutina dreptatea in fata unor functionari incompetenti si pusi mere pe harta???
  • +8 (8 voturi)    
    NUMAI ASTA? (Sâmbătă, 3 martie 2018, 14:10)

    nelamurit [utilizator]

    incercati la orice casa de pensii. Face cerere online si apare raspunsul: "am primit solicitarea dvs. Va fi luata in considerarea cand vom primi formularul pe hartie semnat olograf"
    I.Creanga "cumplit mestesug de tampenie Doamne fereste"