OFICIAL Ionuț Mișa este noul șef al ANAF

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 28 martie 2018, 13:25 Economie | Finanţe


Ionut Misa
Foto: Agerpres
Decizia premierului Viorica Dăncilă prin care Ionuț Mișa este numit în funcția de președinte al Agenției Naționale de Administrare Fiscală a fost publicat miercuri în jurul orei 15.00 în Monitorul Oficial.

Tot miercuri a fost publicată decizia prin care Mirela Călugăreanu a fost eliberată din funcția de președinte al ANAF.

Cu puțin timp înainte, ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, declarase căa i-a înaintat premierului Viorica Dăncilă propunerea de numire a lui Ionuț Mișa la șefia ANAF.

Ziariștii l-au întrebat pe Teodorovici dacă propunerea de a-l numi pe Ionuț Mișa la conducerea Fiscului îi aparține, ministrul Finanțelor a fost evaziv, mărginindu-se să răspundă: "Cand faci o propunere, ti-o asumi"

Întrebat dacă informaţiile apărute în spaţiul public potrivit cărora fostul ministru al Finanţelor Ionuţ Mişa este propus pentru funcţia de şef la ANAF, Teodorovici a spus: „În mod normal nu comunicăm decât ceea ce apare în Monitorul Oficial, dar pot să vă confirm doar faptul că este o propunere făcută către doamna prim-ministru de numire a domnului Ionuţ Mişa şef la ANAF”, potrivit news.ro.

De asemenea, întrebat dacă schimbarea şefului ANAF vine ca urmare a problemelor cu privire la colectările de taxe în primele două luni ale anului, ministrul a spus că va discuta întreaga situaţie după ce decizia de numire a lui Mişa la conducerea ANAF va fi publicată în Monitorul Oficial.
 
„Aici v-aş ruga să discutăm despre întreaga situaţie în momentul în care apare în Monitorul Oficial decizia de numire a domnului Ionuţ Mişa ca şef al ANAF, după discutăm şi despre argumentele care au stat la baza acestei decizii”, a spus Teodorovici.

El a susţinut că evaluările din ANAF trebuie să aibă loc permanent, deoarece această instituţie este responsabilă cam de „tot ce înseamnă economie şi nu numai”.

„Evaluări trebuie să fie în permanenţă (...) fiind o structură importantă a statului, de a cărei activitate depinde cam tot ce înseamnă economie şi nu numai. Evaluarea pe care o va face viitoarea conducere va veni cu un plan clar de măsuri de schimbare a situaţiei, de idei şi soluţii care să ducă la o abordare mult mai corectă, eficientă şi nu numai şi că acel dialog cu mediul economic şi cu fiecare contribuabil, aşa cum trebuie să fie”, a explicat ministrul Finanţelor.
 
Ionuţ Mişa a fost ministru al Finanţelor în Cabinetul Tudose.


Citeste mai multe despre   








6012 vizualizari

  • +34 (36 voturi)    
    Numa-i bun ursuletzul Misha. (Miercuri, 28 martie 2018, 13:27)

    Plagarus [utilizator]

    Pe masura profesionalismului psdist.
    • +26 (28 voturi)    
      au nevoie de un sclav acolo... (Miercuri, 28 martie 2018, 14:30)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Au nevoie de un sclav acolo... unul care executa si nu comenteaza. O sa vedem ce aberatii urmeaza sa faca curand.
      • +2 (18 voturi)    
        n-ash zice (Miercuri, 28 martie 2018, 14:57)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Deja executia bugetara pe februarie arata usor dezastruos. Si daca mai adaugam si cresterile de salarii in invatamant si sanatate de la 1 martie si cresterea punctului de pensie de la 1 iulie, situatia devine de-a dreptul dramatica. Si daca nu ai un ANAF profesionist care sa aduca bani la buget, in 6 luni ajungi sa mergi la FMI sa ceri imprumut. Si cu o asemenea isprava nush cine mai voteaza PSD in 2019-2020. Asha ca.. ar fi in interesul lor direct sa puna un profesionist la ANAF, doar ca in prostia lor nici macar asta nu pricep...
        • +10 (10 voturi)    
          mda (Miercuri, 28 martie 2018, 16:39)

          SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ei cine voteaza cu PSD-ul la urmatoarele alegeri...

          aceiasi saraci cu duhul care pupa mana pentru ca le-au venit 50 lei in plus la pensie

          aceiasi bugetari de lux care stau pe functii de 6000-10000 lei pe luna si nu fac nimic

          aceiasi asistati sociali care stau si sparg seminte la coltz de strada zi de zi.. si le vine postasul cu alocatiile la copii si asistenta sociala...

          unii care au 4-5 copii, strang cate un salariu minim net pe luna, fara sa faca nimic.. decat mai multi copii

          nu se schimba niciodata nimic in tara asta... cum zicea si Andrei gheorghe
          • +3 (3 voturi)    
            astia nu-s asha de multi... (Joi, 29 martie 2018, 10:57)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

            La ultimele alegeri PSD a avut 3.2 mil de votanti, din care macar 2 mil nu au fost din categoriile enumerate de tine.
            Deja in ultimele sondaje au ajuns la 28%.Si cifrele-s credibile atit timp cit de prin Noiembrie n-am mai auzit nimic la TV despre cum PSD are 46%. Se pare ca votantul PSD nu e sensibil la valori morale, dar cind ii bagi mina in buzunar devine suparacios. Si cum benzina a crescut de la 4.5 la 5.5, inflatia da in clocot, maririle de salarii la bugetari s-au dovedit pacaleala, ba la unii venitul chiar a scazut, e clar de ce scaderea in sondaje e atit de abrupta. Si cind o mai taia si comisia europeana fondurile si o acuza pe fata romania, scaderea va fi si mai mare.
          • 0 (0 voturi)    
            ei nu este chiar asa... (Joi, 29 martie 2018, 13:58)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

            trebuie sa incerci,sa perseverezi si, poate cel mai important, sa te pregatesti pentru ceea ce iti doresti - daca iti doresti un altceva.
            • 0 (0 voturi)    
              mda (Vineri, 30 martie 2018, 14:20)

              SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui ..13

              in Romania nu functioneaza astfel de filosofii...

              aici primeaza smechereala si afacerile in stil maratonist..

              azi esti.. maine nu mai esti, sau faci altceva
        • +2 (4 voturi)    
          Recuperatea sumelor sechestrate de DNA (Joi, 29 martie 2018, 9:07)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Nimic? Nimic? Carevasazica Crescent TV merge mai departe...
          • +2 (2 voturi)    
            din cite stiu s-au mutat (Joi, 29 martie 2018, 11:01)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Din cite stiu A3 a fost evacuata din claride, iar dom' profesor a fost deja usurat de vro 15% din cele 60 de milioane datorate. Dar atit timp cit ANAF de la PSD si PSD e seara de seara la A3 recuperarea prejudiciului va merge incet sau foarte incet.

            Asha e cind pui lupul paznic la oi.
            • 0 (0 voturi)    
              Voila (Joi, 29 martie 2018, 11:46)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              15% doar..asta miroase a Tradare Nationala
              Este din punctul meu de vedere o Evaziune a Banului Public egala in gravitate cu Evaziunea Fiscala
              • +1 (1 vot)    
                pai la ce te astepti? (Joi, 29 martie 2018, 12:27)

                bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                daca vrei recuperarea prejudiciului ai nevoie de guvern si parlament cu majoritate USR si eventual PNL. Cind ai PSD + ALDE ce sanse ai sa se recupereze prejudiciu de la voiculescu?
                • +1 (1 vot)    
                  cred ca si solutii juridice pentru (Joi, 29 martie 2018, 14:00)

                  ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                  recuperarea rapida a prejudiciului - adicalea dupa ce te-ai judecat cat te-ai judecat ce sa mai lungesti povestea cu inca alte luni de recuperare a prejudiciului...

                  masuri noi se anunta la nivel evropean - asta daca am inteles corect.
                  • 0 (0 voturi)    
                    corect (Joi, 29 martie 2018, 17:53)

                    bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                    Dar cind pui prietenul hotului sef la agentia de recuperari, crezi ca ala are vrun chef sa fie eficient?
            • 0 (0 voturi)    
              cica au contestat si se judeca (Joi, 29 martie 2018, 13:59)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              deocamdata atat
        • -1 (1 vot)    
          Ce sa ai profesionist????? (Joi, 29 martie 2018, 9:46)

          Ponta [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Bogdanele tata,

          TREZESTE-TE!!!!!
          Lasa odata pentru totdeauna etnobotanicele alea, tu chiar nu realizezi ca-ti fac rau.
          Si pe deasupra mai si strigi prostiile in gura mare.
          • +1 (1 vot)    
            tu esti Monta? (Joi, 29 martie 2018, 11:02)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

            Dupa limbaj si continut, te incadrezi perfect.
  • +24 (26 voturi)    
    Doar a dovedit incompetenta deplina (Miercuri, 28 martie 2018, 13:43)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Probabil si ceva smenuri/ furaciuni altfel nu intrunea criteriile psd-iste pentru o sinecura la stat
  • +24 (26 voturi)    
    Clientelismul (Miercuri, 28 martie 2018, 13:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un mafiot, unul din ala care a contribuit din plin la distrugerea României si e inhaiat cu toti borfasii din gruparile infractionale PSD+ALDE+UDMR a pus lupu la stâna. Adica alt borfas, carierit si incompetent. Ciuma rosie nu iarta nimic, iar ANAF redevine politia economica in slujba infractorilor ticalositi.
  • +25 (27 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 28 martie 2018, 13:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cu un bombalau ca Misa in fruntea ANAF, pin la finalul anului se darama de tot sandramaua. Deja executia bugetara pe februarie arata dezastruos (probabil asta a si fost motivul schimbarii), dar cind in loc sa pui acolo un profesionist il pui pe Misa, cu a lui revolutie fiscala .... "succesul" e garantat.

    Dupa ce ne-a predat tsopaiala fiscala cu salarii care cresc si venitrui care scad, dupa ce a inventat in premiera mondiala salariul negativ, dupa ce a bulibasit tot sistemul fiscal, acu e mutat in partea de comanda in aia de executie. Speranta mea e ca economia va ateriza fortat atit de repede, incit PSD se va dezintegra pur si simplu.
  • +15 (17 voturi)    
    Asta nu sticase si cceea (Miercuri, 28 martie 2018, 13:58)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ce mai era bun la ANAF!
    Bravo, tatuca!
    Si asta e tot de la tilorman?!
  • +18 (20 voturi)    
    Nu pot sa cred ... (Miercuri, 28 martie 2018, 13:58)

    bfc [utilizator]

    Deci ministrul plangaret va ajuge "shaf" la ANAF?!
    Se pare ca in 2018 - 2019 voi inchide SRL-ul ...
    PFA-ul deja l-am inchis pt ca sunt impozitat dublu (din venit/norma si apoi ca si dividede pe persoana fizica) pentru ca PSD se face ca uita PFA = Persoana Fizica Autorizata .... adica incalca legislatia si constitutia voit prin dubla impozitare a persoanelor fizice.
    • +12 (14 voturi)    
      Ce nu poti sa crezi? Ca Romania e o mizerie (Miercuri, 28 martie 2018, 15:05)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui bfc

      sub tirania PSD? Ca PSD va fura tot ce va putea fura?

      Ce nu poti sa crezi? Cu totii am mai vazut filmul asta.

      Hai pa.
  • +17 (19 voturi)    
    a (Miercuri, 28 martie 2018, 14:12)

    adrian67 [utilizator]

    Ministrul discotecar are un caracter infect. Dupa ce l-a facut pe Misa (pe buna dreptate) cu ou si cu otet, acum il propune sef la ANAF. Scarba e prea putin.
  • +10 (12 voturi)    
    Oricine dar nu habarnistul asta (Miercuri, 28 martie 2018, 14:40)

    Jan2016 [utilizator]

    Da, m-am convins....mi s-a parut! Mi se parea ca uneori dl. ET are ceva in cap si stie ce vorbeste.
    No, iaca....se dovedeste ca e ET. ET go home.
    Pe cine numeeesti?? Pe tupeistul asta care , atunci cand era ministru de finante a zis ca treaba lui nu e sa stie cat costa litrul de benzina la pompa, ci sa faca politici fiscale?? Ce politici fiscale a facut neica nimeni asta? Se vede ceva sau e aceeasi vesnica mizerie, mediocritate.... Mi-e o sila incomensurabila. Mai mare decat distanta pana la planeta de pe care a venit ET.
  • +10 (12 voturi)    
    asta parea de pe alta planeta (Miercuri, 28 martie 2018, 14:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    batea campii cu gratie , probabil de asta il si pun la anaf!
  • +17 (19 voturi)    
    And...we are fucked (Miercuri, 28 martie 2018, 15:18)

    GeorgePl [utilizator]

    Va dati seama in ce tara traim? Imi imaginez ce idei cretine o sa vedem in perioada urmatoare puse in practica pe spinarea noastra!
    • +4 (4 voturi)    
      O sa impoziteze pentru anul viitor.... (Miercuri, 28 martie 2018, 18:40)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui GeorgePl

      Adica o sa ne impozite pentru ceea ce crede ca vom castiga la anul. Ceva cam cum e cu creditele de angajament.
  • +9 (9 voturi)    
    xxxxl (Miercuri, 28 martie 2018, 15:21)

    vorbeste lumea [utilizator]

    batjocura e putin spus ... treaba e ca se-mputineaza rau sustinatorii ... curand incepe panica ...
  • +8 (8 voturi)    
    OK... (Miercuri, 28 martie 2018, 15:27)

    Adri70 [utilizator]

    Ok, mergem cu incompetenta "la maxim"!
  • +9 (9 voturi)    
    mda... (Miercuri, 28 martie 2018, 15:37)

    liviu_ [utilizator]

    eu cred ca o sa ne fie dor de anii 90 cand inflatia era "doar" 200% si "doar" minerii ne bateau

    astia efectiv distrug tara asta... pun peste tot slugile lor... si niste slugi extrem de incompetente (si hoate)...
    distrug justitia, distrug politia externa etc

    sa privim si partea buna fratilor... stiti cum e vorba aia:"if you can't beat them, join them"... am 2 cagule in plus de la motociclete... care se baga sa sparga o banca ?! e superoferta la puscarie... iesi in 2 ani (fara recuperarea prejudiciului si mai si primesti bani de la sta...

    daca nu vreti infractiuni violente... niste furturi de carduri, etc

    e de la sine inteles (mai ales cu asemena sefi la ANAF) ca doar prostii isi mai platesc taxele!
  • +8 (8 voturi)    
    Asta inseamna sa fi mafiot! Sa faci din PREVENTIE, (Miercuri, 28 martie 2018, 15:51)

    deval [utilizator]

    PRIGOANA !!
    1.In ce mod e responsabil ANAF de nerealizarea -visez de multa vreme sa intrebe cineva pe unul care e un stare sa raspunda !
    Si mai ales dupa ce s-a modificat structura indicatorilor !
    Adica nerealizarea incasarilor inseamna :
    -sume neincasate fata de incasarile planificate , sau
    -sume neincasate fata de aumele declarate ?
    2. Care e structura neincasarilor pe vechimi si
    3. Daca sunt generate majoritar din sectorul privat/de stat si/sau din hotarari judecatoresti .
    Dupa mine ANAF nu are nici merite daca se incaseaza , nici vina daca nu se incaseaza !!
    Daca se promite de catre ANAF ca vor creste (fara modificari legislative si ale programului/sistemului informatic de urmarire contribuabili) asta inseamna accentuarea prigoanei impotriva firmelor , hartuirea lor pana la distrugere in procese/controale cu ANAF !!
  • +5 (5 voturi)    
    "Intelligentium cancellatium" (Miercuri, 28 martie 2018, 16:25)

    Jan2016 [utilizator]

    No las ca ne linisteste pe toti domnul care circula cu soferul si care nu isi consuma timp cu toate prostiile....
  • +7 (7 voturi)    
    Cu acest Abramburel , (Miercuri, 28 martie 2018, 17:40)

    Rescator [utilizator]

    coautor al maretei si imbecilei "revolutii fiscale", noi
    contribuabilii cinstiti, vom fi prigoniti si jumuluiti,iar marii
    evazionisti din mafia politico-economica vor fi mangaiati pe cap si iertati.Vom intra curand in faliment cu tara!?
  • +4 (4 voturi)    
    bun (Joi, 29 martie 2018, 7:45)

    toxx [utilizator]

    mutam incompetentii dintr-o parte in alta, un sah mioritic de joasa speta...
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Joi, 29 martie 2018, 8:45)

    SoulSearcher [utilizator]

    perfect...

    o alta non-valoarea in fruntea celei mai importante institutii din tara... care at trebui sa aduca banii la buget.. ca sa aiba ce cheltui dragnea

    oricum pana la finalul anului ne vom imprumuta de la FMI, iar la anu` intram in criza.. ca vine FMI-ul cu termeni duri pentru contractarea creditului.. ca altfel n-au cum sa-si recupereze banii.. daca ei ne imprumuta si noi dam banii pe pensii si salarii de lux la bugetari
  • +3 (3 voturi)    
    vai de soarta noastra ... (Joi, 29 martie 2018, 9:44)

    Ponta [utilizator]

    .... cu asemenea handicapat intellectual.
    Asta cred ca era foarte bunin MISA lui Bivolaru. O lua in spirala foarte repede.