Teodorovici speră că inflația se va tempera începând din vară și se va apropia de ținta bugetară de 3,1%

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2018, 21:10 Economie | Finanţe


Eugen Teodorovici
Foto: Guvernul Romaniei
Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a declarat joi seara, la Digi 24, că inflația se va tempera începând cu a doua parte a anului și „media va fi aproape” de estimarea bugetară de 3,1%.

Teodorovici a recunoscut că este „ingrijorat” de inflația care a ajuns în martie la 5%, cel mai mare nivel din iunie 2013, dar este optimist că în final se va „apropia ca medie pe an de anticiparea de 3,1%„ estimată în bugetul pentru 2018.

„Părerea mea că media va fi aproape de ceea ce noi am estimat”, a subliniat Teodorovici, care a vorbit despre o „tendință de scădere spre finalul anului”.

Întrebat cum comentează declarația făcută miercuri de Valentin Lazea, Teodorovici s-a întrebat dacă a fost făcută în calitate de economist șef al BNR sau „pe persoană fizică”.

Lazea avertizase în urmă cu o zi că România are doilea cel mai mare deficit de cont curent din Uniunea Europeană, după Marea Britanie, iar după ieşirea acesteia din UE va avea cel mai mare deficit raportat la PIB, urmând să fie cel mai expus stat european în cazul declanşării unei crize internaţionale.

„Declarațiile pe persoană fizică trebuie făcute în afara BNR”, a subliniat Teodorovici, care a respins un risc foarte mare pentru Romania legat de o nouă criză internațională.











1004 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Eu sper ca PSD va disparea dupa 2020 (Joi, 12 aprilie 2018, 21:15)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Asta este speranta mea.
  • 0 (0 voturi)    
    speranta moare ultima (Joi, 12 aprilie 2018, 21:25)

    torna_fratre [utilizator]

    iar la incheiere trebuia folosit ,doamne ajuta!
    ei,vedeti cum se conduce o tara?
    cu sperante...nu cu strategii logice,pe baza de analize pe cifre.Nuuuuuuuuuu
    se conduce cu speranta.
    cuvantul speranta pentru mine inseamna ca e groasa rau.au epuizat logica si matematica si au intrat in ezoteric.
    we are doomed.
  • 0 (0 voturi)    
    vine vara (Joi, 12 aprilie 2018, 22:05)

    asddd [utilizator]

    vine vara o astept de mult, poate ca psd-analfabetii vor citi mai mult :D
  • 0 (0 voturi)    
    Media... Spera... Tendinta... Scadere... (Joi, 12 aprilie 2018, 22:10)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vorbeste ca un profesionist, expert chiar! Nu trebuie analize sau dovezi. E suficient sa tina degetele incrucisate. In cel mai rau caz, daca inflatia se dubleaza da PSD o OUG care o injumatateste.

    In curand ca in vremurile apuse cand sefu' mare vroia sa isi achite datoriile externe: ne tinea pe ratie pentru ca era sacrificiu nobil de dragul natiei. Asa si acum.
  • +7 (7 voturi)    
    DA , DA (Joi, 12 aprilie 2018, 22:17)

    falcoind [utilizator]

    inflația o sa fie 3,1% poate chiar 2% ,doar ca nu anual ci lunar în prima faza, apoi săptămânal și apoi zilnica , asa un deja vu al anilor 90 când toți am ajuns sub aceeași conducere milionari
    • 0 (0 voturi)    
      SI CE !?!?! (Vineri, 13 aprilie 2018, 3:59)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      nu v ar place sa fiti "milionari"?...e normal cind va cresc salariile ( auzi la taranca din teleorman : intre 75% si 125% la sanatate....dar aia fac scandal ca primesc mai putin decit inainte )....la un popor cu cei mai multi doctoranzi si masteranzi pe metrul patrat din lume e normal sa fiti ...milionari....cu atitea "succesuri" sub conducerea penalilor care va reprezinta foarte bine o sa i intreceti pe aia din zimbabwe care devenisera...miliardari...
  • +2 (2 voturi)    
    Asigurarile ministrului (Joi, 12 aprilie 2018, 23:12)

    tanar_pensionar [utilizator]

    îmi amintesc de asigurarile date de "mama FNI" , cu mâna pe inima, ca totul este bine. Peste câteva zile doamna Maria Vlas parasea România spre o destinație necunoscuta la vremea aia, iar FNI-ul se prabusea.
  • 0 (0 voturi)    
    Hope is not a strategy (Vineri, 13 aprilie 2018, 0:10)

    mr_mojo [utilizator]

    Îmi pare rău, dar cred că inflația are altă părere.
  • 0 (0 voturi)    
    Zic si eu ca Moromete (Vineri, 13 aprilie 2018, 8:20)

    BEDE [utilizator]

    "Pe ce te bazezi?"
    Ceea ce se vede nu ar arata ca va creste mult productivitatea muncii. Nici nu s-ar zice ca, asa, dintr-o data, pe piata fortei de munca vor intra multi cu calificari serioase ca sa aiba cine sa munceasca si sa plateasca niste pensii mai mari, cum a promis P$D.
    Iar daca pun niste taxe mai mari, atunci multora li se va scarbi a munceasca mai mult numai pentru a da la stat si fara sa simta nici o imbunatatire a vietii lor.
    Daca nu taie ceva din pensii si salarii, cum a facut guvernul de sub Base in timpul crizei, atunci cred ca inflatia va merge inainte. Tot inainte tovarasi, ca inainte era mai bine!
    Nu pot spune cat de mult va avansa inflatia, ca nu am nici datele, nici calificarea, dar miroase urat si promisiunile mincinoase ale P$D nu pot pacali mult oamenii. doar daca or reusi sa dea vina pe BNR si pe banci in general pentru inflatie. Hai ca se poate! Cu manie proletara impotriva capitalistilor si imperialistilor. Si impotriva chiaburilor - adica a clasei de mijloc