Eugen Teodorovici vrea o lege prin care Guvernul să nu mai aibă dreptul de a „adăuga” la Codul Fiscal, ci doar de a „simplifica şi eficientiza”

de Red Stiri     HotNews.ro
Luni, 4 iunie 2018, 18:07 Economie | Finanţe


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a anunțat luni că dorește să promoveze o inițiativă legislativă care să limiteze intervențiile Guvernului asupra Codurilor Fiscal și de Procedură Fiscală, în sensul în care executivul să aibă dreptul doar la „măsuri de simplificare și eficientizare”, nu și „de a adăuga”.

„(...) doresc să venim cu o nouă iniţiativă legislativă care să elimine eventualele abuzuri ale oricărei guvernări. Cum? Printr-o prevedere clară în baza căreia modificările asupra celor două Coduri să poată fi delimitate din punct de vedere al competenţelor, doar Parlamentul să aibă dreptul de a adăuga, iar Guvernul să se limiteze la măsurile de simplificare şi eficientizare”, a spus Teodorovici, la dezbaterea moțiunii simple despre modificările la Codul Fiscal  din Camera Deputaților.

Ministrul Finanțelor a mai spus că în această lună dorește să inițieze „o campanie amplă a celor două Coduri - Codul fiscal şi de procedură fiscală - articol cu articol, alături de toţi colegii din Senat, Camera Deputaţilor, din Comisiile parlamentare de specialitate şi de toţi actorii sau structurile şi organizaţiile reprezentative pentru mediul economic, pentru ca până în toamnă să venim cu un pachet legislativ nou, modern, uşor de înţeles şi de aplicat”.










2052 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    serios? (Luni, 4 iunie 2018, 18:20)

    liviu_ [utilizator]

    cine ii mai crede?!
    astia isi schimba pozitia cu 180 de grade de 2 ori pe saptamani
    evident mai putin in materie de justitie... de cand au venit sunt f hotarati si fac toate demersurile pentru a distruge orice fel de urma de justitie din romania...

    daca erau atat de hotarati sa creasca forta romaniei cum erau sa distruga justitia... acum aveam al 4lea reich varianta romaneasca... si castigam chiar daca nu aveam nici un aliat... ii surclasam pe americani si rusi dpdv militar!
    totu era doar sa fie la fel de darji si cu lucrurile pozitive cum sunt cu cele nevative
    • +14 (14 voturi)    
      gelu cracanelu', antigelu' (Luni, 4 iunie 2018, 18:55)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      vrea de fapt o lege prin care guvernu' sa ia mai usor de la contribuabil
      • +9 (9 voturi)    
        Mai simplu, mai usor? (Luni, 4 iunie 2018, 21:15)

        FoarteDamiliaMragnea [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Pai asa incepuse si Ciolos, de care PSD vorbeste ca de satana. Si uite ca acum au ajuns la vorba lui.
        Sau prin "mai usor" se intelege usurarea bugetului cu 30 milioane de euro efectuata de Dragnea?
    • +8 (8 voturi)    
      Aha..... (Luni, 4 iunie 2018, 20:44)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Facilitarea......eficientizarea...hotiei !!!! Asta doresc ei de fapt...
      • +1 (1 vot)    
        N-au simplificat și eficientizat legislația (Marţi, 5 iunie 2018, 12:25)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        .... privind salarizarea? Și ce a ieșit? Un haos simplu și eficient!
    • +9 (9 voturi)    
      PSD intareste dictatura parlamentara (Luni, 4 iunie 2018, 22:39)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      PSD vrea ca Parlamentul sa fie singura putere in stat, deja au distrus institutia Presedintelui si controleaza judecatorii, acum distrug si Guvernul.

      Deci oricine va avea majoritatea in Parlament va avea toata puterea in stat.

      Plecati in UE cat mai puteti.
      • +1 (1 vot)    
        100 % adevarat !!! (Marţi, 5 iunie 2018, 10:42)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Bravos......asta e situatia exacta !!!
  • +16 (16 voturi)    
    ca si cand (Luni, 4 iunie 2018, 18:23)

    nahir [utilizator]

    actualul cod fiscal, facut de ei, e atat de aproape de perfectiune incat trebuie pastrat pt. eternitate.
    Asta seamana cu planul de dezvoltare pana in 2040 pe care vrea sa-l conceapa salvatorul natiei romane, dragnea pablito si care sa fie batut in cuie indiferent ce partid vine la conducerea tarii, in Parlament si Guvern.
    Astia sunt de-a dreptul ridicoli. Te umfla rasul.
    • 0 (0 voturi)    
      Am ajuns aproape de perfectiune (Marţi, 5 iunie 2018, 11:33)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Psd vrea sa legifereze in avans, si pentru cei care vor veni dupa ei. In subconstient ei cred ca ei nu vor fi schimbati niciodata, de fapt.
      Un cod fiscal batut in piatra ca codul lui Hamurapi care a durat mii de ani.
      Un plan pe urmatorii 20 de ani, obligatoriu si pentru partidele care vor rezulta din urmatoarele alegeri (daca se vor mai tine). Asadar programul din scoarta-n scoarta al lui papucea dicteaza si programele celorlalte partide - prin lege!

      Harasho-Democratie! vorba lui C. Tanase.

      Partea buna: nu va mai fi nevoie de guvern si parlament, fiindca totul este deja hotarat. Probabil, ceva mai multa politie ca sa se respecte programul, dar asta s-ar putea sa coste bani mai putini decat activitatea parlamentarilor - ca moara care macina-n gol.
  • +16 (16 voturi)    
    Simplu. (Luni, 4 iunie 2018, 18:23)

    Marionette [utilizator]

    Simplificam de la 16 % la 50% ca 16 se tine minte greu!
  • +9 (9 voturi)    
    Sa simplifice si sa eficientizeze ce? (Luni, 4 iunie 2018, 18:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Furtul? Ca la altceva nu se pricepe Gubernul din care si acest dandy roșu și incompetent face parte
  • +10 (10 voturi)    
    tineti-va de portofel! (Luni, 4 iunie 2018, 19:23)

    ioanadoe [utilizator]

    Astia fura si vor fura tot- in forma continuata. Piloane, banii trimisi de amaratii care lucreaza in strainatate sa poata manca aia si mai amariti din Romania.
    Taica-meu in schimb (pensionar ~70 de ani), are ce are cu Johannis. C"est vrai!
  • +8 (8 voturi)    
    Astia de la pesede (Luni, 4 iunie 2018, 20:28)

    rutger [utilizator]

    au fantezii in fiecare noapte si viseaza jonglerii cu banii romanilor indiferent de sex, rasa, religie sau partid !! Iar orlando citeste reviste ilustrate cu gagici goale care-i dau sfaturi fiscale la pagina zodiacala !! PESEDE = CIUMA ROSIE !!!
  • +8 (8 voturi)    
    dupa ce platim in momentul de fata (Luni, 4 iunie 2018, 22:10)

    MoemBius [utilizator]

    47% la stat (chiar daca nu lucram la stat) sa fie de ajuns pentru statu cu pricina?
    care oricum nu face nimic in contrapartida.
    interesant
    conform logicii P$Dracilor.....trebuie sa vina ceva in plus.
    Daca zic "ca nu mai luam" de fapt o sa fie invers....nu o sa mai ......luati voi nimic ....pentru ca va luam noi tot (P$Dracii tot o apa si un rahat)