Donald Trump amenință cu taxe vamale de 20% pentru mașinile produse în UE

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 iunie 2018, 17:55 Economie | Finanţe


Trump, Merkel si Macron, la summitul G7
Foto: Twitter / Steffen Seibert
Donald Trump a amenințat vineri că va impune taxe vamale de 20% pentru mașinile importate în Statele Unite din Uniunea Europeană, după ce în Europa au intrat în vigoare drepturi vamale adiționale asupra a zeci de produse americane, scrie AFP.

"Dacă taxele vamale impuse de mult timp Statelor Unite, companiilor sale și muncitorilor săi de către Uniunea Europeană (...) nu sunt ridicate rapid, vom impune taxe de 20% pe toate mașinile care ajung în Statele Unite", a scris președintele american, pe Twitter.

"Construiți-le aici!", a adăugat el.

Donald Trump a evocat în numeroase rânduri posibilitatea de a impune taxe pentru a proteja industria auto americană și care ar viza în special Germania.

Magnatul american acuză în mod regulat faptul că vede prea multe Mercedesuri pe străzile New Yorkului dar nu și destule mașini americane pe străzile europene.

Noile taxe ale Bruxellesului, impuse oficial de vineri, sunt un răspuns al europenilor la taxele de 25% pe oțel și 10% pe aluminiu impuse de Statele Unite majoritatea țărilor din lume, inclusiv aliaților.












2105 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    cu alte (Vineri, 22 iunie 2018, 18:09)

    nahir [utilizator]

    cuvinte, FORD-ul produs la Craiova, cand va ajunge in SUA va suporta o crestere de pret de 20%?
    Suuuuper.
    • 0 (6 voturi)    
      Ford, in schema de afaceri, cred ca nu are (Vineri, 22 iunie 2018, 19:52)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      prevazut nici un export important in SUA de masini intregi.
      Cel mult, poate sa trimita ceva subansamble.
    • 0 (4 voturi)    
      TVA-ul e (și) o taxă vamală mascată (Vineri, 22 iunie 2018, 20:04)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Iar modul în care îl aplică unele țări din UE îl face să fie o taxă vamală inclusiv între ele.

      Oamenii s-au obișnuit cu monstruozitatea numită TVA, dar nici măcar în Evul Mediu nu exixta o taxă de asemenea nivel.
    • 0 (6 voturi)    
      Nu cred ca ajunge in SUA (Vineri, 22 iunie 2018, 20:15)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      E mai mult pentru Europa, poate si Asia (dar nu cred).

      Eu sper ca-i puna Congresul la un moment dat frana astuia inainte ca pagubele sa devina ireparabile.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu ajunge, is interzise masinile cu motor dedrujba (Vineri, 22 iunie 2018, 20:44)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Pe aici, si alea mici, ca le arunca de pe autostrada camioanele alea mari!
    • +7 (7 voturi)    
      povesti (Vineri, 22 iunie 2018, 20:59)

      step by step [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      niciodata n-am vazut pe strazile americane forduri construite in europa. ei au fabricile lor. ford f este cea mai vanduta marca in sua. n-are nicio treaba cu europa.
    • -2 (2 voturi)    
      cica la ei se produc in India (Vineri, 22 iunie 2018, 21:14)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Oricum doar motorul de 2 litri 4x4 e adaptat pietei americane. Iar aspectul e de Fiesta inaltata, crossover subcompact.
  • +1 (11 voturi)    
    ...perspective... (Vineri, 22 iunie 2018, 18:20)

    baligosul [utilizator]

    Pînă la urmă UE va introduce vize pentru americanii care vor dori să viziteze UE?
    • +1 (9 voturi)    
      Americanii sa viziteze Europa? (Vineri, 22 iunie 2018, 22:19)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      A trecut timpul sa vizitezi Europa, arată ca Siria , la Paris sint corturi pline de păduchioși , in România mocirla noua comunista....avemlocuri mai frumoase și interesante....

      Europa? Popoare corcite....
      • +1 (1 vot)    
        ...curiozitate... (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 7:09)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        Pe unde să caut niște popoare ,,pure"?
      • 0 (0 voturi)    
        bulica, eu cand ma duc sa vizitez ceva (Vineri, 13 iulie 2018, 11:17)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        Nu ma duc sa vad popoare, ca nu antropolog, ma duc sa vad orase, peisaje, muzee, etc.
        Europa e practic leaganul civilizatiei actuale si va fi multa vreme o atractie turistica.
  • -10 (18 voturi)    
    Mașini europene (Vineri, 22 iunie 2018, 19:27)

    Observatory [utilizator]

    aranjate sa inducă in eroare polutia ?!
    Sau cele făcute in lumea a treia.
    Mașinile germane nu mai au calitatea de alta data...
    Din fericire mașinile japoneze domina complect piața , reliable și quality ...la prețuri bune, multe fabricate in State...
    Mașinile germane sunt pentru fitze !!!
    • 0 (4 voturi)    
      @Observatory (Vineri, 22 iunie 2018, 19:52)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Esti compleCt cu capra :)
    • -1 (7 voturi)    
      Sa nu exageram (Vineri, 22 iunie 2018, 20:14)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Nu zic ca n-ar fi japonezele bune (conduc una), dar cele germane sunt si ele la inaltime, in special pe zona premium. Problema e cu cele americane de care a ramas doar numele....noroc cu Tesla care mai spala din rusine.
      • +3 (3 voturi)    
        Tesla is overpriced (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 1:28)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Americanii is tari la truck-uti si muscle cars. Ford Raptor, Ram Rebel sau Chevy Colorado ZR2 cam rup la off road.
    • +2 (4 voturi)    
      Agree, dupa doua Audi-uri (Vineri, 22 iunie 2018, 20:46)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Am trecut la Infiniti. Ma saturasem sa am tot timpul o lumina aprinsa pe dashboard.
  • +2 (4 voturi)    
    fake news tipic Trump (Vineri, 22 iunie 2018, 21:06)

    jorj_bv [utilizator]

    Marcile europene produc mai ales SUV-uri in fabrici din SUA, si unele in Mexic - mai ales namile e destul de ineficient sa le transporti din Europa. Din cate stiu Ford este o marca americana si este in top 3-5 constructorilor de volum in Europa.
    Masinile americane au design specific si de obicei au motoare mari si au taxe mari de poluare in Europa.
    • -1 (1 vot)    
      Te pricepi la (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 1:26)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      auto ca Dancila la microfon.....