UPDATE Erdogan le cere turcilor care au dolari și euro să-i schimbe în lire turcești / Lira turcească s-a prăbușit cu 19%

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 august 2018, 15:34 Economie | Finanţe


Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Președintele Recep Tayyip Erdogan a cerut vineri turcilor să-și vândă dolarii și euro pe care îi dețin pentru a susține lira turcească, afirmând că este vorba de o „luptă națională” împotriva "războiului economic" declarat Turciei, scrie AFP.

UPDATE 17:01 Lira turcească s-a prăbușit cu 19% după anunțul președintelui american Donald Trump privind dublarea taxelor vamale la oțel și aluminiu.

La ora 13,35 GMT, lira a coborât la 6,87.

"Dacă aveți dolari, euro sau aur la saltea, mergeți la bănci pentru a-i schimba pe lire turcești. Este o luptă națională", a spus Erdogan într-un discurs susținut la Bayburt (nord-est) și transmis în direct de televiziuni.

"Va fi răspunsul națiunii mele celor care ne-au declarat un război economic", a continuat Erdogan, vorbind despre un misterios "lobby al dobânzilor de intervenție".

Chiar în timpul discursului președintelui turc, lira turcească a căzut din nou sub pragul de 6 TRY pentru un dolar. Ea se tranzacționa la ora 10,20 GMT pentru 6,1 lire pentru un dolar, înregistrând o depreciere de aproape 10% într-o singură zi.

Vineri dimineața, lira turcească s-a devalorizat cu peste 6% față de dolar, pe fondul crizei diplomatice dintre Ankara și Washington și al îngrijorărilor legate de eventuale efecte negative pentru băncile europene prezente în Turcia.

TRY depășitse pentru scurt timp și pentru prima oară pragul de 6 lire pentru un dolar, pentru a revenit apoi ușor sub acest prag, cu o devalorizare de peste 6%, la aproape 5,9 lire pentru o bancnotă verde, la ora 07,30 GMT.

Moneda națională a Turciei s-a devalorizat cu peste o treime de la începutul anului. Joi, lira cedase peste 5% față de dolar.

Evoluția venea după comentariile președintelui turc din noaptea de joi spre vineri, care a explicat agonia lirei prin "campanii" a căror natură nu a precizat-o.

"Dacă ei au dolari, noi, noi avem poporul nostru, avem dreptatea și îl avem pe Allah !", a spus acesta, declarații puțin susceptibile să asigure piețele, care asistă de luni de zile la căderea inexorabilă a TRY.

Într-un articol publicat vineri, Financial Times a scris că Banca Centrală Europeană se teme de o eventuală expunere a unor bănci europene foarte prezent în Turcia la criza monetară pe care o traversează țara.

Lira suferă și din cauza unei grave crize diplomatice care a izbucnit între Turcia și Statele Unite, doi aliați din cadrul NATO care și-au impus sancțiuni reciproce pentru mai mulți responsabili guvernamentali.

Tensiunile au cunoscut o bruscă escaladare săptămâna trecută după încarcerarea în Turcia a unui pastor american, Andrew Brunson, acuzat de autoritățile turce de "terorism" și "spionaj".

Bursele sunt îngrijorate și de incapacitatea autorităților turce de a controla inflația galopantă care a atins aproape 16% în iulie, în cifre anualizate.

Numeroși economiști cer majorarea dobânzii de intervenție pentru a controla inflația, dar banca centrală este supusă presiunilor președintelui Erdogan, un "dușman" autoproclamat al acestui mecanism.











9201 vizualizari

  • +66 (72 voturi)    
    ... (Vineri, 10 august 2018, 15:41)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    incepe Turcia sa simta ce inseamna Erdogan...
    • +33 (45 voturi)    
      In Aceeasi situatie cu Botswana si URSS (Vineri, 10 august 2018, 15:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Binefacerile Imperiului Otoman
      • +36 (38 voturi)    
        Cred că faceți o confuzie (Vineri, 10 august 2018, 16:35)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Botswana e într-o situație economică solidă, sunt destule țări europene care și-ar dori să fie în situația Botswanei. Cred că ați vrut să vă referiți la Zimbabwe.
        • +11 (11 voturi)    
          In plus (Vineri, 10 august 2018, 19:53)

          Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          Botswana are si o moneda foarte puternica :)
          • +1 (1 vot)    
            Foarte tare (Duminică, 12 august 2018, 17:06)

            mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

            Cred că ai vrut sa spui
        • +5 (5 voturi)    
          metafora (Vineri, 10 august 2018, 19:55)

          gica69 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          faza cu Botswana cred ca avea in vedere numele monedei nationale .... asociata cu situatia economica a TR & etc .
          p.s. daca moneda lor e asa ... solida , poate erdogan emite titluri de stat in moneda Botswanei
          moneda forte .....
    • +24 (26 voturi)    
      Da, dar oare se trezesc? (Vineri, 10 august 2018, 16:10)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Oare se trezesc turcii sa ceara libertate, inca o data dupa Ataturk?
      • +15 (15 voturi)    
        Cum sa se trezeasca?! (Vineri, 10 august 2018, 18:33)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Pai ei, turcii, de buna-voie si nesiliti de nimeni, l-au votat pe Erdrogan, exact la fel cum NOI l-am votat pe Daddy!
        • +2 (4 voturi)    
          dimpotriva (Vineri, 10 august 2018, 22:16)

          ioanadoe [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

          Eu am inteles de la prietenii mei turci (oameni de o mare calitate), ca partidu lui Erdogan a furat la numaratoarea voturilor la greu. Macar la noi nu e asa, noi de buna voie si nesiliti de nimeni le dam votul P$D-ului
          • +1 (1 vot)    
            Asta vroism sa spun! (Sâmbătă, 11 august 2018, 10:35)

            iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui ioanadoe

            Nu stiu exact cum a fost in Turcia, dar la noi, intr-adevar:

            "noi de buna voie si nesiliti de nimeni le dam votul P$D-ului"

            si nu ca le dam votul, fiecare are dreptul la optiune politica, ci le-am dat TOATA puterea, deci le-am dat liber la abuzuri!
        • +3 (3 voturi)    
          Nici vorba (Vineri, 10 august 2018, 22:28)

          Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

          Comparatia intre alegerile din Turcia si cele de la noi nu au nici o baza reala (mere vs. pere :-))- inafara rezultatului catastrofal.
          • +1 (1 vot)    
            LA ASTA MA REFEREAM! (Sâmbătă, 11 august 2018, 10:36)

            iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

            dincolo de mere si pere, de REZULTATUL CATASTROFAL ziceam si eu!

            incontestabil, sub aspectul asta suntem la fel
      • +10 (10 voturi)    
        nu au timp ... (Vineri, 10 august 2018, 18:43)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        sunt preocupati sa-si vanda toti USDolarii, EUroii si aurul ca sa cumpere lire turcesti - dupa cum a cerut Erdogan
        si e o investitie f buna, ca inflatia este doar 16%, deci nu pierd f mult ca sa il sustina pe Presedinte
  • +56 (56 voturi)    
    mda (Vineri, 10 august 2018, 15:42)

    SoulSearcher [utilizator]

    meanwhile erdogan sta cu, conturi ascunse prin Luxembourg, Cayman, etc... pline de miliarde de euro si dolari :DD
    • +15 (17 voturi)    
      Scenariul clasic (Vineri, 10 august 2018, 17:13)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      dictator, conturi in strainatate: Ghaddafi, Al Assad, etc.
    • +8 (8 voturi)    
      a facut apel la populatie (Vineri, 10 august 2018, 18:45)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      sa sustina cursul ca sa apuce sa-si mai schimbe miliardele pe care le detinea in lire turcesti - sa nu piarda foarte mult ...
  • +32 (34 voturi)    
    Deci sa-si arunce averea pe foc... (Vineri, 10 august 2018, 15:50)

    Marionette [utilizator]

    din patriotism (tampenie)! Yeah, right, vezi sa nu!
  • +34 (34 voturi)    
    Gollum penibil (Vineri, 10 august 2018, 15:50)

    mitg [utilizator]

    Alegatorii sai sunt lipiti pamantului, nici macar nu stiu cum arata valuta straina.

    Vorbeste si el sa se auda.
    • +25 (29 voturi)    
      )))) o sa le spuna in curand sa (Vineri, 10 august 2018, 16:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      cumpere Ruble de la Mazeta ))))
  • +37 (37 voturi)    
    agenturili ma chinuiesc, (Vineri, 10 august 2018, 15:56)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    statul paralel ma arde la parale si Soros l-a pus pe Gulen sa imi insceneze o lovitura de stat ca sa ma pot autodeclara sultan.

    nici nu mai stii care se inspira de la care: Dragnea de la Erdogan, Erdogan de la Viktor Orban, Orban de la Dragnea.
    • +17 (21 voturi)    
      Poate asa realizeaza si Dragnea ce (Vineri, 10 august 2018, 16:09)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      inseamna sa vizionezi doar Suleyman Magnificul...!
    • +4 (4 voturi)    
      inspiratie (Vineri, 10 august 2018, 17:52)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      cred ca toti isi iau lumina de la putin, de fapt.
  • +30 (32 voturi)    
    Prin absurd, Bucuresti, Romania, anul 2020: (Vineri, 10 august 2018, 15:56)

    scaraotchi [utilizator]

    Liviu Nicolae Dragnea: ''Dragi romani, suntem in pragul colapsului economic, pentru ca atatia ani doar am taiat frunze la caini si am ''mancat'' pensii si salarii marite...! Cu lacrimile curgandu-mi pe mustata-mi incaruntita prematur va rog sa schimbati valuta in lei, pentru ca in caz contrara Dracul ne va lua pe toti...!
    • +14 (18 voturi)    
      Sultanul Erdogan (Vineri, 10 august 2018, 16:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      va vinde la URSS Baza de la Incirlick ca sa faca rost de Lire Turcesti
    • +20 (22 voturi)    
      . (Vineri, 10 august 2018, 16:36)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Eroare ''Dracul vă va lua pe toti, eu oricum plec in Brazilia ca am pasaport israelian''
  • +13 (17 voturi)    
    Daddy, ce pazeste!? (Vineri, 10 august 2018, 16:04)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Sa ia aminte, sa urmeze modelul sultanului Erdrogan!

    In pirmul rand, sa reintroduca pedeapsa cu moartea, pentru protestatari!

    Apoi, cand cursul valutar va exploda, sa ceara romanilor sa vada toata valuta pe care o detin, pentru a sustine leul:


    "Dacă aveți dolari, euro sau aur la saltea, mergeți imediat la bănci pentru a-i schimba pe lei rromanesti. Este o luptă națională!"
  • +12 (14 voturi)    
    . (Vineri, 10 august 2018, 16:12)

    Ingwar [utilizator]

    pai acestui dictator i s-a dat de inteles de nenumarate ori ca 2 mandate de prsedinte este maximul, insa acuma el este la al 4lea mandat cu super atributii de sultan. erdogan duce Turcia in bezna trecutului, cind la putere e un dictator neinsetat tara intra in criza
  • -13 (17 voturi)    
    Nasol (Vineri, 10 august 2018, 16:34)

    alileosanturlei [utilizator]

    Saptamana asta Tramp a bagat sanctiuni si pentru rusi si pentru iranieni... Se aduna norii pentru al treilea razboi mondial.
  • +15 (19 voturi)    
    Acum se va vedea patriotismul turcesc la lucru (Vineri, 10 august 2018, 16:38)

    Tescovin [utilizator]

    ...nu la mitinguri cu discursuri sforăitoare și tone de confetti.
    Partea bună e că, până să termine Erdogan discursul, turcul posesor de valută a devenit cu 10% mai interesat de posibilitate.
    Partea proastă e că până mâine va deveni cu 25% mai furios pe cât de prost a fost.
  • +8 (10 voturi)    
    De dragul (Vineri, 10 august 2018, 17:09)

    ipolitic [utilizator]

    relatiei de prietenie multi-seculara, ce ne leaga strans de tot, in aceste momente grele ale luptei impotriva paralelismului, l-am putea imprumuta pe Darius. Nu,nu ala cu bogatii nemasurate, asta are bogatiile masurate de DNA, dar stie cum sa masluiasca niste indicatori si rapoarte.
    Oricum, a stat destul pe PIB-ul nostru, Va dam cu drag. Pe barba lui Allah.
  • +7 (11 voturi)    
    Era sa rămân blocat (Vineri, 10 august 2018, 17:26)

    PaulX [utilizator]

    Când am citit titlul ca lira sterlină a picat 19% !! Va rog corectura ca îmbolnăviți anumiți oameni.
    Mulțumesc
  • +8 (10 voturi)    
    Pai daca il are pe Alah si pe Putin (Vineri, 10 august 2018, 18:45)

    Dalinar [utilizator]

    Ce se mai caina?
  • +5 (13 voturi)    
    De mai nene Ergogan . . . (Vineri, 10 august 2018, 19:33)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . daca tot insiste sa cumperi rachete rusesti, când tu esti in NATO si vrei sa faci pe egalul cu licuriciul cel mare, trebuie sa platesti!
  • +3 (7 voturi)    
    ! (Vineri, 10 august 2018, 20:47)

    CTGOnline [utilizator]

    Da' de ce nu ii ceri ajutor lu' prietenu' tau bolsevic? Doar ai cumparat rachete de la el....ce naiba, "suni un prieten"....
  • -1 (1 vot)    
    Cine (Sâmbătă, 11 august 2018, 8:57)

    Coco_papagal [utilizator]

    trimite bani din diaspora in tara e un sobolan rosu.
  • +3 (3 voturi)    
    Urmeaza o noua inscenare cu Gulen (Sâmbătă, 11 august 2018, 10:15)

    tordz [utilizator]

    Poporul trebuie ametit a sa nu se prinda ca sultanul le taie craca de sub picioare.