Ordonanţa de urgenţă privind rectificarea bugetară, adoptată de Guvern fără avizul CSAT, a fost publicată în Monitorul Oficial

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 7 septembrie 2018, 22:32 Economie | Finanţe


Guvernul Dancila
Foto: Guvern
​Ordonanţa de urgenţă privind rectificarea bugetului de stat şi cea privind rectificarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2018 au fost publicate, vineri, în Monitorul Oficial, anunță Agerpres. Guvernul a adoptat în şedinţa de miercuri rectificarea bugetară, fără să aibă avizul CSAT.

Guvernul a adoptat în şedinţa de miercuri rectificarea bugetară. Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a declarat, în aceeaşi zi, că la rectificarea bugetară, Ministerul Finanţelor a luat în calcul acelaşi nivel de creştere economică de 5,55%, utilizat şi la fundamentarea Legii bugetului de stat pe 2018.

"Un alt principiu a fost acela de asigurare a fondurilor cu prioritate pentru cheltuielile necesare şi obligatorii pentru salarii, pensii, drepturi de asistenţă socială, cheltuieli legate de obligaţii internaţionale şi alte astfel de cheltuieli. Trebuie menţionat că o mare parte din sumele necesare a fi asigurate de rectificarea bugetară sunt rezultate din aplicarea de măsuri legislative adoptate în cursul anului 2018, după momentul aprobării bugetului de stat pe 2018. Al treilea principiu foarte important este cel al neafectării proiectelor în derulare, proiecte de investiţii fezabile, fiind asigurate sume pentru lucrări ce se pot efectua până la finalul acestui an", a precizat Eugen Teodorovici.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1687 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    este haos, e anarhie (Vineri, 7 septembrie 2018, 23:45)

    Coco Whistle [utilizator]

    totul e permis infractorilor. avem nevoie de oamni noi. avem nevoie de lideri noi. e timpul, pina nu e prea tirziu.
  • -4 (8 voturi)    
    Nu e anarhie... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 3:36)

    Liviu2012 [utilizator]

    Nu e anarhie ci normalitate legală!
    .
    Contrar minciunilor difuzate de tribunele otrăvite, avizul CSAT este necesar DOAR la aprobări și rectificări bugetare privind Siguranța și Apărarea națională.

    În rest, se pot modifica orice alocări de fonduri pentru proiecte, salarii, indemnizații, prime, alocații și pensii de orice fel FĂRĂ avizul CSAT.
    .
    Suspendarea ședinței CSAT nu a fost în nici un moment vreo piedică legală în calea unor noi plăți de salarii, pensii sau alocații pentru mămici, așa cum greșit au vrut să ne învețe olguțele, gâzii, ciuvicii și ciutacii!
    • +4 (6 voturi)    
      Parchetele DIICOT si Militar (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 8:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

      Sa Se Sesizeze pentru a Verifica ce si a aprobat Veorika de Capul Gol al Ei dar Infoiat la Suprafata
    • +5 (7 voturi)    
      Bai bula! (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 10:00)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

      Eu daca-mi fac o casa fara autorizatie de constructie vine imediat "Legea", "Statul" si mi-o darama!
      Si acolo legea spune sa soliciti autorizatia de la autoritatea competenta, ce faci, doar o soliciti, nu mai astepti sa ti-o dea si gata?
      Nu mai respectam nici unul legea?
  • +4 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 9:48)

    polonyca [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      tradițional avem legi, dar... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 10:39)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      În mod tradițional prin România nu se prea respectă legile, cam de toată lumea.
  • +4 (6 voturi)    
    Dănciloaia execută întocmai și la timp, ce... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 10:37)

    baligosul [utilizator]

    Dănciloaia mimează că are servici la Palatul Victoria, probabil că e cel mai plimbar prim ministru al României în 8-9 luni de cînd a fost pusă acolo de Daddy, incompetentă, împiedicată, are priorități, afost la fabrica de magiun, a gustat un pic de pîine crocantă, și după aceea a văzut și ,,asociația familială" Dacia grup Renault.
    De, și ea, după cum se pricepe la stabilirea priorităților.
  • +1 (3 voturi)    
    Mafia Roșie,Cupola Ciumei Roșii , (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 15:55)

    Rescator [utilizator]

    se comportă ca o Divizie de Tancuri Sovietică.
    Calcă totul in picioare in cel mai pur stil stalinist.Nu cred că acești ipochimeni bolșevici vor scăpa de
    pușcărie!
  • 0 (0 voturi)    
    asa baieti , (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 18:59)

    miculescu-rucar [utilizator]

    dati din taste , injurati , ponegriti , dati cu voma ,ca vi s-au taiat bugetele si implicit alocarile catre ongheurile despre care vorbea renanata weber . v-ati umflat ca capusile sugand din banii publici !