Italia, prima țară din Zona Euro care a intrat în recesiune

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 31 ianuarie 2019, 18:37 Economie | Finanţe


Matteo Salvini
Foto: Captura Twitter
Italia, afectată de încetinirea economiei europene și de tensiunile comerciale la nivel mondial, a intrat în recesiune tehnică la sfârșitul anului 2018, complicând și mai mult ecuația bugetară a coaliției populiste la putere, scrie AFP.

Produsul intern brut a scăzut cu 0,2% în trimestrul IV, după -0,1% în precedentele trei luni, iar Italia a devenit singura țară din zona euro în această situație, după ce Germania a scăpat la limită.

Italia s-a confruntat cu o recesiune dură în 2012-2013.

Scăderea PIB-ului din trimestrul III vine după 14 trimestre consecutive de creșteri ușoare. Pe ansamblul anului 2018, creșterea a fost de 0,8%.

Evoluțiile vin pe fondul încetinirii economiei europene, care nu a crescut decât cu 1,8% în 2018, al tensiunilor comerciale dintre China și Statele Unite, dar și al prudenței companiilor italiene care investesc mai puțin, îngrijorate de politica aplicată de coaliția populistă ajunsă la putere în iunie.

Coaliția, formată din Liga (extrema dreapta) și Mișcarea 5 Stele (antisistem), este în fața unei sarcini dificile, după discuțiile cu Comisia Europeană pe marginea bugetului.

După dispute puternice, Roma a acceptat în cele din urmă să reducă deficitul pentru 2019 la 2,04% din PIB (față de 2,4% propus inițial), o cifră departe de 0,8% prevăzut de precedentul guvern de centru stânga.

Acest buget se bazează pe o creștere de 1%, o previziune considerată optimistă de experți și instituțiile internaționale. La o creștere mai mică, deficitul se va adânci și mai mult.

Banca centrală italiană și Fondul Monetar International (FMI) prevăd o creștere a PIB-ului de 0,6% în 2019, în timp ce agenția Standard & Poor's mizează pe 0,7% iar Oxford Economics pe 0,3%.

Unii sunt și mai pesimiști, cum este cazul fostului economist șef al Trezoreriei Lorenzo Codogno, care prevede un recul de 0,2%.

Indicele de încredere al companiilor, în recul din iulie, a atins în ianuarie cel mai redus nivel din ultimii doi ani și jumătate.

În această atmosferă gri, a venit și o veste bună: rata șomajului a scăzut cu 0,2 puncte în decembrie, atingând 10,3%, în continuare însă mult peste media zonei euro de 7,9%. În rândul tinerilor, șomajul a crescut, însă, cu 0,1 puncte la 31,9%, aproape dublu față de rata europeană.









20104 vizualizari

  • -21 (39 voturi)    
    Daca acceptau mai multi migranti (Joi, 31 ianuarie 2019, 19:01)

    xolv [utilizator]

    sigur plesneau de bunastare, precum mama lor Germania si Franta. Ah, stai...
  • +22 (40 voturi)    
    Rezultatul populismului (Joi, 31 ianuarie 2019, 19:11)

    DiDiRo [utilizator]

    nu putea fi altul.
  • +25 (33 voturi)    
    RO "duduie" linistita in lentoarea ei anacronica (Joi, 31 ianuarie 2019, 19:27)

    Plagarus [utilizator]

    + Vasilica elucrubeaza cu zona euro in 20-24 !
  • -13 (31 voturi)    
    Europa e fragila economic (Joi, 31 ianuarie 2019, 19:27)

    animatron [utilizator]

    Sunt cateva tari din UE care au profitat de moneda euro pentru ca aveau deja economii foarte solide, diversificate suficient pentru a rezista la crize.

    Dar o parte din membrii euro-zone sunt acolo pe criterii exclusiv politice, nu economice, pentru ca ar fi fost "de neconceput" o zona euro fara Italia sau Franta, tari fondatoare.

    Italia e o veriga slaba a eurozonei, asa cum Grecia era o veriga foarte slaba care s-a rupt dupa doar cativa ani.

    Nici Franta nu o duce prea bine, cu datorie publica de 100% PIB, cu somaj endemic peste media UE, cu milioane de migranti neintegrati, cu un proces accelerat de islamizare, cu miscari sociale violente.

    Italia si Franta au cresteri economice anemice (rareori peste 1%) si raman an de an din ce in ce mai mult in urma Germaniei sau USA (ba chiar si a unor tari asiatice).

    Refuzul de a face reforme reale, pentru a reduce povara cheltuielilor publice (Franta e pe primul loc in lume, cu circa o treime din PIB), le condamna la stagnare economica si la crize sociale.

    In Franta avem "vestele galbene", in Italia avem populisti la putere, acolo reformele necesare nu vor face prea curand.

    Fara acoperirea oferita de Germania si alte 4-5 state mai performante, eurozona s-ar prabusi imediat, euro ar dispare.

    E unul dintre motivele pentru care opinia Germaniei e hotaratoare pt viitorul economic al Europei si pt insasi existenta monedei euro.

    Dna Merkel si ministrii germani de finante, succesiv, au refuzat concesiile cerute de statele din "sudul" Europei (a se citi Italia, Franta, Grecia, Spania, Portugalia), dna cancelar a fost tratata de "nazista" la Atena, politicienii italieni populisti afirmau ca Germania transforma Italia in lagar de concentrare, iar extrema stanga din Franta il acuza pe Macron ca e sluga si pudelul dnei Merkel !

    Europei i-ar fi buna revenirea la capitalismul familial, cel al micilor si mediilor intreprinderi, la un stat minimalist axat pe domenii strategice, la responsabilizarea cetatenilor, la unitate identitara.
    • +2 (10 voturi)    
      Și ce-ar mai trebui să facă Ioropa, musiu? (Joi, 31 ianuarie 2019, 20:26)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Că văd că le știi și te pricepi la toate.
    • +4 (12 voturi)    
      globalism (Joi, 31 ianuarie 2019, 22:10)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Italia sufera din cauza unei piete a muncii extrem de rigide si a unui sindicalism exacerbat - intre altele.

      ///

      Europa este a micilor intreprinderi dar acestea ar duce-o si mai bine (si toata lumea pe langa ele) daca UE ar mai renunta la supraprotectia salariatilor si la protectia sociala exagerata.

      Este totusi dificil cand ai 5-6 state (cel putin) care traiesc in urma cu 20 de ani si au nostalgii comuniste ascunse.

      ///

      Unitatea identitara - daca prin asta intelegem un nationalism bland - e lasata in umbra de globalismul tinerei generatii. UE ar trebui sa fie si mai puternic prinsa in economia mondiala pentru a raspunde acestei cerinte.

      Nu o poate face din cauza unor politicieni cu gandirea anchilozata, ramasa in urma cu decenii. Acestia nu inteleg nimic din lumea de astazi si vorbesc in dodii.

      Ori, tinerii si "globalizatii" vad aceasta trista gargara.

      Europa are nevoie de politicieni globalisti care sa inteleaga pe ce lume sunt. Daca partidele politice nu inteleg ca nu mai merge cu 3 randuri invatate la scoala in urma cu 20 de ani, populismul va avansa periculos.
      • 0 (0 voturi)    
        Definiți globalizarea, vă rog. (Vineri, 1 februarie 2019, 20:11)

        Non.e [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Cum ar fi lumea globalizată?
        Cum și cine o va conduce?
        Cum vor fi soluționate provocările diverse?
  • -6 (12 voturi)    
    Imigrantii cu studii (Joi, 31 ianuarie 2019, 19:57)

    Kosmos [utilizator]

    Inca mai vin..asa se fac jocurile politice
  • +4 (10 voturi)    
    Noroc cu tigrii Europei (Joi, 31 ianuarie 2019, 20:28)

    ady77 [utilizator]

    Si cu Vasilica la carma.
    Cand a trecut Italia la moneda Euro, nu mai stia populatia ce sa faca, mai ales cei din Sud.
    O cafea a "sarit" de la 1 lira, la 1 Euro.
    Grecii s-au mai scos cat de cat, noroc cu zona de turism, dar noi nu avem de niciunele.
  • -8 (14 voturi)    
    Așa-i când ajung populiștii la putere. (Joi, 31 ianuarie 2019, 20:31)

    prec [utilizator]

    Macaronarilor nu le-a ajuns că aveau sudul subdezvoltat , au mai primit și hoardele care le-au năpădit țara. Cu ce bani să țină atâția putoroși?
  • -8 (16 voturi)    
    hm...dreapta la putere.... (Joi, 31 ianuarie 2019, 23:18)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    si totusi nu iese bine!
    • +2 (16 voturi)    
      las' ca e atat de biiiine in Mujicia (Vineri, 1 februarie 2019, 1:41)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      cu Stanga la Putere.
      • -1 (9 voturi)    
        credeam ca zici ceva de Coreea de N! (Vineri, 1 februarie 2019, 8:41)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        dar e bine si cu Rusia......
        Dar asta n-are legatura cu dreapta din Italia!
        • +6 (6 voturi)    
          ahammm (Vineri, 1 februarie 2019, 9:22)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          pentru ca dreapta din italia are legatura cu dreapta din romania

          il acuzi pe unu ca deviaza de la subiect dupa ce tu ai facut asta!

          dar na.... postac psd... eu sunt nebun ca am pretentii!
          • 0 (0 voturi)    
            pai, chiar esti asa cum spui (Vineri, 1 februarie 2019, 17:49)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            din moment ce raspunzi la intrebari nepuse.
  • -5 (13 voturi)    
    recesiunea (Vineri, 1 februarie 2019, 3:56)

    sorinnc [utilizator]

    "Pe ansamblul anului 2018, creșterea a fost de 0,8%"
    "Produsul intern brut a scăzut cu 0,2% în trimestrul IV, după -0,1% în precedentele trei luni,"

    Deci per total are +0.8% pe tot anul dar pentru ca are -0.1% si -0.2% e in recesiune?
    Era mai bine daca avea -0.8% pe tot anul si +0.1% si +0.2% pe ultmele 3 luni?

    Nu ma intereseaza cine e la putere ci logica lor...daca ai doua trimestre consecutive cu scadere la mustata=recesiune?
    • +5 (7 voturi)    
      asta e definitia recesiunii! (Vineri, 1 februarie 2019, 8:41)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      intreaba orice economist.
    • +5 (7 voturi)    
      Da (Vineri, 1 februarie 2019, 8:44)

      demetru [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      Recesiune=2 trimestre consecutive de scadere.
  • +9 (13 voturi)    
    ahahahahaha (Vineri, 1 februarie 2019, 9:19)

    liviu_ [utilizator]

    deci exact tara care sa batea cu pumnu in piept ca ei nu respecta ce zice UE si s-au alatural ungariei, poloniei si romaniei...

    ca sa vezi... populismu distruge economia! ce supriza!!! :D
    • -5 (5 voturi)    
      Pe cand globalismul te umple de bunastare (Vineri, 1 februarie 2019, 10:58)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Da, tovarase!
      • +4 (4 voturi)    
        globalizarea a adus bunastare (Vineri, 1 februarie 2019, 14:30)

        karas [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        sovinismul a adus razboaie si saracie.
  • +5 (5 voturi)    
    Baga Salvini (Vineri, 1 februarie 2019, 10:47)

    JustinCase [utilizator]

    Il asteptam acum pe Salvini sa se declare ingrijorat de soarta poporului francez si sa-i dea sfaturi lui Macron.
  • +6 (6 voturi)    
    incetinirea economica europeana pe naiba (Vineri, 1 februarie 2019, 10:53)

    g01an [utilizator]

    trebuie sa o spunem raspicat: asta se intampla cand pui toti tampitii la putere. italia sufera in acest moment doar din cauza lipsei de viziune si a tampeniilor pe care le-au tot facut in ultima vreme.
  • +1 (1 vot)    
    afectată de încetinirea economiei europene și de t (Vineri, 1 februarie 2019, 20:12)

    iodixit [utilizator]

    as adauga si de politica populista, similara partidului dragnea din romania...