FMI și-a redus estimarea pentru economia României din 2019 la 3,1%

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 aprilie 2019, 21:17 Economie | Finanţe


FMI
Foto: FMI
Fondul Monetar Internațional (FMI) estimează, în cel mai recent „World Economic Outlook”, din aprilie 2019, că economia României va crește cu 3,1% anul acesta, sub estimarea de 3,4% din octombrie 2018, potrivit Mediafax.

De asemenea, instituția apreciază că, anul viitor, economia României își va continua ritmul lent, înregistrând o creștere de 3%, comparativ cu acest an, proiecție pe care și-o menține până în 2024.

Rata anuală a inflației este prognozată la 3,5% la finele acestui an, în creștere de la 2,8% cât estima în octombrie, și la 3% la finele anului viitor.

„Pentru alte economii din regiune (Europa - n.red.) cu ritmuri de creştere robuste în ultimii ani, precum Polonia şi România, creşterea este aşteptată să se tempereze până la aproximativ 3%, pe termen mediu, reflectând diminuarea stimulentelor provenite din fonduri europene și a politicilor favorabile”, subliniază raportul FMI.

Instituția mai prognozează un deficit de cont curent de 5,2%, în creștere de la 3,4% în octombrie și de 4,6% anul trecut, iar pentru anul viitor susține că va ajunge la 4,8%, continuând să se mențină pe termen mediu la 3,5%.

În schimb, FMI și-a menținut estimarea privind rata șomajului la 4,8%, iar pentru anul viitor a înaintat o prognoză de 4,9%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






2709 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    ajunge pentru majorarea puntului de pensie la 1265 (Marţi, 9 aprilie 2019, 21:31)

    axiopolis [utilizator]

    .
    • +1 (1 vot)    
      Optimistule! (Miercuri, 10 aprilie 2019, 12:47)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui axiopolis

      Cine dreaq să mai încaseze pensiile atunci, chinezii și vietnamezii cu cetățenie română?
  • -7 (15 voturi)    
    datul in bobi... (Marţi, 9 aprilie 2019, 22:07)

    demaGOGU [utilizator]

    ...e mai reliable decat prognozele femei modificate lunar!
    • +7 (13 voturi)    
      Corect, o dubleaza INS, din creon (Miercuri, 10 aprilie 2019, 0:38)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Adica o face cat vrea Hamstarul!
    • +2 (2 voturi)    
      Datul în gard cu oiștea este mai demn de crezare? (Miercuri, 10 aprilie 2019, 12:56)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Demagoage, demagoage, doar prostii ai între doage, și alea sunt lipsă o grămadă.
      Ai un argument valabil sau atacul la persoană este un reflex de partid al prostacilor-zvonerilor-răspândacilor-pesedacilor care trolează degeaba pe siteul ăsta? De ce nu te duci pe siteul Halena 3, că acolo ai avea audiență? Sau ai primit sarcină de partid să bați câmpii pe HN?
  • +4 (8 voturi)    
    dezastrul (Miercuri, 10 aprilie 2019, 7:44)

    nahir [utilizator]

    economic vine implacabil și nici măcar în liniște. Face destulă gălăgie, dar pentru urechile surde ale penalilor în frunte cu cariatul teleormănean, e creștere economică, e lapte și miere.
    Spre exemplu, hamsterul s-ar lăuda doar cu creșterea exporturilor față de aceeași lună a anului trecut, dar va uita să menționeze că și importurile au crescut raportate la aceeași lună din anul trecut, ca nesimțitele, adâncind de fapt deficitul comercial. Și cu cât mai mult ne scufundăm, cu atât mai greu va fi să ne salvăm.
    • -3 (5 voturi)    
      Care parte din... (Miercuri, 10 aprilie 2019, 9:07)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      "crestere economica" nu ai inteles-o? Stiu ca pt unul cu vocabular limitat la gen "hamster", "cariat", e mai greu sa inteleaga niste termeni, asa ca incerc sa iti subliniez: e crestere, nu descrestere. Panimaiu?
      • +2 (2 voturi)    
        Ai cam chiulit de la artimetică, don Horror (Miercuri, 10 aprilie 2019, 12:59)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Creșterea economică: 3,1%. Inflația: 4,6%. Ia ghici Horroare, cât dă 3,1-4,6? -2,5%. Pentru o creștere, cifra respectivă e puțin cam negativă, nu, tavarișci polkovnic HorrorTroll de Sanky Petersburg?
    • -2 (4 voturi)    
      Asa este, dar nu este dezastrul nostru. (Miercuri, 10 aprilie 2019, 9:21)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Acum doua saptamani ZF confirma ca in economia romaneasca doar 40% din capital este autohton, capitalul strain a devenit majoritar. Deci nu va scadea economia "noastra" va scadea economia "lor" si sincer, ma doare-n cot de "ei".
  • +1 (1 vot)    
    Asta nu e crestere (Miercuri, 10 aprilie 2019, 12:22)

    ACP [utilizator]

    din moment ce deficitul e si inflatia sunt pe la 3%.