Eugen Teodorovici anunță o „taxă de solidaritate” pentru pensiile speciale mai mari de 10.000 de lei

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 iulie 2019, 16:30 Economie | Finanţe


Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici
Foto: AGERPRES
Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a anunțat luni intenția de introducere a unei „taxe de solidaritate” care să se aplice pensiilor speciale care depășesc 10.000 de lei.

Acesta a spus că propunerea sa a fost „convenită de principiu în cadrul CEX-ului” PSD. Ministrul nu a precizat ce nivel va avea această „taxă de solidaritate”.

„O variantă normală ar fi de a plafona la un nivel stabilit” iar în cadrul ședinței conducerii PSD s-a discutat de suma de 10.000 de lei, propunere care a fost „convenită de principiu”, a explicat Teodorovici.

Pentru ce depășește această valoare se are în vedere introducerea unei „taxe de solidaritate”, o „abordare corectă și logică”, în opinia ministrului Finanțelor.

Actul normativ care urmează să fie adoptat de Guvern în acest sens „va ajunge și în Parlament care va decide forma finală”, a mai spus Teodorovici.

Vom reveni cu amănunte







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






20734 vizualizari

  • -40 (60 voturi)    
    aoleu (Luni, 15 iulie 2019, 16:35)

    cucuveauamov [utilizator]

    ce va face luptatorul anticomunist, Lazarica? ce vor face ceilalti magistrati luptatori cu coruptia (din gasca adversa)? si Coldea? din ce isi va mai lua costume pentru ambasada Americii?
    • +32 (38 voturi)    
      mda (Luni, 15 iulie 2019, 16:46)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      da toti politaii si judecatorii serviti de PSD cu pensii speciale ca sa o lase mai moale cu dosarele oare ce`o sa faca ?

      sau lichelele de jandarmi pensionati la 45 ani ?
    • +14 (24 voturi)    
      suferi rau ? (Luni, 15 iulie 2019, 16:59)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      tie iti da Putin niste ruble imputite...
      • +14 (18 voturi)    
        Comment sters de user (Luni, 15 iulie 2019, 19:12)

        complet_retard [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        • +3 (3 voturi)    
          Adica, au valoare! (Marţi, 16 iulie 2019, 13:14)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

          Adica, au valoare!

          Vezi, asta-i diferenta fata de idiotii utili: cineva plateste valoarea in valuta forte, nu in puncte facebuci!

          Hihihihihi !
    • +15 (23 voturi)    
      . (Luni, 15 iulie 2019, 17:24)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Dar toti din gasca Dogaru pensionati la 45 de ani cu 15000 lei ce vor face? chestorii pensionati la 48 e ani in politie jandarmerie sri si sie ce vor face?
    • +11 (17 voturi)    
      Plătim noi pentru nesimțiții PSD-ALDE (Luni, 15 iulie 2019, 17:32)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Știam asta și acum Teodorovici ne cere mai mult.Cică să fim solidari să aibă ei pensii mari.Cum s-ar spune noi cu burta goală să fim solidari,să dăm ceva ca ei(nesimțiții speciali)să aibă burta plină.
    • +3 (3 voturi)    
      Stai cuminte... (Marţi, 16 iulie 2019, 8:53)

      modream [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ....încă nu avem detalii despre taxa asta. Poate fi una modică, de 0.5%, sau fixă, de 10 lei, sau intră în vigoare peste 20 de ani. Fix praf în ochi. Nu-și pune PSD protejații în cap înainte de alegeri, e doar distragerea atenției.
  • +17 (27 voturi)    
    vai... (Luni, 15 iulie 2019, 16:36)

    ceoteldrum [utilizator]

    asta e pedeapsa pt tudorel.saracutul de el...
    • +3 (3 voturi)    
      mi-e mila de Slugarel ... (Marţi, 16 iulie 2019, 8:55)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui ceoteldrum

      atata a mai slugarit si pupat pantofii puscariasului mustacios si acum hop top pierde 27500 de euro din cele 3 pensii/salarii/spagi de la ciuma rosie. A slugarit si a pierdut si mamaliga.
  • +25 (29 voturi)    
    :-) (Luni, 15 iulie 2019, 16:38)

    Soljenitin [utilizator]

    1. Ahhahahaahhahahahahahahahahaha! Ati ajuns la fundul sacului, incompetentilor? Platiti factura acum! Hahahahhahaa!

    2. Care anume va fi impactul? Cati pensionari se incadreaza aici, cati bani in plus vin la buget?

    3. Care sunt urmatorii pasi in programul de austeritate al psd? Ca asta avem aici, masuri de austeritate. Cine urmeaza sa mai fie afectat?

    Hai, chiparosule, scoate tot din tine! Ca am un feeling ca va fi cam nasol peste 2-3 luni dar voi nu vreti sa se afle ca sa nu pierdeti din amaratele alea de procente.
  • +13 (27 voturi)    
    Cam mare pragul. Să fie la jumate!!!! (Luni, 15 iulie 2019, 16:39)

    prec [utilizator]

    Cam de acolo ar trebui.
  • +25 (29 voturi)    
    A intzarcat Balaia? (Luni, 15 iulie 2019, 16:50)

    Dalinar [utilizator]

    Cum vre TurdDorovich, parca erau bani si economia duduie. V-ati dat beneficii uriase si ai ajuns la sacul gol?
  • -16 (32 voturi)    
    nu-i corect (Luni, 15 iulie 2019, 16:50)

    Mazeta [utilizator]

    Ar trebui o taxă specială pentru toate pensiile speciale, fiindcă pensii speciale mai mari de 10.000 lei au doar procurorii și judecătorii.”
    • +13 (15 voturi)    
      lasa ca si parlamentarii au (Luni, 15 iulie 2019, 18:23)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mai nou si baronii locali cu mai mult de 3 mandate (din pacate de primar, sef CJ, nu de aducere sau arestare).
    • +9 (13 voturi)    
      Corect. De la 3000 de lei în sus. (Luni, 15 iulie 2019, 19:09)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      2500-3000 lei ar fi bine.
      • +3 (3 voturi)    
        sau mai bine sa le dea pe ... (Marţi, 16 iulie 2019, 8:56)

        olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui prec

        contributie si gata
    • +8 (10 voturi)    
      pentru Mazeta (Luni, 15 iulie 2019, 21:02)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Aici cam ai dreptate. Sa fie o taxa asa de serioasa incat sa-i aduca la nivelul pensiei calculate pe principiul contributivitatii.
  • -10 (40 voturi)    
    de ce doar pensiile mai mari de 10,000... (Luni, 15 iulie 2019, 16:55)

    demaGOGU [utilizator]

    ...de ce nu , in oglinda si salariile mai mari de 10,000?

    sau restul veniturilor mai mari de 10,000?

    in Occident chestiunea are un nume simplu: impozit progresiv pe venitul global!
    • +5 (21 voturi)    
      Uite d-aia (Luni, 15 iulie 2019, 17:54)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Poti sa-l scoti pe demaGOGU din comunism, dar nu poti scoate comunismul din demaGOG!
    • +15 (19 voturi)    
      Pentru ca (Luni, 15 iulie 2019, 18:15)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      restul veniturilor mai mari de 10.000 nu sunt platite de la buget (bine, cu exceptia salariilor anumitor bugetari si aici ar mai fi loc de manevra). Iar la pensiile alea speciale nu se aplica principiul contributivitatii - daca ar fi fost asa, eu personal nu as fi fost de acord cu supraimpozitarea lor.
      Dar cand unul iese la pensie la 45 de ani si urmeaza sa incaseze o pensie 'speciala' de nu putine mii de lei timp de inca 45 de ani, e clar ca ceva scartaie.
      PS: Iar legat de impozitul ala progresiv la care faci trimitere, am ceva dubii ca se aplica pentru venituri ce depasesc 2000 euro.
      • +8 (12 voturi)    
        Dar de unde sunt plătite? (Luni, 15 iulie 2019, 19:14)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        Nu din banii din impozite? Teoretic, practic din împrumuturi.
    • +2 (4 voturi)    
      Pt ca la privat (Marţi, 16 iulie 2019, 9:45)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      pt salariul ala mare MUNCESTI, daca tu stii ce inseamna asta. Cat despre oglinda ... mai uitate in ea si scipa pe ce vezi.
  • +16 (20 voturi)    
    bun (Luni, 15 iulie 2019, 16:58)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    pai mai inscriu de bunavoie sa platesc taxa daca imi da si mie o pensie speciala de asta...

    bravo tudorica!
  • +7 (13 voturi)    
    poza (Luni, 15 iulie 2019, 17:02)

    nash pandelica [utilizator]

    este reprezentativa pt. dl. menistru.
    dansul are acest gest reflex, pare ca'si cauata, permanent, capul. e bine sa stie omul ca mai are cap si ca freza e la locul ei.
    ca cu atatea treburi pe cap, ti'l mai poti pierde...
  • +14 (16 voturi)    
    Gaselnita (Luni, 15 iulie 2019, 17:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Marca Теодорович
  • +15 (15 voturi)    
    teo (Luni, 15 iulie 2019, 17:12)

    ------ [utilizator]

    Tare sunt curios cine a cotizat pt. pensia de 10.000 lei pe principiul contributivitatii.Sper sa nu fie un jaf cu acte in regula.
    • +13 (15 voturi)    
      nu e chiar asa greu 10 mii pe contributie (Luni, 15 iulie 2019, 18:26)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui ------

      un director de banca, un manager al unei multinationale, aia de sunt sefi la NuclearElectrica sau similar (firme de stat, dar nebugetari).
      Problema e cand nu e pe contributie.
  • +10 (16 voturi)    
    corect.. (Luni, 15 iulie 2019, 17:12)

    CRMS [utilizator]

    Corect ar fi ca toti ceilalti care au pensii mai mici de 10k sa plateasca aceasta taxa de solidaritate.
    Nomenklatura trebuie sustinuta !
    LOL !
  • +17 (19 voturi)    
    praf in ochii prostilor (Luni, 15 iulie 2019, 17:20)

    jorj_bv [utilizator]

    sunt bani nemunciti, atunci trebuie taxati 100%, hai fie 95%.
    Nu mai tarziu de luna curenta, PSD a introdus cu tam-tam pensii pentru baronii locali (primari, sefi de CJ si vici) - ca din intamplare tot comunitatile spoliate si prost conduse trebuie sa-i plateasca.
    Cu ce ma ajuta faptul ca un parlamentar cu 3 mandate nu va lua 13500 indemnizatie ci doar 10-11 mii oricum sensibil egal cu cat ia in mana un parlamentar in functie, exclusiv din indemnizatie?
  • +13 (19 voturi)    
    Prag prea mare (Luni, 15 iulie 2019, 17:20)

    Migo [utilizator]

    Ar trebui dat mult mai jos pragul de 10000 de lei... Marea majoritate a pensionarilor primesc mult mai putin. 5000 de lei ar fi un prag mult mai potrivit.
  • +18 (20 voturi)    
    (Luni, 15 iulie 2019, 17:29)

    EmilSabau [anonim]

    Tampitul asta nu intelege ca lumea vrea desfiintate acele pensii speciale.Vreau si eu o pensie de 10.000 neimpozabila
  • +11 (15 voturi)    
    Spperam ca doar pentru pensiile speciale (Luni, 15 iulie 2019, 17:33)

    moka [utilizator]

    Nu si pentru cele normale.
    Nu ne spune ce suma incaseaza! Este doar o haiducie pentru imbunatatirea imaginii?
    • +2 (4 voturi)    
      stai sa vezi, am mai vazut filmul asta (Luni, 15 iulie 2019, 22:04)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui moka

      CCR-ul va spune ca nu e corect si ca e discriminare.
      Si uite asa toate pensiile peste o anumita valoare vor fi impozitate suplimentar.
      Daca nu sar rechinii batrani din PSD si il vedem pe Teo istorie in doua saptamani
      • +2 (2 voturi)    
        CCR nu are ce face, nu se taie pensile (Marţi, 16 iulie 2019, 8:59)

        olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        se impoziteaza, asta e legal
  • +6 (10 voturi)    
    . (Luni, 15 iulie 2019, 17:33)

    theo667 [utilizator]

    '' CCR sariti vor sa ne fure munca noastra cinstita dreptul nostru patrimonial este intangibil....hotul de bases..aaa boc....a aa pardon psd si teodorovici fac ceva ilegal pentru ca au spus mereu ca sunt bani destui in buget''
    • +2 (2 voturi)    
      Bog nu a zis ca sunt bani (Marţi, 16 iulie 2019, 9:00)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Boc face treaba buna la Cluj ca primar.
      Fata de scursurile ciumei rosii, Boc a fost parfum
  • +8 (12 voturi)    
    Frectie (Luni, 15 iulie 2019, 17:37)

    Radub1000 [utilizator]

    la picior de lemn. Probabil va fi 10 la suta din ceea ce depaseste 10000 de lei, adica mai nimik. Pensiile speciale sunt multe si foarte mari, dar nu asa de multe atat de mari 2200 de euro. In mod normal ar trebui desfiintate.
  • +8 (12 voturi)    
    Putem? (Luni, 15 iulie 2019, 17:38)

    Orpheus [utilizator]

    Putem sa o numim taxa pe nesimtire?
  • +8 (12 voturi)    
    Foarte bine (Luni, 15 iulie 2019, 17:45)

    Fanel01 [utilizator]

    Mi se pare de bun simt ,daca ai 100mil pensie e clar ca nu duci lipsa de nimic
  • +14 (16 voturi)    
    Domnule Teodorovici (Luni, 15 iulie 2019, 17:55)

    dincannes [utilizator]

    … nu era mai bine sa nu le fi dat deloc? In Elvetia toate pensiile sunt egale (decente). Cine cistiga bine, nu este oprit sa cotizeze separat, la o viitoare pensie privata.

    Care este aportul concret, pentru binele Romaniei, sa "stimulezi" un pensionar? Dati salarii mari oamenilor capabili, muncitori, spre binele intregii tari; ei trebuie stimulati !
  • +7 (11 voturi)    
    vai vai (Luni, 15 iulie 2019, 17:59)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    ilustrul boul baltii .. care nu stia macroeconnomie .. si astepta de Valcov sa-i sufle raspunsul
  • +5 (9 voturi)    
    paradox (Luni, 15 iulie 2019, 18:00)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    oare Banca aia din Moskva unde e el "Guvernator" .. cum naiba se conduce cand asta nici nu stie pe ce lume se afla
  • +7 (11 voturi)    
    solidaritate (Luni, 15 iulie 2019, 18:06)

    Mistrelutz [utilizator]

    da' cu japca ! - marca psd.
    de le-ati mai inventat ,ma,dobitocilor ?
  • +8 (10 voturi)    
    FaDoino si toata mafia : basescu are acum (Luni, 15 iulie 2019, 18:44)

    deval [utilizator]

    4800 net pensie dupa ce a fost 10 ani in functii guvernamentale si 12 ani comandant de nava (nu vorbim de indemnizatia de presedinte ci de pensia din sistemul de pensii) ! Cum ajung fa unii la 10.000 pensie si cum ajung altii la 100.000 lei (noi)/luna cand doctori, ingineri, profesori universitari care au si doctorate nu depasesc 1500-2000 lei , fa ?! Despre ce dracu vorbesti fă ? Despre echitatea Holgutei ? Daca Mafia considera 10000 ca fiind o pensie normala, astia care avem 1500 lei si mai putin, ce dracu suntem , viermi, suboameni, fa ??!! Am uitat sa va mai spun prieteni ca
    1 tortionarul visinescu avea 5500 lei pensie (lt.col in rezerva cu 6 clase primare) anul trecut;
    2 in Germania, oricate mandate ar avea Merkel (de ex) si oricine altcineva, nu poate avea PENSIE mai mare de 5000 euro ! Asta inseamna plafonare acolo, FaDoino !!!
  • +6 (10 voturi)    
    paparuda (Luni, 15 iulie 2019, 19:36)

    anion [utilizator]

    Dupa ce au marit extrem de mult pensiile speciale acum vor sa faca acte de binefacere in ochii romanilor. Este tot electorala aceasta propunere. Chiar daca o vor face tot vor fi scuipati in freza.
  • +6 (10 voturi)    
    jumatati de masura! (Luni, 15 iulie 2019, 19:36)

    codyrocco [utilizator]

    nu 30, nu 50, nu 70 de procente!
    pensiile speciale, de servici, cum le-ai spune astora de nu-s pe principiul contributitivitatiii... trebuie sa dispara complet!
  • +9 (11 voturi)    
    Mafia PSDUDMRALDEPNL face ce face, dar (Luni, 15 iulie 2019, 19:54)

    hopsinoi [utilizator]

    sa corecteze injustetea pensiilor speciale nici nu se gandeste.


    Vrem oprirea furtului cu pensiile speciale (neconstitutilonale).
    Vrem 300 de parlamentari si o singura camera.
  • +2 (4 voturi)    
    Perdea de fum, (Luni, 15 iulie 2019, 23:29)

    Victorian Rosu [anonim]

    pensiile speciale trebuie desfintate, nu este normal sa avem pensionari si oameni in politica care castiga cat presedintele Frantei atata timp cat romanii nu au nivelul de trai al francezilor.