90% din numărul maxim de bitcoin a fost acum minat / Experții estimează că minarea restului de 10% va dura peste 100 de ani

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 14 decembrie 2021, 16:27 Economie | Finanţe


Bitcoin
Foto: Pexels
Luni dimineața procentul de criptomonede bitcoin minate din totalul disponibil a ajuns la pragul de 90%, experții din domeniul crypto estimând că minarea restului va dura peste 100 de ani, relatează CoinDesk.

Acest lucru înseamnă că 18,89 de milioane de bitcoini dintr-un maxim de 21 de milioane sunt acum pe piață, fără a lua în considerare numărul celor inaccesibili în portofele virtuale pentru care proprietarii au pierdut parola sau accesul la ele din alte motive.

Atingerea acestei borne a durat aproape 12 ani, primii bitcoini fiind minați pe 9 ianuarie 2009. Însă experții estimează pe baza activităților din rețea și a pragului de înjumătățire al bitcoin că restul criptomonedelor nu vor fi minate până în 2140.

Bitcoin era tranzacționat cu mai puțin de 0,10 dolari când 10% din cantitatea totală a fost minată la începutul lui 2020 și se învârtea în jurul preșului de 7,5 dolari când 50% din totalul criptomonedelor au fost minate în decembrie 2012.

Cum funcționează minarea bitcoin


Date fiind aceste valori, pare aproape incredibil că bitcoin se tranzacționează în prezent cu peste 47.000 de dolari, după ce ajunsese la un maxim de 69.000 de dolari mai devreme în cursul acestui an.

Bitcoin se bazează pe o rețea de utilizatori care își pun la dispoziție calculatoarele și echipamentele hardware pentru a rezolva milioane de ecuații complexe în fiecare secundă, proces cunoscut colocvial sub denumirea de „minare”.

Minerii bitcoin primesc în prezent 6,25 de criptomonede pentru fiecare bloc de date pe care îl minează, recompensa urmând să scadă la 3,125 bitcoini după următoarea perioadă de înjumătățire programată pentru 2024.

Firma de analiză din domeniu crypto Chainanalysis estimează că în jur de 3,7 milioane de bitcoini au fost „pierduți” din diverse motive, de la pierderea cheii de acces la moartea proprietarilor.

Se crede că Satoshi Nakamoto, misteriosul creator al criptomonedei, ar deține alți 1,1 milioane de bitcoini minați după lansarea primei monede digitale din lume.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5572 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    si cat s-a poluat? (Marţi, 14 decembrie 2021, 16:43)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. complet inutil?
    • +3 (11 voturi)    
      Poluare? (Marţi, 14 decembrie 2021, 17:17)

      Lucris [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Enorm!
      Poluarea este colosală, dacă te apuci să faci niște calcule privind numărul de ferme la nivel global (vezi doar China), puterea medie a acestora, cantitatea de energie consumată pe an și consumul de resurse clasice pentru generarea acelei energii....
      Aparent totul este o chestiune insignifiantă. La scară industrială, însă, treaba e foarte serioasă.

      Dar, pentru că nu mă pricep deloc la treburile astea cu mineritul (doar la partea energetică mă pricep), întreb și eu pe cei mai pricepuți: La ce sunt folosite aceste calcule enorm de multe?
      Cine este Beneficiarul?
      Că, așa cum văd eu, cineva e Beneficiarul calculelor (repet, enorme) iar acel cineva, în loc să plătească pentru resursele folosite, a aruncat, literalmente, pe piață, UN CONCEPT.
      Nimic altceva.
      Așadar, totul e o escrocherie fantastică! Mă folosesc de voi și pentru că fac asta, ca să vă astup gura, lansez o lozincă și vă spun că lozinca mea valorează nu știu cât. Fraierii pun botul și încearcă să valorizeze lozinca, păcălind la greu restul populației. Asta manipulare, tată! Maestru!
    • -4 (10 voturi)    
      Mai putin (Marţi, 14 decembrie 2021, 17:18)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Mult mai putin decat polueaza statul la coada vacii.
      • -2 (8 voturi)    
        mai putin decat.. (Marţi, 14 decembrie 2021, 17:31)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

        .. v-a prostit Vântu sau atunci nu va cazuse cashu la gura?
        • +4 (6 voturi)    
          Ce Vantu visezi? (Marţi, 14 decembrie 2021, 22:58)

          Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          Eu vorbeam de poluare.

          In 2018, fermele de animale din EU produceau poluare aproape cât toate mașinile și camioanele din EU.

          La asta mă refeream cu coada vacii. Dar una citim și înțelegem ce ne taie capul.

          In 2018, the latest year for which accurate data is available from the UN Food and Agriculture Organization, livestock on EU farms (including the UK) were responsible for the equivalent of about 502m tonnes of carbon dioxide a year, mostly through the methane they release. That compares with 656m of carbon dioxide from Europe’s cars and vans in the same year.
          • +1 (3 voturi)    
            ... (Miercuri, 15 decembrie 2021, 9:02)

            mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

            Faci o comparatie lipsita de sens! Fermele de animale au o utilitate evidenta spre deosebire de fermele de bitcoin!!!
            • +1 (1 vot)    
              Nu (Miercuri, 15 decembrie 2021, 9:14)

              Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

              Nu, industrializarea exacerbata a cresterii animalelor nu are nicio latura pozitiva. Da, animalele sunt utile dar utilitatea e depasita de noxele generate de cresterea industriala. Nu sunt vegetarian. Ma uit doar pe cifre si observ tendinte. In UE expira vreo 90 milioane de tone de mancare anual. Care e logica fermelor care produc industrial? Pentru ce asemenea amprenta de carbon? Ca sa ajunga mancarea la groapa de gunoi? Asta nu mai e poluare generata degeaba? Exact ca la cripto! Doar ca mai rau.
              • +1 (3 voturi)    
                ... (Miercuri, 15 decembrie 2021, 11:25)

                mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

                Spuneam doar ca de pe urma animalelor avem un beneficiu: mancare, imbracaminte. De pe urma bitcoin (atentie, nu generalizez la toate monedele crypto ca nu ar fi adevarat) nu avem (aproape) niciun beneficiu.

                Daca o luam cum spui tu ar trebui umblat la numarul oamenilor ca defapt de acolo vine problema.
                • 0 (0 voturi)    
                  Cam așa ceva (Miercuri, 15 decembrie 2021, 13:52)

                  Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

                  Dar dacă zic ca oamenii sunt problema îmi vor sari în cap :D
      • +1 (5 voturi)    
        Consum energetic (Marţi, 14 decembrie 2021, 19:19)

        Lucris [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

        Niște date medii arată că mineritul ăsta a consumat în ziua de 29.08.2021 ”numai” 94.623TWh.
        Ți se pare de coada vacii? Ai văzut, măcar o dată în viață. cum arată o fermă mare de minerit? Măcar una, așa, de 1MW putere electrică instalată?
        Știi cât cărbune (gaz sau petrol, la alegere) se consumă pentru a produce energia aia? Cu numai 35% randament electric net?
        Și aia e o zi.... O singură zi... Fermele alea merg non-stop....
        • +2 (4 voturi)    
          Ce săriți asa? (Marţi, 14 decembrie 2021, 22:55)

          Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

          n-ați înțeles nimic!

          Poluarea imensa e la orice ferma intensiva, fie ea de bitcoini fie de vite.

          Dar e complicat cu cititul și cu înțelesul.
        • +1 (3 voturi)    
          COada vacii (Marţi, 14 decembrie 2021, 23:04)

          Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

          The conclusion of the study: The Bitcoin system has a carbon footprint of between 22 and 22.9 megatons per year. That is comparable to the footprint of such cities as Hamburg, Vienna or Las Vegas.

          https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190613104533.htm

          Studiul zice ca amprenta de carbon generată de minare (68% din computerele care mineaza sunt în ASIA) e similară celei generate de orașe ca Hamburg, Las Vegas etc.
          Pe de alta parte amprenta de carbon generată de fermele de animale din EU este egala cu cea generată de toate mașinile și camioanele din EU.

          Nu apar minarea de criptomoneda, nici măcar nu mă interesează subiectul. Dar dacă tot vorbim de poluare, nu doar criptomonedele generează poluare. Dealtfel cam tot ce face omul dăunează planetei.
          • +1 (1 vot)    
            Poluare (Joi, 16 decembrie 2021, 13:55)

            Lucris [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

            Ai dreptate cu fermele zoo!
            Fermele zootehnice (porci, vite, păsări) din România, ca să avem un exemplu concret, poluează cât tot parcul motorizat al României, dacă fiecare element motorizat ar parcurge 7000km/an.
            Discuția era, însă, despre fermele de bitcoin.
            În exemplu era consumul de 94.623TWh/zi. Ăsta e uriaș. Înseamnă o putere electrică instalată de 3942MW!!!
            Iar întrebarea cheie, rămâne: Cine e Beneficiarul calculelor?
  • +4 (10 voturi)    
    ... (Marţi, 14 decembrie 2021, 17:02)

    mihai_mi [utilizator]

    O mondea inutila! Chiar daunatoare tinand cont de resursele consumate pt. o genera.
  • -1 (5 voturi)    
    Dacă-i așa de greu, (Marţi, 14 decembrie 2021, 17:27)

    asavreau [utilizator]

    Mai bine faci o muncă utilă și câștigi bani adevărați. Și nici nu muncești 100 de ani pentru 10%.
  • +2 (4 voturi)    
    Hai sa salvam planeta! (Marţi, 14 decembrie 2021, 18:34)

    luciannn [utilizator]

    Si sa dam consumul de energie pe 100 de ani al unei tari precum Argentina pe 10% din ceva ce nu foloseste nimeni in afara de specula numita foarte elegant "investitie".