Sarkozy: Acordul privind disciplina bugetara va fi incheiat in 17 din cauza refuzului Marii Britanii/ Cameron: Daca nu poti obtine siguranta in interiorul tratatului, cel mai bine e sa ramai afara

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Vineri, 9 decembrie 2011, 6:49 Economie | Finanţe & Bănci


Nicolas Sarkozy si David Cameron
Foto: Colaj /Sursa foto: Reuters
Noul acord de intarire a disciplinei fiscale din zona euro va fi adoptat de catre cele 17 state membre ale zonei euro si de alte cateva state, care vor dori sa se asocieze, din cauza refuzului Marii Britanii, care a pus "conditii inacceptabile", a declarat Nicolas Sarkozy.

Presedintele francezilor a declarat reporterilor acreditati la summit: "Am fi preferat un acord intre cele 27 de state, dar nu a fost posibil, avand in vedere pozitia prietenilor nostri britanici - conditiile impuse de catre prim-ministrul britanic David Cameron au fost considerate inacceptabile".

"Pentru a accepta o reforma a tratelor in 27, David Cameron (premierul britanic-n.r.) a cerut, solicitare pe care cu totii am considerat-o inacceptabila, un protocol in tratate care sa permita exonerarea Regatulului Unit de la o serie de reglementari privind servicii financiare", a spus Sarkozy.

"Ceea ce nu am putut accepta, pentru ca noi consideram contrariul; anumite probleme ale lumii provin din aceasta suprimare financiara", a adaugat seful statului francez.

"Daca am accepta o derogare pentru Marea Britanie, ar insemna sa punem la indoiala opinia noastra, si nu spun ca aceasta este pozitia lui Cameron, a unei parti a muncii depuse in serviciul unei reglementari financiare necesare", a adaugat Sarkozy.

Germania insista asupra includerii consolidarii disciplinei fiscale in zona euro intr-un tratat pentru a da o valoare cu adevarat coercitiva, singura cale, in opinia sa, de respectare a normelor in viitor si evitare a noi abuzuri . Berlinul si Parisul au fost pledat pentru o schimbare a Tratatului UE, care necesita unanimitatea de 27 de state membre.

Marea Britanie a incercat sa conditioneze sprijinul pentru acest proiect de posibilitatea de a fi scutita, in caz de nevoie, in unele domenii de control al autoritatilor de supraveghere financiara paneuropeana infiintat dupa criza plecata din Statele Unite in 2007-2008.

Astfel, s-a optat pentru un tratat separat al tarilor din zona euro, la care sa se asocieze cine doreste.

Cameron: Daca nu poti obtine siguranta in interiorul tratatului, cel mai bine este sa ramai afara

Premierul britanic David Cameron si-a aparat refuzul de a accepta o modificare a Tratatului Uniunii Europene, vorbind de o "decizie dificila, dar buna", deoarece interesele Regatului Unit nu era protejate.

"Daca nu poti obtine siguranta in interiorul tratatului, cel mai bine este sa ramai afara", a spus primul-ministru la o conferinta de presa dupa prima zi a summitului de la Bruxelles.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





10775 vizualizari

  • +26 (38 voturi)    
    Britain out (Vineri, 9 decembrie 2011, 8:26)

    buncrestin [utilizator]

    In acest caz, "interesele Regatului Unit" se bazeaza pe o politica de decenii prin care englezii au profitat de avantajele UE si au jucat dupa alte reguli cand a fost vorba sa puna umarul la constructia europeana. A apara "interesele Regatului" in acest moment echivaleaza cu a pune pe butuci toata Europa de dragul englezilor. Euro n-ar fi avut problemele de azi daca ei si-ar fi respectat obligatia din tratatul de la Maastricht prin care trebuiau sa adere la euro intr-un timp rezonabil. Ei inca mai cred ca traiesc in vremea lui Churchill si traiesc, ca si rusii, cu gandul la trecutul lor imperial. Orgoliul lor nu aduce nimic bun pentru restul Europei, iar daca vor opta sa stea pe dinafara, vor primi o corectie usturatoare - nu de la UE, ci de la economia mondiala si de la noile realitati care exista in lume.
    • +16 (22 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:15)

      sam [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Problemele actuale au devenit globale si un stat singur, chiar daca este Marea Britanie, nu o sa poata face fata situatiei economice. Acum, mai mult ca oricand, este valabil dictonul cu unirea si cu puterea. Cine vrea sa fie singur trebuie sa fie lasat, UE trebuie sa mearga mai departe cu sau fara Regatul Unit. Aici Franta si Germania au dreptate, daca este disciplina atunci trebuie sa fie ptr toata lumea...
    • -6 (22 voturi)    
      Cameron haptchooo (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:45)

      dion [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      La naiba, cui îi pasă de ce zice UK! O naţie de vânzători de suvenire cu familia regală cu taraba la poarta Palatului Buckingham.
      Lăsaţi Germania să zică ce trebuie făcut - toţi ceilalţi să facă ce li se spune, şi totul va fi bine.
      • +9 (9 voturi)    
        invata sa gandesti singur (Vineri, 9 decembrie 2011, 11:52)

        Eusabie [anonim] i-a raspuns lui dion

        comentariul asta-i plagiat de pe zerohedge, uite aici:
        http://www.zerohedge.com/news/and-scene-europe-agrees-disagree-next-summit-date-set-march-2012
        al patrulea comentariu
  • +6 (8 voturi)    
    Si cei 9? (Vineri, 9 decembrie 2011, 8:26)

    degrize [utilizator]

    Bun. Care sunt celelalte 9 tari care nu au fost de acord?
  • -13 (21 voturi)    
    Toți românii suferim (Vineri, 9 decembrie 2011, 9:06)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Din cauză la hoțomanii ăștia
    • +13 (15 voturi)    
      care's otzomanii, da'i pe fatza ! (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:09)

      geniul carpatin [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      care'i problema ca britii, suedezii, cehii, danezii si care mai sunt ei, nu vor sa semneze ?
      va fi o intelegere deschisa, la care va adera cine va dori si va indeplini conditiile.
      vezi mata, britii, suedezii, danezii, cehii sunt cu conditiile indeplinite, dar nu vor.
      noi care suntem departe, am fi vrut maine, sau ieri,
      am si inceput sa facem pasi importanti, am stabilit salariul minim la nivelul euro, un euro pe ora !
      deci, primul pas e facut...
      crezi ca daca semnam, se schimba ceva din ce'a fost pana eri la pranz ?
      totusi, base a facut bine sa fie de acord. noi avem nevoie de control.
      disciplina financiara, brendul dumbovitza, musai sa fie sub presiunea unui control de afara.
    • +3 (5 voturi)    
      Prognoza economica si dativul (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:11)

      grrr [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      oare de ce nu e credibil unul care nu stie ca e corect : ' din cauza hotomanilor..."?
      Care, bre, hotomani? Aia de te fura pe matale la cantar?
      La hotomanii astia e cu gulere albe, nu te prinzi cum te fura. Si romanii sufera, maica!
  • +10 (10 voturi)    
    Lista finala (Vineri, 9 decembrie 2011, 9:19)

    be [anonim]

    Care sunt celelalte doua tari opozante in afara de GB si HU? (Suedia ar fi cea de a 3-a)?
    Tokes se afla in a doua situatie de conflict (moral) de interese.
  • +18 (18 voturi)    
    nu-i lasa americanii... (Vineri, 9 decembrie 2011, 9:31)

    rov [utilizator]

    pentru SUA , GB e un Texas mai mic...:)))
    • +3 (3 voturi)    
      Exact. Oceania... (Vineri, 9 decembrie 2011, 12:55)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui rov

      Parca asa se numea in "1984" mega-statul in care Orwell plasa atat Amercia de Nord, cat si UK.
      Ei, iaca...
  • +8 (24 voturi)    
    foarte bine... (Vineri, 9 decembrie 2011, 9:32)

    me [anonim]

    sa zboare englezii din UE...
    pana la urma ei nu au nimic de castigat din salvarea euro... la fel ca americanii...
    anglia e dusmanul care locuieste in casa ta...

    PS: sunt tare curios cum o sa-si plateasca englezii datoriile, pentru ca, atunci cand se vor trezi din betie isi vor da seama ca au mult mai multe datorii chiar decat germania sau franta...
    • +4 (22 voturi)    
      te trezisi suparat pe briti (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:31)

      geniul carpatilor de curbura [anonim] i-a raspuns lui me

      dl. djuvara are o vorba: cainele moare de drum lung si romanul de grija britanicului.

      ei pot tipari lire, cum si cand vor.
      nemtii nu pot tipari euro, d'aia au nevoie de aprobarea alorlalti.

      economia nemteasca este chitita pe productie de bunuri si export, favorizata fiind de lipsa taxelor vamale, la partenerii din uniune.
      economia engleza se baseaza. pe langa productia de bunuri, si pe cea de servicii.
      intelegerea asta le ingradea exportul de servicii financiare intra-comunitar.
      nu cer decat aceleasi favoruri ca si nemtii.
      adica, daca marfurile sunt scutite de taxe in circulatie, si serviciile sa fie tratate la fel.

      daca se destrama uniunea, englezii cad mult mai bine ca nemtii. au energie si sa exporte, au banul lor, au relatii bune cu restul lumii anglofone, iar serviciile financiare nu platesc taxe vamale.

      bunurile nemtesti ar trebui sa plateasca taxe vamale la import in ro, in grecia, in spania, italia, regatul unit, etc.
      adica, fra uniune, ar trebui sa concureze de la egal la egal pe coreeni, japonezi, americani, ale caror marfuri nu sunt scutite de taxe vamale la importul in tzarile actualei uniuni.

      la baza, uniunea europeana a fost o uniune vamala, o zona libera de taxe vamale, liber shimb.
      acum vor imperiu, dar fara ce'i trebuie.
      un imperiu se apara cu armata.
      pana acum, nemtii au fost aparati de americani si au beneficiat si de faptul ca n'au avut cheltuieli militare, cheltuieli pe care englezii, francezii, italienti, dar mai ales grecii, le'au facut.
      un imperiu, al patrulea reich, are nevoie de aparare. caci oricand se gaseste un inamic.
      ce fel de aparare poate asigura actuala uniune, daca renunta la marea britanie, spania, grecia ?
      franta e slabita militar, germania are armata lui peste. ramane ca romania si bulgaria sa asigure frontierea de est !:-)
      cum zice americanul, go, figure !

      cameron a zis ca vrea sa negocieze un tratat, nu sa semneze unul impus.
      adica vrea democratie, britzii au exercitiul ei, traditional.

      sarbatori fericite !
      • +17 (19 voturi)    
        O mica observatie (Vineri, 9 decembrie 2011, 11:10)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui geniul carpatilor de curbura

        Germania nu a avut cheltuieli militare tocmai pentru ca i-a fost INTERZIS de catre acele tari numite de catre tine. Asta mai lipsea acuma, la germanofobia cultivata cu grija in Europa de catre prietenii lui Cameron, o Germanie inarmata.

        "Serviciile financiare" pe care Cameron le apara sunt genul de tranzactii financiare speculative care au generat, printre altele, actuala criza, sunt cele care au transformat piata financiara intr-o adevarata casa de pariuri, ajungandu-se efectiv sa se parieze pe diverse evenimente viitoare. S-a ajuns la situatia absurda in care o casa de brokeraj te imbrobodeste si lauda niste titluri de valoare pentru ca, dupa ce ti le-a vandut, sa parieze ca ele se vor deprecia. ACESTE "servicii financiare" vor fi cele taxate suplimentar, pe "maestrii" acetor servicii ii deranjeaza noile reglementari avute in vedere de Germania, acestea sunt adevaratele interese pe care Cameron le apara, in nici un caz nu apara interesele celor care l-au votat, ci pe ale celor care i-au platit campania electorala.
        • +3 (9 voturi)    
          Total de acord cu tine (Vineri, 9 decembrie 2011, 12:43)

          geni(t)alul din "The City" [anonim] i-a raspuns lui CezarN

          Te citez: "Serviciile financiare" pe care Cameron le apara sunt genul de tranzactii financiare speculative care au generat, printre altele, actuala criza, sunt cele care au transformat piata financiara intr-o adevarata casa de pariuri, ajungandu-se efectiv sa se parieze pe diverse evenimente viitoare."
          Subscriu in totalitate. Asta am vrut sa-i scriu si eu boului asta care se crede destept. (geniul carpatilor de curbura [anonim)
        • +10 (10 voturi)    
          Perfect! (Vineri, 9 decembrie 2011, 12:52)

          Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui CezarN

          Ai pus punctul pe "i"
          Parca au inceput sa cada niste masti, nu?
          Nu interesele UK le apara Cameron, nici pe departe -- ci pe ale celor din City of London si ale celor din spatele lor, printre care si amicii de pe WS. Adica ale celor care au generat criza, care au fost salvati cu bani publici si care folosesc acum acesti bani (minus bonusurile de miliarde pe care si le-au dat deja) ca sa speculeze, santajeze si efectiv sa-si subordoneze guvernele (cam cum a facut Goldman Sachs cu Grecia).
          Nu exista nicio criza a datoriilor suverane, nu una iesita din comun; e o lupta pentru putere la care se adauga manipularea, sau doar prostia multor media.
          Sunt pietele financiare ingrijorate??? Ei, ca sa vezi... cand tocmai SUA si UK au fost cele ale caror datorii suverane au crescut cel mai repede in ultimii ani??? Cand datoriile Frantei si Germaniei (si mai ales Italiei) sunt la niveluri apropiate de cele din ultimii 15 ani (iar diferenta e facuta tocmai de bail-out-uri)???
          In esenta, "pietele" fac acum cu intreaga eurozona ce-a facut Soros in 90 toamna, cand cu pariul lui impotriva lirei sterline.
          Eu, stat, iti dau tie bani publici pe gratis, ca, vorba aia, esti too big to fail, iar cand am nevoie sa ma IMPRUMUT de la tine in conditiile obisnuite, la 1-2%, brusc nu se mai poate, faci nazuri, n-ai incredere, vrei 7%, sau 10%, sau 20%, mai scump decat il imprumuti pe nea Ilie de la scularie, ca, deh, mi-au crescut riscurile (asta de cand te-am salvat pe tine)...
          E un joc al nervilor, iar "pietele" nu accepta nicio ingradire a libertatii lor de-a face orice gen de speculatii.
          • 0 (0 voturi)    
            daca ai ceva timp (Vineri, 9 decembrie 2011, 13:31)

            panfilica [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

            fa o cautare pe goagal si vezi care sunt principalii creditori ai falimentarilor sudici.
            ai sa ai surpriza ca nu's din city ci din frankfurt am main.
            deutsche bank si guvernul federal...
            • +3 (3 voturi)    
              Nu, de fapt nu prea am timp... (Vineri, 9 decembrie 2011, 14:17)

              Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui panfilica

              ... asa ca-ti multumesc ca ai facut-o tu.
              Dar asta nu schimba cu aproape nimic ce spuneam.
              Daca n-am fost suficient de clar, hai sa precizez -- nu e vorba de nationalism aici si City of London nu inseamna neaparat, sau nu numai englezi. Inseamna cu siguranta si nemti, poate chiar si francezi, din ce in ce mai multi rusi, chinezi, arabi, poate chiar si niste romani... Inseamna, in general, oameni cu capital mult, care vor profituri cat mai mari cu riscuri cat mai mici si pentru asta sunt dispusi sa plateasca bonusuri enorme unor manageri care, nu-i asa, fac si ei tot ce pot... inclusiv presiuni de tot felul pentru dereglementarea pietelor fara nicio supraveghere...
              • +1 (3 voturi)    
                good morning ! (Vineri, 9 decembrie 2011, 14:23)

                geniul carpatilor [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

                taman dadusi definitia capitalismului modern !
                • 0 (0 voturi)    
                  Si asta ar trebui sa ma maguleasca??? (Duminică, 11 decembrie 2011, 3:26)

                  Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui geniul carpatilor

                  Daca asta-i capitalismul modern, o sa aiba o soarta nashpa -- iar noi o sa suferim la gramada.
                  Proportiile au fost ilustrate perfect de nastrusnicul de Cameron. In ochii lui, interesele UK sunt totuna cu interesele City.
                  Care City asigura cca 300.000 de slujbe, sau aproximativ 1% din forta de munca a Marii Britanii, o tara de peste 60 de milioane de oameni.
                  A dori sa impui peste 60 de milioane vointa a 300.000 e o chestie care, indiferent de resurse, n-are cum sa se termine cu bine.
      • +5 (7 voturi)    
        britanicii... (Vineri, 9 decembrie 2011, 11:20)

        me [anonim] i-a raspuns lui geniul carpatilor de curbura

        vor conditiile lor... nemtii francezii etc le vor pe ale lor...
        daca aia care vor sistemu nemtesc sunt mai mult ca cev ce sunt de acord cu britanicii... atunci englezii ar trebui sa mai bea niste tarie si sa taca...
        pana la urma asta inseamna democratia...
        democratia nu inseamna ca 16 state sunt de acord si se trezeste al 17ela sa se pise impotriva vantului si totu pica...
      • -4 (6 voturi)    
        ha ha (Vineri, 9 decembrie 2011, 11:25)

        other_me [anonim] i-a raspuns lui geniul carpatilor de curbura

        mi-a aparut comentariul imediat dupa al tau desi nu ti-l citisem. Poate nu il mai postam pentru ca sunt similare.
        Se pare ca baietii au primit buget azi sa puna tastaturile pe UK. Crede3am ca am scapat de "scriitori" din astia telecomandati dupa 89.
        Pacat, unii au murit pentru asta.
        Baieti, mai schimbati si voi stilul un pic, un pic mai rasfirat acolo la infierare.
    • -3 (9 voturi)    
      :) (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:34)

      ya_right [anonim] i-a raspuns lui me

      pana una alta UK & USA sunt garantii securitatii UE. Soldateii statelor UE care exerseaza doar trasul halbei pe gat in puburi sunt o gluma proasta in fata oricarei potentiale amenintari "Sovietice"/Chineze/Arabesti/... . Politicile sociale sunt (prea) generoase in UE si pentru ca bugetele armatelor sunt mici. Si asta pentru ca e unchiul SAM si UK la o adica sa aduca baieti gata sa puna osul la nevoie. Asa cum au si facut o secoplul trecut de cateva ori.
      Cred ca UK are avantajul controlului bugetului, poate sa isi devalorizeze moneda si nu are nevoie de acceptul lui Merkozi pentru asta. Pana la urma fac bugete de sute de ani, mult inainte sa afle romanu ca isi poate vinde votul pe un litru de ulei crashmarului din coltz.
      Si de ce ar pune osul iar sa scoata din buda niste puturosi de mediteraneeni ? De ce angajeaza Spaniolii in continuare romani in agricultura in conditiile in care au somaj 20% ? Nu cumva pentru ca e mai avantajos ajutoprul de somaj decat salariul din agricultura ? Liberalismul din UK & USA vede asta ca pe o gluma proasta. Daca isi inchipuie cineva ca Germania e mai fraiera si marseaza la ideea asta se inseala amarnic. Astia s-au trezit tarziu si nu au mai apucat sa ia si ei niscaiva colonii asa ca singurul spatiu de manevra e in spatele casei Europa.
      Bine ca au facut calculatoarele astea ieftine si accesibile tuturor sa putem afla valoroasele opinii ale oricarui exaltat cu 4 clase in mahmureala diminetii.
      • +12 (12 voturi)    
        deci... (Vineri, 9 decembrie 2011, 11:26)

        me [anonim] i-a raspuns lui ya_right

        1 - cele mai mare datorii din lume le are sua... cele mai mari datorii din europa le are anglia... nustiu daca ei ar trebui luati de exemplu...
        2 - eu nu am jignit pe nimeni si as prefera sa mi se raspunda la fel, cu atat mai putin pentru ca nu ma cunosti
        3 - democratia s-a inventat tocmai pentru ca "sa putem afla valoroasele opinii ale oricarui exaltat cu 4 clase in mahmureala diminetii" pentru ca daca nimeni nu-si putea exprima opiniile (bune sau proaste), atunci nu mai era demoratie.
        5 - forumul este tocmai pentur omentarii si pareri personale. nu-ti place, nu te uiti pe forumuri. nu te obliga nimeni sa faci asta!
      • +3 (3 voturi)    
        PS: (Vineri, 9 decembrie 2011, 11:28)

        me [anonim] i-a raspuns lui ya_right

        sunt foarte sigur ca daca aveam o opinie cu care era ide acord nu mai eram "exaltat cu 4 clase".
        opinie care pana la urma nu ai de unde sa stii ca e adevarata sau nu... si tu te iei de mine pentru ca ai o opinie si ti-o exprimi. deci in esenta faci acelasi lucru care l-am facut si eu. d c raspunsul tau e mai bun decat al meu?!
      • +6 (6 voturi)    
        Haha (Vineri, 9 decembrie 2011, 11:54)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui ya_right

        "De ce angajeaza Spaniolii in continuare romani in agricultura in conditiile in care au somaj 20% ? Nu cumva pentru ca e mai avantajos ajutoprul de somaj decat salariul din agricultura ? Liberalismul din UK & USA vede asta ca pe o gluma proasta."

        Liberalismul din UK? Asta da gluma proasta. Vezi ce ajutoare au, vezi cati stau si freaca buha in timp ce imigrantii muncesc si platesc taxe. UK e de un socialism gretos, n-as da-o drept exemplu de liberalism. In afara de cazul in care n-as sti ce-i liberalismul.
    • 0 (2 voturi)    
      don't worry, be happy ! (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:48)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui me

      daca se reface sf. imperiu roman de conducere germana, imperiul lui charlemagne- merkozy,
      englezii or sa plece singuri.
      nu chiar singuri. irlandezii, suedezii, ungurii, cehii si probabil ca si polacii, grecii.
      polonezii vor euro si disciplina financiara, dar nu o dominatie nemteasca. mai au timp sa gandeasca daca vor sa primeasca mutarea in plic, dela berlin.
      norvegienii si elvetienii vor ramane afara.
      turcii la fel.
      • +3 (3 voturi)    
        asta e cu totu alta discutie... (Vineri, 9 decembrie 2011, 11:23)

        me [anonim] i-a raspuns lui panfilica

        tratatul in esenta este bun (controlul financiar) ... acum cine o face, ce interese sunt si care va fi influenta frantei si mai ales a germaniei este cu totul alta discutie...

        englezii nu se pun impotriva tratatului pentru ca germani va conduce (ceea ce nu e exclus), ci pentru ca ei au mai mult de castigat din caderea euro/ue...
        • +1 (1 vot)    
          este bun pentru noi (Vineri, 9 decembrie 2011, 14:20)

          panfilica [anonim] i-a raspuns lui me

          dar nu si pentru altii.

          pentru noi este bun ca ne obliga la disciplina si ne controleaza.
          adica nu mai pot face saltimbacii politici dumbovitzei, cum vrea muschiul lor.

          cei care au capitalism non stop, care au institutii bine puse la punct, n'au nvoie si nici nu vor control dela berlin, via bruxelles.

          necazul romanului este ca nu admite diversitatea de opinie
          , ca nu toti gandesc ca el.
          desi avem proverbul, cate bordeie, atatea obiceie !
          si mai este si: interesul poarta fesul !
      • +1 (1 vot)    
        Nu chiar (Vineri, 9 decembrie 2011, 14:22)

        Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui panfilica

        Pana una alta, vad ca doar cehii si suedezii par sa aiba rezerve mai serioase.
        Si probabil cipriotii si maltezii -- care, ca sa ma refer la schimbul nostru de mai sus, sunt un fel de City of London mai mici, traind in buna parte de pe urma statutului lor de paradisuri fiscale.
        La care, vai, da, vor trebui daca sa nu renunte cu totul, macar sa accepte mult mai multa transparenta.
        • 0 (0 voturi)    
          parca aia sunt deja pe ioro (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:15)

          ginel din bronx [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

          printre cei 17 care au speriat londra ...

          ma insel ?!
          • 0 (0 voturi)    
            Nu stiu daca te inseli sau nu (Duminică, 11 decembrie 2011, 3:34)

            Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui ginel din bronx

            Am pierdut sirul. Acum inteleg ca singurii care ar fi contra sunt UK.
            Dar nici macar asta nu-i chiar limpede. Declaratiile festiviste sunt de ochii lumii, sa calmeze oamenii. Putini dintre aia care si-au dat OK-ul acolo chiar pot face ce-au promis.
            Pana la urma, ce valoare poate avea cuvantul unui om, singur, pus in fata unei alegeri de-acest gen, adica sa spuna da sau nu in numele a (zeci de) milioane de oameni intr-o chestie pe care a aflat-o azi si la care poate nu se pricepe cine stie cat?
            Valabil si pt. Basescu, care nu trebuie nici pupat in cur, dar nici injurat pentru ce-a declarat acolo. A facut cum a crezut el ca e mai bine, dar, in mod normal, decizia ar trebui luata intr-un mod cat mai informat si democratic. Adica nu de Boc prin eterna asumare a raspunderii in fata unor parlamentari care oricum habar n-au pe ce lume sunt.
  • +9 (19 voturi)    
    Criza are parti din radacina in City-ul Londonez (Vineri, 9 decembrie 2011, 9:50)

    Marian [anonim]

    Este normal ca englezii sa nu doreasca modificarea tratatelor, sa nu doreasca sa fie controlati, verificati, sa plateasca taxe deoarece de la Londra din City au plecat multe din radcinile acestei crize. Dorinta de castig, pariurile cu securitatea financiara mondiala, topurile si clasificarile destinate investitorilor din economia mondiala se fac la New York si Londra. Acolo se decide cui trebuie sa i se scada ratingul si cui trebuie sa-i creasca functie de interesele bancilor din UK si USA. Britanicii nu vor accepta niciodata un control al acestui sistem de care ei beneficieaza de la terminarea razboiului, prefera sa stea in afara tratatului, a UE dar sa controleze in continuare economia mondiala prin intermediul bursei si al ratingurilor.
    • -5 (7 voturi)    
      hahaha ! (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:58)

      yckx [anonim] i-a raspuns lui Marian

      mai baieti, dece nu puneti voi de'o miscare serioasa, occupy city ?!
  • +2 (10 voturi)    
    UK-ul joaca periculos (Vineri, 9 decembrie 2011, 9:50)

    radu [anonim]

    pe de-o parte, e greu de inteles cum se vor schimba tratatele, in conditiile in care TOTI cei 27 trebuie sa voteze pro sau contra si e nevoie de unanimitate.

    toate regulile ce vor fi propuse de Merkozy azi, implica si Curtea Internationala de Justitie sa dea verdicte, cand oricare stat "violeaza" in viitor acel 3% deficit maxim. cum se poate ca acea "Curte", care reprezinta cei 27 AZI, sa dea verdicte doar pentru cel mult 26 membri care sa zicem ar fi PRO modificare tratat. adica, incearca sa aplice NUMAI pt statele care sunte in EURO ZONE (17), legi si institutii care apartin celor 27. CIUDAT!!!

    ceea ce inseamna ca UK va fi cat de curant OUT din EU, ca altfel nu vad cum ar mai putea ramane IN...

    si marea problema a englejilor e ca ei au 450% din PIB datoriile guvernamentale si cele private la un loc. Cum le vor plati numai éi stiu, ca vad ca se dau mari cocosi!

    Parca sunt inca in sec. XVIII, cand aveau 20% din teritoriile globului la picioarele lor.
    • +8 (10 voturi)    
      din ce fac englezii bani ??? (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:44)

      radu [anonim] i-a raspuns lui radu

      Wikipedia zice ca produsul intern brut al GB este alcatuit din 1% agriculture, 22% industrie si 77% "servicii".

      Realistic vorbind, 50% din aceste "servicii" inseamna comertz cu gasire de joburi, luati bani de la unii care au de-o parte si dat la altii cat mai scump si tot ceea ce in Timisoara se cheama OCICO. Adica altii cu munca si ei se ocupa de "randamente", "margini", "yielduri", "teorii", etc... adica "high society" in general.

      S-a dus cu "vrajeala" lor, desi au si unele calitati incontestabile in muzica, media, educatie (partea teoretica ma refer, practica la altii), communicare...
  • +3 (11 voturi)    
    Asa nu se mai poate (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:15)

    Sabin [anonim]

    Daca iti arunci o simpla privire asupra indicatorilor UE numai in domniul cercetarii UK beneficiaza de cca 75% din fondurile UE. Englezii domina TOATE comisiile de evaluare. Numai la nou infiintata agentie ERC (programe de excelenta) UK a luat 80% din fonduri. Sa nu-mi spuna cineva ca GE, FR, FI, Olanda nu au capcitati de cercetare de excelenta. Trebuie sa se puna capat acestui abuz daca vrem sa construim o Europa puternica. A lua ei toti banii inseamna ca restul statelor UE ii finanteaza din bugete proprii. Cred ca o a doua masura logica ar fi sa se reduca corespunzator si numarul de functionari europeni din UK. Nu poti juca precum cateodata Romania si Grecia: sa vrei numai beneficiile UE dar sa nu respecti nici o regula.
    • 0 (6 voturi)    
      corect (Vineri, 9 decembrie 2011, 11:05)

      corect [anonim] i-a raspuns lui Sabin

      sunt pe deplin de acord. Propun inlocuirea acelor membrii din UK cu verii lui Becali, Severin, sora E si alte asemenea produse de export ale Romaniei in structurile Europene.
      V-ati intrebat oare unde risca tarile Europene banii fondurilor de pensii si ai bancilor lor ? Ia sapati un pic sa vedeti cine anume foloseste acele "servicii" pe care le blamati aici proletar. Dar asa e cand unii descopera roata mai tarziu si o plimba inca fermecati prin hala goala, tinand chimicu' infipt adanc dupa ureche.
  • +2 (8 voturi)    
    UK (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:55)

    proeuropa [anonim]

    este ca un fel de UDMR ,cu pasi mici obtine tot ce vrea.
    Este polul tranzactiilor si speculatiilor financiare si scopul ei este sa darame UE.
    In mod sigur o va reusii ajutata de unchiul Sam bineinteles ,chiar cu riscul unui razboi in europa.
    UK nu a fost niciodata infranta si se pare nici pe viitor nu va fi din pacate.
  • 0 (4 voturi)    
    well (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:59)

    AT [anonim]

    Pentru cei care vorbesc aiurea:
    UK este contribuabil net la bugetul UE, al doilea ca marime dupa Germania: http://en.wikipedia.org/wiki/Budget_of_the_European_Union
    • +4 (4 voturi)    
      Perspectiva corecta (Vineri, 9 decembrie 2011, 12:34)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui AT

      Relevant este cat contribuie fiecare tara raportat la numarul de locuitori. Din aceasta perspectiva, UK este pe locul 6, cu 937 Euro pe cap de locuitor pe an, adica 78 de euro pe luna. Asta la un salar minim pe economie de 1.085 Euro pe luna.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Budget_of_the_European_Union#State_by_state_analysis

      http://www.money.ro/romania-va-creste-salariul-minim--ce-salarii-minime-sunt-in-europa_1183591.html
  • +3 (7 voturi)    
    bun asa (Vineri, 9 decembrie 2011, 12:12)

    vercingetorix [utilizator]

    Poate vor sa se uneasca atunci cu SUA (ca si asa le apara interesele peste tot) si sa formeze statul ala descris de Orwell in "1984".