Guvernatorul Fed, Ben Bernanke, si-a refinantat pentru a doua oara creditul ipotecar luat pe 30 de ani

de DP     HotNews.ro
Marţi, 13 decembrie 2011, 14:59 Economie | Finanţe & Bănci


Presedintele Fed, Ben Bernanke
Foto: Agerpres

Ben Bernanke trăieşte într-o casa cu trei dormitoare, luata printr-un credit ipotecar in 2004, credit facut pe 30 de ani. Casa lui – aproape de Capitoliu- se intinde pe 200 de metri patrati, are o valoare estimata la aproximativ 850.000 dolari. Cand a cumparat-o, prin 2004, a platit pentru ea 839.000 dolari. Mai are de achitat o “coada” de 672.000 dolari pe casă, după a doua refinanţare a creditului, scriu ziaristii de la WSJ. Prima refinantare a facut-o in 2009 iar a doua in septembrie, la scurta vreme dupa ce Fed a lansat “Operaţiunea Twist”, scrie Dan Popa pe blogul Hymerion.ro

Bernanke a fost obligat cat e el de bancher central sa aduca la banca o adeverinta de salariu pentru ca sa i se aprobe imprumutul. Primului bancher al SUA ii place sa joace baschet ocazional, citeste mult (se lauda cu peste 200 de carti citite in ultimul an si jumatate pe Kindle-ul sau) si isi petrece serile impreuna cu sotia lui, Anna.

Guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei a achizitionat  un apartament de 110 mp in Bucuresti, pentru care a platit aproape 200.000 de euro. Locuinta a fost cumparata cu un credit ipotecar contractat de la Volksbank in 2006. Recent, creditul a fost rambursat.

Citeste si comenteaza pe blogul Hymerion.ro









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1945 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    asta? (Marţi, 13 decembrie 2011, 15:02)

    Chavalito [anonim]

    asta este unul din cei care a pus umarul la distrugerea economiei mondiale si provocarea crizei financiare din 2008.
  • +2 (2 voturi)    
    Mai socoteste prietene (Marţi, 13 decembrie 2011, 15:13)

    calculator [anonim]

    E usor sa-ti dai cu parerea atunci cind habar n-ai pe ce lume traiesti. Daca engleza nu-ti punea probleme si aveai ceva cunostinte despre sistemul metric respectiv imperial constatai ca "nababul" Bernake locuieste in doar 210mp si nu 2100 asa cum crezi mataluta. Astia nu stau uin palate ca ale lui Videanu, basesca a mare etc
  • -2 (2 voturi)    
    comedie (Marţi, 13 decembrie 2011, 15:31)

    soso [anonim]

    seful unei banci, in orice tara bogata, are un salar poate de vreo 500.000 usd/ an. plus beneficii de cateva milioane. sa nu-mi zica mie cineva ca el, care gestioneaza fonduri de cateva mii de miliarde de usd, merge la munca pt 5000 usd, isi face griji cum sa-si plateasca rata, si mananca la Mac, pt ca e mai ieftin......:))))))
    • +1 (1 vot)    
      salariul lui Bernanke - aprox 200000 $/an (Marţi, 13 decembrie 2011, 16:10)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui soso

      O cautare scurta pe Web

      http://www.paywizard.org/main/VIPPaycheck/salaries-president-obamas-administration/president-obamas-administration-salaries/vip_details?id=ben-bernanke
    • +2 (2 voturi)    
      Te inseli amarnic ... well ... (Marţi, 13 decembrie 2011, 16:14)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui soso

      Numai in Romania si alte tari bananiere, cum da amaratu de bani se duce sa-i sparga in bodega, daca gaseste un portofel cu 1000 de euro. Sau sa-si ia un ferrari, un rolex, costume de mii de euro, in caz ca s-a maritat cu vreun bogatan fraier, a prostit o tara intreaga prin scheme piramidale sau a tras niste tepe de milioane statului.

      Oamenii care au iesit de vreo trei-patru generatii de la coada oilor stiu sa aprecieze un obiect de lux si fara sa si-l cumpere. Si stiu ca averea cinstita se face de-a lungul mai multor generatii, deci nu fac risipa.

      Jeffrey Franks sunt convins ca ar putea sa-si ia cate un Rolex pe an, dar a venit cu gaura in pantof si ceas Casio, in timp ce maharii nostrii erau cu costume de mii de euro si Patek Phillipe de aur la mana.

      Diferenta este ca unul munceste cinstit si apreciaza valoarea banilor - in timp ce altul ... Ca sa nu mai zic, ca averea se tine acasa, nu etalata in dorobanti, bamboo sau pe Magheru.

      Insa mai avem ceva de munca pana sa ajungem acolo, momentan ne lovim de specimene pe strada... Momentan ne plangem ca nu avem bani, cu mertanu in curte, furam cat putem de pe unde apucam si asteptam sa vina cineva sa ne deschida capu - maimute, parol!
    • +1 (1 vot)    
      cel mai mare salariu al unui salariat (Marţi, 13 decembrie 2011, 18:51)

      yckx [anonim] i-a raspuns lui soso

      federal este al presedintelui, parca 400k +

      Bernanke's salary last year was $183,500. This year it rises to $186,600.

      Read more:
      http://www.foxnews.com/story/0,2933,291572,00.html

      presedintele beneficiaza de ceva in plus, un fel de cheltuieli de protocol.

      bernanake are lucrari publicate, primeste royalties pentru ele si mai are si ceva bani investiti.\
      a fost profesor, la princeton univ. parca.
      impozitul in sua se plateste la venit anual, incluzant acele venituri din carti si investitii.
  • +1 (1 vot)    
    "Bernanke Joins Bargain Hunters Who Refinance" (Marţi, 13 decembrie 2011, 15:41)

    ImInTheWrongBusiness [anonim]

    Pacat ca nu s-a incercat traducerea titlului original... Bernanke a facut o "afacere" prin refinantarea creditului original. A luat un credit cu o dobanda mai buna pentru a platii creditul original. Daca folosim "goagal" vedem ca dobanda e cam de 4% pe 30 de ani... chilipir nu gluma.

    Pe de alta parte se pare ca e mult mai rentabil sa fi guvernatorul BNR... Mugur Isarescu a reusit sa-si achite in 5 ani casa cam de jumatatea din valoare casei lui Bernanke.

    numai bine
    • +1 (1 vot)    
      n'ai nevoie de goagal (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:04)

      yckx [anonim] i-a raspuns lui ImInTheWrongBusiness

      dobanzile pentru ipoteca/mortgage, sunt publicate zilnic pe yahoo, sectia finante, unde se publica si cursurile, indicii burselor americane, dobanzile la us bonds, etc.
      pentru saptamana asta, dobanda medie la 30 ani fix, este sub 4%.
      io am refinantzat in august, la 4.1%, pe 30 de ani fix. am avut oferta pentru 15 ani, fix, la 3.5%.
      am cumparat acum sapte ani la 5.75%.

      desigur, difera de scorul de credit pe care'l ai si de stat si zona.
      washington dc este f. scump.
      probabil, aceiasi casa, in texas ar fi fost la jumatate pretul. si zic intr'un oras mare, ca dallas, fort worth sau houston. si-ar avea si swimming pool.
    • +1 (1 vot)    
      E ceva normal (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:28)

      Yonky [anonim] i-a raspuns lui ImInTheWrongBusiness

      ..aici in North America, cam toata lumea isi refinanteaza casa, mai ales acum cand dobanzile is asa de mici.
  • +2 (2 voturi)    
    2100 sqft nu e egal cu 2100 mp (Marţi, 13 decembrie 2011, 15:44)

    Socrates [anonim]

    Suprafata casei e 2100 sqft, adica aproximativ 210 mp, va rog sa corectati in articol.
    Adica e o casa de dimensiuni relativ modeste pentru SUA, dar e destul de scumpa datorita locatiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Public records (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:15)

    incognito [anonim]

    Owner Name: BEN S BERNANKE
    Mailing Address: 1349 INDEPENDENCE AVE SE; WASHINGTON DC20003-2302
    Sale Price: $839,000
    Recordation Date: 05/27/2004
    Instrument No.: 74675
    • 0 (0 voturi)    
      hmmm (Marţi, 13 decembrie 2011, 22:26)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui incognito

      Ce-ai vrut să spui cu asta?
  • 0 (0 voturi)    
    fa ce face popa, nu ce zice popa? (Marţi, 13 decembrie 2011, 21:54)

    Anonimus [anonim]

    Stie cineva in ce moneda s-a imprumutat Isarescu la Volksbank? Cumva franci elvetieni? Poate euro? Am mari indoieli ca a fost in lei, desi el castiga lei si ne invata pe noi sa ne imprumutam in moneda venitului.