VIDEO CEC Bank a blocat o parte din cardurile emise: Informatiile de pe cardurile respective au fost posibil compromise la nivelul unei baze de date internationale

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2011, 12:22 Economie | Finanţe & Bănci


CEC Bank a blocat o parte din cardurile emise ca urmare a "compromiterii" unei baze de date internationale care includea si clienti ai bancii romanesti. Oficialii institutiei au transmis HotNews.ro ca nu numai clientii CEC Bank au fost afectati. "Banca a primit sesizari oficiale conform carora informatiile aferente unui numar de carduri emise de institutii financiare din Romania si din strainatate au fost posibil compromise la nivelul unei baze de date internationale. In scopul protejarii disponibilitatilor banesti ale clientilor si in conformitate cu prevederile contractuale, CEC Bank a aplicat masura de blocare si reemitere card si cod PIN, fara cost, pentru un numar de carduri din portofoliul propriu. Atacul nu a vizat doar cardurile CEC Bank si nu se datoreaza eventualelor vulnerabilitati ale sistemului operat de banca", spun oficialii CEC Bank.

Asociatia Romana a Bancilor (ARB) a fost si ea sesizata ca unele banci au fost avertizate ca o posibila bresa de securitate la un procesator european ar fi condus la dezvaluirea unor informatii legate de tranzactiile efectuate cu unele carduri.

"Conform Comisiei de Carduri din cadrul ARB, nu ne asteptam ca posesorii de carduri sa fie afectati. Daca se constata tranzactii suspecte, clientii trebuie sa se adreseze bancilor emitente pentru clarificarea suspiciunilor.

Departamentele de monitorizare a fraudei din cadrul bancilor au luat masuri pentru depistarea eventualelor incidente si urmaresc cu atentie tranzactiile efectuate pe carduri, disponibilitatile banesti ale clientilor fiind in siguranta.", se arata intr-un comunicat ARB.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5056 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 13:01)

    Aph [anonim]

    Nu stiu cum se face ca numai inteligentii de la rtv au inteles ca e vorba de phishing. Da bine la mase, ar trebui sa-si schimbe numele in Panica TV...

    Este vorba de un avertisment emis de VISA la nivel global. Cei de la CEC se misca foarte incet, CEB de exemplu a blocat cardurile inca de la inceputul saptamanii trecute.
    • 0 (2 voturi)    
      sigur... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:39)

      dili [anonim] i-a raspuns lui Aph

      'avertismentul' a aparut abia luni seara. se pare ca la CEB lucreaza niste oameni care prezic viitorul din cate inteleg. aph, banuiesc ca sunt colegii tai, nu? ca altfel nu inteleg rostul acestei reclame mascate...
      • +1 (1 vot)    
        . (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:12)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui dili

        Din fericire, nu - sunt doar client. Si m-au sunat martea trecuta sa ma anunte ca mi-au blocat cardul si mi se va emite unul nou, din motivul enuntat mai sus. Deja luni ma pot duce sa-l ridic.
        Relaxati-va, oameni buni! Ati ajuns sa vedeti postaci si reclame mascate in orice comentariu... As putea spune la fel de bine ca lucrezi la concurenta, dar chiar nu ma intereseaza acest detaliu.
        • +1 (1 vot)    
          CEC a incercat sa bage gunoiul sub pres (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:47)

          paharincul ulea [anonim] i-a raspuns lui Aph

          CEC a blocat cardurile ieri dupa-amiaza si nu a anuntat clientii imediat "ca era dupa program". Cand sotia mea a platit cu cardul CEC aseara la 21-30, din POS a iesit mesajul "Tranzactie esuata. Card furat, Retineti!" Cei de la magazin au sunat la politie, politia a venit si ne-a dus la sectie...Ca urmare a incompetentei si indolentei CEC, sotia mea a fost nevoita sa dea cu subsemnatul cum si de ce foloseste un card care este dat "FURAT"... acest detaliu te intereseaza?
          • 0 (0 voturi)    
            Au minte cat au pierdut aia de la Tanacu (Joi, 15 decembrie 2011, 6:20)

            Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui paharincul ulea

            Functionarii de "stat" de la CEC Bank uu minte cat au pierdut aia de la Tanacu ... da ... da ... aia cu exorcizarea.

            Au auzit si ei de o posibila presupusa probabila frauda si de frica sa nu piarda 100 $ din tranzactii neautorizate, au "taiat raul de la radacina", lasandu-si clientii fara carduri.

            Din pacate pentru "iluminatii" de la CEC Bank - frauda in sensul juridic al contractelor trebuie sa fie constatata de o autoritate, sa fie confirmata de justitie si abia atunci devine frauda.

            Pana atunci este "temere", "frica", "eres" sau "inchipuire" ... nu frauda.

            Partea buna este ca exista mai multe banci emitente de carduri bancare in Romania, si le dorim functionarilor de "stat" de la CEC Bank sa ramana cu clientii pe care si-i castiga singuri, prin munca si servicii de calitate. Celorlalti le uram ... la buna vedere (in alta parte).

            "Patria si Dreptul Meu!"
            .
          • 0 (0 voturi)    
            CEC (Joi, 15 decembrie 2011, 9:38)

            Algernon [anonim] i-a raspuns lui paharincul ulea

            desi acum se numeste `Bank`, tot oamenii de la vechea institutie de stat, plictisiti si sictiriti, au ramas... habar nu au cum sa gestioneze o astfel de situatie
  • 0 (0 voturi)    
    daaa (Miercuri, 14 decembrie 2011, 19:05)

    Celebrul Anonim [anonim]

    CEC-ul a ramas tot cu mentalitatea aia comunista...in majoritatea sucursalelor vezi aceleasi fete acre ale functionarilor...personal i evit cat pot.Atata timp cat exista alternative,banci cu adevarat profesioniste,sa nici nu aud de CEC.