Finantele au adaugat PFA-urile programatorilor la nomenclatorul activitatilor pentru care impozitarea se face prin transe de venit

de DP     HotNews.ro
Vineri, 30 decembrie 2011, 7:34 Economie | Finanţe & Bănci


Finantele au suplimentat joi nomenclatorul activitatilor desfasurate in mod independent pentru care impozitarea se face prin transe de venit, adaugand unele servicii informatice prestate de PFA in domeniul consultantei informatice, potrivit Ordinului privind completarea nomenclatorului, care aproba Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 2.875/2011 publicat joi in Monitorul Oficial (M.Of.0931)

Nu toate serviciile informatice sunt reintegrate in catalogul activitatilor supuse transelor de venit, ci numai serviciile ce nu genereaza drepturi de autor si drepturi conexe drepturilor de autor pentru serviciile informatice, explica pentru HotNews Adrian Benta, consultant fiscal.

Din punctul de vedere al clasificatiilor CAEN, sunt enumerate urmatoarele coduri ce se pot impozita prin transe de venit:
a) 6202 Activitati de consultanta in tehnologia informatiei;
b) 6203 Activitati de management (gestiune si exploatare) al mijloacelor de calcul.

"Analizand punctual codurile CAEN observam ca activitatea de programare,  cunoscuta in intelesul „clasic” nu se regaseste printre activitatile supuse transelor de venit, insa este in competenta directiilor generale teritorile ale ANAF sa extinda clasificarile CAEN privind serviciile informative. La prima vedere, transele de venit sunt aplicabile numai pentru consultanta in servicii infromatice, iar activitatile de consultanta nu sunt nici pe departe servicii informatice desfasurate de persoanele cu specializare in domeniul informatic, ci mai mult mascheaza activitatea reala de programare, precum si pentru   activitatea de service si depanare sisteme informatice", explica Benta.

Retinem ca si pentru aceste servicii, mai adauga Benta, exista obligatia adoptarii normelor de venit in trimestrul al IV-lea 2011 de catre directiile teritoriale ANAF si depinde de fiecare persoana interesata cum reuseste valorificarea actualelor prevederi normative si cum fructifica in folos propriu modificarile introduse.


Citeste mai multe despre   








29919 vizualizari

  • 0 (50 voturi)    
    De ce nu (Vineri, 30 decembrie 2011, 8:01)

    evoque [utilizator]

    se impoziteaza tot ce "misca"? de ce nu se impoziteaza aerul pe care il respiram? Sa umblam fiecare cu contor la bot.
    Sa se puna impozit pe geamuri si pe fum ca tot suntem o tara de "iobagi" pe mosia fmi, condusa de arendasi pdl.
    • 0 (54 voturi)    
      pai (Vineri, 30 decembrie 2011, 11:29)

      pai [anonim] i-a raspuns lui evoque

      pai de unde sa se plateasca parazitii si asistatii creati de psd? de unde sa te plateasca pe tine?

      nu din impozitele luate de pe spinarea noastra?

      mai si vorbesti!
      • +4 (48 voturi)    
        vai de spinarea (Vineri, 30 decembrie 2011, 12:22)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui pai

        ta de pdl-ist credul.
        Plateste nene plateste daca partidul o cere trebuie sa platesti.
        Fostul rege al Iordaniei spunea: "O tara bogata inseamna oameni bogati". Cum a facut acest om? Simplu. A redus impozitele si taxele la minim.
        A redus drastic ajutoarele sociale.
        Efectul un popor care nu stie cuvantul criza. Un popor care ar fi facut orice pentru regele lor.
        Avertisment: Aceasta nu este o pledoarie pentru monarhie.
        Nu de alta dar voi astia de la pdl sunteti saraci cu duhul si pricepeti mai greu niste lucruri.
        • -5 (31 voturi)    
          Petrol? (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 0:42)

          Closed [anonim] i-a raspuns lui evoque

          Hai sa fim seriosi, compari o tara mica si plina de petrol cu o tara suficient de mare si unde rezervele solului nu sunt foarte bogate?
          • +26 (32 voturi)    
            pai, chiar (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 3:32)

            qwe [anonim] i-a raspuns lui Closed

            hai sa fim seriosi: care tara fara rezerve asa bogate?!? ca avem, incepand de la pamant, care e o resursa in sine, pana la petrol, gaze, aur, argint, uraniu, cupru etc. pai degeaba au venit sa puna mana strainii pe ele? tu chiar crezi balivernele care ti se toarna, ca poporul roman e urat, prost, lenes, sarac si al naibii?!? asta nu e decat propaganda intru dezbinare si frica, pentru a fura si presul de sub tine! chiar crezi ca Romania e nastase, severin, mitrea, udrea, videanu, basescu, vanghelie, tokes, frunda si alte figuri triste, alaruri de clanurile tiganesti-mafiote?!? romani de bun simt si patrioti sunt multi, chiar daca nu se vad de uscaturi (si aici includ si sasi, secui, maghiari, aromani etc). apropo, la multi ani, Romania!!
            • +1 (5 voturi)    
              Daca compari subsolul nostru ... (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:10)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui qwe

              ... cu cel al Iordaniei chiar ca esti dus cu pluta. Iordania are sisturi bituminoase raspandite cam pe 60% din teritoriu. Noi ce-avem? Stai, cre' ca stiu: prosti. Ca padurile le-am taiat, ce minereu de aur a ramas are concentratie relativ mica, fierul si carbunele si petrolul s-au cam epuizat, dupa cum s-a epuizat si uraniul si cuprul. De prosti insa a zis la vremea lui si Brucan - el zicea de 100%, cre' c-am mai epuizat insa si din astia e-atunci.

              Stam relativ bine fata de alte state europene, de ex. Ungaria sau Bulgaria, avem si PIB per capita, si populatie, si PIB in valoare absoluta mai mare ca Iordania, da' de-aia subsolul nostru tot nu poate da ce poate subsolul iordanian. (In mod straniu insa, populatia care traieste la sau sub limita saraciei e comparabila, ca pondere.)

              Daca chiar vrei sa vezi ce-i aia subsol bogat, vezi ce au vecinii nostri bulgari. Si compara si cantitatea, nu te uita doar ce e prezent - noi la diversitate stam foarte bine, dar rezervele ce le avem sunt foarte mici.
            • 0 (0 voturi)    
              Simplitate (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 13:37)

              Mgh [anonim] i-a raspuns lui qwe

              Chiar nu conteaza ca tara are bogatii conteaza sa stii sa le folosesti sa poti avea finantele necesare pentru a le exploata in interesul Romaniei lucru ne-valabil fiindca imbogatirea a devenit o manie, obsesie pentru cei enumerati de tine si multi alti romani. Bunul simt mai exista el pe undeva dar nesimtirea a devenit litera de lege (cum este sa auzi tineri angajati care ii cer angajatorului sa nu aiba tot salariul in cartea de munca fiindca nu sunt prosti sa dea statului pentru sanatatea etc deh daca ar fi bolnav sau somer automat ar cersi tot de la stat); cand un angajator plateste salarii foarte frumoase aici prime de sarbatori , bonusuri si angajatul nu are decenta - in a-si respecta programul chiar daca este sf. de an, nu respecta anagajatorul atunci este o problema grava fiindca nici o firma din afara nu va mai dori sa lucreze cu astfel de carabusti, acestia din urma insa daca lucreaza in afara isi schimba modul de a se comporta. Oare de ce romanii nu fac nimic pentru tara lor dar au pretentii? Statul se afunda in legi si taxe fara numar in loc de simplitate. Ar putea sa se inspire din Nordul Europei tarile acelea cu mirific trai de viata au impozit de 1.5% anul pe valoare proprietatii detinute - in Romania statul ar avea enorm de castigat prin asa ceva de la bogatasi- aviz domeniilor si caselor de milioane de euro care s-au inmultit intr-o Romanie saraca; totodata mai au un procent fix numit 'taxa pe bogatie' orice venit anual peste o valoare fixa nu prea mare este impozitat - deci tu pfa , drepturi de autor etc dupa ce ti-ai platit totul - te-ai reglat financiar daca depasesti baremul-suma fixa automat mai platesti si acest impozit fix.
              Acelasi barem il va plati si patronasul care anul asta dorind sa fenteze statul si-a luat pe firma masina premium.
              Dupa cum spuneam Romania are nevoie de simplitate in taxe ca are de unde sa colecteze si nu sa ia doar de la saraci. Din contra pe cei saraci care primesc ajutoare ar trebui sa-i educe prin munca.
          • +4 (6 voturi)    
            Pentru (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:46)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Closed

            cultura ta generala.
            Iordania nu are gram de petrol. Iordania mai este numita si "elvetia orientului mijlociu" si a ramas o tara filoamericana.
        • +4 (12 voturi)    
          subscriu :) (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 1:12)

          qwe [anonim] i-a raspuns lui evoque

          mare adevar...
          • +5 (5 voturi)    
            Lucrez in IT dar nu sunt progamator (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 12:48)

            dan [anonim] i-a raspuns lui qwe

            Si niciodata n-am inteles ce e asa special ca ai terminat cibernetica sau automatica?! Daca ai terminat altceva si lucrezi de 10 ani in software tu de ce sa platesti impozite ca toti romanii, dar cei care eu terminat facultatea x si y sunt scutiti..

            stiu ca toti vrem sa nu platim nimic si sa primim toti, dar la un moment dat e bine sa fii cinstit cu tine si cu cei din jurul tau..care platesc impozite fara sa se planga..
        • +11 (11 voturi)    
          petrolul a fost dat degeaba de PSD? (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 10:30)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui evoque

          PSD-ist uitator. CIne a dat Petrom-ul cu TOATE REZERVELE DE PETROL ALE TARII? aaaaaaa....PSD-ul le-a dat da, pe nimic !!! OMV-ul si-a recuperat banii in doi ani.
          Uiti cartitzoi prostanac, ca PSD-ul ne-a bagat in haznaua asta, vanzand toate activele statului la preturi de nimic? SI pe de-asupra a cumparat fregate din al doilea razboi mondial la preturi exorbitante. De asta nu o sa ajungem nicaieri, pentru ca sunt oameni creduli si uituci ca tine!!!
          • +2 (4 voturi)    
            nu am nimic i (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:51)

            qweze [anonim] i-a raspuns lui andrei

            impotriva a ceea ce ai scris dat haide, de dragul echilibrului, sa vedem si ce a facut basescu pdl: a aprobat licente pt noi expliatati omv in aceleasi conditii dezastruoase pentru tara, a aprobat / prelungit contracte destepte in energie, a aprobat -prin girare politica - deturnarea (spus fin) banilor pentru investiti strategice pentru a construi prostii (gondole, sali de sport etc), ca actualul guvern vrea sa dea pe nimic Rosia Montana, Cupru Min si altele (fix ca blamatul nastase dpdv tehnic, mai rau ca efect). sa nu uitam ca in timpul actualei conduceri omul strange din ce in ce mai mult cureaua in timp ce guvernul si administratia isi mareste cheltuielile etc.
            nu e o pledoarie pentru vechi guvernari, dar aruncatul constant cu xxx in ceea ce a fost pentru a "justifica" ceea ce este e josnic. ce-ar fi ca pdl, daca e asa de dornic sa svoata tara la liman, sa vorbeasca mai putin (si asa in dezavantajul sau, caci are bubele sale cat universul) si sa faca mai mult?
          • +2 (2 voturi)    
            si mai sunt (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:53)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui andrei

            niste oameni care se baga' ca musca in lapte.
            Ai vazut ca a scris unul la fel de neinformat ca tine despre petrol si ai venit sa arunci repede cu venin fara sa faci o mica verificare.
            Mai citeste odata si vezi unde am scris eu de petrol si psd si apoi comenteaza.
            Cei orbiti de neputinta realizarilor nu deosebesc graul de neghina.
            Eu ma facut o referire la un mod de a guverna si a avea cetateni multumiti.
            Este usor sa spui sa traiti bine dar este mai greu sa si faci asta, mai ales cand interesele personale sunt mai presus de orice.
          • 0 (2 voturi)    
            adevarul spus pe jumatate (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 14:34)

            p!xu [anonim] i-a raspuns lui andrei

            Subscriu povestii cu activele statului.
            In acelasi timp mai vad nevoit sa-ti amintesc povestea flotei romanesti disparute in ceata, pentru a intelege de ce trebuie sa cumparam la preturi exorbitante.
        • -1 (3 voturi)    
          pdl-ul are 2 tinte (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 14:18)

          fl [anonim] i-a raspuns lui evoque

          1 vine campania elecorala si vrem bani
          2 stim ca majoritatea populatiei e tampita si nepregatta incapabila sa produca ceva. asa ca sa-i jupuim pe cei care muncesc pe prostii care au ramas aici sa-i stoarcem noi cei de la putere
        • 0 (0 voturi)    
          Iordania? (Duminică, 1 ianuarie 2012, 1:13)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Dar de Suedia si taxele sale enorme ce zici ?
    • +1 (5 voturi)    
      @Dece nu ! (Vineri, 30 decembrie 2011, 15:45)

      Kreatorx [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Dragilor,
      Nu va mai agitati atata.

      Informaticienii au scapat de impozitare in sistem real si pot pune treaba asta in aplicare, interpretand usor pe langa ...ordin !

      S-ar putea ca beneficiarii servicilor sa zica pas, la asa zisele serviciile de consultanta informatica, prin care nu atingi tastatura calculatorului, ca si ei au fiscul pe cap !!!

      Restul e apa de ploaie.

      Pe cand si alte profesii...cum ar fi medicii ?
      Ca si ei desfasoara o activitate foarte importanta ?

      La Multi Ani 2012 !
    • +6 (6 voturi)    
      trebuie impozitat tot ce misca.... (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 10:12)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      (ne referim la venituri nu la avioane) pe principiul egalitatii de sanse garantat de constitutie... daca se creeaza discrepante ca si scutirea de impozit pt o anumita categorie de ex. atunci celelalte categorii sunt defavorizate si discriminate in raport cu statul - ideea e ca nu trebuie sa aparam o anumita categorie sau sa cream avantaje pentru alta pentru ca nu e fairplay pentru ceilalti - ideea e sa se creeze mecanisme ce avantajeaza toate categoriile.
      • -1 (1 vot)    
        bine (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:57)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui dadan

        numai ca la noi constitutia este o simpla hartie unii marsaluiesc cu aceasta in campanie dupa care nu stiu cum sa faca sa o modifice in favoarea lor.
        Problema suntem noi ca si popor, pentru ca nu avem atitudine si nu ne aparam impotriva agresiunii manifestata de cei pe care ii numim sa ne conduca.
  • +3 (3 voturi)    
    cod CAEN gresit (Vineri, 30 decembrie 2011, 8:07)

    Demostene [utilizator]

    6022 nu exista, e 6202.
  • +4 (4 voturi)    
    Coduri CAN gresite (Vineri, 30 decembrie 2011, 8:40)

    Vasile [anonim]

    Ati scris codurile CAEN gresite. Cred ca cele bune sunt 6202 si 6203
  • +2 (2 voturi)    
    errata (Vineri, 30 decembrie 2011, 9:00)

    Gabi [anonim]

    este vorba despre codurile CAEN 6202/6203 si nu 6022/6023.
    Un an nou cat mai bun !!
  • -2 (8 voturi)    
    Tipic (Vineri, 30 decembrie 2011, 9:06)

    Popescu [anonim]

    Tipic o modificare la interventia unor "baieti destepti" - au bagat exact activitatile cu care se pot "capusa" diverse firme, evident, de stat sau proiecte europene.
    • +9 (9 voturi)    
      explicatiile (Vineri, 30 decembrie 2011, 9:25)

      ionut_1981 [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      Asa ar parea la prima vedere, insa explicatiile complete le gasesti in comentariile domnului Varujan Pambuccian din articolul referinta. Citez:
      "
      Discutia pe care am avut-o la Finante (Marţi, 20 decembrie 2011, 16:09)
      Varujan Pambuccian [anonim]

      “Am avut astazi o discutie lunga la Finante. Problema nu e la ei ci la ORDA. Activitatea de care vorbim este considerata purtatoare de drepturi (patrimoniale si nepatrimoniale) de proprietate intelectuala si tot ce tine de IPR nu poate face face obiectul unui PFA cu norma de venit, cica. De chestia asta m-au convins, dupa discutie, si juristi independenti in care am totala incredere.

      Cei de la Finante au fost foarte cooperanti, dar problema vine din Legea 8/1996 si din directiva europeana care asimileaza din punctul de vedere al proprietatii intelectuale productia de soft cu creatia literara. De-aia, printre altele, insist de ani buni pe langa forurile europene sa trecem si noi la patente asa cum e in SUA.

      Sper sa gasesc o solutie, am nevoie de ajutorul vostru pentru a lamuri lucrurile in ceea ce priveste PFA-ul cu norma de venit sau pentru a gasi o alta forma de optimizare fiscala pentru industria de IT."

      apoi

      "
      Singurele coduri CAEN acceptate de ORDA au fost:

      6202
      6203

      6209 este considerat, in continuare, ca facand obiectul legislatiei care considera softul un soi de creatie literara si deci munca in acest domeniu nu poate fi normata.
      "
      Numai bine, si multumiri domnului Pambuccian pentru efortul depus mai ales in aceasta perioada !
      • +4 (8 voturi)    
        IT - norma de venit (Vineri, 30 decembrie 2011, 22:36)

        morris73 [anonim] i-a raspuns lui ionut_1981

        Sunt un PFA de IT am in statut cele 2 coduri plus cel "groaznic" de care se leaga timpitii de la ORDA. Am un produs, pe care din scarba l-am inregistrat la ORDA, dar cu toate acestea pe certificat scrie produs exceptat. Deci se dau singuri cu stingul in dreptul.
        Anul asta a fost groaznic, pot sa spun cu mana pe inima ca am cautat sa fiu cat mai strans la documente si ca sa fiu mai convingator chiar am facut discounturi pentru clientii cu care m-am inteles, dar - sincer - as vrea sa ma simt stimulat (cum a fost pina in 2010), pentru ca cea mai mare cheltuiala deductibila e viata mea si creierul meu care scade cu inaintarea in varsta, dar alte creiere stătute nu se gandesc la asta. Chiar ma gandeam sa inchid PFA-ul si sa lucrez ori pe contract de munca ori la negru, dar sa vedem ce o mai fi. Acum depinde mult de omul care ne-a ajutat sa convinga pe cei de ORDA ca software pe baza de comanda nu e proprietatea mea ci a celui care l-a comandat. Daca nu se face nimic ne vom pomeni cu o groaza de soft-uri indiene, bulgaresti, rusesti, s.a. traduse si care o sa mearga de o sa rupa shmecherilor care ne conduc.
        Sa speram ca macar in cel de-al 12-lea ceas sa fie bine. In curand o sa fie o petitie, am creat-o pe petitieonline.ro, astept raspunsul administratorilor si sa o semnam.
    • +2 (8 voturi)    
      nu chiar... (Vineri, 30 decembrie 2011, 9:34)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      gandeste asa: filialele unor mari companii de IT au restrictii la numarul de angajati (din partea companiei mama) ca urmare practica pe scara larga lucrul cu PFA (pe langa avantajele date de faptul ca pot "concedia" PFAuri cand vor si cum vor - cu un angajat pe carte de munca e mai costisitor).

      si cum toti au intrat in fibrilatii si au inceput sa puna presiuni, vor mai apare si alte "exceptii"....
  • +2 (6 voturi)    
    Domnului consultant fiscal (Vineri, 30 decembrie 2011, 9:09)

    vladutzd [anonim]

    Stimate domn,

    Daca ati fi lucrat vreodata in domeniul IT ati fi stiut ca nu totul se rezuma la a scrie linii de cod. De la partea de concept, analiza, dezvoltare, testare, implementare, instruire, livrare - toate stau sub palaria mare a serviciilor informatice. Cand cineva are competente extraordinare pe unul sau mai multe din zonele mai sus descrise poate si e foarte ok sa ofere consultanta. Faptul ca o persoana nu are specializare in domeniul informatic nu inseamna ca nu poate presta servicii de acest tip. Eu cred ca nu este necesar sa urmezi o facultate de profil ca sa poti sa livrezi astfel de servicii.
  • 0 (2 voturi)    
    corectie va rog (Vineri, 30 decembrie 2011, 9:11)

    gelu soferu [anonim]

    alo, corectie va rog...
    6022 - Activitati de consultanta in tehnologia informatiei;
    este de fapt 6202....
  • +3 (5 voturi)    
    tipic (Vineri, 30 decembrie 2011, 9:24)

    calin [anonim]

    Este atat de tipic romanesc... Eu nu inteleg cum pot sa vina cu schimbari in data de 29-30 care se vor aplica din data de 1 Ianuarie (adica din urmatoarea zi lucratoare).
  • +4 (10 voturi)    
    Dezinformare? (Vineri, 30 decembrie 2011, 9:29)

    Demostene [utilizator]

    Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 2.875/2011 nu a fost publicat joi ci vineri, nu azi, nu ieri, ci acum 3 saptamani pe 9 decembrie. Ma indoiesc ca acelasi ordin poate sa fie publicat de 2 ori si cu continut diferit.
    In plus, persoana citata in articol nu are nimic de a face cu emitentul ordinului in discutie.
    Un articol serios ar trebui sa contina macar un atasament cu extras din MO al ordinului respectiv insa articolul de aici pare cel putin dubios la prima vedere.
    Oameni buni! Nu asa se face presa. Citati surse oficiale, credibile. Chiar in halul asta manipulati o informatie neverificabila la ora asta doar ca sa faceti reclama mascata unui consultant fiscal?
    • -2 (16 voturi)    
      raspuns Demonstene (Vineri, 30 decembrie 2011, 10:16)

      miticul [utilizator] i-a raspuns lui Demostene

      Demostene, daca citesti mai atent o sa observi ca e vorba despre un Ordin care completeaza Ordinul citat. Detalii gasesti in M.Of citat in articol. Persoana citata in articol sigur ca nu are treaba cu emitentul, dar nu vad legatura cu articolul. Articolul pare dubios, spui? Dar nu mai ok era sa fi citit cu atentie pentru ca poate ti se risipeau dubioseniile. . Iti multumesc pentru intelegere si iti doresc un An Nou fericit! Fara dubii.
      • +6 (12 voturi)    
        raspuns miticul (Vineri, 30 decembrie 2011, 10:43)

        Demostene [utilizator] i-a raspuns lui miticul

        Serios? Vrei sa-ti trimit print screen sa vezi cum arata textul articolului pana acum o ora, inainte sa-l modificati voi dupa ce am trimis eu comentariul pe care-l blamezi? Sau ia intreaba-l pe DP ce si cum scrisese acolo! La voi la hotnews nu stie stanga ce face dreapta sau tu chiar esti rau intentionat? Probabil ca nu intelegi nici de ce atatia cititori reclama faptul ca e gresit codul 6022/6023, ca in articol nu apare codul asta, in momentul asta. Asadar, cand recomanzi cuiva sa citeasca cu atentie fa-o in fata oglinzii si nu ca raspuns care denota ca esti fie rau intentionat fie n-ai citit articolul cu atentie.
        Apropos, treceti si numarul ordinului de ieri, asa ar fi profesionist, e 3022 (acum vezi cine a verificat mai atent si MO?).
        An nou fericit si tie si sper ca pe viitor sa nu mai lasi loc de dubii.
    • +2 (4 voturi)    
      nu este dezinformare (Vineri, 30 decembrie 2011, 10:19)

      ionut_1981 [anonim] i-a raspuns lui Demostene

      Ordinul de care vorbesti a fost publicat intr-adevar in perioada de care zici. Ieri a fost publicat prin ordinul de mai jos :

      M. Of. Partea I nr. 931 din 29 Decembrie 2011, pag 15.

      o completare a listei de activitati normate cu serviciile in informatica , codurile caen 6202, 6203.

      Explicatia acestei brambureli am dat-o intr-un comment anterior.

      Numai bine !
    • +2 (2 voturi)    
      KreatorX (Vineri, 30 decembrie 2011, 10:59)

      Demonstene [anonim] i-a raspuns lui Demostene

      OMFP nr. 3022/29.12.2011, MO nr. 0931/Joi 29
  • +2 (4 voturi)    
    Transa de venit?? (Vineri, 30 decembrie 2011, 10:39)

    Andi [anonim]

    Ce inseamna transa de venit?
    Sistem cu norma de venit si sistem real stiu ce inseamna dar transa de venit??
  • +5 (5 voturi)    
    comentarii (Vineri, 30 decembrie 2011, 11:49)

    vlad_christian [anonim]

    povestea un pic mai detaliata, insotita de argumente si explicatii pentru necunoscatori / rauvoitori, precum si o plecaciune respectuoasa in fata d-lui Varujan Pambuccian, acest om prea muncitor pentru o tara gresita, puteti gasi in linkul de aici: http://goo.gl/WAEBw

    Multumesc si Hotnews.ro, care printre greseli de scriere si articole mai "de craciun" asa, a mediat o comunicare in timp util intre noi si dl. Pambuccian !
    • +1 (9 voturi)    
      PFA si sistemul de pensii (Vineri, 30 decembrie 2011, 15:07)

      ryanad2 [anonim] i-a raspuns lui vlad_christian

      Daca tu scrii acolo ca PFA-urile n-ar trebui sa contribuie la sistemul de pensii deoarece acesta este in colaps, si ca tinerii de 30 de ani oricum nu o sa mai beneficieze de acest sistem la care contribuie inutil, etc., nu inseamna ca asa o sa se si intample. Societatea in general nu se indreapta spre colaps ci evolueaza, asadar nu se pune problema ca la un moment dat pensionarii sa fie abandonati de societate, indiferent daca un sistem sau altul esueaza. Altfel ar trebui sa muncim fiecare pana la 65 de ani sau cat de mult putem si apoi sa ce?

      Textul asta cu contributia inutila la sistemul de pensii este doar o autoamagire a celor care incearca sa nu contribuie, a tinerilor in general care spun ca lasa ca mai vad ei pana atunci, etc. Dar timpul trece repede, si toate se platesc pana la urma, inclusiv aceasta fentare a contributiei la pensie. Si sa te vad atunci, cum vei trai doar cu pensia minima sociala...
      • +2 (4 voturi)    
        sa avem grija de noi insine (Vineri, 30 decembrie 2011, 16:20)

        vlad_christian [anonim] i-a raspuns lui ryanad2

        Eu solicit doar libertatea de a avea eu insumi grija de mine, refuzandu-mi astfel de bunavoie posibilitatea de a putea pretinde ceva de la stat.
        In esenta pentru mine personal exista posibilitate mare sa nu apuc niciodata pensia pentru ca am o boala genetica.
        Dar lasind asta la o parte, consider ca pot sa iau decizii mai bune financiar decit statul si sa pot ajunge, din acele sume gestionate de mine, la un fond de pensie(=odihna) mai generos, la numai 48-50 de ani, plusminus dupa noroc. Imi asum riscul sa nu reusesc si in acest caz sa nu am ajutor.
        Daca vei citi despre "marshmallow experiment" din 1972, cind niste copii sint lasati singuri intr-o camera cu niste bezele in ciocolata si li se spune "daca nu te atingi de ele, vei primi mai tarziu, poate, un premiu mare", cei mai multi copii se infig pina la cot in bezele aici si acum, nu le pasa de ce e mai tarziu. Pentru astfel de oameni si pentru cei mai putin isteti, de acord, teoretic e bine ca statul sa ii forteze sa cotizeze, protejandu-i astfel de ei insisi. Acestia, da, sint cei mai multi oameni. Dar totusi asta e in teorie, iar acest sistem gandit defectuos inca de la inceput si-a depasit oricum chiar si limitele elementare ale bunului simt, lucru dovedit de mult timp.
        Repet: cer libertatea de a avea grija de mine insumi, si treaba mea ce fac la batrinete !
        • -1 (9 voturi)    
          batranete grea (Vineri, 30 decembrie 2011, 18:09)

          bobei [anonim] i-a raspuns lui vlad_christian

          oare ce boala genetica poti avea daca speri sa apuci 50 de ani ? presupun ca ai in jur de 25-30 acum.. E ca aia de la vizita medicala in armata nu? :) In acest caz , noi fraierii care nu lucram in IT iti uram sa traiesti 90 de ani ! sic.
          • +8 (10 voturi)    
            indiferent de domeniu (Vineri, 30 decembrie 2011, 19:32)

            vlad_christian [anonim] i-a raspuns lui bobei

            Am 35 de ani. Boala se numeste talasemie si e nevindecabila si dura, iar chiar daca nu ar fi asta mama a murit de colaterale (AVC) din diabet la 59 de ani si vad deja manifestari si la mine.
            Virsta de pensionare creste, cu siguranta daca ar fi pina atunci ar ajunge lejer la 70, adica 35 + 35.
            Dar indiferent de expectativele mele de viata si de domeniul de activitate, oricine plateste si asteapta sa fie ajutat de stat peste mai mult de 20 de ani e in opinia mea, dupa ce am studiat mult problema istoric, fraier. Considerand un venit mediocru european de 1000 euro, in respectivii 20 de ani daca ai lua cei 350 euro si i-ai pune la ciorap, ei s-ar face 84000 euro. Daca in schimb ii investesti in niste amarite de obligatiuni de stat (unul sigur cu risc mic, oricare fond mare de pe piata europeana mai vechi de 5 ani azi) obtii anualizat cel putin 8%. pina la 12% media pe 5 ani. Astfel suma cumulata bate 100.000 euro. Dupa acei 20 ani, poti obtine echivalentul salariului tau cu care ai cotizat fara sa te atingi de suma, doar din aceeasi dobanda, deci "perpetuu" !
            E un exemplu mult simplificat si vulgar, ca sa il inteleaga si carcotasii grei la minte. Daca iti asumi riscuri poti obtine si 21% anualizat, pe piata romaneasca.
            De aceea cer dreptul sa decid eu cu pensia mea, nu sa particip la un sistem in care e nevoie de 2 tineri cu salariul de 2300 lei ca sa suporte un singur pesnionar cu pensia de 1500 lei ! e o piramida ne-viabila care a expirat deja.
            • -1 (3 voturi)    
              Mai sa fie.. (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 10:50)

              ion [anonim] i-a raspuns lui vlad_christian

              Frate, cine ti-a bagat prostiile astea in cap? Talasamia are doua forme: beta talasemia minora si talasemie majora. La aia majora o mierlesti pana la 20 de ani. Si arati ca ceara.

              Asa ca matale ai beta talasemie minora. Cei mai multi oameni nici macar nu au habar ca au boala asta. Si mor fericiti cu ea la 80 de ani.

              Eu am beta talasemie minora si am trecut de 40 de ani. Am facut sport de persormanta si acum inca mai fac sport. Asa ca mai linisteste-te. Si vezi exact de ce anume suferi.

              P.S. Zinedine Zidane are si el beta talasemie minora. Saracul, acum 5 ani a fost cel mai bun fotbaliust din lume, dar nu stie ca o sa moara de tanar.

              P.S.2 Un singur lucru ai de facut cu adevarat bine: daca ai copii, fa-le analize. Problema dramatica e cand ambii soti au beta talasemie minora: exista 50% sanse pentru copii sa aiba beta talasemie minora si 50% sa aiba betatalasemie majora. Deci e bine sa stie asta si sa stie de asta cand or sa sa casatoareasca si or sa aiba parinti.

              P.S.3: La subiect, vad ca multi nu inteleg ca platirea taxelor e o masura de solidaritate, nu de dreptate. Sunt N meserii care nu au posibilitatea de a alege in a plati sau nu taxe. Dar sa zicem ca toti ar putea sa faca asta. Ce se va intampla cu milioanele de pensionari actuali? Ar muri in cateva luni de frig si de foame, pe sub poduri. Pensia lor se plateste din contributia actuala. Vi se pare o solutie buna?
              • +1 (1 vot)    
                ferice de tine (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:28)

                vlad_christian [anonim] i-a raspuns lui ion

                daca tu ai noroc sa ai o forma usoara, nu toti cei din fisierele de la Doctor Felix au. Exista multe varietati de beta-talasemie dupa cum stii, si multe probleme auxiliare care se complica in timp. Iti urez sanatate multa in continuare, iar daca vrei numai asa de-o bere, contacteaza-ma pe privat si vei vedea analizele mele catastrofale de se mira aia cum traiesc. Da, sint palid ca ceara :))) Si copiii spre norocul meu sint fete si numai una are.
                Cit despre solidaritate sociala: altii care acum sint batrini, sint liberi sa-si fi strins pensia lor, sa fi avut grija de ei, nu e ok sa platesc eu pentru ei.
                Sa faca un fond redus numai pentru ajutor social strict, sa fie FOARTE drastici cu criteriile de acordare (handicapati din nastere sau de foarte tineri etc, oameni care nu au avut sansa sa aiba grija de ei), si pentru ala cotizez. Dar la pensia celor care au avut posibilitatea dar nu au stiut sa aiba grija de ei insisi, fie ei si tata/mama, nu cotizez !
                • 0 (0 voturi)    
                  ancora (Luni, 9 ianuarie 2012, 18:09)

                  tech [anonim] i-a raspuns lui vlad_christian

                  nu tii cont de o devalorizare majora a unei valute, cum sa intimplat cu ROL-ul dupa revolutie!
                  savingurile se vor topi!

                  o pensie te ancoreaza cumva la venitul mediu pe economie si la puterea de cumparare!
          • +5 (9 voturi)    
            scuze, am facut calculul pe bune (Vineri, 30 decembrie 2011, 23:32)

            vlad_christian [anonim] i-a raspuns lui bobei

            :) imi cer scuze. Am facut in excel ce am zis mai sus. Presupunand fix 350 eur/luna investiti, sperand la un 8% constant, in anul 17 se ajunge la o dobanda de 1000 pe luna, la suma de ~150.000 euro. La 20 ani sint 203.000 euro, cu o dobanda de 1345 pe luna, mai mare decit salariul considerat.
            In loc sa va imprumutati la banci pe 30 de ani si sa ii dati statului bani de pensie, mai bine ati gandi ! :)))
            Nota: 1000 EUR = 4300 RON. Daca o firma scoate atit din casierie pentru tine, tu vei primi 2300 RON net, un salariu normal, cu o cotizare la pensie de 1000 RON rotunjit. Deci calculul de mai sus e valid si in romania, cu conditia sa fiti prestatori care transpira si nu bugetari care stau la cafele si fac greva de al 13-lea salariu.
            • 0 (0 voturi)    
              De acord cu matale ... (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:18)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui vlad_christian

              ... dar statul nu poate elimina contributia obligatorie la pensia de stat. Motivul? Exista suficienti idioti care nu se gandesc pe termen lung. Daca n-ar fi contributia aia la pensia de stat, aia ar ramane efectiv pe drumuri cand nu mai pot lucra. Asa, au si ei acolo un leu de-o paine cu apa, daca nu i-a dus mintea de mai mult. Altfel statl ar trebui sa-i intretina gratis cand ajung neputinciosi.

              Personal as fi de acord ca fiecare sa fie obligat sa-si poarte singur de grija. Problema e ca n-ai cum sa impui asa o masura in RO la momentul actual, datorita cantitatii mari de oameni care inca stau cu mana intinsa la stat.
      • +2 (4 voturi)    
        subiectul discutiei e altul (Vineri, 30 decembrie 2011, 16:34)

        vlad_christian [anonim] i-a raspuns lui ryanad2

        nu as vrea deviata discutia, dar daca tot am ajuns la pensii, arunca de curiozitate o privire sa zicem pe acest studiu:
        http://www.mercer.com/articles/global-pension-index
        http://www.globalpensionindex.com/pdf/melbourne-mercer-global-pension-index-report-2011.pdf

        16 tari civilizate, cu diverse sisteme de pensii mai bune sau mai rele. Unele mari ajung sa fie catalogate ca "unreliable" pe termen mediu-lung. Oare Romania unde s-ar gasi in aceasta analiza ?!? serios, daca pui unul linga altul acele criterii, nu iti e rusine ca cotizezi de fraier (in conditiile in care ai mai putin de 45 de ani) ?
  • +2 (4 voturi)    
    Si uite asa, (Vineri, 30 decembrie 2011, 12:22)

    ion [anonim]

    din ordin de modificare a ordinului de modificare, legea nu mai e lege, una simpla, clara, aplicabila pt toti cetatenii, ci este o bolmojeala la cheremul baietilor destepti...
  • +13 (13 voturi)    
    Si eu ii multumesc lui HotNews (Vineri, 30 decembrie 2011, 12:31)

    Varujan Pambuccian [anonim]

    Altfel, as fi aflat foarte tarziu despre povestea cu ORDA si nu as mai fi putut face nimic.

    Problema de fond insa ramane:

    Softul nu este opera literara si nu poate fi protejat in felul asta.

    Problema este foarte serioasa, iar aici am vazut numai o consecinta marunta a ei. In Statele Unite si Japonia, se protejeaza elementele de noutate si nu cele de expresie. Adica softul nu este considerat opera ci, numai cel care merita asta, inventie sau inovatie.

    Ganditi-va cate secvente sunt comune in mai toate programele, pentru ca asa se scriu lucrurile de rutina. Daca cineva ar lua in serios asta, toti producatorii de soft europeni s-ar bloca unii pe ceilalti. Mie mi se pare incredibil faptul ca ceea ce se protejeaza in Europa este de fapt... rutina si nu inovarea. Si asta cu drepturi de proprietate intelectuala.

    Pana acum, au fost doua tentative de schimbare a directivei europene, dar au esuat ambele in Parlamentul European. Cred ca oamenii astia trebuie intr-un fel treziti la realitate.

    Poate ne gazduieste HotNews o discutie serioasa pe tema asta si incercam sa venim de aici (ajutati si de avocati specializati) cu argumente catre Comisia Europeana si Parlamentul European.

    Si mai ganditi-va la ceva:
    In spatiul virtual se tranzactioneaza o gramada de obiecte virtuale si, in curand, odata cu utilizarea pe scara larga a 3D printerelor si blueprinturi. Ele sunt complet neprotejate. In SUA sunt deja procese pe tema asta. An avut o prezentare la OMPI pe acest subiect dar numai delegatia japoneza a luat foarte in serios subiectul. Si aici, Uniunea Europeana trebuie sa intreprinda ceva la nivelul directivei.

    Va dorec un An Nou fericit toturor si celor carora nu am apucat sa le spun nimic de Craciun, le transmit acum cele bune.
    • +4 (4 voturi)    
      voi realizati oameni buni ? (Vineri, 30 decembrie 2011, 14:08)

      vlad_christian [anonim] i-a raspuns lui Varujan Pambuccian

      Asta pina la urmatorul moment in care un parlamentar sau un consilier da cu bita in balta cu o noua propunere legislativa, iar dl. Pambuccian nu este prin tara sau doar nu e disponibil temporar sa o vada si sa se lupte cu ea ... Cit de precara e situatia !

      Rational, trebuie sa facem ceva ca sa ne asiguram o minima continuitate si siguranta: cum dansul nu ar ajunge presedinte doar cu voturile noastre si cum nici presedintele nu poate trece de multe ori de cei 400+ din varful piramidei de paraziti, continuitate putem spera sa gasim cum ? ca programatori in Luxemburg/Elvetia/Olanda ?

      Desi e o victorie mica, ma simt de parca am furat universului citeva frimituri de liniste, prin bunavointa temporara a zeilor. Si ma simt obosit, eu personal, de luna decembrie 2011 petrecuta in Romania, Europa, Pamint ...
    • +7 (7 voturi)    
      No to sw patents (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 2:27)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Varujan Pambuccian

      Indiferent de incadrarea legislativa curenta, ideea de a sustine software patents (intr-un alt articol hotnews vi se atribuia o propunere in aceasta directie) este extrem de nociva.

      Sistemul folosit de SUA nu este nici pe departe laudabil, este mai degraba un puternic exemplu negativ.

      Atunci cand se cheltuiesc miliare de dolari (google cumpara motorola mobility) pentru a juca jocul impus de sistemul de patente software, sistemul este cu siguranta corupt. (acei bani putea foarte bine mege in R&D)

      Exemplul dat nu este nici pe departe singular la fel cum nu sunt putine companiile numite "patent-trolls", cele care exploateaza nu o mica scapare ci chiar ideea de baza a sistemului de patente software pentru a extorca, legal, companii cu vechime si a inchide start-up-uri.

      Am sa-mi fac timp sa va timit o argumentare mai detaliata, daca dvs. considerati ca este necesar.
      • 0 (0 voturi)    
        Completare (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:30)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Un studiu facut de FED parca acu' cativa ani afirma ca economia americana pierde anual multe miliarde (daca-mi aduc aminte zeci) de dolari din cauza patentelor software. Cum? Prin faptul ca procesele legate de patente software inghit bani, iar patentele nu sunt folosite. In plus, multe patente software triviale sunt folosite de asa-numitii patent trolls pt. a stoarce bani in mod gratuit de la firme mai mici si mai putin capabile sa se apere. Cumulat, efectul acestor fenomene e extrem de daunator.

        In alta ordine de idei, daca ne uitam la patente prin prisma scopului pt. care au fost introduse, in momentul de fata sistemul de patente e complet anacronic. Intentia patentelor, la origine, a fost de a sustine inovatia. S-a considerat ca diversii agenti inovatori (persoane din mediul academic, firme de tehnologie etc.) sunt mai motivate sa creeze inovatii si inventii, daca li se garanteaza o perioada de exclusivitate in exploatarea acestora. Din acelasi motiv, la vremea aia s-au introdus in legislatia tarilor care au legiferat patentele si reglementari care conditionau dreptul de proprietate asupra unui patent de punerea in aplicare a acestuia. Chestia asta cu aplicarea in momentul de fata e doar o gluma, iar intr-o economie bazata pe cunoastere si inovatie, daca nu inovezi mori, asa ca motivatia pt. patente, asa cum au fost acestea concepute initial, a cam murit.

        In plus, intr-o economie formata in majoritate din servicii, cum sunt majoritatea economiilor moderne si puternice, detinerea unui patent e de fapt doar o distorsiune nejustificata - un patent ii ofera unei firme un avantaj nejustificat. Chiar daca zece firme pot oferi un serviciu, unele poate chiar mai bine si mai ieftin decat cea care detine patentul care face serviciul posibil, firmele alea trebuie sa astepte expirarea patentului pt. a oferi acel serviciu.
      • 0 (0 voturi)    
        Completare (continuare) (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:41)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Chestia asta se vede cel mai bine in industria farmaceutica - care e si cea mai buna justificare pt. care protejarea investitiilor nu poate disparea complet.

        Cercetarea si studiile pt. punerea pe piata a unui nou medicament costa enorm - potential de ordinul miliardelor de EUR. In urma acestor studii, se obtine un patent, si medicamentul e de obicei pus pe piata la un pret ridicat doar de firma care are patentul. Dureaza zeci de ani, pana expira patentul, inainte ca alte firme sa poate fabrica legal medicamentul, la un pret mai mic, in cantitati mai mari, accesibil unui numar mai mare de pacienti.

        Dupa acest sistem, singura care castiga e firma care produce patentul, dar societatea pe ansamblu pierde.

        Daca se elimina complet sistemul de protectie prin patente, iar nu e bine, ca cele miliarde cheltuite pe cercetare firma nu si le mai poate recupera.

        Eu cred ca trebuie un sistem care sa reduca durata de valabilitate a tuturor patentelor.Dat fiind ca viteza de inovare si de evolutie economica actuala e mult mai mare decat era in urma cu un secol.
    • +1 (1 vot)    
      patente (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:15)

      Demostene [utilizator] i-a raspuns lui Varujan Pambuccian

      Incercati sa priviti lucrurile, referitor la patente, si din alta perspectiva. Sistemul de patente nu a contribuit la dezvoltarea SUA ci dimpotriva, le-a tinut pe loc. Patentele sunt o piedica in calea progresului. Desigur, orice forma de protejare a proprietatii intelectuale nu reprezinta altceva decat o piedica in calea progresului desi eliminarea "protectiilor" asupra proprietatii intelectuale are aceeasi sansa de a fi scoasa vreodata din stadiul de deziderat ca si adoptarea unui sistem de impozitare regresiv sau a unuia cu taxe egale in valoare absoluta pentru orice contribuabil indiferent de venituri.
      E absurd dar desi o anume varianta poate fi cea mai corecta din toate punctele de vedere (dar mai ales d.p.d.v. logic) are sanse zero de adoptare, motivele sunt evidente. In acest caz, cand raul nu poate fi eliminat, are vreun sens incercarea de a inlocui un rau cu alt rau? Fiindca patentele nu reprezinta o alternativa la rau ci doar o alta forma de manifestare a acelui rau.
  • 0 (6 voturi)    
    Va imbatati cu apa rece (Vineri, 30 decembrie 2011, 13:46)

    ryanad2 [anonim]

    Adaugarea celor 2 coduri nu inseamna nici pe departe rezolvarea problemei ci doar eludarea legii in stil tipic romanesc, atata timp cat codul prevazut pentru programatori este 6201, asa cum explica in articol si consultantul fiscal. Asadar nu prea inteleg de ce acest entuziasm si celebrare a unei victorii prin care inca se mai poate eluda legea.

    Totusi sunt de acord ca adevaratii freelanceri independenti pot simula contracte din codurile 6203 si 6203 (daca partenerii externi vor fi de acord de exemplu), dar nu-mi vine sa cred ca firmele care lucreaza cu angajati PFA isi pot permite sa simuleze astfel contractele PFA, adica sa pretinda ca nici un PFA nu programeaza la ei dar ei totusi fac outsourcing.

    Oricum sper ca ONRC sa-mi raspunda oficial la intrebarea pe care am listat-o in articolul anterior, in sumar: "as dori sa stiu daca in urma schimbarii activitatii PFA-ului meu in clasa CAEN 6202 sau 6203, prin ce lege si ce organism imi poate verifica contractele PFA si ce sanctiuni risc, daca in continuare execut activitatile prevazute la clasa CAEN 6201 sau oricare alta decat cea declarata pentru PFA?"
  • -1 (1 vot)    
    au rezolvat-o (Vineri, 30 decembrie 2011, 16:33)

    Gigel [anonim]

    pe partea cealalta


    Au introdus in schimb CAS 31.5%, la PFA cu norma de venit aplicabil practic la venituri.

    http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_254878/pageID_3/O-noua-OUG-De-la-anu-contributia-la-pensii-se-calculeaza-ca-din-venitul-NET-cam-la-toti.html

    Ultima pagina, edificatorie.

    Interesant ca avem zero press coverage pe subiectul acesta.
    • +1 (1 vot)    
      fals, e mai lejer (Vineri, 30 decembrie 2011, 21:27)

      vlad_christian [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      Hai ca dracul nu e chiar asa negru, niste libertate de a decide am primit de bine de rau
      ceea ce s-a publicat in M.OF 931 (OUG 125/2011) spune la noul art.226^22: se accepta ca baza la pensie venitul declarat, dar nu mai mic de 35% din salariul mediu brut pe economie.
      deci rotunjit 31% * 35% * 2100 = vreo 225 lei / luna este minimul acceptat la pensie.
      UUUUFFFFFFFFFFFFF !
      • 0 (2 voturi)    
        nu tocmai dragutz ca dezinformezi (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 10:52)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui vlad_christian

        Nu este nimic in M.OF 931 despre ce am scris eu, mi-am pierdut vremea citit un document insipid cautand informatiile mentionate de tine.

        Mare dezinformator, gradul si unitate militara?
      • 0 (0 voturi)    
        si ca sa duc ideea pana la capat (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:18)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui vlad_christian

        Modificarile codului fiscal pe final de an au fost publicate in M.OF 938/30.XII.2011

        La pagina 38, referitor la "Contributii sociale obligatorii privind persoanele care realizeaza venituri din activitati independente", in coloana stanga jos scrie:

        "Baza de calcul
        Art. 296^22. - (1) Baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale pentru persoanele prevazute la art. 296^21 alin.(1) lit.a)-e) este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si nici mai mare decat a de 5 ori acest castig; contribuabilii al caror venit ramas dupa deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestui venit, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim mentionat, nu datoreaza contributie de asigurari sociale."

        Din punctul vostru de vedere rezulta fara echivoc din aceasta formulare ca PFA la norma de venit vor plati CAS la norma sau la salariul mediu brut pe economie (oricare ar fi mai mare dintre cele doua?
      • 0 (0 voturi)    
        doar la norma de venit (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 13:30)

        sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui vlad_christian

        Calculul asta e valabil doar la cei cu norma de venit, noi ceilalti cu PFA care platim in sistem real platim de ne rupem si ajungem la 50% taxe. Multumesc guvernule....
        • +1 (1 vot)    
          depinde (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 19:53)

          vlad_christian [anonim] i-a raspuns lui sictireanu

          Daca ai un domeniu PFA pe care poti sa deduci, poate fi mai avantajos la real, vezi cazul taximetristilor, toti cu care am vorbit spun ca nu le convine norma, isi aduc ei cheltuielile jos: piese, revizii, reparatii, caucioace, combustibili, centrala ...
          Dar daca ai un domeniu in care strict creezi, 90% din creier sau brate, e o bataie mare de joc.
  • +2 (4 voturi)    
    6201 - Activitati de realizare a soft-ului la coma (Vineri, 30 decembrie 2011, 20:50)

    PFA [anonim]

    Astia de la finante chiar ne cred idioti? Asta cu ORDA e cusuta cu ata alba.
    In momentul in care eu ca programator realizez software la comanda, eu pot sa aleg sau sa fiu obligat prin contract sa renunt la dreptul de autor pentru software-ul realizat.
    Ar trebui sa se faca distinctie intre cei ce dezvolta software-ul propriu si apoi il comercializeaza si cei care "doar" realizeaza software-ul.
    • 0 (2 voturi)    
      activitate dependenta (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 10:49)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui PFA

      Scrierea de soft la comanda e de cele mai multe ori o activitate dependenta, iar plata prin PFA a acestor activitati a fost interzisa explicit in codul fiscal inca din 2010. La momentul respectiv firma la care lucram a renuntat la contractele de tip PFA cu angajatii.
      • 0 (0 voturi)    
        irelevant (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 13:20)

        Piticu Porno [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        nu are legatura ca zici tu ca ai lucrat la o firma cu PFA, cu subiectu actual.

        poti sa realizezi software si de la tine de acasa pt diferite firme, si nu la sediul lui x su y, si mai mult poti face soft pt firme din alta tara

        doar ca aici discutam cum se va face impozitarea si nu dacao activitate e dependenta sau nu si e obligata la impozitare in sistem real +CAS+CNAS etc, astea au fost deja clarificate in 2010
  • 0 (2 voturi)    
    Petitie (Vineri, 30 decembrie 2011, 23:17)

    morris73 [anonim]

    Am aprobarea petitiei de pe petitieonline.ro, pentru servicii informatice sa revina pe norma de venit:

    http://www.petitieonline.ro/petitie/11898057
  • +2 (2 voturi)    
    CAEN secundar (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 0:39)

    tudor [anonim]

    Stie cineva ce se intampla daca avem ca si CAEN principal 6202 (ok), dar avem si un CAEN secundar care nu e in lista de coduri acceptate ?
    • -1 (1 vot)    
      Caen principal 6201 secundare 6202,6209 + altele (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 9:25)

      je [anonim] i-a raspuns lui tudor

      dar in cazul in care 6201 principal si 6209si 6202 secundare, tb facute schimbari la reg comertului ? ar fi o placere sa ne calcam iar toti pe picioare pe la cozi ...
    • -1 (1 vot)    
      CAEN (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 10:42)

      alt tudor [anonim] i-a raspuns lui tudor

      si eu am aceeasi dilema, dar ca sa nu fiu la libera lor alegere (daca ma trec pe impozitare reala sau nu) o sa merg si o sa imi pastrez doar 6202 si 6203.
    • 0 (0 voturi)    
      stati linistiti (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 13:23)

      Demostene [utilizator] i-a raspuns lui tudor

      Art 51 alin 1 din Codul Fiscal in vigoare stipuleaza ca trecerea de la norma de venit la sistem real este un drept al contribuabilului si nu o obligatie. Cei de la finante nu au baza legala sa treaca din proprie initiativa un PFA de la norma de venit la sistem real. Trecerea se face doar la cererea PFA, altfel nu se poate.
      Faptul ca s-au introdus cele 2 coduri suplimentare e in avantajul ministerului de finante fiindca fara ele nu ar fi putut impozita la norma de venit dar nici in sistem real daca pfa-ul nu facea cerere de trecere, asadar nu ar fi putut impozita de loc, se crease un vid legislativ.
      Acum poate impozita. Asa ca stati linistiti, o sa ramaneti pe norma de venit.
  • 0 (2 voturi)    
    tipic pentru 31 decembrie (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 5:21)

    pfa [anonim]

    sunt deja obisnuit sa aflu de astfel de modificari in jur de 30-31 decembrie. in jud olt pe spre sfarsitul lui decembrie 2010 erau niste norme de venit, iar pe la jumatatea lui ianuarie 2011 erau altele. oamenii nu au avut nici o jena sa le modifice. deci se poate si mai rau. de fapt se poate orice.
    totodata, acum ramane in aer modificarea vizavi de contributia la pensie. stiu ca nu s-a adoptat inca 31,3% din venitul brut, dar pot stii ca nu se va adopta in urmatoarele 1-2 luni?
    oamenii astia au macar vreunpic de respect pentru noi?
  • +1 (1 vot)    
    nu 'cum' ci 'cat'... (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 10:26)

    M.O. [anonim]

    daca 'tot ce misca' este impozitat in toata lumea, important este 'cat' impozitezi; a pune biruri mari este egal cu coruptia, evaziunea fiscala ,samd - invers - a pune biruri mici, chiar simbolice..., este climatul garantat pentru multe, multe calitati si oportunitati ale vietii sociale si personale ale unui intreg popor.
    Think about !
  • 0 (0 voturi)    
    TOT VAD DIVERSI (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:31)

    db [anonim]

    care slavesc impozitarea a tot ce misca, pe motiv ca asa e corect si etic, in unele cazuri impozitul datorat este de 2-3 euro, pentru a caror plata la timp mai cheltui minim 10 euro, cu drumuri, copii acte, timp cheltuit, etc, etc. In Europa, in sistemul de impozit pe transe, exista in cele mai multe tari un venit minim neimpozitabil, ca un fel de break even point "pe persoana fizica", f. sanatos, nebirocratic si nu mai iau in calcul ca nici statul nu mai cheltuie pentru un venit infim, ci numai pentru sume care chiar merita colectate. Alergarea dupa fiecare banut este cost ineffective.
  • +1 (1 vot)    
    Ceva nu se va impozita în România! (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 12:50)

    felis_tigris [utilizator]

    FURTUL!
  • -1 (1 vot)    
    nu mai acceptati (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 19:50)

    bogdan [anonim]

    negociati fratii mei salarii la net. fara pfa. nu mai lucrati la piratii care angajeaza pe pfa sau la negru. ignorati ca nu sunteti scutiti de impozit. cereti cat meritati de la angajator. nu cred ca firmele rom de it nu au de unde plati. sa nu mai vorb de multinationale. vad ca foarte multi va pierdeti timpul aiurea cu calcule si alte mizerii ce tin de pfa. negociati net-uri pe contracte de munca permanente si bonusuri pe proiecte. nu va mai vindeti aiure pe pfa. o sa ajungem niste indieni altfel

    bafta!
    • 0 (0 voturi)    
      Negociere salariu (Duminică, 1 ianuarie 2012, 0:38)

      Ion from Raion [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Si noi care suntem freelanceri, ce facem?
    • 0 (0 voturi)    
      de unde pana unde? (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 1:11)

      deep [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      ce crezi tu si realitatea sunt 2 lucruri complet separate...
      Asa, pe nepusa masa, sa merg la angajator sa-i cer un 30% in plus la salariu, dar fara a-mi afecta intr-un fel munca (adica sa nu muncesc 30% in plus). Ce om care are o afacere de rulat crezi ca isi permite si face asa ceva? Ce patron crezi ca-si vine masina luxoasa (daca are asa ceva, sunt multe cazuri in care n-au asa ceva)? Si in ultima instanta, piata e libera!
      Decat sa mareasca salariile dintr-o data, mai bine angajeaza 3-4 indieni in locul unui roman sau de ce nu, mai bine lucreaza direct cu un american sau neamt sau englez care oricum e mai profi.
  • 0 (0 voturi)    
    Interbare norma de venit (Duminică, 1 ianuarie 2012, 2:41)

    octavian [anonim]

    Buna ziua si LA MULTI ANI tuturor.
    Am si eu doua intrebari in legatura cu noua impozitare a PFA-urilor. Eu am PFA deschis din 2008 cu cod CAEN principal 6201 si cod CAEN secundar 6202 si altele. Intrebarile mele sunt:
    1. in 2012 pot sa raman pe norma de venit sau trebuie sa optez pt venit real?
    2. in cazul in care optez pt venit real dar am si carte de munca ce impozit datorez statului?
    3. Trebuie sa-mi deschid alt PFA daca doresc sa-mi trec ca si activitate principala 6202 in loc de 6201?

    Va multumesc
    • 0 (0 voturi)    
      Raspunsuri (Duminică, 1 ianuarie 2012, 11:42)

      John D. [anonim] i-a raspuns lui octavian

      Salut,

      1. Poti sa ramai cu impozitare la norma de venit. Trebuie sa ajungi la Registrul Comertului pentru a solicita renuntarea la 6201 a.i. sa ramana doar 6202 ca si cod principal. Apoi mergi la finante pentru depunere cerere (parca 070) pentru a te lua in evidenta cu noul cod.

      2. 16% din venitul net.

      3. Nu se poate deschide un alt PFA daca exista deja unul deschis.
  • +1 (1 vot)    
    Nu platiti taxe! (Duminică, 1 ianuarie 2012, 23:31)

    V.R. [utilizator]

    Programarea este o meserie in care poti sa pacalesti usor statul, recomand tuturor programatorilor sa o faca!

    Nu ezitati sa trageti teapa Statului Roman, fiindca nici clientela politica nu ezita sa fure din bani publici! Si cu cat mai putini bani publici, cu atat se va putea fura mai putin!
  • 0 (0 voturi)    
    Pfa Bihor (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:13)

    john [anonim]

    am fot azi la finante si au zis ca pt jud Bihor nu se aplica nimic din it la norma de venit deoarece nu au baza pe care sa stabileasca normele si ramane la latitudinea lor sa decida, anul acesta sigur nu poate la anul au zis, ca si concluzie fiecare sa se intereseze strict la el in judet pt. ca fiecare autoritate face ce vrea, traim in romania si asta ne ocupa tot timpul
  • 0 (0 voturi)    
    21,5% Impozit e totusi ok (Marţi, 3 ianuarie 2012, 21:19)

    PFA venit real [anonim]

    Daca esti angajat cu cel putin 1/4 norma, CAS-ul(asigurarea de pensie) nu se mai plateste. Ramane numai CASS(5,5%) si impozitul pe venitul net(16%). Nu e dracul chiar atat de negru pe cat pare!
    Hai noroc si spor la dedus cheltuieli!
  • 0 (0 voturi)    
    @Pfa Bihor (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 1:01)

    oddo [anonim]

    Eu zic ca merita sa depui formular 220, bifezi norma de venit pe codul tau de activitate, la campurile cu venituri si cheltuieli tragi o mare linie.
    Vezi http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/decl_220_2008.pdf - cum completezi asta pentru norme de venit. Daca ei nu emit decizie de impunere, pentru ca sunt suficient de tampiti, te-ai scos cu un mare impozit la o norma 0 - pentru ca tu nu ai decizia de impunere. Daca nu vrei sa te certi cu ei - le-o trimit prin posta recomandata ( aici e destul de nasol ca la o adica nu poti dovedi ce era in plicul ala ).
    Depune 220 pentru norme de venit, daca nu vor sa o accepte le faci adresa - iei numar la registratura si astepti. In 30 de zile trebuie sa-ti raspunda - nu o vor face in termen legal - dar macar ai o opozitie si e mai greu pentru ei sa te abuzeze /amendeze ca n-ai trecut la sistem real.

    Bafta !