Laszlo Borbely: Coalitia va decide la inceputul lui aprilie daca sustine reducerea CAS sau majorarea pensiilor si salariilor

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 6 martie 2012, 12:43 Economie | Finanţe & Bănci


Coalitia va purta o discutie referitoare la reducerea CAS sau majorarea pensiilor si salariilor la inceputul lunii aprilie, a declarat ministrul mediului, Laszlo Borbely dupa sedinta de Guvern de marti. "Vom discuta atunci cand avem datele primului trimestru, adica pe la inceputul lunii aprilie. Atunci vom discuta in functie de cifrele primului trimestru, aceasta este decizia in coalitie", a spus Borbely, dupa ce a fost intrebat de jurnalisti daca UDMR sustine reducerea CAS sau majorarea pensiilor si a salariilor.

La randul sau, purtatorul de cuvant al Guvernului, Dan Suciu, a afirmat ca este facuta o analiza asupra unei posibile reduceri a CAS cu 3-5 puncte procentuale.

"Totul depinde de datele primului trimestru si de situatia conjuncturala a economiei europene in care suntem si noi parte", a precizat Suciu.

Premierul Mihai Razvan Ungureanu a declarat in emisiunea "Prim plan" de la TVR ca are in vederea scaderea CAS-ului cu 3 pana la 5 procente pentru angajat si "poate si pentru angajator".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1804 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    E an ... (Marţi, 6 martie 2012, 12:53)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... electoral deci PDL, partid "de dreapta", va prefera o masura de stanga cum este cresterea de pensii si salarii. :))
    • +3 (3 voturi)    
      Pai (Marţi, 6 martie 2012, 13:10)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Numai asa poti vorbi cu masa votantilor din Romania.
      • +1 (1 vot)    
        Va fi un an ploios... (Marţi, 6 martie 2012, 13:13)

        8796y87y [anonim] i-a raspuns lui hot news

        ... va ploua cu promisiuni electorale!
    • +4 (4 voturi)    
      citeste articolul (Marţi, 6 martie 2012, 13:53)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      cel ce-a facut afirmatiile nu este din pdl. de ce nu dai vina si pe base ca se poarta? :)
      premierul propus de base si pdl a spus doar de reducerea cas-ul, nu de majorari de pensii si salarii.
      asta o spune un udmrist.
      hai sa nu deviem discutii doar ca asa va place voua!
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Marţi, 6 martie 2012, 14:16)

        alex [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        Hai mah baiatule, adica noi suntem prosti?

        La guvernare e o coalitie care vrea sa stea la putere- pt ca daca USL ia 50% din voturi UDMR nu mai pupa guvernare. Si chiar daca iau sub 50% din voturi, USL probabil ca o sa se alieze cu....Dan Diaconeescuuu...

        Asa ca l-au bagat pe nenea asta la inaintare sa "testeze apele". In functie de reactia publicului vor decide. Asa ca exprimati-va dorintele...

        Din punctu meu de vedere...hai cu reducerea CAS! :)
        • 0 (0 voturi)    
          "mah baiatule" (Marţi, 6 martie 2012, 15:36)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui alex

          garantat vanghelie... ca-ti place tie sa faci ipoteze si sa inventezi conspiratii doar ca sa-ti argumentezi punctul de vedere. este fix problema ta si a votantilor usl. asta nu inseamna ca toti trebuie sa se ghideze in viata pe supozitii si nu pe fapte.
          mai degraba udmr este la limita pragului electoral si incearca sa adune voturi si este fix problema lor ce fac.
          pana una alta, pdl si basescu a fost acuzat ca a taiat pensiile si salariile si ati vrut demisia lui ca a "distrus" Romania. acum daca ar vrea cresterea lor iar vreti demisia?
          tare as vrea sa stiu daca pe voi va multumeste ceva... desi e simplu de intuit raspunsul :)
    • 0 (0 voturi)    
      de fapt face o gresala majora prin reducerea cas (Marţi, 6 martie 2012, 14:37)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Majorarea este foarte minuscula ...3% din care se pierd vro 0.5% prin impozitarea suplimentara (16%) si rezulta o majoare de 2.5% . Daca asa vor ei sa miste electoratul ... ha ha. Era mai de impact, sincer, o majorare pentru bugetari de 5-10%, pentru a aduce salariile la nivelul dinainte. Ei mizeaza pe o masa mai mare "afectata" de reducerea CAS ... dar de fapt nu obtin nimic (nimeni nu vede +2.5% la salariu). Deci, e clar un partid de dreapta ... nici "pomenile electorale" nu le fac cum trebuie. Funny. PS impactul asupra bugetului e asemanator: nu e nici o diferenta intre impactul majoraraii salariilor bugetarilor si impactul majorari fondurilor transferate la sanatate, din cauza reducerii CAS.
  • +4 (4 voturi)    
    Pro reducere CAS (Marţi, 6 martie 2012, 12:56)

    Maria [anonim]

    Daca se maresc salariile, automat se pune presiune iar pe sistemul bugetar. Acelasi efect (cresterea sa lariile bugetarilor) l-ar avea scaderea CAS - care ar fi extrem de benefica si pentru mediul economic.
    sper sa decida reducarea CAS- ca povesti si zvonuri cu reducere tot am auzit
    • +1 (1 vot)    
      Reducere CAS + ... (Marţi, 6 martie 2012, 13:17)

      87t7 [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Propun reducerea CAS cu 1-2 % dar si cresterea bazei de impozitare, precum si a impozitelor, a taxelor si accizelor cu 25 % minim.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e suficient ! (Marţi, 6 martie 2012, 13:22)

      Cripa [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Da, dar reducerea CAS nu prea e interesantă pentru pensionari... Ori, aceștia reprezintă marea masă a votanților.
  • 0 (0 voturi)    
    nici o grija (Marţi, 6 martie 2012, 13:18)

    Mazeta [utilizator]

    Premierul Mihai Razvan Ungureanu i-a asigurat pe cetatenii romani ca masurile de crestere a pensiilor si salariilor au un caracter temporar, fiind determinate de situatia economica internationala.
  • -1 (1 vot)    
    mai multe paine la mai putini magari (Marţi, 6 martie 2012, 13:58)

    Walker [anonim]

    Este important sa se creasca salariile dar sa se reduca drastic numarul salariatilor.
    Idem in cazul pensii/pensionari.
  • 0 (0 voturi)    
    Reducere CAS dar cu majorarea salariului minim (Marţi, 6 martie 2012, 14:05)

    Master [anonim]

    Se poate reduce CAS in Romania si cu 5% si cu 10% DAR acest lucru presupune urmatoarele:

    - daca se reduce CAS in Romania cu 5% atunci imediat si simultan cu aceasta masura trebuie majorat salariul minim pe economie cu 8%, adica de la 870 lei in prezent pana la 940 lei.
    - daca se reduce CAS in Romania cu 10% atunci imediat si simultan cu aceasta masura trebuie majorat salariul minim pe economie cu 15%, adica de la 870 lei in prezent pana la 1000 lei.
    - orice procent de reducere a CAS in Romania este binevenit pentru economie si mediul de afaceri dar trebuie sa aiba la baza ca atunci cand se va lua aceasta masura trebuie compensat cu altceva in schimb, si anume majorarea salariului minim pe economie.
    - aceasta masura poate fi luata incepand cu 1 iulie 2012 dar trebuie ca expertii de la MFP sa-si dea acordul.
    - Nota: reducerea CAS in Romania fara contrabalansarea printr-o alta masura compensatorie, adica fara majorarea salariului minim pe economie NU este eficienta si sustenabila pentru economia prezenta a Romaniei.

    - Problema masurii: toti politicienii din Romania, indiferent de culoare politica, au CEL PUTIN 1-2 firme iar acestia nu vor sa scoata mai multi bani pentru proprii lor angajati. Aceasta problema grava a economiei romanesti persista din 1990, cand imediat dupa Revolutie s-a tolerat plata cat mai mica a romanilor pentru asa zisa stimulare a capitalului romanesc si a miliardarilor de carton.
    Avand in vedere anul electoral, daca se va lua aceasta masura va avea un efect pozitiv la vot asupra Guvernului si PDL iar opozitia USL va scade vertiginos in sondaje.
  • 0 (0 voturi)    
    CAS (Marţi, 6 martie 2012, 14:27)

    florian [anonim]

    Reducerea CAS avantajeaza si angajatii in privat, nu doar pe bugetari. Iar pentru pensionari se poate opta pentru reducerea contributiilor pentru sanatate.
  • 0 (0 voturi)    
    Gluma buna (Marţi, 6 martie 2012, 14:35)

    Nedumeritul [anonim]

    Deci scade cu 3% CAS, creste baza de impozitare si din ce mai ia statul in plus, angajatul ramine cu ciuciu. Hai ca sinteti maghiari simpatici, baietzi !
  • 0 (0 voturi)    
    cine zice (Marţi, 6 martie 2012, 16:45)

    peypey [anonim]

    ca procentele respective se duc in net-ul angajatului? raman la impozitare pe profit/dividende.