Rata anuala a inflatiei a atins in februarie un nivel minim record, ajungand la 2,59%

de George Stefan     HotNews.ro
Luni, 12 martie 2012, 12:44 Economie | Finanţe & Bănci


Rata anuala a inflatiei a atins in februarie un nivel minim record, ajungand la 2,59%. Fata de luna precedenta preturile au crescut cu 0,64%, conform comunicatului Institutului National de Statistica.

Fata de luna ianuarie, preturile marfurilor alimentare au crescut cu 1,2%, in timp ce preturile marfurilor nealimentare au avut o crestere  de 0,4%. In acelasi timp preturile serviciilor au crescut cu 0,1%.

Pe categorii de produse, fata de luna precedenta, cea mai mare crestere a fost a preturilor reglementate (0,78%), urmate de combustibili (0,63%), in timp ce bauturile alcoolice si tutunul au avut o crestere a preturilor de 0,59%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1685 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Multimim! (Luni, 12 martie 2012, 13:28)

    transilvan [anonim]

    Multimim domnule Boc! Multumim Isarescu
    • -2 (2 voturi)    
      multumim (Luni, 12 martie 2012, 13:50)

      bucurestean [anonim] i-a raspuns lui transilvan

      multumim domnule Basescu! multumim domnule Blaga! multumim domnule Berceanu! multumim domnule Olteanu! multumim domnisoara Roberta! multumim doamna Sulfina! multumim doamna Raluca Hasdeu!

      ssssarumana doamna Elena! sa nu uitati sa ii spuneti domnului Cocos ca ii multumim!

      PS: Hasdeu adica HD-u'!
  • 0 (0 voturi)    
    How to Inflatie (Luni, 12 martie 2012, 13:54)

    jiji [anonim]

    Cresterile procentuale enumerate nu sunt facute considerandu-se 2 luni consecutive, dupa cum intelege majoritatea oamenilor.Comparatia se face pe acelasi tip de produs, aceeasi calitate, intre pretul din luna x din anul y, si pretul din aceeasi luna x din anul y+1.
    • 0 (0 voturi)    
      multumim pentru explicatie (Luni, 12 martie 2012, 14:43)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui jiji

      Si eu sunt in categoria "majoritatea oamenilor", eram gata sa intreb despre discrepanta dintre cresterea de la o luna la alta si rata anuala.
      Cred ca mai corect ar fi sa specifice "fata de luna februarie 2011" nu "fata de luna precedenta".
      Intr-adevar o veste buna, mai putin pentru USL si postacii lor, care deja s-au repezit sa arunce cu laturi.
      Inca o data, multumim pentru explicatie!
      • 0 (0 voturi)    
        np (Luni, 12 martie 2012, 16:37)

        jiji [anonim] i-a raspuns lui Socrates

        Si eu am fost in "majoritatea oamenilor". Acum vre-o saptamana am citit un coment al unui utilizator, care clarifica aspectul asta. Acum am dat si eu mai departe.
  • -3 (3 voturi)    
    statistica lui peste (Luni, 12 martie 2012, 14:05)

    alef [anonim]

    La mintea astora o sa ne spuna ca - de fapt - ouale s-au ieftinit.
    Ce rost are statistica? Mai bine se stabileste inflatia prin ordonanta de urgenta.
    Ca tot nu mai crede nimeni.
    • +3 (3 voturi)    
      ce rost are statistica (Luni, 12 martie 2012, 14:45)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui alef

      Intr-adevar pentru unii oameni statistica si cifrele macroeconomice sunt inutile.
      Ei sunt nostalgici dupa vremurile in care ii trimitea Nastase la numarat de oua, sa vada daca s-au ieftinit.
      • 0 (0 voturi)    
        ha, ha, ha (Luni, 12 martie 2012, 16:18)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui Socrates

        nu ma pot abtine sa nu cad pe jos de ras.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu ma bucur ca e mica inflatia (Luni, 12 martie 2012, 14:31)

    m [anonim]

    dar cum ramane cu faptul ca tot mai putin bani avem in buzunar?
    • +1 (1 vot)    
      e ok (Luni, 12 martie 2012, 15:50)

      robert [anonim] i-a raspuns lui m

      Apoi sa nu chetuieste si vei avea bani in buzunar