Clientii Volksbank au castigat o batalie. Oficialii bancii spun ca razboiul nu s-a incheiat

de DP     HotNews.ro
Marţi, 20 martie 2012, 15:22 Economie | Finanţe & Bănci


O parte dintre clientii Volksbank - cei care au intrat in grupurile organizate prin intermediul Internetului si au apelat la serviciile avocatului Gheorghe Piperea au obtinut marti in instanta castig de cauza, judecatorii decizand ca o parte din clauzele referitoare la modul de stabilire al dobanzii si al comisioanelor sunt abuzive si trebuie eliminate. De cealalta parte, oficialii Volksbank spun ca banca va ataca decizia Tribunalului Bucuresti in termenul legal. "Vom ataca aceasta decizie deoarece consideram ca incalca un important principiu de drept: cel al contractului ca lege intre parti", sustin reprezentantii Volksbank Romania.

Dupa ce a castigat masiv cota de piata urcand cu viteza in clasamentul creditelor in detrimentul unui control al riscului mai riguros, Volksbank s-a trezit lovita serios de criza financiara.Volksbank a mai facut obiectul unei dispute publice in 2008, dupa ce a trimis informari catre toti clientii care aveau un credit, ca vor plati in 2009 rate mai mari fata de cele prevazute in graficele de rambursare, scumpirea creditelor fiind pusa pe seama politicii monetare a Bancii Nationale a Romaniei.

Guvernatorul Mugur Isarescu, a iesit public in februarie 2009, declarand ca banca centrala a luat masuri
scrisoare_1_Volksbank_oct_08
Foto: Hotnews
"drastice" impotriva conducerii unei institutii de credit, fara a mentiona insa la ce banca se refera. Seful BNR a subliniat ca motivul pentru care respectiva institutie de credit a fost pedepsita a fost constituit de cele 40.000 de scrisori transmise catre clienti, prin care ii anunta ca mareste dobanzile la credite din cauza ca banca centrala nu relaxeaza politica monetara. Aceeasi institutie de credit, care a trimis 40.000 de scrisori in luna octombrie, a trimis in vara 20.000 de scrisori prin care isi prezenta o oferta de credit  doar cu buletinul, sustinea Isarescu. "Masurile au fost drastice, dar nu in sensul destituirii, pentru ca o banca tot timpul trebuie sa aiba un conducator. S-a solicitat actionarului punerea in ordine la nivelul conducerii bancii pentru instabilitate emotionala. Cand am fost intrebat de ce sunt asa dur eu le-am raspuns ca sunt un ecologist si cand ati trimis 20.000 de scrisori ati taiat 4 copaci, iar cand ati trimis 40.000 de scrisori ati taiat 8 copaci", a spus Isarescu. Guvernatorul Bancii Centrale a mai explicat ca efectul scrisorilor trimise catre clientii bancii a fost "devastator si a pus toata tara pe jar". Oficialii Volksbank au negat atunci ca ar fi fost vorba despre banca lor.


  • Volksbank Romania va ataca decizia Tribunalului Bucuresti in termenul legal.
"Vom ataca aceasta decizie deoarece consideram ca incalca un important principiu de drept: cel al contractului ca lege intre parti", sustin reprezentantii Volksbank Romania. In momentul in care o persoana semneaza un contract, trebuie sa fie tinuta responsabila fata de obligatiile asumate in acel contract. La momentul semnarii contractelor de credit cu Volksbank Romania, nu existau reglementari care sa limiteze tipurile de tarife si comisioane pe care bancile le pot percepe. De asemenea, clietii stiau ca vor datora un comision de risc, acesta fiind detaliat si in contract, si in scadentarul anexat.

raspuns BNR
Foto: Hotnews
In plus, exista hotarari definitive si irevocabile ale altor instante, cum ar fi Tribunalul Mehedinti, in favoarea Volksbank. Tribunalul Mehedinti a concluzionat ca, in contractele incheiate cu Volksbank, clauzele privind perceperea comisionului de risc sunt valabile, dat fiind ca acestea sunt exprimate in mod clar si inteligibil si fac parte din "pretul" contractului.

Numarul de clienti implicati in acest proces nu este semnificativ: este vorba de 49 de clienti. Cifra este mica, mai ales in comparatie cu alte decizii pe teme similare, in procese cu peste 400 de parti. Am dori sa subliem de asemenea faptul ca grupul initial de clienti nemultumiti chemati la conciliere numara 103 persoane.

Nu negam faptul ca banca nu a actionat perfect in trecut, in relatia cu clientii. Ne asumam aceste greseli si am invatat din ele.
Dincolo de criticile aduse, Volksbank a fost pionier in oferirea de credite ipotecare cu rate fixe ale dobanzilor, aceste credite avand o pondere foarte importanta in portofoliul bancii, alaturi de creditele cu dobanda variabila, calculata in functie de Euribor/Robor/Libor, se mai arata in comunicat.

"Dorim sa devenim un partener de incredere pentru clientii nostri si intelegem ca unii dintre acestia se pot confrunta cu dificultati datorate crizei economice si ca ar putea avea probleme in rambursarea creditelor. Suntem dispusi sa ascultam problemele lor si sa ii ajutam. Pentru un numar semnificativ de clienti am reusit sa gasim solutii intr-un timp mult mai scurt si la un cost mult mic decat prin Justitie", mai spun declara oficialii bancii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6567 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Asa merita! (Marţi, 20 martie 2012, 15:27)

    VB sucks [anonim]

    Cand se va termina si procesul de la Judecatoria sector 2 atunci VB va mai avea vreo 500 de dosare pierdute si vrea cateva milioane de euro de returnat. VB nu este banca , este un camatar si nimic mai mult! Evitati sa faceti afaceri cu ei!
    • +7 (7 voturi)    
      Recomandarea mea (Marţi, 20 martie 2012, 15:39)

      fny.ro [anonim] i-a raspuns lui VB sucks

      Eu as recomanda sa evitati sa faceti afaceri cu orice banca, pe cat de mult posibil.

      Si in cazul unui credit, cu un mic efort se poate compensa suma enorma de returnat daca luati bani imprumut de la banca.

      Si referitor la VB, cand se vor termina si procesele PNC1 si de la tribunal si de la judecatorie, vor mai fi cateva sute de clienti fericiti ca au contractele curate :)
    • +2 (2 voturi)    
      poza a comunicatului (Marţi, 20 martie 2012, 15:47)

      Dodo [anonim] i-a raspuns lui VB sucks

      Domnule Popa, aveti comunicatul bancii in original?
      Puteti pune o poza lizibila a lui?
      Sunt interesat de propozitia "Dincolo de criticile aduse, Volksbank a fost pionier in oferirea de credite ipotecare cu rate fixe ale dobanzilor, aceste credite avand o pondere foarte importanta in portofoliul bancii, alaturi de creditele cu dobanda variabila, calculata in functie de Euribor/Robor/Libor," langa o stampila si o semnatura a bancii.
    • 0 (0 voturi)    
      pozitia BNR (Miercuri, 21 martie 2012, 10:48)

      Guvernatorul [anonim] i-a raspuns lui VB sucks

      fata de aceste ilegalitati ale Vksbank?

      Desigur mai sunt si alte banci ce au incalcat evident legislatia din RO (BCR, OTP...) deci ilegalitatile sunt la nivelul unei parti din sistemul bancar din RO.

      exista o directie de supraveghere in BNR?
      cat timp va mai tolera BNR aceste practici ilegale ale unor banci din RO? pentru ce sunt acordate "autorizatiile de functionare"???
  • +3 (3 voturi)    
    Referitor la Tribunalul Mehedinti..... (Marţi, 20 martie 2012, 15:30)

    cosma [anonim]

    dau un singur exemplu gasit la "repezeala":

    Dosar 13347/225/2011 Judecatoria Dr. Turnu Severin:
    <i>Admite acţiunea formulata de reclamantul xxxx în contradictoriu cu SC VOLKSBANK ROMANIA SA. Constata existenţa clauzei abuzive in contractul de credit 0137580/11.12.2007, încheiat cu pârâta, clauza cuprinsa in art. 5 lit a din conditii speciale privind „comisionul de risc” şi obligaţia de plată a acestuia. Dispune anularea clauzei abuzive cuprinsa in art. 5 lit a din conditii speciale privind „comisionul de risc” si obligaţia de plată a acestuia. Obligă pârâta la restituirea sumelor încasate în temeiul clauzei abuzive. Cu recurs in 15 zile de la comunicare Pronunţată in şedinţa publica azi 25.11.2011.
    </i>

    VBR-ul face recurs, dosar 13347/225/2011 la Tribunalul Mehedinti si pierde:
    <i>Solutie: RESPINGE RECURSUL. IREVOCABILĂ. PRONUNŢATĂ LA DATA DE 21.02.2012</i>

    Asa ca mai "subtire" cu deciziile Tribunalului Mehedinti in favoarea VBR :)
  • +3 (3 voturi)    
    Dar legea? (Marţi, 20 martie 2012, 15:40)

    vasile [anonim]

    Contractul ca contractul... :)
    Dar daca contractul incalca LEGEA,atunci ce e de facut?
    Pretexte puerile pentru tergiversari inutile...
    Afara cu ei din Romania!
  • +3 (5 voturi)    
    BNR protejeaza bancile in defavoarea clientil (Marţi, 20 martie 2012, 18:04)

    florin [anonim]

    BNR este reglementatorul sitemului bancar comercial din Ro. Toate aceste contracte de credit abuzive au avut acceptul BNR, asa ca Isarescu n-are rost s-o mai dea la intors.
    Contracte la fel de mizerabile sunt si la BCR.
    • +2 (2 voturi)    
      DE ACORD! (Marţi, 20 martie 2012, 20:34)

      MarcelP [utilizator] i-a raspuns lui florin

      total de acord!!!!!!!!!!!!! bnr are o foarte mare parte din vina!!! isarescu nu merita aprecierile generale pe care le-a tot primit in ultimii ani! a lasat bancile sa faca ce vor!
  • +2 (2 voturi)    
    HAI SUS !! (Marţi, 20 martie 2012, 18:19)

    SandaC [anonim]

    Ca de obicei , Volksbank minte cu nerusinare: "
    clienţii ştiau că vor datora un comision de risc, acesta fiind detaliat şi în contract, şi în scadenţarul anexat." Majoritatea dintre noi am vazut contractele in momentul in care trebuia sa le semnam.Nu am apucat sa citim contractele in amanunt si sa analizam tot ce scria in ele. Faptul ca acest comision era trecut acolo nu inseamna ca era legal! Volksbank sa nu se laude cu faptul ca e vorba de un numar mic de clienti implicati in acest proces! Noi ceilalti venim puternic din urma! Si dupa noi vor veni altii, incurajati de exemplul nostru. Romanii trebuie sa invete sa tina fruntea sus si sa nu se mai lase calcati in picioare!

    Felicitari maestrului Piperea !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Decizie Corecta (Marţi, 20 martie 2012, 18:30)

    Gogu [anonim]

    HAI SUS!!!!
    Salutam decizia luata azi de Tribunalul Bucuresti, care nu face decat sa arate ADEVARUL.
    Sa speram ca nu se vor face jocuri de culise in favoarea stim noi cui.
  • +1 (1 vot)    
    Hai sus! (Marţi, 20 martie 2012, 18:44)

    client [anonim]

    Impotriva Volksbank, sunt sute de procese in tara castigate de clienti impotriva acestei banci incepand din anul 2009.
    Reprezentantul Volksbank vorbeste de o hotarare in favoarea bancii si uita de multele hotarari in favoarea clientilor. Oricine este curios gaseste pe http://portal.just.ro/, la fiecare judet sentinte favorabile clientilor in procese cu Volksbank.
    Volksbank a fost sanctionata si la nivel european pentru practicile sale.
  • 0 (0 voturi)    
    in sfarsit o decizie vizibila (Marţi, 20 martie 2012, 18:44)

    bogdan [anonim]

    felicitari clientilor care au avut curajul sa-si curete contractele de clauze abuzive , cat despre volksbank cum si-a asternut asa o sa doarma ( asa cum dormea si schreiner cand avea 80 % expunere pe piata imobiliara) .

    camataria ar trebui pedepsita aspru , dar am incredere ca clientii o sa pedepseasca aceasta institutie camatareasca exemplar: nu o sa le mai deschida nimeni usa.


    sper ca traficul de influenta sa nu-si faca simtita prezenta in actiunile camatarilor disperati ca nu mai pot jecmani clientii.

    la cat mai multe sentinte favorabile clientilor.
    • 0 (0 voturi)    
      respect (Joi, 22 martie 2012, 12:50)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Bogdan
      Cred ca noua imagine a VBR este OK dar faptul ca se face recurs pentru o problema ce tine de
      bunul simt al unei relaii contractuale este imputabil d-lui Cojocaru . Dar putem presupune ca acest punct de vedere poate mai este influentat de D-na Mara C sau d-na Achim ce a pastrat din obiceiurile lui Schreiner !
      Dorim Respect
  • 0 (0 voturi)    
    era de asteptat (Marţi, 20 martie 2012, 18:57)

    Beatrice [anonim]

    Era de asteptat ca Volksbank sa piarda.

    Spre deosebire de celelalte banci din sistem Volksbank a jucat cel mai murdar. Vindeau credite cu dobanda fixa desi stiau ca urmeaza sa majoreze aceasta dobanda fixa. Statisticile facute de clienti pe un portofoliu de 1000 conventii de credit arata ca in timp ce in toamna 2007 unora li se majora dobanda"fixa" altii contractau credite la vechiul procent de dobanda ca apoi dupa o luna sa le creasca si acestora din urma dobanda. Este vorba de contractele in euro.

    Cand a aparut OUG50, Volksbank i-a mintit pe clienti ca ordonanta impune transformarea dobanzii fixe in dobanda variabila. Cu toata valva creata de asa zisi clienti "nemultumiti" , multi clienti naivi si increzatori in bancheri au crezut si au semnat AA-urile bagate sub nas de functionarii bancari.
    Si apropo de functionarii bancari, v-ati intrebat pana acum cati dintre ei au cedat psihic si si-au schimbat locurile de munca? Pur si simplu nu mai suportau presiunile din centrala si minciunile care trebuiau sa le transmita clientilor.

    Minciuna se plateste si scadenta a sosit.
    • 0 (0 voturi)    
      înşelăciune (Miercuri, 21 martie 2012, 10:16)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Beatrice

      Modul cum a procedat Volksbank, în mod deliberat, acordand credite cu dobanda fixa, desi celorlalti clienti deja le marise acea dobanda, demonstreaza ca au comis infractiunea de înşelăciune. Conducatorii bancii ar trebui cercetati pentru comiterea infractiunii de înşelaciune - art. 215 C.p.. Iar comisionul de risc este o noua dobanda mascata, de valoare foarte mare, în conditiile în care creditul are garantie ipotecară...Oricum, e clar ca BNR are o mare vina, desi este institutia de control in domeniu, nu a facut nimic, paseaza toata responsabilitatea la OPC...S-a vandut bancilor si Isărescu...
  • 0 (0 voturi)    
    Curatenie generala (Marţi, 20 martie 2012, 19:08)

    bogdan [anonim]

    Se pare ca nesimtirea acestei institutii este "rasplatita" de LEGE!!!!!!
    Felicitari clientilor cu verticalitate care nu s-au lasat intimidati de "partenerul" lor contractual


    ASTA TREBUIE SA PATEASCA CAMATARII!!
  • 0 (0 voturi)    
    Partener de incredere???? (Marţi, 20 martie 2012, 19:12)

    blabla [anonim]

    In sfarsit, VBR primeste rasplata actiunilor sale. Sumele incasate ilegal vor trebui restituite si tavalugul proceselor nu se va opri aici ... va dura mult pana aceasta banca va deveni "un partener de incredere" pentru clientii sai si nu numai ...
  • 0 (0 voturi)    
    vlk (Marţi, 20 martie 2012, 19:41)

    Cosmin [anonim]

    Volksbank urmeaza sa plateasca pentru toate miniciunile si stresul provocat clientilor, crezand ca daca acestia au semnat un contract de credit trebuie sa fie un fel de sclavi, care nu mai au scapare, dar uite ca nu-i asa si VLK pierde unde o doare cel mai tare, la incredere cetatenilor
  • 0 (0 voturi)    
    HAI SUS! (Marţi, 20 martie 2012, 19:49)

    Ana-Maria [anonim]

    Felicitari! Mai urmeaza si alte procese colective castigate, domnul avocat Piperea avand inca 3 dosare impotriva VB. Daca Banca ar fi avut decenta sa comunice in mod real cu clientii ei, probabil nu am fi ajuns in aceasta situatie. Din pacate s-a situat intotdeauna pe o pozitie de forta in relatie cu clientii, iar acest lucru se plateste. Nu poti sa te comporti la nesfarsit cu propriul client care iti furnizeaza venituri la urma urmei precum un stapan de sclavi cu robii si sa nu fii afectat nicicum. Banca si-a permis sa mareasca dobanzile arbitrar, sa trasforme dobanda din fixa in variabila, sa introduca diverse comisione gandindu-se ca romanul este un om rabdator care le inghite pe toate, Vreamurile se schimba, si la vremuri noi apar si oameni noi! HAI SUS!
  • 0 (0 voturi)    
    Contact grup de clienti Volksbank (Marţi, 20 martie 2012, 19:54)

    Paul [anonim]

    E dreptul legal al bancii sa atace sentinta data astazi, insa realitatea si morala sunt in alta parte.

    Exista grupuri de discutii online cu mii de membri care pot sustine contrariul celor expuse in comunicatul bancii, incepand de la abuzurile din momentul semnarii contractelor de credit si continuand cu lipsa de comunicare manifestata de reprezentantii Volksbank. Acesti clienti pot fi contactati oricand: http://clientivb.wordpress.com/, http://finance.groups.yahoo.com/group/ClientiVB_Bucuresti/

    Instantele exista pentru a se pronunta si asta si fac.

    E lesne de inteles ca o hotarare judecatoreasca primeaza unui comunicat de presa. Si este executorie, lucru esential!
    • -1 (1 vot)    
      IFN (Joi, 22 martie 2012, 8:29)

      CRISTI [anonim] i-a raspuns lui Paul

      DA ......se intelege ca bancile vor incerca sa respecte mai mult clientii ....pe cei care citesc contractele cu atentie . Sigur BCR a inteles si se vede ca incearca altceva chiar se simte , din acest motiv ii felicitam.Dar paradoxal clientii se indreapata spre IFN-uri iar acolo se eludeaza clar legea in conditiile in care normele BNR nu au acoperire in acea zona iar acestia fac ce vor.Eu am avut un credit la o anumita banca din RO ,iar acum am incercat sa accesez un credit la un IFN -(MBI) si cand colo vad un personaj care imi produce fior ,acesta imi recomanda pe vremuri sa platesc un comision (neoficial) pt accesarea unui credit (la o anumita banca) iar acuma sa glisat la un IFN (MBI) numele lui este BOGDAN GARBU .Pe vremuri era director de sucursala la respectiva banca acum cred ca contnua sa fure clientii print-un IFN.
      Feriti ....HOTII..!!!
  • 0 (0 voturi)    
    hai sus! (Marţi, 20 martie 2012, 20:09)

    cornel [anonim]

    asta e doar inceputul. vestea buna cu adevarat este ca avem prima sentinta favorabila intr-un proces colectiv
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos (Marţi, 20 martie 2012, 20:33)

    Danut [anonim]

    O victorie cat o revolutie in piata bancara. Felicitari av. Piperea, initiatorul acestui demers.
  • +1 (1 vot)    
    dar pentru cine nu are bani?statul ce face (Marţi, 20 martie 2012, 20:52)

    silviu [anonim]

    Felicitari pentru reusita .
    Dar cei care nu au bani sa se plimbe prin tribunale unde este statul?care ar trebui sa protejeze omul de rand in fata corporatiilor.dupa 100 de procese castigate de clienti, de ce nu intervine statul pentru a alinia toate creditele?
    • +1 (1 vot)    
      solutia la indemana tuturor (Marţi, 20 martie 2012, 21:30)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui silviu

      raspunsul il stim cu toti...

      Pentru ca BNR protejeaza astfel de CAMATARI

      pe perioada OUG 50 ANPC putea elimina o clauza abuziva din toate contractele bancii daca o gasea intr-un SINGUR CONTRACT.

      Totodata putea obliga BANCA sa retraga de pe piata un tip de Produs bancar daca acesta nu respecta LEGISLATIA.

      Imediat BNR a intervenit si a luat ANPC aceste prerogative, ca orice gasca de spoliatori si hoti sa poata actiona in libertate si fara frica de nimic.

      BNR oricum nu verifica nimic sub aspectul legalitatii contractelor ,CINTEZA avand doar rol de paznic contra falimentelor bancare din prea multa lacomie
  • 0 (0 voturi)    
    abuz dupa abuz (Marţi, 20 martie 2012, 21:15)

    Isabela [anonim]

    Era de asteptat o astfel de sentinta, cand in toata tara, clientii castiga pe banda rulanta. Banca incearca sa prosteasca pe clienti in continuare, fiecare leu si fiecare client conteaza. Eu am cerut o perioada de gratie si o reeslonare, iar banca ma santeaza sa ies din proces, daca doresc sa mi se analizeze cererea. Abuz peste abuz! Sa plece din Romania cu practicile lor anticoncurentiale ! Club Lombard nu va spune nimic? Aloooooo , BNR, nu vezi si nu auzi?
  • 0 (0 voturi)    
    VBR si BNR (Marţi, 20 martie 2012, 21:32)

    Cristi [anonim]

    Ma intreb ce rol are BNR in tara? E clar ca stiau matraplazlacurile celor de la VBR altfel nu le "demisionau" capii in 2008 si nu le interziceau sa mai acorde credite ipotecare pentru cativa ani... Au preferat sa se reduca la asta, in loc sa ii oblige sa puna ordine in contracte. Iar desteptii de la VBR in loc sa profite de OUG si sa faca ordine in contracte, au incercat sa le faca mai imporavatoare pentru noi. Ca sa nu mai spun ca ne chemau la "negocieri" explicand cat de avantajos e pentru mine sa obtin o dobanda variabila cu marja de 3.49 in locul celei fixe de 3.99. Asta in coditiile in care LIBOR CHF era aproape 3 cand am luat creditul, fata de 0.10 cand faceau minunatele propuneri "super avantajoase"
    Acum sa plateasca pentru:
    - dobanda fixa pe care o schimba dupa o luna
    - dobanda p.a. interpretata si impusa de ei drept dobanda pe luna
    - impunerea asiguratorului
    - etc, etc, etc.
    Ca si inginer, studiind putin legile am descoperit ca incalcasera o sumedenie de legi, ma gandeam ca erau chestii asa clare ca si eu m-as fi putut reprezenta sigur folosind claritatea legii 34/2006 de exemplu.. ce pleasca pentru un avocat... Chiar si acum, desi le e clar ca vor pierde (daca nu in tara, la CEDO - pentru creditele ipotecare date in perioada 2006 - 2008 cititi legea 34/2006 si vedeti singuri cat au incalcat) continua sa spuna ca au dreptate si sa cheltuie milioane pe case de avocatura, desi i-ar costa mult mai putin sa isi rezolve problemele pe cale amiabila cu clientii
    Era o vreme cand imi spuneam ca fiind austrieci, sunt o banca serioasa.. increderea nu ii mai uneste de clienti de mult, nu inteleg cine le-a conceput acest slogan stupid (pentru cazul lor)
  • 0 (0 voturi)    
    Se face dreptate (Marţi, 20 martie 2012, 21:39)

    florin [anonim]

    VB a facut ce a vrut cu contractele si a modificat dupa cum a vrut dobanda si comisioanele. Aceasta sentinta este corecta.
  • 0 (0 voturi)    
    Nazism in stil Volksbank (Marţi, 20 martie 2012, 22:15)

    Amadeus [anonim]

    Volksbank isi bate constant joc de fiecare client cu credite in sold la aceasta banca. Orice notificari le trimiti cu citate directe din texte de lege iti raspund in doi peri cu un ton de "Corporate Bullshit" intr-o singura fraza fara referire la notificarile primite cat de mult se preocupa Volksbank de clienti si cat de mult ii pasa bancii de problemele clientilor. Bataie de joc pe fata. Angajatii bancii refuza orice dialog cu clientii pe tema contractelor de credit aflate in derulare si sunt absolut inflexibili cand te cheama la negocieri. Ei inteleg prin negocieri sa iti ofere ceva pe tava si tu sa fii extrem de fericit indiferent de oferta si sa semnezi! Un fel de dictat oferta nu negociere! Angajatii Volksbank iti spun in fata ca nu negociaza contractele de credit aflate in derulare decat cu cei care le-au intentat proces, cu restul fraierilor NUUUUUUUUUUUU! Feriti-va de aceasta banca NAZISTA!
  • 0 (0 voturi)    
    Volksbank mai taie din minciuni odata (Marţi, 20 martie 2012, 23:12)

    Nelutu [anonim]

    Bai banca asta e de o nesimtire incredibila; cum poate spune ca "La momentul semnarii contractelor de credit cu Volksbank Romania, nu existau reglementari care sa limiteze tipurile de tarife si comisioane pe care bancile le pot percepe"... Mai banca nesimtita ai pierdut pe legea 193 / 2000... adica in 2004,2005,2006,2007,2008 cand ai facut aceste contracte exista in vigoare legea 193 din anul 2000; BNR unde naiba esti???????
  • 0 (0 voturi)    
    Volksbank sfideaza bunul simt (Miercuri, 21 martie 2012, 8:45)

    ion [anonim]

    Volksbank a pierdut - ptr ca legea 193/2000 era in vigoare la data semnarii contractelor 2007/2008 si ea trebuia respectata. Volksbank ca mai toate bancile din sistem au ignorat legile si au impus contracte care nu se negociau. ARB si dl Ghetea a spus raspicat ca aceste contracte sunt tipizate si nu pot fi modificate/negociate. Aceste contracte mai erau aprobate si de BNR (cei din BNR sper sa-si dea demisia acum si sa returneze banii incasati ptr aprobarea unor astfel de contracte). Mai mult decat atat - contractul era disponibil doar la semnare si nicidecum cu cateva zile inainte sa poata fi citit ca si lectura daca nu analizat si inaintat unui avocat. Acele contracte au reprezentat doar vointa Volksbank si nicidecum vointa partilor. Ba mai mult Volksbank cu o armata de juristi angajati cu buna stiinta a introdus in contracte clauze abuzive, costuri ascunse etc. - totul ptr a maximiza profitul imediat (fara a analiza pe termen mediu si lung impactul). BNR chiar a revocat presedintele Volksbank pe motive de incalcari flagrante ale legilor si chiar de implicare a BNR in costuri ascunse suplimentare (vedeti costul de rezrva minima obligatorie). Acum ceva vreme circula pe internet o stire despre VOlksbank si o analiza BNR - dosar numit privighetoare sau cinteza - oricum analiza facea referire la practicile ilegale ale acestei banci. Cat mai multe succese ale celor cu contracte in afara bancii impotriva bancii - asa sa se normalizeze si in ROMANIA relatia client-banca cat si structura de costuri si dobanzile la credite si depozite.
    Volksbank a platit publicitate la Capital acum cateva luni - deci nu e de mirare de ce articolul arata doar pozitia Volksbank si nu mentioneaza nimic din textul sentintei.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu vreau raul nimanui (Miercuri, 21 martie 2012, 9:05)

    Bogdan Bocsan [anonim]

    Salut!
    Sunt unul din cei care am dat banca in judecata in alt proces. Ceea ce am spus de fiecare data reprezentantilor VBR a fost ca eu nu vreau nici daune morale, nici dobanda legala pe sumele abuziv luate de la subsemnatul ci doresc doar reintrarea conventiei pe fagasul legii. Ordinea de putere a legilor in Romania nu da puteri mai mari unui contract fata de o lege daca primul o incalca flagrant pe al doilea. Daca am putea face acest lucru eu maine ma duc sa angajez un asasin sa impuste pe careva si nimeni nu s epoate baga in contractul nostru pentru ca este Legea Partilor.
    de asemenea Onor VBR a precizat niste lucruri total rupte din context si neadevarate: existau Legi care sunt si acum in vigoare in dreptul consumatorului si al contractelor (de exemplu L 193/2000), hotararile Tribunalului Mehedinti nu sunt toate in favoarea Bancii, etc... Este adevarat ca au existat si procese castigate de Banca in tara, dar asta in conditiile in care s-au castigat pe procedura sau pe neadministrarea corecta a probelor de catre cei care au chemat in judecata.

    Nu am dorit niciodata nici ca VBR sa iasa din tara, nici sa piara sistemul bancar. Dar bunul simt spune ca atunci cand zece oameni spun ca esti beat te duci sa te culci si ceri si scuze. Plecatul la culcare al VBR insemna de fapt sa isi recunoasca greselile si sa le corecteze. Nu s aimi propuna un CR de 0,05% (de la 0,22) in conditiile in care eu ii imput ca este un comision ILEGAL...si nu eu, ci Legea...

    Intr-adevar insa, VBR nu a reusit deloc sa comunice cu clientii, iar cei care au semnat acte aditionale d eimpacare au fost cei care nu mai suportau ratele prin prisma evenimentelor notorii din ultimii doi ani... dar sunt oameni care sunt tristi pentru ca ei chiar credeau ca au dreptate, dar drumul in justitia romaneasca este lung, anevoios si plin de hatisuri in care daca nu ai destule cunostine juridice sau un avocat alaturi risti sa te incurci pe veci.

    Sincere Felicitari dlui Piperea!
  • 0 (0 voturi)    
    toate cazurile (Miercuri, 21 martie 2012, 10:21)

    cristi_201 [utilizator]

    le gasiti pe google dupa

    site:portal.just.ro volksbank
  • 0 (0 voturi)    
    In continuare sint santajat (Miercuri, 21 martie 2012, 11:01)

    Ionel [anonim]

    Eu am nevoie de un document de la Volksbank si banca imi conditioneaza eliberarea lui de resemnarea conventiei de credit.Nu au motive legale, au doar aroganta si dispret. Stiu ca imi incalca drepturile si cu toate astea continua. Am o rata imensa, nu am intarziat o zi cu ea.Sint clientul model su cu toate astea sint tratat ca un infractor. Parerea mea e ca vor sa dea faliment si fac eforturi disperate sa ajunga acolo.Alta explicatie nu am.Ar mai fi prostia si incompetenta.
  • 0 (0 voturi)    
    "Disponibilitate sper negociere"?! (Miercuri, 21 martie 2012, 12:17)

    Daniel [anonim]

    Nu e primul proces castigat de clienti. E doar primul proces COLECTIV castigat de clienti. Si mai vin altele din urma.

    Banca mentioneaza o decizie definitiva si irevocabila de la Mehedinti. Exista alte cateva zeci, daca nu chiar sute, de sentinte definitive si irevocabile in de favoarea bancii si in favoarea clientilor... Dar ei sunt liberi sa plateasca in continuare NNDKP, sau ce casa de avocatura mai au acum, cu o galeata de bani, pentru a-si terfeli imaginea mai rau (nu stiu daca se poate si mai rau...) in loc sa se inteleaga cu clientii. Au fost deschisi?! Aiurea! Bataie de joc ca a lor foarte rar am vazut. Nu vorbesc de cum m-au tratat pe mine personal (m-au chemat la banca pentru a se uita in acte, de parca ei nu le aveau, si sa imi spuna ca imi poate oferi doar o reducere infima de comision ILEGAL), ci de cum au tratat acest proces: au ignorat complet mai multe invitatii la negocieri, au facut oferte "oneste" mai proaste decat contractul initial, au vrut sa ii forteze pe cei cu dificultati financiare sa acepte aceste oferte nesimtite ... Ei numesc asta "disponibilitate spre negociere"...
  • 0 (0 voturi)    
    Boicot (Miercuri, 21 martie 2012, 12:41)

    Mihai [anonim]

    Propun boicotarea lor, altceva nu avem ce face, legile sunt slabe in tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Referitor la comisionul de risc ! (Miercuri, 21 martie 2012, 14:17)

    Staneiu Lucian [anonim]

    Am castigat in instanta comisionul de risc la un credit in franci, mi s-a returnat acest comision de la data acordarii creditului si pina in prezent si mi s-a anulat pe toata perioada ramasa de creditare. Cine este interesat sa ma caute sa-i spun cum sa faca sa obtina acelasi lucru. De asemenea avem sentinata definitva si executorie si pt. un credit in euro. Si este doar inceputul. Uite asa o sa piarda Volksbank pozitia din Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Referitor la comisionul de risc (Vineri, 4 mai 2012, 12:36)

      Elisabeta Kerekes [anonim] i-a raspuns lui Staneiu Lucian

      In primul rand felicitari pentru succes!

      Si noi suntem in aceeasi situatie . Nu am semnat Actul aditional, mai mult, am trimis o scrisoare exprimand neintelegerile noastre in legatuta cu contract , subliniind OUG 50.
      Am cerut eliminarea comisionului de administratre-risc.Dupa doua saptamani am primit un raspuns , poate stiti si dvs in ce stil si cu ce argumente...ca la semnarea contractului am fost de acord cu acest comision si cu tot ceea ce a fost stipulat in contract...etc.
      Am auzit ca sunt multe procese castigate prin tara. Un lucru nu inteleg, si anume, cum nu poate fi aplicat legea pentru toate cazurile,daca intr-adevar procesele pot fi castigate, deci banca este abuziva si poate fi pedepsita?!
      Am dori si noi sa ne alaturam celor batjocorati, si sa incepem un proces importiva VBR.
      Dupa cum ati oferit si in comentariul dvs. de a ajuta pe cei care doresc s-o urmeze acest drum, as dori sa profit si eu de acest ajutor.
      Va rog mult daca va este in putinta sa ne ajutati si sa ne scrieti procedeul de urmat pentru a dobori pe aceasta banca CAMATARA!

      Va multumesc mult!
      Cu respect,
      Elisabeta Kerekes
    • 0 (0 voturi)    
      comision de risc (Marţi, 22 mai 2012, 9:36)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui Staneiu Lucian

      Staneiu Lucian te rog sa ma ajuti si pe mine.Am un credit ipotecar din aprilie 2008 in euro
    • 0 (0 voturi)    
      banci (Luni, 3 decembrie 2012, 14:59)

      lore [anonim] i-a raspuns lui Staneiu Lucian

      cum as putea lua legatura cu tine, am un credit in franci si comisionul de risc s-a transformat in comision de administrare, rata e insuportabila
      Loredana, multumesc mult si felicitari pt victorie
  • 0 (0 voturi)    
    inca nu (Miercuri, 21 martie 2012, 20:21)

    valentin beck [anonim]

    Am aceiasi parere ca vb nu este o banca,divizia din rom nu au reusit sa o vanda din cauza litigiilor si deficitul de imagine dar rusii totusi le au oferit 500 milioane pe o expunere de 4 miliarde,adica cam 10% din expunere.Personalul le pleaca pe capete din cauza politicii cu mult peste granitele legii ,riscand complicitatea iar merele de ghiveci de la tv au scopul de a parea ca sunt o banca!Si noi avem pana acum doua litigii cu ei si ne pregati de inca doua.In conditii normale ii vom jupuii de vii atat pt apararea murdara din instanta cat si clauzele abuzive din contracte.Initial ne au facut ficatul cat capul dar un amic din USA ne a zis ca putem stoarce bani din orice abuz la care am fost supusi.Deja copilului ii spunem ca banka cu k de la kg e un cuvant obscen iar cont in banca e egal cu GAY(SCUZE PT CEI DIN DIN ACEASTA CATEGORIE)Un judecator pregatit vede de pe treptele judecatoriei abuzul dar in cazul celor de la MH e probabil e vreo coafeza convertita.Baltate din trastea populeaza cam toate instantele dar sunt putine.E o chestiune de timp pana vor fi deconectati de la aparate ,ei fiind de multi ani in moarte clinica!RABDARE SI TUTUN SI NE VEDEM LA PRIVEGII!
  • 0 (0 voturi)    
    PT CEI CE POT SA MA AJUTE CU UN SFAT BUN (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 8:40)

    Cristi [anonim]

    sa va explic pe scurt povestea mea: pe 02/2008 am luat un apartament cu un credit de la VLK + ap parintilor ipoteca, in fine parintii au mai avut si ei un credit si am facut in asa fel sa le cumulam...in total aveam de restituit bancii 200 mii CHF...Pana in luna 04.2011 am mers la zi cu ratele avand o rata de 2000 chf lunar pe o peroada de 15 ani, pe urma am inceput sa ne descurcam din ce in ce mai greu, am facut rost de bani in luna 10.2011 (am platit suma aceasta12 mii chf), am mers mai departe am facut rost de bani iar prin luna 05.2012 (13mii chf) ...pe urma la o luna aflu ca mi au executat silit ma inteleg cu o mincinoasa de la VLK care se ocupa de dosar, dosarul ajungand la bucuresti eu fiind din provincie, mincinoasa a spus ca scoate apartamentele la vanzare, eu disperat sa ajung cu ea la un rezultat in luna 11.2012 am stabilit cu mincinoasa sa depun 5% din credit adica 10 mii chf, am facut rost de bani am depus..am facut un angajament ca pe urma dupa ce depun cei 5% sa ma lase timp de 6 luni cu o rata de 1000 CHF pana mai mi revin cu banii...primesc mail de la mincinoasa ieri pe data de 01.01.2013 si mi spune acelasi lucru pune alti 5% ca noi am stabilit ca sa pui 10%, nu m am mai putut abtine si am injurat o, o nesimtita..mi au luat la dobanda nici nu va imaginati, in loc sa ne ajute acestia ne ingroapa..Nu stiu cum sa mai procedez cu aceasta mincinoasa daca ma crede ti...si nu pot nici sa i dau in judecata sa recuperez factorul acela de risc pentru ca e dosarul la executare....Astept sa mi dea cineva un sfat