VIDEO Mugur Isarescu: Nu vedem posibila reducerea CAS in urmatoarele 6 luni / Numirea lui Georgescu la Finante este un cost pentru BNR, dar si o garantie ca politicile fiscale nu vor derapa

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 2 mai 2012, 15:48 Economie | Finanţe & Bănci


Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
Miscarile recente, de amplitudini mari ale leului nu s-au facut la Bucuresti, ci la Londra si New York, a explicat Guvernatorul BNR Mugur Iisarescu la briefingul de presa de miercuri de la sediul Bancii Centrale. Potrivit Guvernatorului, exista circa 10 miliarde de lei in titluri de stat care se afla in mainile nerezidentilor, iar miscarile acestora sunt greu de anticipat. Referitor la numirea prim-viceguvernatorului la conducerea Finantelor, Isarescu a spus ca mutarea reprezinta un cost pentru BNR dar si o garantie ca politicile fiscale nu vor derapa. "Nu vedem posibila reducerea CAS in urmatoarele 6 luni", a mai aratat Guvernatorul, iar recuperarea salariilor "ar putea avea un anumit impact asupra inflatiei. Trebuie sa vedem contextul bugetar fiscal in care va fi gandita aceasta masura".

Cele mai importante declaratii ale lui Mugur Isarescu:
  • Miscarile mari ale leului nu s-au facut la Bucuresti. Leul este o moneda convertibila, sunt 10 miliarde de lei in titluri de stat care se afla in mainile nerezidentilor.
  • Recuperarea salariilor era previzibila si ar putea avea un anumit impact asupra inflatiei. Trebuie sa vedem contextul bugetar fiscal in care va fi gandita aceasta masura.
  • Nu vedem posibila reducerea CAS in urmatoarele 6 luni.
  • Miscarile nerezidentilor sunt mai greu de controlat. Stim bine cum se comporta investitorii- isi pot schimba atitudinea de la o jumatate de fraza.
  • Noi am luat masuri pentru evitarea unor atitudini nedorite si daca va trebui sa actionam si altfel, vom actiona in consecinta.
  • Miscarile de curs s-au intamplat la Londra si New York, cand piata din Bucuresti era inchisa.
  • Avem totusi 3 ani in care diferentialul de inflatie intre noi si Europa a fost in defavoarea noastra.
  • Numirea lui Georgescu la Finante este un cost pentru BNR. Dar e si o garantie ca politica fiscala nu va derapa.
  • Miscarea leului este o reactie la ceea ce se intampla acum in Romania.
  • Florin Georgescu acoperea o zona de stricta specialitate in BNR si se ocupa de cadrul legislativ pentru situatii bancare speciale- banti punte, posibile situatii dificile pentru care suntem pregatiti. Noi am discutat despre relocarea atributiilor si nu putem spune ca nu simtim o povara in plus.
  • Sunt responsabilitati mari si dificile, iar din punct de vedere al conlucrarii cu Finantele este categoric un castig. Avem de colaborat cu o persoana cu vasta experienta financiara, fiscala si bancara.
  • BNR reitereaza ca atingerea obiectivelor privind stabilitatea preturilor si ale angajamentelor asumate este cruciala pentru obtinerea unei cresteri economice sustenabile.
  • Pespectivele pe termen scurt sunt marcate de apetitul pentru risc al investitorilor.
  • Evolutiile interne in context electoral pot amplifica volatilitatea miscarilor de capital. Aceste riscuri impun masuri prudente pentru asigurarea stabilitatii preturilor.
  • Se remarca totodata persistenta deficitului de cerere agregata si incetinirea dinamicii exporturilor pe fondul inrautatirii pe termen scurt a perspectivelor cresterii economice la nivel european si mondial.
  • Conditiile monetare reale in sens larg au fost in permanenta calibrate in vederea consolidarii perspectivelor de mentinere durabila a ratei inflatiei in interiorul intervalului de variatie din jurul tintei, contribuind astfel la ancorarea eficace a anticipatiilor si la crearea premiselor pentru o crestere economica sustenabila.

  • Prognoza actuala reconfirma perspectiva plasarii ratei anuale a inflatiei in intervalul de variatie din jurul tintei pe tot parcursul orizontului de prognoza, in pofida unui efect de baza statistic nefavorabil temporar anticipat pentru a doua parte a anului 2012.

  • Perspectivele pe termen scurt sunt insa marcate de fluctuatiile sensibile ale apetitului pentru risc al investitorilor. Acestea sunt corelate cu modificarile asteptarilor legate de cresterea economica pe plan mondial si cu efectele asupra economiilor Europei centrale si de est ale inceperii procesului de reducere a expunerilor de catre unele institutii de credit din Uniunea Europeana. Evolutiile interne in context electoral, suprapuse elementelor mentionate anterior, pot amplifica volatilitatea miscarilor de capital.

  • BNR reitereaza ca atingerea obiectivelor privind stabilitatea preturilor si cea financiara, in contextul continuarii indeplinirii angajamentelor convenite in cadrul acordurilor cu UE, FMI si alte institutii financiare internationale, este cruciala pentru obtinerea unei cresteri economice durabile in cadrul unui mix echilibrat al politicilor macroeconomice.

  • Din punct de vedere al evolutiei inflatiei, mai exista camp de reducere a dobanzii cheie. Dar evolutiile interne si externe sunt mai complicate si trebuie sa fim atenti la stabilitatea economica.





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






6522 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    Ah....... (Miercuri, 2 mai 2012, 16:01)

    Cataleya [utilizator]

    Pt Isarescu toate propunerile au fost bune.
    Isarescu face mereu pe inteligentul fara sa spuna nimic.
    Are puterea sa faca un oarecare balans intre leu/euro, dar, in rest, nu face absolut nimic pt Romania.
    De 20 de ani!
    • +6 (10 voturi)    
      :) (Miercuri, 2 mai 2012, 16:25)

      :) [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      "Prognoza actuală reconfirmă perspectiva plasării ratei anuale a inflaţiei în intervalul de variaţie din jurul ţintei pe tot parcursul orizontului de prognoză, în pofida unui efect de bază statistic nefavorabil temporar anticipat pentru a doua parte a anului 2012."
      am luat citatul la intamplare. practic spune ca in a 2-a parte a anului inflatia se va duce in sus. (multumita politicilor promise ce vor fi duse, macar partial, la indeplinire).
      deci, daca nu puteti interpreta, de ce aruncati cu noroi?
    • 0 (12 voturi)    
      Concluzia (Miercuri, 2 mai 2012, 17:05)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      pe care o tragi tine de nivelul tau intelegere.
      Un prieten de-al meu spune ca nu vorbeste,ca sa nu se vada ca e prost.Poate intelegi si tu ...
      • +4 (6 voturi)    
        Avertisment pentru flamanzii din USL (Joi, 3 mai 2012, 7:17)

        CalinM [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Daca nu-i oprim pe astia ai lui Voiculescu si Adrian Nastase, nu cred ca o sa le pese prea mult de cursul de schimb cand o sa scoata Romania la vanzare.
        • -2 (2 voturi)    
          PLANSUL LUI KELEMEN (Joi, 3 mai 2012, 10:14)

          Batista cu muci [anonim] i-a raspuns lui CalinM

          Cand a dat Dumnezeu de a cazut Guvernul
          condus de profesorasul cel
          viteaz, Boc plangea ce plangea,
          dar Kelemen avea fatza de-a dreptul mototolita...
          *
          Acum vad ca si Mugurash
          suspina in spasme ,
          cum nu l-am mai vazut de atunci cand a
          desfiintat Curtea Constitutionala reducerea de
          15% a pensiilor.
          *
          Nocivitatea lui Basescu se manifesta nu numai prin subordonarea armatei de scribalai
          care pentru o bucata de paine ar reforma-o si pe mamica lor, ci si - IATA - prin capturarea
          unor cetateni care in alte vremuri erau
          onorabili si echilibrati.
          *
          Eu zic ca Ponta trebuie sa tureze la maxim
          motoarele populismului....sa dea la toata lumea ceea ce Statul
          datoreaza pe bune ....plus bonusuri
          cu nemiluita.
          ALEGERILE TREBUIE CASTIGATE cu orice
          pret....trebuie un Parlament nou cu 51%
          care sa sprijine MAREA DERATIZARE
          ....las ca ne redresam noi daca dispare gaura neagra plina de pucioasa si asfalt topit...
    • -4 (8 voturi)    
      Hei, daca ar fi spus asta despre Guvernul Boc.... (Miercuri, 2 mai 2012, 18:22)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Ai fi zis ca este o bila alba pentru Boc de la Guvernatorul Isarescu!!
      Asa, esti ca vulpea cu strugurii acri...
      Lasa vorbele goale, PDL NU mai este maine poimaine o sa-i faceti pomana la cimitir....
      Sa te vedem ce-o sa mai scrii despre defunctul PDL ingropat de romanii satui de PDL.... de ce crezi altfel ca au fugit PDListii in barca opozitiei, decat ca au simtit moartea PDLului ??!!!!!!!!!!
      NU am vazut atata sprijin de la Guvernatorul Isarescu pentru Guvernul Boc, de ce oare ?!
      Numirea lui Georgescu la Finante inseamna sprijin pentru Guvernul Ponta, daca poti intelege ceva atat de subtil !!
      • +6 (8 voturi)    
        Nu au fugit.Au fost atrasi pe bani multi. (Miercuri, 2 mai 2012, 19:36)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

        USL din lipsa de oameni cu expierenta a inceput sa atraga,contra a sume considerabile,parlamentari,primari,consilieri de la PDL.Cu alte cuvinte ,alegerile chiar daca vor fi castigate de USL,oamenii cu putere de decizie vor aceiasi de acum.Asa ca bucuria ta este de neinteles.Cata minte iti trebuie sa pricepi asta.USL nu are oameni valorosi si coopteaza de la PDL.Si plateste bine.
        • 0 (0 voturi)    
          inapoi (Joi, 3 mai 2012, 10:50)

          doesn't matter [anonim] i-a raspuns lui mircea

          S-au lasat pacaliti...
      • +1 (1 vot)    
        iar te pricepi la toate? (Joi, 3 mai 2012, 11:13)

        curios [anonim] i-a raspuns lui costica

        mai costica tu esti un geniu!!! ai retinut ca nu se face la Bucuresti cursul valutar???? deci nu zbieretele lui Ponta (sau ale tale) si nici lamentarile Ipo-Crinului hotarasc cursul! Dezmatul bugetar face cursul! Pana vor vedea faptele lui Ponta (prezumtia de nevinovatie) pietele vad declaratiile lui Ponta (un milion de locuri de munca, marire de pensii, marire de salarii la bugetari, reduceri de impozite pe salarii, scadere de TVA etc). Lor li se par dezmatz si reactioneaza in consecinta. Nu-ti place cum gandesc pietele sau Fitch sau., atunci scrie o scrisoare trista catre parlament sau iesi cu o pancarta la Arcul de Triumf (si nu-ti spun -din decenta- unde ii doare pe investitori de parerile tale).,
    • -1 (3 voturi)    
      ar fi ceva sa nu fie validat guvernu in parlament (Miercuri, 2 mai 2012, 22:01)

      London Shto Icsceange [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Donule Isarescu, pot sa spun ca sunt un sustinator fervent al politicilor promovate de BNR dar actual devalorizare a monedei nationale are legatura cu noul guvern , cu numele ministrilor propusi si cu legaturile acestora cu diversi oameni politici romani.Sunt un detinator al acelor titluri de care vorbiti de mai bine de 10 ani si pot sa spun ca fiecare dolar si euro investit in titlurile de stat romanesti au insemnat ceva.Demiterea guvernului Ungureanu e semnalul clar ca sensul reformelor si filozofia politica vor avea de suferit si nu sunt foarte convins ca s-au creat mecanismele prin care investitiile sa fie protejate si sa poata fi recuperate cu profit costurile asumate prin politicile guvernului roman.
  • +15 (17 voturi)    
    Dormiti linistiti (Miercuri, 2 mai 2012, 16:06)

    CalinM [utilizator]

    Florin Georgescu a fost implicat pana peste cap in falimentul Bancorex (si nu numai Bancorex), alături de seful lui, Nicolae Văcăroiu.

    Apoi Florin Georgescu a fost membru in Consiliul de Administratie al Bancii de Investitii adica omul lui Vantu in banca care urma sa falimenteze.

    Dormiti linistiti, finantele tarii sunt pe maini bune. A falimentat tot ce a atins si-l are pe Vantu prieten.
    • -5 (7 voturi)    
      auliu (Miercuri, 2 mai 2012, 16:36)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

      si ce spune cel mai cel dintre finantistii tarii este acum gresit>?.. nu mai ascultati de seful vostru de la Cotroceni dragi tovarasi?
      • +8 (8 voturi)    
        Nene, Isarescu chiar e om politic.. (Miercuri, 2 mai 2012, 18:19)

        ion [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        "Numirea lui Georgescu la Finante este un cost pentru BNR. Dar e si o garantie ca politica fiscala nu va derapa."

        In fapt, Florin Georgescu e o epava bagata politic pe gatul lui Isarescu, care freca menta la BNR si lua o tona de bani.

        Tu chiar crezi ca isarescu crede ce spune? Eu as zice ca de fapt stie si el ca BNR nu sta in Florin Georgescu. Din contra.

        Dar declara ce trebuie. De asta zic ca e cu adevarat om politic. Pacat doar ca nu are chef de politica la nivel mare, dar, pentru tara, e bine si sa ramana la BNR.

        Strict la obiect, sper ca "marele" finantist Florin Georgescu sa stea naibii in banca lui si sa faca ca e scris in acordul cu FMI, ca altfel ne ducem naibii. vezi doar cursul leu/euro de astazi.
    • +2 (4 voturi)    
      FMI (Miercuri, 2 mai 2012, 17:18)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui CalinM

      a cerut ,in vederea unui acord,pe rand,lui Vacaroiu si Ciorbea,privatizarea Bancorex,iar lui Radu Vasile chiar inchiderea bancii.Cand banca a fost inchisa,s-a vazut ca era plina cu sobolani.
      De atunci,eu apar FMI din toate pozitiile.
  • +1 (7 voturi)    
    hehe (Miercuri, 2 mai 2012, 16:37)

    Mazeta [utilizator]

    Guvernul MRU a cazut, guvernarea FMI continua...
    • +3 (7 voturi)    
      Daca (Miercuri, 2 mai 2012, 17:08)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      eu iti cer tie bani cu imprumut,cine pune conditiile?Tu sau eu?
      • +2 (6 voturi)    
        atunci (Miercuri, 2 mai 2012, 17:17)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        eu pun conditiile, dar tu garantezi cu averea ta, nu cu a celor pe care ii reprezinti
        • +5 (9 voturi)    
          Ma, (Miercuri, 2 mai 2012, 18:10)

          Jar [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

          tu esti in stare sa inlegi ceva!?
          Cand te imprumuti sa dai pensii si salarii,sa-ti finantezi deficitul bugetar,FMI nu cere sa garantezi cu averea ta sau a alorlalti,ci isi ia masuri de siguranta ca nu risipesti banii aiurea ,ca nu subventionezi intreprinderi de stat,ca poti sa-ti platesti ratele si dobanzile etc.Atat.
          E greu pentru tine?
        • -1 (3 voturi)    
          hmmm (Miercuri, 2 mai 2012, 19:59)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Averea mea constă în taxele şi impozitele colectate de la cei pe care îi reprezint.
      • 0 (0 voturi)    
        conditiile...pana unde mergi cu ele? (Joi, 3 mai 2012, 10:13)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        la ce fel de conditii te referi? imi impui sa beau timisoreana, pentru ca iti este teama sa ma lasi cu heineken? sau mergi mai departe si imi impui sa beau apa de la robinet, care ma poate imbolnavi, pentru ca ti se pare ca borsecul este riscant pentru profitul tau? daca stai sa te gandesti, mai cresti comisioanele (ascunse, evident) si imi spui ca mai prudent ar fi sa fac setea si sa beau apa de la robinet doua zile si doua zile sa visez ca omul desertului. in cloncluzie, pentru existenta unui stat de drept trebuie sa limitezi ""nivelul"" in care se pot pune conditiile sau, si mai bine, incerci sa-ti scoti din cap ideea ca ne trebuie musai o centura de siguranta (castitate, in cazul nostru) de 20 mld.
    • 0 (0 voturi)    
      nu-ti place? (Joi, 3 mai 2012, 11:15)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ia o batista proaspata si plangi in ea, injura-ma pe mine, injura Londra si NY, ca si asa ce fac pietele externe cu parerea ta nu se poate scrie pe acest blog.
  • +2 (4 voturi)    
    :) (Miercuri, 2 mai 2012, 16:38)

    [utilizator] [utilizator]

    -nu e un cost si nici garantie ,e doar o buna comunicare intre guvern si bnr.punct si atit.
    -politicile fiscale la noi sunt de fapt biruri si nici un misnitru de finante nu a reusit sa colecteze taxele si sa reduca economia gri la indicatori aplicabili in UE asta insemnand ca suntem vai mama noastra si ne furam unii pe altii( adica la noi e titlu de glorie sa intepi si la altii e titlu de glorie sa-ti platesti taxele la timp).
    - daca ar spune ceva de arieratele alea de care tot intreaba aia de ne imprumuta (FMI,WB,EUC) ar fi epic.insa nu e asa epic.astea sunt tinute sub tacere.
    -daca ar spune ceva despre banii aruncati pe 45000 de proiecte incepute(inclusiv de PSD) si neterminate ever ar fi o adevarata dezvaluire. e tacuta treaba si aici.
    -cand leul vrea la 5-5.1 si tu il tii fortat la 4.4e o chestie misto .cum reusesti asta fara venituri prea mari, nu trebuie spus , pentru ca altfel se prind si altii, si e grav.
    - dat fiind faptul ca in toamna asta se pune de alegeri care influenteaza urmatorii ani, de ce nu spune nimic despre viitoarea tranazitie la euro?( atunci vedem noi cine mai scapa, cand se fac cartile din nou).
  • +2 (4 voturi)    
    Piata de capital (Miercuri, 2 mai 2012, 16:43)

    oilman [utilizator]

    Isarescu are perfecta dreptate sa fie ingrijorat. Reactia leului (si fara interventie majora leul va continua sa se deprecieze) va micsora apetitul oricarui investitor pentru piata de capital din romania. Mai mult, majorarea salariilor bugetarilor in an electoral nu este doar nejustificata, ci chiar complet contraindicata. Procesul de reformare ar trebui sa continue cu reducerea masiva a numarului bugetarilor si respectiv a costurilor enorme asociate cu o forta de munca total ne performanta.
  • -1 (5 voturi)    
    Bai Isarescule nu ti se pare ca esti prea mult (Miercuri, 2 mai 2012, 16:57)

    Adrian [anonim]

    Din cate imi aduc aminte ai fost si tu ministru ..n-ai facut nimic ai plecat inapoi la BNR ca si cand BNR e banca familiei tale. Esti cel mai longeviv guvernator din istoria universala, sa fim seriosi, de ce se schimba presedinti de tara la 4 ani, ca sa nu devina dictatori. Cam ceva de genul matale la BNR. Functii pe viata nu exista nicaieri in europa. Mai plimba ursu si matale.
  • +2 (6 voturi)    
    citeva reflectii! (Miercuri, 2 mai 2012, 17:07)

    stelian [anonim]

    1. Mugur Isarescu isi freaca miinile de fericire ca a scapat de Florin Georgescu, spinul PSD din coasta lui. Mult a sapat Florin Georgescu sa-i ia locul.
    2. Iar o sa rateze tinta de inflatie, dar mult mai mult.
    Cind erau in tandem Georgescu ministru Isarescu guvernator (nu mai scapa Romania de el. Inca putin si-l bate pe Ceausescu) inflatia a depasit si 300% pe an.
    3. Cu Isarescu guvernator in Romania circula tot atitea monede ca pe vremea turcilor (principatele romane erau sub suzeranitate)
    4. Nicaieri in lume(cu exceptia Romaniei), guvernatorul bancii nationale n-are si o afacere personala. Aci ANI n-are nici o treaba?
    5. Daca cautati nitel vedeti ca e si profesor la ASE, si membru sau presedinte de tot felul de comitetet si comitii, de te intrebi oare el doarme sau maninca?(Nu se pune problema de cumul de functii)
    6. In timp ce pe la altii banca centrala are dobinda pe la 1% sau mai putin chiar, in Romania e 5,25. Deci inflatia reala e cea declarata + macar 5% (ca institutul de statistica e ca PCR odata ce raporta recolte de te si mirai unde le-om pune)
    7. Leul a luat-o catinel la vale. Dar si mai tare o sa o ia la anul, dupa alegeri...
    • -3 (5 voturi)    
      Invidia te maninca! (Miercuri, 2 mai 2012, 17:51)

      Anonimul [anonim] i-a raspuns lui stelian

      Bai nepricopsitule, Mugur Isarescu este apreciat si respectat de toate forurile internationale. Unde il vezi tu dictator? Asa l-ati vazut si pe Presedinte dictator. Dar ai putintica rabdare, inca nu ai vazut nimic. Cu Ponta premier, Antenescu lingau in asteptarea sceptrului de presedinte de tara acusica sa vezi tu dictatura. In spate cu Iliscovici, Nastasescovici, Hrebencigescu, si toate celelalte lifte vor scoate untul din voi. Multumesc lui Dumnezeu ca sunt la zece mii de kilometri de latrina in care va scaldati si pe care o umpleti in fiecare zi cu si mai mult rahat.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu l-am facut dictator! (Miercuri, 2 mai 2012, 18:45)

        stelian [anonim] i-a raspuns lui Anonimul

        Domnule draga, am scris ca e dictator? Nu. Am scris ca mai are putin si sare de 25 de ani in fruntea BNR.
        Nu-s invidios pe el deloc.
        Iar daca esti la 10000 de km nu ai invatat sa fii respectuos cu ceilalti?
        Da, in Romania nu va fi mai bine cu USL la guvernare. Cum n-a fost nici cu PDL. Pentru ca sunt aceeasi PCR-isti la putere. Ei si puii crescuti de ei.
        Nu stiu cine il respecta international. Eu cred ca e sustinut international, de nu a reusit nimeni sa-l dea la o parte.
        Iar acolo, la cei 10000 km unde esti, cit este dobinda de referinta a bancii nationale sau cum s-o fi numit? Nu cumva spre 1%, ceea ce duce la dobinzi mici la celelalte banci?
        Iar daca lucrezi acolo nu moneda ce o primesti ca salariu o dai si pentru a plati orice cumperi, marfa sau servici? Si nu cumva pe acolo mai primesti si rest si factura (nu trebuie sa o ceri tu, cum mi se sugereaza mie ca trebuie sa fac eu)?
        Si chiar pe acolo guvernatorul bancii mai are si firma de facut vinuri? Si sta 25 de ani in functie?
      • +2 (2 voturi)    
        Bine ca ati plecat (Joi, 3 mai 2012, 9:02)

        georgepatriot [anonim] i-a raspuns lui Anonimul

        Domnule curajos, anonim, de parca ne-ar interesa numele dvs, ati facut o alegere minunata atunci cand ati parasit Romania. Ma bucur ca nu am ocazia sa ma lovesc de dvs prin Patria pe care eu nu o parasesc pentru nici un interes meschin. Multumim pentru imaginea pe care ne-o promovati peste hotare. Atunci cand dvs nu veti mai fi, poate veti fi inmormantat in pamant strain, nu alaturi de stramosii nostri. Sper. Sa nu uit: va rog sa nu imi raspundeti, pentru ca nu meritati sa va fie citite postarile inteligente. Adio.
        • +1 (1 vot)    
          UN alt punct de vedere! (Joi, 3 mai 2012, 14:12)

          stelian [anonim] i-a raspuns lui georgepatriot

          Domnule, unii au ales sa plece. Altii ar pleca, dar nu pot. Iar altii nu ar pleca.
          Astazi Romania se mindreste cu cei ce de fapt au plecat din tara: Brincusi, Eliade, Ionesco, Cioran, Bute, Palade, Celibidache, Enescu, Tzara (intr-o dezordine si fara a-i pune pe toti).
          Nu pierde ocazia de a-si mai agata cite unul la butoniera cind se afirma (Herta Muller, cel mai recent exemplu). Au fost si sunt mari romani, mari patrioti.
          Credeti ca celor ce pleaca le este tare usor acolo unde sunt. AU fost primiti cu covor rosu si la aeroport cind au aterizat era un mare comitet de primire ce se batea pe ei si le oferea posturi de sefi si foarte bine platite.
          Sa stiti ca patriotismul de tip Romania Mare sau VC Tudor nu e patriotism.
          Bine zicea domnul Lucian BOia ca sa lasam inaintasii sa doarma linistiti si sa nu-i mai pomenim atit in discursuri, ci sa punem mintile la treaba sa gasim solutii. Nu va veni nici Mihai Viteazul, nici Cuza si nici Bratianu sa rezolve problemele Romaniei de azi. Noi trebuie sa o facem in conditiile de azi, asa cum ei au gasit solutii in conditiile de atunci.
          Pina una alta la 23 de ani de la revolutie in Romania nu se gasesc 20 de persoane competente si oneste care sa formeze un guvern credibil...
          20 de oameni in fata carora sa-ti scoti palaria.
  • +1 (3 voturi)    
    Cata incredere poate avea Isarescu chiar si lepre (Miercuri, 2 mai 2012, 17:39)

    Anonimul [anonim]

    Cata incredere poate avea guvernatorul BNR chiar si in lepre. Georgescu Florin, tigan din Pantelimon,a falimentat tot ce a atins . Acum urmeaza bugetul statului. Fost PSDist si inca unul inrosit, nu isi va schimba caracterul bolsevic si nu isi va lasa prietenii USListi . Asa ca la mai mare Florine, bugetul romaniei te asteapta.
  • +1 (3 voturi)    
    Am senzatia intoarcerii in timp... (Miercuri, 2 mai 2012, 17:47)

    Dorian Gray [anonim]

    Care va sa zica, ministrul celui mai antireformist guvern al Romaniei, din perioada "patrulaterului rosu" prezidat de tovarasul Iliescu, se intoarce la Ministerul Finantelor! Mi se pare mie sau Romania refuza sa se schimbe, cu incapatanare...?
    Nu zic, neaparat, ca guvernele instalate de Basescu ar fi fost mai breze. Insa, Dumnezeule! Florin Georgescu iar la Finante?! Ce fel de reforma a administratiei fiscale mai poate avea loc, cu un asemenea om acolo?! E un om VECHI, cu vederi socialiste si retrograde! Un comunist, pe scurt.
  • +1 (3 voturi)    
    Adevar a grait Isarescu... (Miercuri, 2 mai 2012, 18:49)

    Daniel [anonim]

    Pentru cine are ochi sa citeasca si minte sa priceapa, Isarescu, un profesionist al finantelor pe care il doare undeva de politicieni si de politica, a facut astazi o caracterizare exceptionala a situatiei

    "Numirea lui Georgescu la Finante este un cost pentru BNR. Dar e si o garantie ca politica fiscala nu va derapa."

    Asta inseamna ca nu are nici un fel de incredere in noul Guvern, si mai bine isi da mana dreapta la ministerul de finante ca sa blocheze la timp deciziile populiste nesabuite, decat sa trebuiasca sa intervina BNR pe piata ca sa tina cursul leului sa nu se prabuseasca....
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Miercuri, 2 mai 2012, 20:38)

      dolarescu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      De acord. Ca sa nu se supere Ponta cum ca politica fiscala si economica este condusa de la BNR, l-a parasutat pe Florin "N-am" Georgescu (asta e al doilea dupa Ponta, si cum Ponta are mai mult experienta in Cod Penal si harti dupa hartoape ...) in Pta Victoriei. Macar asta sa fie vestea buna. Fara derapaje electorale pe spatele imprumuturilor.

      Iar in ciuda, Ponta si innotatoarea de la Standford vor alimenta inflatia. De diplome.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce ziceti voi (Joi, 3 mai 2012, 6:33)

    Maisafie [anonim]

    Ce ziceti voi de un Ungureanu la prezidentiale cu un Isarescu prim ministru si un Georgescu la BNR ?

    Stati putin ca acest guvern de napirci nu a fst nici macar validat.

    Romanii poate dorm pe ei sau sunt obositi, dar voi credeti ca Dumnezeu doarme oameni buni ?....nu zic ca sa-l asteptam pe el sa voteze ptr noi. Credeti voi ca mortii de la revolutie sunt linistiti sa-l vada pe Varan?....Nu stiu Antonescu cum o dormi noaptea. De Ponta nu imi fac probleme la cit de lipsit de viziune este. Asta confunda tupeul cu inteligenta, dar acum in 2 luni are sa-si piarda vorbele si nu stiu daca va mai avea ceva de spus.....Astept coliva lui Ilici.
  • +1 (1 vot)    
    Cas trebuie micsorat ! (Joi, 3 mai 2012, 10:24)

    rebel [anonim]

    Altfel cei care lucreaza la patron si care au dus tot greul crizei o vor duce la fel de prost.Guvernul ar trebui sa gindeasca la bunastarea celor care produc plusvaloare si cresc PIB ul Romaniei.Crestere economica am avut dar noi salariatii sintem strangulati de preturile mari si salariile tot mai mici in valoare absoluta-puterea de cumparare e tot mai mica.