Florin Georgescu, despre deprecierea leului: Daca Parlamentul va aproba programul si cabinetul Ponta, lucrurile se vor mai calma

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 mai 2012, 21:01 Economie | Finanţe & Bănci


Prim-viceguvernatorul BNR, Florin Georgescu, a estimat miercuri ca, daca guvernul Victor Ponta va fi investit luni de Parlament, volatilitatea leului in fata euro se va "mai calma".

Cursul valutar este liber si se stabileste potrivit raportului dintre cerere si oferta, pe piata valutara, a precizat acesta.

"Este o anumita volatilitate in raport cu ce se intampla in plan international, european, probabil ca de luni incolo, daca Parlamentul va aproba programul si cabinetul Ponta, lucrurile se vor mai calma, in conditiile in care pe plan international se depun eforturi pentru a da mai multa credibilitate investitorilor" in ceea ce priveste evolutia tarilor din Uniunea Europeana, a comentat el.

Leul a trecut miercuri nivelul prag de 4,4 lei pentru un euro
, cotatia BNR fiind de 4,4168 lei/euro. Dealerii se asteptau ca BNR sa intervina in piata pentru a stopa deprecierea, insa banca de emisiune nu si-a facut simtita prezenta in piata. Pe piata interbancara euro se tranzactiona la ora 13 in jurul valorii de 4,42 lei, dupa ce tranzactiile atinsesera si nivelul de 4,43 lei/euro. Leul a pierdut teren si in fata dolarului SUA, cotatiile BNR fiind de 3,359 lei/dolar, in vreme ce un franc elvetian a fost cotat la 3,675 lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2069 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Se calmeaza o zi,doua? (Miercuri, 2 mai 2012, 21:53)

    CalinM [utilizator]

    Pana cand o sa arunce iar in aer leul Ponta prin pomenile electorale ale USL-ului plus atatea de furat.
  • +4 (6 voturi)    
    Euro va pica...natural (Miercuri, 2 mai 2012, 23:27)

    Trident [utilizator]

    De ce nimeni nu spune ca de fapt in Europa se pregateste o cadere dramatica a Euro?
    Ceea ce previzioneaza Florin Georgescu se cunoaste deja pe piata Europeana. Euro, in curand o ia la vale.
    Normal ca si la noi va cobora.
    Este drept ca la noi depinde , normal si de intarirea sau slabirea leului.
    Cum insa economia romaneasca, dat fiind conjunctura europeana nu va creste, cu siguranta leul nostru se va ofilii in continuare.
    Drept consecinta mult clamatele cresteri salariale, pensii etc. vor cam creste degeaba.
    Vin vremuri grele tovarasi, vremuri foarte grele si cum voi sunteti obisnuiti sa furati si sa rispiti, intr-un an intram la faliment. Sigur. ( asta daca veti castiga alegerile, ca nu va fi usor de loc)
    Si aici nu este vorba despre pesimism ci de realism
  • -4 (4 voturi)    
    O părere strict personală: (Miercuri, 2 mai 2012, 23:30)

    timantius-raptor [anonim]

    acum euroii sunt de vândut. Pot fi recumpărați peste câteva săptămâni, când prețul scade, în profit.
    • +3 (3 voturi)    
      Da,da si eu am auzit ca pretul o sa scada... (Miercuri, 2 mai 2012, 23:56)

      Tase Rotta [utilizator] i-a raspuns lui timantius-raptor

      ....la ceapa si cartofi!
  • +8 (8 voturi)    
    leul (Miercuri, 2 mai 2012, 23:41)

    gelu [anonim]

    Daca domnul Voiculescu si Antenescu, impreuna cu domnul Ponta, ar fi asteptat putin si ar fi oferit romanilor stabilitate si predictibilitate, leul nu s-ar fi prabusit. Dar ura sfasie, orbeste ratiunea, distruge vieti. Boc a crescut tva-ul, a scazut salariile ca sa duca tara pe un drum stabil. Leul s-a asezat in matca iar politicile guvernamentale l-au facut credibil. Cei doi, lolek si bolek, au audus devalorizarea leului si implicit va veni si infatia. cine plateste ura lui voiculescu? Romanii bineinteles, cei care au iesit in strada, cei care au rate la banca cei care muncesc etc....

    Cand ne vom trezi! ????? Ponta este u iresponsabil!!!:
  • +7 (7 voturi)    
    Sa va explixc (Miercuri, 2 mai 2012, 23:54)

    Arhanghelul dreptatii [anonim]

    Sa va explic cum sta treaba :
    1. Toti coruptii , hotii , golanii care au devalizat tara , jigodiile transpartinice abonate la banul public si-au dat mana pentru a inscauna un guvern , o majoritate de trepadusi . Frica de ziua de maine , de parchet , DNA si ANI era prea mare , oricare dintre ei era urmatorul abonat la Jilava ..
    2. Interceptarile telefonice sau probatoriile gen Matusa Tamara baba chiora care facea afaceri din garsoniera cf.2 in numele preacinstitului Bombonel , Felix motanul Agricultor cu datorii de 60 mil euro la Min Agriculturii , datoriile catre bugete ale " trusturilor de presa populate de " profesionisti " ii scotea din minti , fiecare dintre ei , putea fi maine , " locatar " in arestul IGPR .
    3.In cei 3 ani cat ati latrat ca sunteti persecutati ( adica nu mai puteti fura) statul s-a deschis catre exterior si avem structuri care pot oricand sa va infunde unde va e locul , asa ca dragii mei , pantha rei , Jilava , IGPR , sunt mai actuale ca oricand.
    4.Daca veti incerca sa opriti aceste procese. , sa intimidati procurorii , sa mituiti judecatorii , veti constata ca , leul e mai slab ,FMI mai departe , UE nu ne mai vrea , SUA a uitat de voi , poate vreti sa cantati la Moscova (cu Ilici ). Baieti surpriza ,
    ceea ce s-a inceput cu SERVICIILE , este IREVERSIBIL .
    5. Dupa ce cititi mai meditati si la treaba , suntem cu ochii si urechile pe voi .( nu furati , nu faceti intelegeri impotriva intereselor tarii , nu opriti procesele in justitie ) Nu mai platiti analfabeti sa scrie , folositi banii pentru avocati si in general :
    La Munca !
  • +4 (4 voturi)    
    felix are soluţia (Joi, 3 mai 2012, 0:07)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Ce Georgescu, ce Isărescu, ce Krugman sau Roubini... Iată indicaţia dată de felix prim-ministrului ponta:

    "Ce trebuie să facă Guvernul. Un singur lucru. Ca să facă bani, profit. Dacă aduce câteva vapoare de ardei cu 1 leu şi-l dă cu 2 lei, câştigă un leu şi speculanţii cu 8 lei rămân cu ardeii."

    Zău că-mi aduce aminte de indicaţiile lui nea nicu, de bitter-ul suedez iliescian, de soluţiile macroeconomice ale lui vadim şi indicaţiile tactice ale lui becali contra lui McClaren. Dar poate mă-nşel, că tot felics descrie foarte sugestiv nivelul de competenţă de la "vârful" usl-uiui:

    "Ordinul trebuie dat de la Bucureşti. Cu cât coborâm, cu atât trebuie să avem în vedere profesionalismul."
  • -1 (3 voturi)    
    4.7 mld neuro (Joi, 3 mai 2012, 0:09)

    hackeru stekeru [anonim]

    Intrebare de ziarist "can can" pentru dl. Georgescu : Mai are cei 4.7 miliarde din guvernarea Boc-MRU sau i-au papat hackerii?Deja?...