Mugur Isarescu: Leul tinde sa se deprecieze, dupa ce acum 12 luni se aprecia/ Inflatia se va stabiliza la 3-4% in semestrul II

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2012, 12:26 Economie | Finanţe & Bănci


Leul tinde sa se deprecieze, dupa ce, in urma cu un an, Banca Nationala a Romaniei se "chinuia" sa faca sa nu se aprecieze leul pentru a nu descuraja exporturile, a declarat, marti, guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, la prezentarea raportului asupra inflatiei. 

"Acum 12 luni, Banca Nationala a Romaniei se 'chinuia' sa faca sa nu se aprecieze leul, pentru a nu descuraja exporturile, iar acum el tinde sa se duca in extrema cealalta. Acum, dupa un an, el tinde sa se duca in partea cealalta, spre 4,4 si mai mult. Fundamentele interne nu s-au schimbat, dar miscarile de capital sunt evidente. In primavara anului precedent incepusera din nou intrari de capital, in Romania si in alte tari din Europa rasariteana. Din toamna acestui an, cu deosebire din pozitia bancilor comerciale mari europene, au loc iesiri de capital. Influenteaza cursul, determina in mare masura raportul cerere/oferta pe piata valutara si este sursa, asa cum s-a vazut in cazul Poloniei, de mare volatilitate", a spus Isarescu, citat de Agerpres.

Guvernatorul a declarat ca inflatia se va stabiliza in partea a doua a acestui an undeva in jur de 3%, sau mai bine spus intre 3 si 4%, ceea ce inseamna ca nu avem o inflatie prea scazuta, cum au inceput sa apara unele comentarii.

"Inflatia in trimestrul I a coborat, conform asteptarilor noastre, sub punctul central al tintei de 3% si s-a instalat confortabil in intervalul de 3% plus minus 1%, prevazut in eforturile noastre de tintire a inflatiei. Rata anuala a inflatiei arata, de regula, variatii mai mari si daca folosim rata medie anuala a inflatiei, media ultimelor 12 luni comparata cu media celor 12 luni anterioare, variatiile, amplitudinea este atenuata. In consecinta, observam ca rata medie anuala in aprilie nu este 2,4%, ci este pe undeva la 4,3%", a spus Isarescu.

Potrivit acestuia, rata medie anuala a inflatiei va ramane in jur de 3%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6357 vizualizari

  • -11 (19 voturi)    
    etilostabilitate (Marţi, 8 mai 2012, 12:34)

    Mazeta [utilizator]

    Vreme trece, vreme vine, Isarescu crama tine.
    • +16 (26 voturi)    
      Mazeto (Marţi, 8 mai 2012, 12:42)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu mai ridici in slavi PSD-ul? Inflatie de 4%? Reintregirea salariilor=0, ba va da chiar cu minus, da da bine la prosti, vot sa dea la Mazete :)))
      • -8 (18 voturi)    
        birjare (Marţi, 8 mai 2012, 13:38)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

        Ce incerci sa ne spui? Ca a fost bine pe vremea pdl, in 2010, cand se taia salar cu 25% la care se adauga o inflatie de 6%-8%?

        Daca o iei asa, stagnarea puterii de cumparare e un beneficiu.

        Trecand peste asta, eu unul m-as bucura daca nu s-ar reintregi salariile. Nu de alta, dar acel beneficiu este strict pentru bugetari. La privat nu se prea anunta mare lucru si e pacat. Sa speram ca vor face cu CASul ceva...
        • +6 (6 voturi)    
          Hotaraste-te! (Marţi, 8 mai 2012, 14:20)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui Xu

          Ori te bucuri,ori nu te bucuri.Deci nu te bucuri de cresterea salariilor la bugetari,dar esti suparat din cauza reducerii acestora cu 25% in 2010.Ce crezi?Cum suna?Sau poate nu am inteles eu bine?Si zici ca la o inflatie de 3-4% este bine pentru guvernul lui Ponta!
          • +7 (9 voturi)    
            Incepe parasirea Romaniei! (Marţi, 8 mai 2012, 14:52)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mircea

            Adevarul e altul. Investitorii fug din Romania lui Ponta si Antonescu. Isarescu a lasat sa se inteleaga ca de acum incolo cursul o va lua la vale iar inflatia nu va fi cea prognozata.
            Adica ne indreptam cu metroul condus de cei doi infantili din fruntea USL catre statia "Grecia", peron pe partea stanga...
        • +2 (2 voturi)    
          ce mai stau bugetarii pe net (Marţi, 8 mai 2012, 15:31)

          Privat_in _CO [anonim] i-a raspuns lui Xu

          Prietene, ai rang -2 la un comentariu just. Ce de minusuri ti-ai luat de la bugetari. :))
          E si normal, la cat timp liber au la servici.
          • -1 (1 vot)    
            Aiurea, s-a luat ca fraierul de PDL! (Marţi, 8 mai 2012, 15:44)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Privat_in _CO

            Cine se ia de PDL aici e taxat. Nu ca ar fi format doar din curati, are si el corupti cu duiumul, dar e singurul care a facut ceva bun pentru tara asta in 22 de ani.
            Impinsi de Basescu, bineinteles!
            Acum e randul lu MRU!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Da bugetare.... (Marţi, 8 mai 2012, 19:10)

          Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Xu

          Greu cu munca asta la stat nu? :))))
    • +10 (18 voturi)    
      hm (Marţi, 8 mai 2012, 13:01)

      calamaru [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu stiu cum naiba, dar cum vine pdsr la putere, se duce dracului moneda nationala. Multumim din inima partidului securist neocomunist!
      • +5 (11 voturi)    
        De unde ... (Marţi, 8 mai 2012, 13:43)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui calamaru

        De unde sa scoata bani pentru pensii pentru salarii bugetari ? Doar din inflatie, pentru ca mai mult nu se poate produce in tara asta!
        Si asa suntem pacaliti din nou : ni se retrocedeaza ceea ce ni s-a luat abuziv iar acum ni se ia dublu de catre inflatie si din curs !
        Traiasca Isarescu !
        Traiasca Ponta !
      • -2 (8 voturi)    
        Da bai, (Marţi, 8 mai 2012, 14:16)

        msrp [anonim] i-a raspuns lui calamaru

        Ca atunci cand a venit PDL la putere era 6 lei/Euro. Noroc cu ei ca l-au adus la 4.4
    • -7 (7 voturi)    
      incurajare (Marţi, 8 mai 2012, 13:07)

      ploiesteanu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      devalorizeaza leul ca sa-si incurajeze singur exporturile de vin.
      • +5 (7 voturi)    
        ptr ploiesteanu (Marţi, 8 mai 2012, 13:50)

        dodo [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

        daca-l lasau pe ungureanu situatia era stabila, asa vom vedea mai multe. doar au anuntat dinainte ca daca vin ei la putere, vor da si da...
  • +6 (10 voturi)    
    Gura pacatosului, adevar graieste! (Marţi, 8 mai 2012, 12:35)

    geo 6101 [anonim]

    Anul trecut BNR "tragea" pentru 4,1-4,3 lei/euro, ca sa nu descurajeze exportul! De aia cu credite in valuta nu i-a pasat nici atunci, nici acum!...
    • +5 (9 voturi)    
      Credite in valuta (Marţi, 8 mai 2012, 13:08)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui geo 6101

      Pai daca nu va convine luati dragilor credite in lei
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Marţi, 8 mai 2012, 13:49)

        geo 6101 [anonim] i-a raspuns lui Ion

        ...probabil ca cei care iau acum un credit il iau in lei; dar cei care au deja credite de pe vremea in care dobanda era de 7% la euro si 18-22% la lei ce ar putea face, ca nici refinantarea nu ii ajuta? Ce puteti sa-i sfatuiti?
        • -2 (4 voturi)    
          trebuia sa te gandesti de atunci (Marţi, 8 mai 2012, 13:58)

          ion daniel [anonim] i-a raspuns lui geo 6101

          Aveam prieteni care radeau de mine cand le ziceam sa aiba grija cu creditele astea in euro . Sincer eu nu vreau ca banca nationala sa plateasca o carca de bani pentru ca toti s-au lacomit la credite in euro cand euribor-ul era la nivel scazut si euro era ieftin negandindu-se ca toate astea se vor schimba destul de curand.
          • +3 (5 voturi)    
            inteligent (Marţi, 8 mai 2012, 14:52)

            simona [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

            este f usor sa dai sfaturi cand primesti totul de-a gata si nu esti obligat sa iei credit ca sa iti iei un apartam. simplu de 2 sau 3 camere in care s apoti trai cu familia, ca sa nu fii obligat sa schimbi chiriile toata viata.
            vbesti de lacomit fara sa stii ca ffff multi oameni si-au luat un simplu apartam. in care sa traiasca. si din acesti fff multi oameni la fel de multi muncesc cinstit si incearca sa plateasca creditele, in ciuda faptului ca aproape toate contractele de creditare sunt abuzive.
            btw, oamenii astia nu fura cum fac majoritatea celor din tara asta care nu au avut nevoie de credite pt ca au obtinut/obtin mai mult decat suficient furand. asa ca au fost obligati sa se "lacomeasca" la un credit.
            nu iti doresc sa fii si tu obligat sa te "lacomesti" la un asfel de credit si sa te bucuri din plin de avantajele aferente
            • 0 (0 voturi)    
              femeile... (Miercuri, 9 mai 2012, 12:43)

              dbp [anonim] i-a raspuns lui simona

              tot femei sunt; recunoaste ca d'aia ti-ai luat apartament ca sa ai cu ce te lauda la colegele de barfa si nu ca ai fi avut posibilitatea REALA de a-l achita in perioada de 20-30 de ani pe cat ai facut credit.
              Este o vorba din batrani: prostia se plateste. SCUMP as mai aduaga eu...
          • 0 (2 voturi)    
            ? (Marţi, 8 mai 2012, 15:10)

            geo 6101 [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

            Inainte de a lua un credit, verifici cea mai buna varianta! Pentru un credit facut in valuta rata era mai mica decat pentru unul similar in lei si cred ca e un criteriu de alegere! Ai tu alte criterii, spune-ni-le!
            Poate ca tu n-ai avut nevoie cel putin atunci de un credit! Altii insa au vrut sa-si deschida o afacere, alti s-au casatorit si au vrut sa-si ia un apartament cat de mic! Ce usor este sa critici cand nu esti in pielea altuia!
            Si, pentru linistea ta, BNR nu va plati niciodata o carca de bani pentru creditorii care nu s-au gandit, asa ca tine, ca leul se va devaloriza atat de mult!
            • +1 (3 voturi)    
              oare asa sa fie ? (Marţi, 8 mai 2012, 16:00)

              ion daniel [anonim] i-a raspuns lui geo 6101

              Stau in chirie de aproape 12 ani si am de asemena un salariu decent . Probabil platesc mai multa chirie decat platiti voi rata si cu toate astea nu m-am aruncat la nici un credit pentru casa sau de consum mai mare de 2 salarii . Cand euro era mic nu mi-am luat casa pentru ca mi se pareau preturile unflate si am zis ca o sa mai astept un an doi. Toti prietenii mei si-au luat apartamente si dupa 2 ani valoarea acestora scazuse cu mai mult de 30%, iar apoi cand le-am reamintit ca daca ma ascultau le era mai bine mi-au zis ca ei au casa si eu nu am,deci sunt castigati. Ce e amuzant e ca daca acum imi iau un apartament asemnator cu al lor platesc per total mai putin decat ei.
              La fel si cu masina, toti au facut credite ca sa isi ia masina, eu inca prefer sa merg cu autobuzul , pe jos, cu trenul sau taxiul. Oricum ies mai ieftin decat cu masina. Probabil iar o sa radeti de mine, la fel ca toata lumea.
              Intradevar e mai comod sa ai casa ta sau masina ta(de fapt nu sunt ale voastre inca ci ale bancii ) dar cea ce voi nu realizati e ca trebuie sa analizezi o decizie care o sa te afecteze pe 30 de ani cu mai multa atentie si daca dobanzile sunt mari e mai bine sa astepti decat sa stai la mila bancii nationale.
              Si inca ceva, a fost corect pentru cei cu credite in franci elvetieni cand li s-au dublat ratele fara ca nimeni sa ii ajute, iar voi asteptati cu mana intinsa la banca nationala? Cu ce sunteti mai breji voi ca ati luat euro decat cei care au luat franci?
              • 0 (0 voturi)    
                Chiar nu-mi vine sa rad... (Marţi, 8 mai 2012, 16:25)

                geo 6101 [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

                ...din doua motive:
                1. Fiecare isi stabileste un standard propriu de viata.
                2. Culmea e ca eu am facut comparatie intre creditele in euro si cele in lei, in timp ce creditul meu este in franci elvetieni...facut pentru un apartament de 90 mp cumparat in 2004 cu 780 milioane lei vechi!!! Si mai am de restituit acum 850 milioane de lei vechi!
                Crezi ca-mi mai vine sa rad?
                • 0 (0 voturi)    
                  inteleg problema ta (Marţi, 8 mai 2012, 17:02)

                  ion daniel [anonim] i-a raspuns lui geo 6101

                  1)Sunt total de acord cu tine ca fiecare isi stabileste standardul de viata, dar o mutare ca asta vine cu un risc. Vezi ce au patit grecii.
                  2)atunci nu inteleg de ce esti alaturi de cei care vor ca banca sa cheltuie banii nostrii pentru a apara cursul. Nu uita ca ne-am imprumutat la FMI o carca de bani pentru ca cei care au luat bani in euro sa nu aiba nici o grija, pe cand ceilalti au fost lasati de izbeliste si tot noi ceilalti platim dobanzile la acel credit. Mie mi se pare o nedreptate foarte mare ca cei care au luat in lei sau in franci sa nu fie ajutati in nici un fel , pe cand cei cu euro sta cat de cat linistiti, chiar daca multi stiau la ce s-au inhamat
      • +3 (3 voturi)    
        Problema e alta... (Marţi, 8 mai 2012, 14:04)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui Ion

        ... cand euro era 3.5 nu i-am auzit pe cei de la BNR sa planga dupa exportatori (poate au plans si nu i-am auzit eu) si nici nu i-am vazut sa scada dobanda de referinta pentru a incuraja creditarea in lei. Nu sunt mare economist dar unul din motivele pentru care scazi dobanda de referinta e ca sa faci depozitele mai putin atractive si sa incurajezi investitiile (creditele) in respectiva moneda. Ori mie toate miscarile BNR-ului din ultima perioada mi se par tardive iar explicatiile lamentabile... cu toata stima pentru domnul Isarescu.

        Iar discutia pe creditele in euro (eu fiind anti-credit de consum... prefer sa n-am decat sa dau dobanzi nesimtite la banci) si nu il lei este inca o poveste cu dus intors in care BNR nu e straina.
  • +1 (1 vot)    
    sa vedem in viitor (Marţi, 8 mai 2012, 13:36)

    oare [anonim]

    ca de obicei, aflam cand deja a trecut.. e deja la 4.41. nu cred ca e asa de complicat sa-l observi in trecut.. :)
  • -3 (5 voturi)    
    benerel si vasilca lui ... (Marţi, 8 mai 2012, 14:09)

    harciog [anonim]

    ... schimba cursul leului cand vrea pana lui.

    inclusiv, folosindu-l ca parghie politica, daca enteresu o cere.
  • +3 (3 voturi)    
    rostul inflatiei in guvernarea Ponta (Marţi, 8 mai 2012, 14:41)

    Marius [anonim]

    Inflatia este singura optiune pentru guvernul POnta sa faca rost de bani si sa reintregeasca salariile. Cu o mana da, dar ia cu doua. Efectul dur va fi vizibil dupa alegerile din toamna. Pana atunci vor da impresia unui control, dar sa ne asteptam la un curs de 4,8 sau chiar 5 lei pentru un euro de Craciun. Astfel ei ne dau satisfactie cu salariile, dar de fapt vom plange. Cu bani mai multi vom putea cumpara mai putin. Din pacate multimea nu intelege, se va bucura de bani si va vota. Dupa ce castiga alegerile, potopul. USL are si avantajul vacantei de vara. Vara cand omul merge in vacanta cheltuie si nu e atent la evolutia reala a puterii de cumparare. E in vacanta si cheltuie. Imediat ce se intoarce din vacanta nu va sesiza, va gandi ca a cheltuit prea mult pe distractie. Vor trece cateva luni pana se va dumiri poporul. Va fi prea tarziu. Mai ales cand nu vom face fata la rate. Nu degeaba a fost adus Georgescu d ela BNR la finante. Are sarcini clare. Iar Isarescu le va canta in struna sa nu isi piarda functia. Noi mergem la vot si ne bucuram pentru cativa lei in plus. Dupa ras vine plans.
    • +1 (1 vot)    
      Corect! (Marţi, 8 mai 2012, 15:20)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Asta e metoda prin care regimul Iliescu si-a mentinut atatia ani suportul unei parti importante a populatiei. Prostii se bucurau ca le cresc salariile si pensiile si nu realizau ca nivelul lor de trai scade in loc sa creasca. Indexarea la rata inflatiei este o aberatie economica, nu face decat sa genereze si mai multa inflatie.
  • 0 (0 voturi)    
    DECLARATII B.N.R. (Marţi, 8 mai 2012, 15:10)

    Stefan Ivan [anonim]

    pai de ce l-a mai adus premierul v.ponta pe florin georgescu de la bnr ? ca sa auzim ca leul o ia razna ? sau bnr-ul ii pune niste bani de-o parte usl-ului, pe spatele poporului roman ? clientii bancari romani ii solicita guvernatorului m. isarescu si bnr-ului 2 (doua) lucruri: (1)sa scada drastic dae, la o singura cifra procentuala, proportional, pt. toate tipurile de credite, in sistemul bancar romanesc, pentru recapacitarea clientilor bancari romani, persoane fizice si juridice, de a-si achita mai usor ratele la banci si scaderea numarului de credite neperformante si (2) sa sileasca, pe orice cale, bancile sa refinanteze, neconditionat, creditele bancare la noile dae cu o singura cifra procentuala. deja sunt tot mai multe firme, in special imm, si persoane fizice care daca nu vor primii un ajutor real, conform celor 2 masuri amintite mai sus vor intra in incapacitate de plata, vor face disponibilizari, deci va creste numarul somerilor, implicit vor scadea sumele colectate la bugetele statului roman, va creste evaziunea fiscala, va creste munca la negru si va creste numarul creditelor neperformante. b.n.r. ar trebui sa lase prostiile si sa ajute direct poporul roman si clientii bancari romani pe toate caile posibile, pt. ca profiturile obtinute de banci, in romania, pana in prezent le ajunge pe zeci de ani, mai ales ca aceste profituri au fost obtinute in romania unde sunt cele mai de mizerie salarii si pensii din u.e. si cu cea mai mica putere de cumparare.
  • +4 (4 voturi)    
    Mda (Marţi, 8 mai 2012, 15:14)

    ion [anonim]

    Inflatie si scaderea leu fata de euro asta ne paste pe viitor. Si asta ca sa se poate reintregi salariile. Nu conteaza ca cu noul salar mare si frumos cumperi de fapt mai putine lucruri, ce tine minte romanul? astia ne-au data bani aialalti ne-au luat, hai sa ii votma in continuare
  • +3 (3 voturi)    
    Inca ceva (Marţi, 8 mai 2012, 15:15)

    Lucian [anonim]

    Fiecare masura populista a noii guvernari este o lovitura impotriva monedei nationale. Amnistia fiscala pentru functionarii publici inseamna ca sporurile nesimtite (si ilegale) pe care si le-au tras acesti sarmani bugetari vor fi platite tot de noi, prin deprecierea suplimentara a leului.
  • +3 (3 voturi)    
    ASTA FIINDCA HOTII USL ... (Marţi, 8 mai 2012, 15:19)

    paolalaan [utilizator]

    Au provocat aceste destabilizari !ca sunt tare flamanzi ...ati vazut ce datorii au ?asa ca trebuie ,da repede, sa scoata paralele !!!!!!!!!!!si de unde?de pe noi amaratii!Ne amageste cu doi lei ,munciti de PDL, ca doar banii nu au picat din cer!!Inca da, numa jumatate, ca cealalta jumatate ,daca-i alegem!!!!!!!!huoooooooooooooo!Locul vostru e in puscarie ,mafioti post comunisti!
  • 0 (0 voturi)    
    bugetarii sa traiasca (Marţi, 8 mai 2012, 17:09)

    Mockito [anonim]

    Si uite asa, pt 100 de lei in plus la salariu de bugetar, o sa se scumpeasca toate pt toata lumea. Cei care lucreaza la privat, mediul de afaceri, pensionarii, asistatii sociali... vor trebui sa scoata mai multi bani din buzunar pt a supravietui. De ce? Pt ca asa vrea USL-ul. Bineinteles ca si bugetarii vor face la fel...asa ca cresterea aia de 100 de lei va fi de fapt de 50 de lei... Cei mai fericiti insa vor fi USL-asii pt ca acum vor putea sa faca afaceri in liniste pe banii contribuabililor...