Adrian Vasilescu, la RFI, despre deprecierea leului: Nu-i nici un motiv de inspaimantare!

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 mai 2012, 10:38 Economie | Finanţe & Bănci


Romanii nu au nici un motiv sa se inspaimante din cauza deprecierii leului din ultimele zile. O spune, la RFI, consilierul guvernatorului Bancii Nationale, Adrian Vasilescu. El precizeaza ca "piata valutara este stabilizata si BNR se lupta ca sa ramana in continuare stabilizata".

Unde se va duce cursul leu/euro? Adrian Vasilescu transmite un mesaj de calmare a populatiei: "Nu-i nici un motiv de inspaimantare! Cursul la urma urmei se duce acolo unde se impaca cererea cu oferta. Pana sa discutam despre fundamentele economice, pana sa discutam despre indicatorii economici care influenteaza cursul, ca sunt 11 indicatori economici care influenteaza cursul, dar il influenteaza pe termen lung, adica o jumatate de an, un an, un an si jumatate... pe termen scurt, care inseamna o zi, cinci zile, zece zile, 15 zile, trei-patru saptamani, determinante sunt cererea si oferta".

Continuarea pe www.rfi.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1609 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    ce mesaj (Luni, 14 mai 2012, 10:47)

    kin3zu78 [utilizator]

    IDIOT ! Pai cum sa nu se alarmeze populatia cand au rate la banci in euro sau dolari iar salariile sunt in lei ? Nu va speriati oameni buni chiar daca de la o luna la alta suma ce o aveti de platit bancii creste cu 100-200 lei e un mizilic la ce salarii castigati :)
    • 0 (0 voturi)    
      Pai , da Idiot! Dar nu vasilescu. (Luni, 14 mai 2012, 14:13)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui kin3zu78

      panicati-va oameni buni! E groasa rau. Fugiti scoateti-va economiile, parasiti tara ( parasiti europa chiar). Asta era un discurs de om cu scaun la cap, nu?
  • +6 (6 voturi)    
    Nu nu (Luni, 14 mai 2012, 11:03)

    ion [anonim]

    Nu va speriati Ponta si Antonescu vegheaza asupra bunului mers a lucrurilor. Bugetarii primesc banii inapoi, pensiile cresc, nu conteaza ca se vorbeste iar la un mod mai serios de falimentul Greciei si iesirea din zona euro, noi sa fim sanatosi
  • +3 (3 voturi)    
    era de asteptat (Luni, 14 mai 2012, 11:53)

    Lucian* [utilizator]

    credeti cumva ca returnarile de salarii si sporuri catre populatie se vor face altfel decat prin devalorizare?
    Guvernul nu are de unde sa dea banii aia inapoi si din moment ce imprumuturile se fac in euro, singura metoda prin care nu va fi afectat bugetul prea mult este doar devalorizarea monedei nationale.
    Ai avut de primit bani in valoare de 200 de euro acum 2 ani?
    ii vei primi inapoi dar pe termen mai lung si cu devalorizarea corespunzatoare.
    Probabil vei primi in jur de 180-185 de euro in realitate.
    Guvernul va suferi la randul sau, dar mai tarziu, deoarece si incasarile la buget vor scadea proporttional cu devalorizarea.
    Singura lor sansa este sa micsoreze fiscalitatea (prea multe taxe si prea multi oameni necesari numai ca sa proceseze toata porcaria asta) dar sa mareasca baza de impozitare.
  • +3 (3 voturi)    
    Este un motiv de inspaimantare ... (Luni, 14 mai 2012, 11:57)

    Marionette [utilizator]

    Insa mesajul lui este corect. In conditiile in care guvernul Ponta vine cu masuri populiste si nu are bani sa le implementeze, inflatia va fi singura solutie. Practic Ponta va lua banii de la clasa medie (cei care au credite) pentru a-i da celor cu pensii mici. Asta nu se poate realiza decat in conditiile unui euro de 5-6RON. De ce credeti ca Patriciu predica despre euro de 6 RON? Aceeasi strategie. Pentru cine are credite in euro: daca inca nu sunteti disperati: F I T I !!!
    • -4 (4 voturi)    
      esti dus :) (Luni, 14 mai 2012, 13:09)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui Marionette

      crezi ca daca nu ai credite esti zmeu? tot parlit esti!
      • +1 (1 vot)    
        Belea (Luni, 14 mai 2012, 16:32)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui nicu

        Pai unul fara credite valoreaza de X ori mai mult decat unu cu credite. Simplu. Traiti voi pe datorie in iluzia proprietatii :) De rasul lumii!

        Cand ii auzi pe astia cu credit "Stau in casa mea, fac ce vreau" :) Vezi sa nu...
  • 0 (0 voturi)    
    o mai punem de o schimbare de guver? (Luni, 14 mai 2012, 15:04)

    gigi [anonim]

    Haideti fratilor cu mic cu mare sa o mai punem de o guvernare ....ca vb aceia rata la banca creste plata se inteteste si romanu din betie (acici vezi antenele) nu se mai trezeste !!1 URA!!