Discutii Ponta-Isarescu-Basescu, pe tema atenuarii efectelor situatiei din Grecia asupra Romaniei

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 14 mai 2012, 11:24 Economie | Finanţe & Bănci


Premierul Victor Ponta a anuntat, luni, ca va discuta in cursul zilei cu presedintele Traian Basescu si cu guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, pentru a face un grup de lucru care sa incerce atenuarea efectelor situatiei din Grecia asupra sistemului bancar romanesc si asupra Romaniei, transmite Mediafax.

"Situatia politica din Grecia nu s-a rezolvat ieri. Sunt semne destul de negative ca se va merge din nou la alegeri. Voi discuta azi si cu guvernatorul BNR si cu presedintele Romaniei, obligatoriu trebuie sa facem un grup de lucru pentru a incerca sa atenuam efectele asupra sistemului bancar romanesc si asupra Romaniei, efecte produse de prelungirea si se pare chiar accentuarea crizei politice din Grecia", a spus Ponta.

Ministrii Finantelor din zona euro se vor reuni luni la Bruxelles, iar discutiile vor fi, probabil, monopolizate de situatia din Grecia si de posibilitatea iesirii statului din zona euro, optiune care a trecut in centrul dezbaterii privind criza.

Comisia Europeana nu ia in calcul relaxarea conditiilor din acordul cu Grecia, a declarat duminica purtatorul de cuvant al CE Amadeu Altafaj, dezmintind o stire transmisa anterior de Real News Atena.

Revista saptamanala Der Spiegel
deschide editia de saptamana viitoare cu titlul "Acropole, adio! De ce trebuie Grecia sa paraseasca euro".

Potrivit relatarilor de duminica din presa, ministrul german de Finante Wolfgang Schaeuble a declarat ca nu va forta Grecia sa ramana in zona monedei unice insa spera ca aceasta va ramane.

Si alte tari europene par sa accepte posibilitatea ca Grecia sa paraseasca Zona Euro. Cancelarul austriac Werner Faymann a declarat si el ca nu isi doreste ca acest lucru sa se intample adaugand ca "in teorie, multe lucruri sunt de neconceput", scrie Reuters.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3654 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Pai nu spunea Ponta... (Luni, 14 mai 2012, 11:31)

    Gelly_again [utilizator]

    ...ca situatia din Romania nu are legatura cu Grecia? Nu zicea ca la noi criza e declansata de coruptie si incompetenta? Ne ia acum cu Grecia???
    • -11 (15 voturi)    
      PDListilor mai usor (Luni, 14 mai 2012, 11:55)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Gelly_again

      Am inteles, a inceput campania dar hai sa ne limitam la articolele legate de acest subiect.
      • +13 (13 voturi)    
        Grecia la apa (Luni, 14 mai 2012, 12:06)

        trezirea [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Esti inconstient.Ce s eintampla in gretziz o sa ne afecteze pe toti de la es-vest si nord sud ale evropei.E cazul sa te trezesti si sa incerci csa-i trezesti si pe alti adormiti sau rau intentionati (din nestiinta)din guvernul tau.
    • 0 (0 voturi)    
      pai si noi.... (Luni, 14 mai 2012, 13:18)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Gelly_again

      ....ce, nu stim de gluma? Chiar credeati ce vi s-a spus?
      Trebuie sa ne pregatim si de alte "glume", ca doar pe asta se bazeaza sistemul politic actual, nu?.
      Pana una, alta vedeti pe cine votati, daca vreti punga de orez.

      Ptiu! Vom scapa vreodata?
    • +4 (4 voturi)    
      Uita-te la cursul valutar de azi! (Luni, 14 mai 2012, 13:44)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Gelly_again

      Astea sunt urmarile declaratiilor imbecil de populiste ale lui Ponta din week-end. Disperarea "analistilor" USL care ne spun ca e din cauza situatiei din Grecia sunt puerile, Grecia fiind in pragul falimentului si in perioada guvernarilor Boc si MRU, cand cursul a fost echilibrat.
      Guvernul Ponta sperie mediul de afaceri iar evolutia cursului de schimb confirma acest lucru!
      Ori plecati din tara ori economisiti in dolari si euro, iesiti la vot si in strada cand va fi nevoie pentru a scapa tara definitiv de USL!
      • +2 (2 voturi)    
        Corect (Luni, 14 mai 2012, 17:51)

        Relu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Aici este esenta .Cursul valutar se cantareste cu balante fine de bijutier.Orice pala de aer/zvon dezechilibreaza.Perspectiva unor cheltuieli bugetare pe urmatoarele 6 luni neacoperite de productie/profit/incasari real pozitive a generat concluzia ca va urma inflatie.Cei mai iuti au schimbat deja banii in euro sau dolari si au plecat spre alte zone.
  • +11 (11 voturi)    
    Prima criza, prima reactie (Luni, 14 mai 2012, 11:58)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Nenea, aici cum trebuie sa fac, ca nu stiu d-astea ...!?
  • +6 (6 voturi)    
    unu din trei (Luni, 14 mai 2012, 12:03)

    ia cucu [utilizator]

    Cel putin unul dintre astia trei are habar pe ce lume traieste si sunt convins ca va lua decizia corecta.
    • +3 (5 voturi)    
      corecta pentru cine? (Luni, 14 mai 2012, 12:24)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

      ca isarescu are habar pe ce lume se afla e clar. tot atat de clar ca faptul ca va lua decizia corecta pentru el si numai pentru el
  • 0 (4 voturi)    
    Discutii Ponta -Isarescu -Basescu (Luni, 14 mai 2012, 12:12)

    ionita [anonim]

    Daca erau discutii intre Isarescu -Georgescu-Daianu,mai inteleg ,poate rezulta vro solutie de atenuare a efectului de depreciere a bancilor,dar in varianta initiala doi sunt peafara si atunci totul poate fi un monolog .
    Efectul situatiei din Grecia poate si similar:Capra be...si oaia trage rusinea.
  • +2 (2 voturi)    
    fiind... (Luni, 14 mai 2012, 12:24)

    luci30 [anonim]

    conectati la aceeasi creditori si noi si ei(BCE,FMI,)cred ca ratele dobinzilor vor creste pina la stele,imprumuturile se vor acorda cu dobinzi de nesuportat,iar socialul va avea reactii incontrolabile....grecii ,italienii temperal mai nervosi au inceput cu diverse manifestatii si proteste la adresa austeritatii impuse de guvernele lor.Resursele naturale nu-i prea ajuta,iar turism cultural faci atunci cind ai ceva banuti, cind nu,....faci turism la tine in tara ,si fac pariu ca am fii mult mai cistigati din toate pdv
  • -8 (12 voturi)    
    Opinie Personala (Luni, 14 mai 2012, 12:26)

    Dorin [anonim]

    Isarescu este cheia tutoror lucrurilorr care se intampla in Romania . Ma bucur pentru schimbarea guvernului si mai ales pentru excluderea UDMR ( au stat destul )
    si apreciez eforturile facute de USL pana acum ....
    Ar mai fi un lucru si anume schimbarea guvernatorului , respectiv Isarescu ...
    • +2 (4 voturi)    
      Buna idee! (Luni, 14 mai 2012, 13:00)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Sa plece Isarescu, astfel se va desavarsi dezastrul pe care a inceput sa-l declanseze Ponta si ai lui...
  • +2 (4 voturi)    
    Involutii (Luni, 14 mai 2012, 13:03)

    Cri [anonim]

    Sa urmariti cum merge cursul valutar, cum arata bursa (e mereu pe rosu, de cand "rosii" au venit la putere). Sa urmariti ce promisiuni au facut cei din USL si cum le indeplinesc. Vai de noi, de viitorul tarii cu asa conducatori !
  • +2 (2 voturi)    
    Ce valoare au promisiunile lui Ponta? (Luni, 14 mai 2012, 15:51)

    mircea [anonim]

    Cei 8% promisi de Ponta la salariile bugetarilor nu vor acoperi nici inflatie provocata de declaratiile inconstiente ale membrilor guvernului Ponta.Nu au dat pana acum nimic si leul sa burzuluit si au inceput sa-i zboare blana.Daca o tin asa cu declaratii tampite,pana-n iunie,bugetarii,se vor ruga de Ponta sa nu le mai dea nimic,numai sa nu mai creasca euro.Spuneau unii pe aici,ca de ce Boc si MRU nu au dat banii mai inainte si nici nu anuntat asta cu certitudine.Uite ,de asta.Situatia economica nu era inca "coapta"si Ponta sa grabit cu promisiunile.Putea sa astepte,sa promita o verificare si dupa ce aveau niste certitudini promiteau.Acum nu vor mai putea opri tavalugul preturilor,cu toata perioada de vara.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Luni, 14 mai 2012, 20:17)

    unguru [anonim]

    Trebuie o echipa de lucru pt binele Romaniei si nu pentru clientela de partid PDL domnu Basescu.