VIDEO Victor Ponta: Guvernul va aproba un acord pentru o linie de credit de 1 miliard de euro de la Banca Mondiala

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2012, 18:07 Economie | Finanţe & Bănci


Victor Ponta
Foto: Agerpres
Guvernul va aproba in sedinta de miercuri un acord prin care Banca Mondiala pune la dispozitie Romaniei o linie de credit de 1 miliard de euro, a anuntat, marti, in cadrul unei conferinte de presa, premierul Victor Ponta. Seful Executivului a precizat ca banii vor fi la dispozitia Romaniei ca suma de siguranta, "pentru orice situatie neprevazuta". "Banii de la Banca Mondiala vin pentru niste lucruri foarte clare si pot fi cheltuiti doar transparent", a adaugat Victor Ponta.

Principalele declaratii facute de Victor Ponta:


  • Astazi m-am intalnit cu presedintele Romaniei si guvernatorul BNR.
  • Am fost insotit de ministrul de Finante.
  • Am discutat despre situatia economica si despre fluctuatiile de curs.
  • Situatia Romaniei este o situatie stabila, este o situatie aflata sub control.
  • BNR, in coordonare cu celelalte institutii, are toate elementele pentru a asigura parametrii pe care Romania i-a angajat.
  • Nu este o situatie care priveste Romania in mod special, majoritatea tarilor sunt atente, leul a avut o fluctuatie mai mica decat alte monede.

  • BNR are toate instrumentele necesare pentru a atenua si a diminua orice efecte negative.
  • Romania se afla in mod tehnic in recesiune in urma a doua trimestre negative.
  • Nu Guvernul USL se afla la conducere.
  • Mai multa decenta cred ca le-ar prinde bine celor care critica un Guvern instalat de cateva zile.
  • Guvernul actual, tocmai prin masurile si aceasta coordonare cu BNR, ia toate masurile pentru a atenua efectele acestei proaste guvernari.
  • Am avut o intalnire cu reprezentantii Bancii Mondiale.
  • Maine in sedinta de Guvern vom aproba toate documentele necesare pentru a aproba o linie de credit - un miliard de euro.



  • Maine aprobam in sedinta de Guvern si transmitem toata documentatia.
  • Probabil in 14 iunie board-ul va aproba si vom avea la dispozitie acesti bani pentru orice situatie neprevazuta.
  • Banii de la BM vin pentru niste lucruri foarte clare si pot fi cheltuiti doar transparent.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



.*.


3272 vizualizari

  • +45 (45 voturi)    
    si tu ,Brutus (Marţi, 15 mai 2012, 18:28)

    gigi n [anonim]

    Este doar o prima modesta contributie a usl la viitoarea,cum spuneau ei in opozitie ”enormă
    datorie externa a Romaniei”
    • +41 (41 voturi)    
      Unde sunt locurile de munca? (Marţi, 15 mai 2012, 18:39)

      A9 [utilizator] i-a raspuns lui gigi n

      In loc sa se preocupe sa infiinteze locuri de munca, se imprumuta de bani!!!
      Cate putin la fiecare, sa nu moara, sa depinda de PSD, sa fie la mila PSD.

      Halal prim ministru.
      • -10 (10 voturi)    
        Extraordinar (Miercuri, 16 mai 2012, 9:47)

        Radu Mihai [anonim] i-a raspuns lui A9

        Cand pdl-ul se imprumuta nu mai era nici o problema. Acum ca au plecat si au lasat visteria goala, au pradat tot pozeaza ca nevinovati si vai ce fac ceilalti. Vor fi si locuri de munca, stati linistiti invidiosilor.
        • +3 (3 voturi)    
          Mai usor cu minciunile (Miercuri, 16 mai 2012, 14:19)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Radu Mihai

          Nu au plecat, fost inlaturati de acesti nenorociti "cinstiti". Deci argumentul tau este atat de jalnic incat cred ca nici tu nu-l crezi.
    • +30 (32 voturi)    
      Germania (Marţi, 15 mai 2012, 18:45)

      tankeshon [anonim] i-a raspuns lui gigi n

      Mai, nene, cum o avea Germanica asta crestere economica pe seceta asta?
    • +37 (37 voturi)    
      hmmm (Marţi, 15 mai 2012, 18:48)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui gigi n

      Astia sint tot aia care spuneau ca nu vor sa inrobeasca Romania la BM, FMI, BCE? Si iac'asa se schimba USL cu 180 de grade: de la promisiunile facute cind erau in opozitie, la cele de acum, dupa ce au apucat la ciolan. Vezi banii de pensii marite - despre care ziceau ei doar cu o luna in urma ca exista la bugetul actual - hmmm, dar de fapt nu la bugetul actual, ci numai din 2013, vezi CAS,... si vor mai urma si alte "surprize". Mai bine ne chinuim citeva luni pina USL da kix si apucam 4 ani mai buni. USL se va rupe, PNL se va satura de maneverle PSD+PC, care sint conduse de catre greii bine-stiuti... Sau nu se va satura?
      • +13 (15 voturi)    
        si mai ales (Marţi, 15 mai 2012, 21:02)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

        la faza cu transparenta m-a cam dat gata, ca banii pot fi cheltuiti doar transparent, ca doar asta caracterizeaza PSDul, este transparenta intruchipata....
    • +27 (27 voturi)    
      populismul.... (Marţi, 15 mai 2012, 19:00)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui gigi n

      .....costa. "Situatia neprevazuta" este cumva Grecia sau banii luati de la investitii si aruncati pe pomeni electorale?
      De dobanda, nimic?
      Nu am nicio indoiala ca banii vor fi cheltuiti "transparent", problema este ca plata datoriilor va fi facuta de noile generatii, care nu beneficiaza cu nimic din datoria acumulata, care inloc sa fie cheltuita pe investitii si locuri de munca s-au dus pe pomeni si "sporuri" ciudate.
      Halal!
    • +9 (9 voturi)    
      Praf in ochi (Miercuri, 16 mai 2012, 7:53)

      Triaz [anonim] i-a raspuns lui gigi n

      Se bateau cu pumnii in piept ca daca ajung la guvernare fac din c...t bici.... Votati USL pentru o saracie lucie.
      • -4 (4 voturi)    
        usl (Miercuri, 16 mai 2012, 11:08)

        sava catalin [anonim] i-a raspuns lui Triaz

        au venit de 2 saptamani la guvernare si deja preconizati ca viitorul inseamna saracie lucie. dar dupa prima guvernare boc, dupa a doua guvernare boc , a treia guvernare boc tot mai aveati o speranta. ce i cu voi?
    • +4 (4 voturi)    
      Crestere economica (Miercuri, 16 mai 2012, 9:21)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui gigi n

      O sa mai fie in primele doua luni din trim. 2. Apoi sa ne tinem. Urmeaza goana la vale.
    • +4 (4 voturi)    
      Caragiale (Miercuri, 16 mai 2012, 11:41)

      Merlin [anonim] i-a raspuns lui gigi n

      Exact ! Nu se plangeau ei ca suntem deja plini de imprumuturi si datorii ?! Acum ce fac ? Au promis marea cu sarea si cand au ajuns la guvernare s-au trezit ca treb sa se imprumute . Mie mi-e groaza ca nu mai avem pe cine vota in tara asta. Toti sumt demagogi demni de nuvelele lui Caragiale.
  • +27 (29 voturi)    
    Lucruri clare (Marţi, 15 mai 2012, 18:33)

    adriana [anonim]

    Bani pt. finantarea campaniei electorale a USL si cresterea salariilor. Ne imprumutam ca sa platim salariile. Cred ca ghiciti ce urmeaza. Ultimul stinge lumina. Eu am plecat in tari mai normale, neguvernate de idioti ca Ponta.
  • +24 (24 voturi)    
    cine o fi la conducere?... (Marţi, 15 mai 2012, 18:34)

    pehash [utilizator]

    ghici ghicitoare. varanul felix din grivco? ilici? bombonel? la conducere este fostul partid comunist roman? cu siguranta nu este Ponta.
  • +24 (24 voturi)    
    ce simplu pare (Marţi, 15 mai 2012, 18:38)

    bancheru [anonim]

    Daca guvernele boc si ungureanu doreau sa ne arunce spre deficite de 4-7% din PIB o faceau cu usurinta imprumutandu-se prosteste si fara limite, ca doar asta asteapta bancherii: sa le deschizi usa si sa iei DOAR CU BULETINUL, pana te ineci. Parca vad ca, an electoral fiind, guvernul ponta va ajunge la performantele lui tariceanu, deficit de peste 5-8%, adica datorii inrobitoare. In aceasta situatie, perioada de timp scurt pana la prabusirea Romaniei se va numara, probabil in luni. HAI LA CREDITE GUVERN ROMAN! PROSTII VOR PLATI! De fapt, bazinul electoral al usl este reprezentat de retardatul care are credite cu buletinul fara numar si care asteapta cu cura cascata pomana statului, pentru a supravietiu.Cum ar fi liderii usl mai responsabili decat cei pe care-i reprezinta?
  • +20 (22 voturi)    
    Păi cică (Marţi, 15 mai 2012, 18:41)

    revelare [anonim]

    Situatia Romaniei este o situatie stabila, este o situatie aflata sub control.

    şi mai jos

    Guvernul actual, tocmai prin masurile si aceasta coordonare cu BNR, ia toate masurile pentru a atenua efectele acestei proaste guvernari.


    Adică cum, o guvernare proastă aduce o situaţie stabilă?
    Ce o să păţim atunci după o guvernare „bună” a USL-ului?
  • +28 (28 voturi)    
    "pentru niste lucruri foarte clare" (Marţi, 15 mai 2012, 18:41)

    Baba Ana [anonim]

    Puteti sa le enuntati, va rugam?

    Asa, pe scurt, cu liniuta, nu e nevoie (chiar acum) sa elaborati. Dar ca sa ne facem si noi o idee...
  • +19 (19 voturi)    
    ce coincidenta (Marţi, 15 mai 2012, 18:48)

    nostradamus [anonim]

    Inconstienta politicienilor greci din ultimii 10 ani, care au mers pe aceeasi logica idioata a creditului fara discernamant i-a adus acum pe cetatenii Eladei in groapa datoriilor, care se va sfarsi, cel mai probabil cu un razboi civil. Atitudinea diletantista a usl o sa ne coste scump. In plus, marele meserias nicolaescu, fostul ministru al sanatatii, propune renuntarea la CASS, intrecandu-se parca in elucubratii financiare cu dan diaconescu care promitea dividende din PIB si 20000 de euro fiecarui roman. Cred ca si in Zimbawe astfel de tampenii s-ar lasa cu fierberea sau aruncare la groapa cu lei a celor care si-ar permite sa-i minta pe arborigeni in asemenea hal!.
  • +16 (16 voturi)    
    Bomboana de pe coliva (Marţi, 15 mai 2012, 18:58)

    Anonimul [anonim]

    Daca dupa o saptamana guvernul pomana inprumuta 1 miliard care va fi datoria (inprumutul) in 6-7 luni? Pentru alegerile locale este nevoie de 1 miliard pentru alegerile parlamentare din noiembrie vor fi necesare 10 miliarde. Sa te tii hotie acum! Sa vezi cum vor creste averile alesilor si voi veti plati toate aceste tampenii .
  • +18 (18 voturi)    
    Atentiune (Marţi, 15 mai 2012, 19:01)

    daniel c [anonim]

    Romani din Romania, pregatitiva parasutele, pentru ca daca USL-ul pune in practica masurile de guvernare mult trambitzate, economia va fi in cadere libera... Se salveaza cine poate( adica cei ce fac afaceri cu banii publici) clientela USL
  • +12 (12 voturi)    
    Ce face cu banii? (Marţi, 15 mai 2012, 19:04)

    mircea [anonim]

    Daca sau sistat si anulat multe investitii,salariile si pensiile se dau din venituri curente,ce face guvernul Ponta cu un miliard de euro?Spune ca este meritul lor pentru negocierea imprumutului.Ce repede sau miscat!De obicei astfel de imprumuturi se dau dupa luni de negocieri.Iarasi minte Ponta.Si apropo.Ponta face greseli gramaticale ,cand vorbeste mai rau decat Vanghelie.De ce nu-l lasa pe purtatorul de cuvant?
  • +14 (14 voturi)    
    Ce face cu banii? (Marţi, 15 mai 2012, 19:25)

    Daniel [anonim]

    USL are la dispozitie 6 luni in care:
    - aranjeaza fraudarea alegerilor
    si/sau
    - isi umple buzunarele cu un miliard de euro si pe urma ramane in opozitie.

    Sunt flamanzi rau dupa 8 ani de opozitie... dar flamanzi rau de tot...
  • +10 (10 voturi)    
    nimic nou sub soare (Marţi, 15 mai 2012, 19:45)

    Cineva [anonim]

    Vorba aia „cainii latra caravana trece”. De ce nu ies romanii sa proteteze impotriva unor astfel de decizii pe care le vor plati scump atat ei cat si copiii lor? Romanii au ce merita... Restul e bla, bla, bla
  • +8 (8 voturi)    
    Dobanda (Marţi, 15 mai 2012, 19:47)

    mitic [anonim]

    In afara ca acest imprumut face nota discordanta cu ceea ce sustinea doar cu cateva saptamani in urma, nu ne comunica si dobanda.
    Vin vremuri negre iar nimic'nistri se intrec in promisiuni fara sustinere materiala. Parca joaca intr-un film cu prosti. Se laudau cu idei, cu locuri de munca si acum se intrec in gargara...
    Nu stiu de ce presa nu pune in paralel ceea ce spuneau inainte, in opozitie cu ceea ce fac in calitate de ministri.
  • +11 (11 voturi)    
    bani pentru niste lucruri foarte clare .... (Marţi, 15 mai 2012, 19:58)

    Sandu [anonim]

    Deci bani pentru NISTE lucruri foarte CLARE, si anume pentru cheltuilei NEPREVAZUTE.

    plus "DOAR TRANSPARENTA"

    Cu alte cuvinte - nu va e destul de transparent ca banii sunt prevazuti clar pentru cheltuilei neprevazute. Si cu asta am incheiat, ma duc sa prevad niste cheltuieli neprevazute...., pentru cel mai "cinstit" guvern, ... de la nasu mare, o cinste mica.
  • +10 (10 voturi)    
    ! (Marţi, 15 mai 2012, 20:03)

    ia cucu [utilizator]

    Pai unde sunt domnule banii pe care spuneati ca-i ascunde PDLul? Ce faceti, imprumutati si voi?
    La dracu cu toata mascarada asta si cu figurile din capul vostru! Eu vreau pedeapsa cu moartea pentru coruptie.
  • +8 (8 voturi)    
    Ha ha (Marţi, 15 mai 2012, 20:17)

    Vlad-I [utilizator]

    Vor fi folostiti in cel mai transparent mod posibil, asa incat nici macar nu vom vedea unde se duc.

    hotia, marca psd inregistrata.
  • +10 (10 voturi)    
    Pe aceeasi logica (Marţi, 15 mai 2012, 20:21)

    CezarN [utilizator]

    Pe aceeasi logica, daca cele rele nu sunt imputabile guvernului Ponta de doar cateva zile la putere, nici cele bune nu sunt meritul guvernului Ponta.

    Deci, maririle de salarii sau amnistia pentru hotii bugetari indopati cu sporuri nu au fost posibile bunei guvernari Ponta, ci bunei si prudentei guvernarii PDL, nu?
  • +6 (6 voturi)    
    Urasc comunistii din tot sufletul (Marţi, 15 mai 2012, 21:21)

    Adrian [anonim]

    USL = Comunisti = Sabotorii Romaniei. Ceausescu a fost comunist dar nu a fost TRADATOR. Nu a vandut tara pe nimic, noi comunisti democratizati sunt cu mult mai rau, inrobesc populatia pe termen lung prin datorii de miliarde catre banci internationale pe care tot ei le vor fura. De ce nu spune lace DOBANDA se vor imprumuta acesti banii si UNDE SE VOR CHELTUI.
  • -6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 15 mai 2012, 21:51)

    gigiduru88 [utilizator]

    Ponta va face treaba buna pentru tara cu siguranta nu va da gres ...
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 15 mai 2012, 21:59)

    Klaus_ [utilizator]

    Ca iei o linie de credit de un miliard - nu ma ingrijoreaza prea tare. Ca schimbi cate un ministru pe saptamana nu ma deranjeaza chiar deloc (vezi ca si interimaru' are greseli in CV). Ca ai promis multe pana in aprilie si alta faci acum dupa ce ai ajuns la putere - nu ma mira. Ca dai vina pe "contextul mondial" si pe "fosta guvernare" incepi deja sa semeni prea bine cu Emil Boc.
    Ce ma supara insa e ca oameni ca Adrian Nastase sau Catalin Voicu scapa de pedepse si dau cel mai clar exemplu ca in tara asta important este pe cine cunosti si pe cine mituiesti, nu ce ai in cap si cat esti de corect.
    Datoriile tarii se vor plati intr-un fel sau altul, promisiunile mincinoase se vor uita repede, injuraturile vor fi iertate, cu cursul euro de 4.5 - 5 lei ne vom obisnui... insa MENTALITATEA va ramane multa vreme si foarte greu poate fi schimbata. Iar daca Nastase si Voicu scapa fara o zi de puscarie, asta va fi mentalitatea si in urmatorii 20 de ani.
  • +5 (5 voturi)    
    iar nu inteleg (Marţi, 15 mai 2012, 22:25)

    eu cel mic [anonim]

    o sa renunt sa ma bag in seama

    "Situatia Romaniei este o situatie stabila, este o situatie aflata sub control."

    de la usl ni se trage, ca boc si mru au fost niste dobitoci

    de ce mai imprumutam?
    asta e ok, mister total. silance, cum scria vlad musatescu

    dar de unde platim?
    asta nu e ok

    eu astept in continuare (ca prostu in targ, laptele si mierea, daca se poate, in bucale, pe brancoveanu)
  • +5 (5 voturi)    
    interesant! (Marţi, 15 mai 2012, 22:50)

    cacica [anonim]

    interesant cum cei care au incercat cat de cat sa incropeasca ceva in perioada asta de criza trebuie aruncati la groapa de gunoi.
    Ma mir ca ponta si-a adus aminte de dragoi care de fapt a facut toata munca acestui acord (dar voinea culege laurii).Este o linie de credit si nu un imprumut. platesti dobanda doar daca tragi banii.Normal la societati pt. linii de credit sant niste costuri pe care voinea le-a omis intetionat(sau nu).
    Pana acum acest guvern nu a facut decat sa termine lucruri deja aflate in faza de finalizare de catre guvernul MRU(asta a fost partea usoara) sa vedem ca pune in aplicare ceva propriu.
    Exemplu marga care o sa strice in plan extern cu figura lui expirata de marxist pasii facuti spre UE si SUA,campeanu care o sa mareasca la toti pensii,ajutoare etc..
    Apropo anuntati antenele,realitatile s.a ca sant altii la putere sa schimbe macazul ca pana acum.....
    De asta au vrut sa guverneze(USL) ca sa-si asume raspunderi si sa gaseasca solutii la probleme.
    Asteptam solutiile.
  • +5 (5 voturi)    
    idiotul (Marţi, 15 mai 2012, 23:16)

    alex [anonim]

    Idiotul asta a uitat de ce protesta in opozitie...Nestiind ce draq sa faca sa incepem sa avem crestere economica...se imprumuta din nou ca sa dea la lume ce promite...pentru lucru asta nu iti trebuie scoala multa,doar resurse sa le pui la bataie....Doamne ce prosti au ajuns la guvernare.

    Acum ar trebui sa mai angajeze niste bugetari...
  • +4 (4 voturi)    
    clar si transparent (Marţi, 15 mai 2012, 23:46)

    sorincj [utilizator]

    "Banii de la BM vin pentru niste lucruri foarte clare si pot fi cheltuiti doar transparent."
    Ponta stie ca lucrurile sunt clare dar nu stie care sunt lucrurile. Sau sunt prea clare si devin transparente.
    Sau poate ca lucrurile sunt mate si opace si atunci evident ca banii se vor cheltui intr-un mod murdar.
    • +1 (1 vot)    
      glasnosti (Miercuri, 16 mai 2012, 12:26)

      catindat de vascauti [anonim] i-a raspuns lui sorincj

      asa'i zicea pe vremea intemeietorului de partid, mentorul lor, ilici.
      care si el stia dela un coleg de kaghebeala.

      deci, transparenta este cand se afla, la dezvaluiri, bombe de presa :)

      iar miliardul, se zicea la stiri c'ar fi numai de siguranta. adica, va sta acolo, in hrubele bnr, ca sa dea incredere creditorilor.
      just in case, cum se zice pe olstrit.
      atata timp cat nu'l atingi nu cere dobanzi.

      acum, se zice ca va fi aatins, ca nu poti umbla cu mana pe miere fara sa te lingi pe deste.

      transparenta va fi prin geam mat.

      vom vedea, a zis orbul.
      s'auzim de bine, i'a raspuns surdul.
  • +3 (3 voturi)    
    transparent sau transpirat? (Miercuri, 16 mai 2012, 3:47)

    Baltaretu [utilizator]

    asta-i intrebarea mea despre niste bani Au zapacit tara si finantele despre TOCATURA DE BANI
  • +2 (2 voturi)    
    V Ponta Guvernul imprumuta bani... (Miercuri, 16 mai 2012, 10:59)

    ionita [anonim]

    Victore,te joci cu focul,nu avem destule datorii,cine o sa le plateasca???.
    Daca sunt proiecte ce trebuiesc terminate -spune:valoarea,de ce s-a depasit ,unde sunt banii alocati,cine-i vinovat,raspunderea ministeriala trebuie sa existe .
    Ca o sa facem cheltuieli la vedere asta-i o dorinta a celor multi si prosti,dar motanul nu-i pus cu botul pe labe el deja se linge pe mustatile infipte in blidul cu smintina de la agricultura,dacao fi numai aia.
    Ai zis ca s-a uitat Georgescu prin hirtiile PDL si sunt bani ,atunci de ce mai imprumuti ???.
  • -1 (1 vot)    
    Bani de rezerva... (Miercuri, 16 mai 2012, 11:16)

    jeje2 [utilizator]

    Banii sint bine veniti... sa nu fei accesati doar... sau daca se face acest lucru sa fie facut in ultim pas. E o marja de ris maxim...
  • +3 (3 voturi)    
    1miliard de euro??? (Miercuri, 16 mai 2012, 11:27)

    ioniioni43 [utilizator]

    Asa. Luati miliarde de euro ca sa va platiti datoriile si sa ramaneti cu datorii. Macar de banii astia ar face tara sa iasa din criza, sau sa-i ajute pe cei nevoiasi. Dar sunt tot pentru ei, sa poata sa bage cat mai mult in buzunar fara sa se observe.
  • -4 (4 voturi)    
    Noi ... Statele Unite ... (Miercuri, 16 mai 2012, 11:34)

    utug [anonim]

    " ...Noi [Statele Unite] am construit cel mai mare imperiu din istoria lumii prin manipulare economica, inselaciune, frauda ... Noi folosim Banca Mondiala, FMI, ca instrumente de colonizare ... noi am impovarat alte tari cu datorii insurmontabile ... am creat guverne surogat care doar in aparenta reprezinta popoarele lor dar de fapt sunt slugile noastre ...
    Statele Unite folosesc globalizarea pentru a insela tarile sarace de trilioane de dolari ... Faptul ca Statele Unite, mai putin de 5% din populatia globului, consuma 25% din resurse acesteia iar jumatate din populatia lumii se confrunta cu foametea sau saracia, reprezinta o consecinta a acestui capitalism de prada ... Banca Mondiala nu este realmente o banca mondiala si nici FMI sora acesteia ... "
    ["We’ve built the largest empire in the history of the world ... ... through economic manipulation, through cheating, through fraud ... We turned the World Bank, the IMF... into colonizing tools. We ... burdened other countries with unmanageable debts ... we created surrogate governments that appeared to represent their people but in reality were our servants ... the U.S. Uses Globalization to Cheat Poor Countries Out of Trillions ... The fact that less than 5 percent of the world's population lives in the United States and consumes more than 25 percent of its resources while about half the rest of the world are either starving or threatened with starvation is a terrible indictment against this ... predatory capitalism. " ... "World Bank is not really a world bank at all; it is, rather a U. S. bank. Ditto, its closest sibling, the IMF ... "]
    Dupa Decembrie '89, 7% din populatia Romaniei traia la limita saraciei, in prezent numarul celor saraci s-a triplat - Catalin Zamfir.

    In:

    http://www.amazon.com/Confessions-Economic-Hit-John-Perkins/dp/0452287081/ref=pd_sim_b_2

    http://www.democracynow.org/2004/11/9/confessions_of_an_economic_hit_man

    http://www.negotiations.com/questions/IMF-World-Bank-corruption/
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 16 mai 2012, 13:33)

    LauraBalaura [utilizator]

    Imaginea unui "leader". Cum sta el in poza cu buzele stranse, "ingrijorat" de soarta Romaniei. Mai ca iti vine sa il iei in serios si sa spui: "Uite dom'le unu caruia ii pasa!". Eu zic ca nici nu doarme noaptea de atatea griji!
    In alta ordine de idei: iti vine sa-ti iei campii cand vezi ca vin unii si darama "cat ai zice peste" ce altii au construit cu greu.
  • -2 (2 voturi)    
    usl (Miercuri, 16 mai 2012, 14:39)

    Andreea Grigoriu [anonim]

    E bine ca acuzati un guvern instalat de 1 saptamana