Facebook, ploaie de critici si acuzatii grave dupa intrarea ratata pe bursa

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 23 mai 2012, 14:16 Economie | Finanţe & Bănci


Dupa ce in trei zile actiunile Facebook si-au pierdut 18% din valoare, tot mai multa lume cauta vinovati, iar bancile care au consiliat Facebook in intrarea pe bursa sunt acuzate ca ar fi comunicat catorva investitori informatii in care ii avertizau ca perspectivele financiare ale Facebook sunt pesimiste, scrie AFP. Autoritatile de reglementare din SUA spun ca vor analiza situatia, mai ales ca valoarea actiunilor s-a diminuat peste cele mai pesimiste asteptari.

La intrarea pe bursa actiunea Facebook valora 38 de dolari, insa dupa scaderile de luni si marti bursa a inchis la pretul de 31 de dolari, desi in prima zi de tranzactionare, vineri, s-a atins un maxim de 45 de dolari.

In aceste conditii foarte multi vobesc deja de un esec si se intreaba daca bancile care au organizat operatiunea de listare, mai ales Morgan Stanley, JPMorgan Chase si Goldman Sachs au actionat corect sau nu. Sunt voci care spun ca s-au pus prea multe actiuni in piata si la un pret mult prea mare, insa marti a aparut o noua polemica si mai grava.

Practic se pare ca o parte din cei care au consiliat Facebook, mai ales oameni de la cele trei banci mentionate, au revizuit inainte de listare in scadere prognozele privind rezultatele Facebook si ar fi avertizat cativa investitori ca lucrurile nu stau pe roze, acestia pierzandu-si ca urmare interesul de a cumpara actiuni Facebook.

Ca reactie, cei de la Morgan Stanley au spus ca au urmat corect toate procedurile necesare, insa nu toti sunt de acord ca lucrurile trebuie lasate asa. Seful Financial Industry Regulatory Authority, Richard Ketchum, spune ca atat Facebook, cat si consilierii trebuie sa raspunda la o serie de intrebari pentru a elimina ingrijorarile aparute in piata.

Altii spun ca un rol important in acest scandal l-au avut si problemele tehnice aparute vineri la sistemele electronice ale bursei, probleme care au intarziat activitatile traderilor. Multe voci tin insa sa faca apel la calm si amintesc ca volatilitatea nu este atat de surpinzatoare, iar reusita sau nereusita listarii Facebook ar trebui judecata dupa cateva luni, nu dupa doar cateva zile.

In momentul listarii Facebook era evluata la 104 miliarde dolari, insa involutia actiunilor a dus valoarea in jos cu 19 miliarde dolari.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7458 vizualizari

  • +15 (27 voturi)    
    mda.. (Miercuri, 23 mai 2012, 14:21)

    ion [anonim]

    facebuc.. site-ul copiilor, teapa parintilor :)
    • +6 (8 voturi)    
      correct ! (Miercuri, 23 mai 2012, 15:16)

      ginel oboreanu [anonim] i-a raspuns lui ion

      investitorii nu sunt interesati intr'un site monden, o moda, pan' la urma efemera.

      numai, eventual, day traders, speculatori de'o zi.
      dar si astia, au dat inapoi.
      poate, totusi, cineva va face un ban gramada.

      cand e vorba de bursa, se poate intoarce si mortul de la groapa. daca sunt interese..
      • +3 (5 voturi)    
        Site monden (Miercuri, 23 mai 2012, 16:10)

        _Rem [utilizator] i-a raspuns lui ginel oboreanu

        Este totusi site-ul monden care acumuleaza cel mai mare numar de utilizatori. Un site unde producatorii de jocuri au scos sume record pe joculete de doi bani. Un site in jurul caruia se invart multe interese si multi bani.

        Degeaba spui ca investitorii nu sunt interesati. Nu asta a fost problema. Problema a fost poate supraevaluarea site-ului la listare. De obicei, orice companie la prima listare a avut o crestere a valorii actiunilor. Aici s-a pus un prag foarte inalt, care nu oferea multa incredere. Cred ca este o consecinta a lacomiei si nimic altceva.

        Si in plus, sunt doar 3 zile. Sa asteptam cateva luni sa se stabilizeze valoarea actiunilor si atunci se va vedea exact cat de fail a fost intrarea pe bursa.
        • +2 (4 voturi)    
          Facebook e noul Myspace (Miercuri, 23 mai 2012, 18:57)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui _Rem

          Un moft de moment. Dupa un timp va avea soarta Myspace, Hi5 etc si utilizatorii Internet se vor indrepta spre altceva. Internetul se schimba permanent.
  • +15 (19 voturi)    
    104 miliarde pentru Facebook ??? (Miercuri, 23 mai 2012, 14:30)

    toteu [anonim]

    doar mie mi se pare exagerata evaluarea??

    un 2$ pe actiune mi s-ar parea mai aproape de realitate
    • -1 (7 voturi)    
      si mie.. (Miercuri, 23 mai 2012, 14:44)

      ion [anonim] i-a raspuns lui toteu

      dar cum ai calculat?
      • +4 (8 voturi)    
        Iata formula ! (Miercuri, 23 mai 2012, 15:10)

        tyty [anonim] i-a raspuns lui ion

        Ceea ce produce zero valoare = ceea ce valoreaza zero, deci 0$ per actiune. Daca aduagam ceva speculatie ajungem la 1,85 $ pe actiune. Cu taxe si comisione 2 $ pe actiune. E clara formula ?
        • +1 (5 voturi)    
          Habar n-ai (Miercuri, 23 mai 2012, 15:28)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui tyty

          Habar n-ai ce vorbesti. Observ ca ai scris asa in spirit de gluma. Daca ii gratis pentru tine nu inseamna ca facebook ii produsul ci tu esti produsul.
          Si stai linistit ca face facebook bani mai bine decat multe internationale.
          • 0 (2 voturi)    
            corect (Miercuri, 23 mai 2012, 20:21)

            mvr [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

            Dupa capul lui titi: IPRS Baneasa sau Sidex ar fi valorat tot zero. Prima producea zero $ din varii motive (dar avea terenuri ce valorau zeci de milioane de euro), a 2-a avea pierderi de 3milioane de $/zi cand a fost cumparata.

            Tyty sigur are cel mult scoala profesionala.

            Apoi, daca facebook, produce valoare zero, inseamna ca tyty produce valoare negativa :) ...deci e si mai inutil pentru societate (daca iti vine sa crezi ca pot exista si astfel de troli : ) ).
        • 0 (0 voturi)    
          formula proasta (Joi, 24 mai 2012, 9:48)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui tyty

          Nu sunt partizanul facebook. Mi se pare ca, la 38 de dolari/actiune, este foarte supraevaluata. Dar nu e adevarat ca nu produce nimic. Este o platforma de socializare care a reusit intr-o oarecare masura sa castige si bani de pe urma utilizatorilor. Anul trecut a avut venituri, in special din publicitate, de peste 3 miliarde de dolari si un profit de aproximativ 1 miliard. Sigur, o evaluare de 100 de miliarde e absurda, dar o evaluare de 10 - 15 miliarde ar fi conforma atat cu profitul curent cat si cu perspectivele companiei.
      • +4 (4 voturi)    
        simplu (Miercuri, 23 mai 2012, 15:16)

        simplu [anonim] i-a raspuns lui ion

        foarte simplu: 1 actiune=2 utilizatori=2$. Mai simplu decat atat nu se poate. Pai ca sa ai pretentia sa evaluezi 1 utilizator=100$ este aberant. Nici daca ar fi fost banca nu cred ca se evalua 1 client=100$. Dar este doar un fel de joaca pe internet (pentru 99% dintre utilizatori) si mai mult de 1$/utilizator este prea mult.
  • +7 (11 voturi)    
    "Valul vine, valul trece...." (Miercuri, 23 mai 2012, 14:30)

    falco [anonim]

    Valoarea reala e undeva la 3,5-7 $ atit este acoperit de venituri , daca ajunge in acest interval merita cumparat pina atunci sint bani aruncati pe sperante . O sa conteze foarte mult ce se intimpla cu bani atrasi din oferta initiala . Pe bursa au vindut ieri si alalta ieri , actionari vechi pt ei a fost o zi grozava. Sa detii ceva ce valoreaza pina in 10 miliarde de $ si sa reusesti sa atragi alte 16 miliarde de pe piata , e mai mult decit bine . Iar daca idea lor a fost din start sa vinda o parte din actiunile detinute initial sau chiar toate in clipa in care devin listabile ( practic ai dat un tun ) atunci e ceea mai grozava zi din viata lor.
    • +5 (7 voturi)    
      si 3-4 usd poate fi mult (Miercuri, 23 mai 2012, 15:00)

      nicubila [utilizator] i-a raspuns lui falco

      totul e un simplu calcul de cash flow: cat preconizezi ca firma o sa faca profit net in urmatorii ani, totul ajustat la un anumit nivel de risc si "cost al banilor". dar la un profit (pre tax) de 1.8bln anual, e greu de justificat. google care are deja o vechime are 9-10bln dar mai e loc de unca unul care sa faca inca atatia bani pe aceasi piata?

      cred ca e mai mult decat fundamentals, e cred o speculatie bazata pe oamenii de rand care vor sa cumpere si ei actiuni, fara un calcul.
      la fel cum Manchester Utd s-a listat pe SGP pt ca acolo sunt multi fani ce vor sa cumpere actiuni si le pasa mai putin de cum evolueaza actiunea in sine.
    • -1 (1 vot)    
      Forex (Miercuri, 23 mai 2012, 18:17)

      fny.ro [anonim] i-a raspuns lui falco

      Poti face bani frumosi pe forex daca crezi ca va ajunge actiunea FB la cativa dolari: fa o tranzactie long (nu stiu sigur daca asa ii zice, dar practic vinzi actiuni pe care nu le ai acum la pret de 30$) si peste cateva luni cumperi la pretul de 7$: castigi diferenta de 23$ pe actiune.
      • +3 (3 voturi)    
        nu e bicicleta , e trotineta (Miercuri, 23 mai 2012, 18:27)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui fny.ro

        Cand vinzi actiuni imprumutate se cheama naked short nu long (long e cand cumperi).
        Ce spui tu nu se face pe forex, trebuie un broker care iti da acces pe nasdaq

        Pe forex se tranzactioneaza in general CFD (niste hartii speculative fara valoare reala) . Cei cu bani fac tranzactii cu bani reali, au acces IB etc.
  • +9 (11 voturi)    
    pai (Miercuri, 23 mai 2012, 14:39)

    Xorciser [utilizator]

    Nu e prost cine cere e prost cine da. Cine i-a pus sa dea 38 USD pe actiune???
  • +6 (10 voturi)    
    Furtuna in pahar cu apa (Miercuri, 23 mai 2012, 14:43)

    sile [anonim]

    Pretul il da pana la urma piata, e greu sa-l nimeresti corect de la inceput. Dupa o lansare unele actiuni merg in sus, altele in jos... asta-i viata. Desigur, daca exista suspiciuni de frauda, ele trebuie investigate. Dar tonul pe care se scriu stirile despre evolutia actiunilor FB mi se pare cam alarmist. La fel si comentariile la respectivele stiri - mai avem putin si ajungem la conspiratii mondiale.
  • +6 (6 voturi)    
    un alt bubble (Miercuri, 23 mai 2012, 14:48)

    klaus [anonim]

    Mi se pare destul de haios cum un site web reuseste sa atraga sume atat de mari si pe de alta parte mi se pare jignitor ca acei investitori se asteapta sa castige mereu... Bursa e un loc in care poti castiga sau pierde deci nu inteleg de unde atata agitatie pe tema asta. Era de asteptat ca facebook sa o ia in jos dar nu credeam ca asta se va intampla atat de curand. Pana la urma lumea baga bani acolo pentru ca spera sa ii recupereze din castig mai tarziu dar facebook este la apogeu acum si nu urmeaza nimic maret care sa il duca mai departe... In consecinta e o prostie sa investesti in facebook si baietii de acolo au dat un tun frumusel cu ocazia asta si cam atat...in maxim 2 ani de zile facebook va "valora" sub jumate din cat valoreaza acum... si spun "a valora" in ghilimele pentru ca din punctul meu de vedere nu valoreaza mare lucru astazi si nici nu e logica estimarea data... Ganditi-va cate produse ar trebui sa vanda si cati bani trebuie sa genereze ca sa fie tentant sa bagi bani acolo... E de notorietate ca facebook nu stie sa ia bani de la clienti si e si normal sa fie asa pentru ca e o retea de socializare...
    • +1 (3 voturi)    
      nu e chiar asa (Miercuri, 23 mai 2012, 15:33)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui klaus

      daca ii gratis inseamna ca tu esti produsul.
    • +1 (1 vot)    
      nu e chiar asa. (Miercuri, 23 mai 2012, 18:30)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui klaus

      lucrurile sant mai complicate. Actiunea e un produs in sine, vanzarea ei aduce comisioane brokerilor.

      Pt a vinde ceva trebuie relatii si pile la cumparatori. In afara de speculantii ordinari care cumpara o actiune pt un termen scurt (cateva ore - cateva luni) sant o groaza de fonduri de investitii si pensii care sant amatoare. Daca fondurile astea iau teapa conteaza mai putin pt ca in general se amesteca la gramada, dea lungul timpului inflatia mai spala din pierderi etc.
  • +4 (6 voturi)    
    bula speculativa (Miercuri, 23 mai 2012, 14:50)

    dumi [anonim]

    Avand in vedere ca se stia dinainte diferenta de 100 de ori intre valoarea actiunilor si valoarea companiei, cred ca deprecierea era evidenta.

    Se va deprecia pana in momentul in care adevaratii "baieti informati" o sa cumpere, iar dupa, va creste suficient cat vanda ia 50% dobanda. Mai sus nu se va duce.
  • +4 (8 voturi)    
    Mizerie (Miercuri, 23 mai 2012, 15:01)

    trader [anonim]

    Facebook a fost transformata in jucarie financiara, menita sa umple buzunarele a 9-10 escroci de pe Wall Street, bine conectati la serviciile secrete si clasa politica americana!...orice analiza financiara serioasa radiografiaza, mizeria ascunsa sub pres si constata ca nu este decat o afcere de tip bula, ce nu poate valora mai mult de 10 miliarde US dolari!!!
    • +1 (3 voturi)    
      dar marmota, ce face marmota ? (Miercuri, 23 mai 2012, 20:30)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui trader

      Vezi ca ai uitat sa zici ceva si de marmote.

      Pai ce conspirationist serios esti tu daca legi un site-web de escroci si serviciile secrete dar uiti sa amintesti si de marmote in aceeasi fraza ??? :)

      Datorita FB, speculatorii s-au cam ars putin. Underwriter-ul (Morgan Stanley) a iesit cel mai sifonat. Cei care chiar au facut bani frumosi au fost actionarii FB (care au vandut chiar la deschidere) si compania in sine.

      Dar tu esti postac traduitor, dai clici pe butoane 10 ore pe zi, nu trebuie sa mai si gandesti.
  • -4 (8 voturi)    
    Virtual,nu real (Miercuri, 23 mai 2012, 15:13)

    Ion D. [anonim]

    Facebook- o retea de servere si o multime de fitosi. Scoateti serverele din priza si veti vedea ca nu mai exista reteaua. De la un simplu moft, a ajuns sa creeze dependenta, nu degeaba a aparut expresia: Daca nu ai cont pe Facebook, nu existi.
    Vin astazi cu un nou citat:
    - Daca ai neuroni, nu investesti in Facebook.
    Nu am auzit de vanzare de actiuni la aplicatiile windows 7, la jocurile Diablo sau la antivirusul Bitdefender 12, dar la Facebook DA.
    E virtual oameni buni, nu e real.
    • +3 (3 voturi)    
      nu face comparatii aiurea (Miercuri, 23 mai 2012, 15:31)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Ion D.

      Facebook e detinuta de facebook si e listat la bursa.
      Windows 7 e detinut de microsoft si e listat la bursa,
      diablo 3 e detinut de blizzard, subsidiara activision blizzard si e listat la bursa,

      BitDefender e detinut de softwin si nu e listat la bursa deoarece are un proprietar.. Familia Talpes.

      Nu mai face comparatii aiurea
    • +3 (3 voturi)    
      Si Google e virtual (Miercuri, 23 mai 2012, 15:39)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Ion D.

      Nu zic ca FB nu e supraevaluat, si sunt deacord ca e compusa de o multime de fitosi, insa daca e virtual nu inseamna ca nu poate face bani. Si Google, si Yahoo si televiziunile sunt virtuale, si totusi fac bani. Nu ai vazut actiuni la Diablo dar ai vazut la Blizzard.
    • +2 (4 voturi)    
      ai dat cu bata in balta ... (Miercuri, 23 mai 2012, 15:52)

      me [anonim] i-a raspuns lui Ion D.

      Logica ta nu este corecta.

      Actiunile puse in vanzare sunt la firma care e dezvoltat site-ul web si nu la produsul numit Facebook.

      Similar actiunile de la diablo sun de fapt actiunile de la dezvoltatoare (Blizzard) ...
  • +3 (3 voturi)    
    listarea la bursa a fost un succes (Miercuri, 23 mai 2012, 15:33)

    Gogu [anonim]

    Listarea la bursa a fost un succes pentru actionarii initiali care au putut scapa de actiuni la o valoare supraevaluata.
  • +2 (6 voturi)    
    social networking e o prostie (Miercuri, 23 mai 2012, 15:35)

    Alex S [utilizator]

    Mi se pare o prostie ca orice om il am pe lista de friends sa imi vada toti prietenii. E ca si cum daca eu dau cuiva nr meu de telefon, acel cineva poate sa vada toata agenda mea. Spre deosebire de Hi5 unde oamenii se laudau cu poze in oglinda, pe Facebook te lauzi cu ce gagica ti-ai mai facut, in ce club ai mai fost si ti-ai dat check in sau ti-au facut aia poza, etc. Consider messengerul o metoda mult mai buna de a comunica.
  • +3 (3 voturi)    
    parc ala no ie altfel (Miercuri, 23 mai 2012, 15:41)

    xx [anonim]

    De vanzarea Transelectrica a uitata lumea.
    iau tapit pe micii actionari la 15.7 , cei mari au luat la 14.9
    si acum se tranzactioneaza la 12.7
    Cind am vazut FB cum cade, am zis ca e mina astora d epe BVB :lol:
  • -3 (5 voturi)    
    hateri (Miercuri, 23 mai 2012, 15:44)

    1989 [anonim]

    cati hateri de facebook pe aici, se vede ca va frustreaza existenta site-ului in sine, probabil pentru ca nu va plac oamenii care chiar il folosesc de placere
  • +2 (4 voturi)    
    facebook = trilion (Miercuri, 23 mai 2012, 16:40)

    gopo [anonim]

    tinand cont ca prostia umana este direct proportionala cu valoarea facebook, ma gandesc ca actiunea facebook inca e departe de potentialul ei adevarat. asa ca pompati vidul si cumparati actiuni facebook, va veti imbogati cu siguranta.
  • +2 (4 voturi)    
    greseala secolului (Miercuri, 23 mai 2012, 16:58)

    cu picioarele pe pamant.. [anonim]

    Facebook este - pana acum - greseala secolului.

    Din doua motive:
    1. gravele probleme pshice si emotionale pe termen lung datorate concentrarii asupra "pseudo-socializarii" pe aceste retele tip facebook, ce micsoreaza sau elimina chiar, relatiile si interactiunile sociale directe, ce sunt solicitate in mod natural si insitictiv de creierul nostru

    2. Acum da si o teapa finaciara in vremuri grele, celor care au vrut sa investeaca in ceva "cool", "trendy".

    Ce fundamentals sa analizezi cand facebook nu este decat un moft, care poate trece peste noapte?
    Si atunci cat va mai valora facebook ????......

    Exista companii care detin mine, campuri petroliere, complexe energetice, etc. care nu valoreaza 104 bln.... Hai sa fim seriosi... E o teapa si atat in favoarea actionarilor de dinainte de IPO.
  • +3 (3 voturi)    
    valoarea reala (Miercuri, 23 mai 2012, 19:43)

    gimini [utilizator]

    La un PER normal de 15-25, capitalizarea Facebook ar fi, grosso, cam de 4 ori mai mica decat acum, deci pretul corect al actiunii e pe la 5-10 dolari. Asta, cu profitul de acum. Insa eu va dau scris ca profiturile Facebook vor incepe sa scada.
    • +2 (2 voturi)    
      hehe (Miercuri, 23 mai 2012, 20:52)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      Bine sa vad ca mai sunt si comentatori inteligenti pe forum. Sau poate doar norocosi, dar nu conteaza.

      Nu stiu cat or sa scada profiturile FB si nici nu ma intereseaza, dar daca te uiti putin peste:
      WACC discount rate + DCF + Revenue Growth + Ebitda margin (toate pe 1y->5y) + si trantesti numerele peste "Warren Buffet's" Fair Value C, o sa iasa un Stock Price corespunzator unei capitalizari similare cu cea indicata de tine :)
    • +2 (2 voturi)    
      ...valoarea reala este chiar reala... (Joi, 24 mai 2012, 1:41)

      Jupanu [anonim] i-a raspuns lui gimini

      valoarea reala este variabila si se stabileste in functie de cerere si oferta (ask &bid) minimul este limitat la zero , maximul este nelimitat.
      Pretul de listare pe piata sau pretul de book este calculat de cine are carte sa faca asta si nu prea are nica in comun cu pretul de tranzactionare care este continuu variabil.
      ....cam asa-i cu bursa asta. Cine nu joaca pe bursa nu prea stie ce se petrece pe acolo si vorbeste din oala.
      Facebook este ca oricare alta companie care este publica.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu valoreaza (Joi, 24 mai 2012, 1:41)

    Vizitiul [utilizator]

    Nici macar 1$/actiune daca discutam serios.
  • -1 (1 vot)    
    Surprinde pe cineva?! (Joi, 24 mai 2012, 10:02)

    mihai [anonim]

    De cand asteptau bisnitarii in costume carora li se mai zice brokeri listarea pe bursa a facebook...

    Acum tipa fraierii care nu se asteptau sa pice pozitiile in doar cateva zile...