Euro a fost cotat joi de catre BNR la 4,4662 lei. Isarescu: Nu ne intereseaza modificarea cursului cu 2-3 procente BNR e prezenta in piata, dar cu sume mici. Vezi in text ce ar putea re-aduce aprecierea leului

de DP     HotNews.ro
Joi, 24 mai 2012, 13:18 Economie | Finanţe & Bănci


Moneda europeana continua sa se intareasca in fata leului, cotatia de joi a BNR fiind de 4,4662 lei pentru un euro. Pentru sistemul bancar si pentru populatia indatorata in euro vestea este proasta. Pentru banci, acest curs le mareste vulnerabilitatea iar pentru populatie le scade capacitatea de rambursare a ratelor la creditele in euro. E drept, castigatorii deprecierii sunt exportatorii, dar daca tinem cont ca pentru a exporta multi recurg la materii prime importate, nici castigurile acestora nu sunt consistente. Francul elvetian a urcat de la 3,713 la 3,719 lei, in vreme ce dolarul american de la 3,52 lei la 3,55 lei."Nu e niciun semn ca leul ar avea tendinta sa se intareasca. O buna parte din tranzactiile de azi s-au facut peste pragul de 4,47 lei/eur", a declarat pentru HotNews dealerul unei mari banci comerciale
  • "Ne asteptam ca maine ( vineri-n.red), tranzactiile sa se faca si la un nivel de 4,48 de lei/euro iar in cateva zile, in pasi marunti, sa se atinga si pragul de 4,5 lei pentru o unitate monetara europeana", a mai spus dealerul citat.
  • Alti participanti la tranzactiile interbancare de joi spun ca BNR si-a facut prezenta in piata dar cu sume mici. "Mai mult la invaluire, cat sa se vada ca sunt acolo. Pe alte piete, pe zlot sau forint, dealerii locali suspecteaza ca plafonarea relativa a euro- in Ungaria forintul nu a depasit pragul de 300 HUF iar in Polonia cel de 4,34 zloti- bancile centrale  au intervenit pentru a stopa o depreciere mai agresiva", au mai spus sursele citate.
Mugur Isarescu, despre volatilitate si curs: Nu ne intereseaza modificarea cursului cu 2-3 procente

"Volatilitatea rezonabila a cursului este benefica, iar anul trecut a aratat ca o volatilitate excesiva nu face bine, in conditiile in care variatiile se transpun cu precadere in cresterea preturilor, si mai putin in scaderea lor, a declarat guvernatorul BNR, Mugur Isarescu la o conferinta pe teme financiare."In aceasta tara, vizibilitatea cursului a ramas foarte mare si atunci cand exista variatii mici, absolut normale, lumea misca din cap in toate directiile. (...) Volatilitatea excesiva nu ne face bine. O volatilitate mai mica face bine economiei. O volatilitate rezonabila a cursului de schimb este benefica. Nu ne intereseaza modificarea cursului cu 2-3 procente. Pana si etalonul aur avea doua puncte de fluctuatie, care inseamna noua bani din ziua de azi", a aratat Isarescu.

"Cand ai intrari mari de capitaluri, ce poate sa faca BNR? Sa cumpere euro si sa dea pe partea cealalta lei, ca nu cumparam valuta pe nasturi. Si facem emisiune monetara, inundand piata cu lei", a mai precizat Guvernatorul.

 
Vom incerca sa descurajam volatilitatea extrema prin alte masuri neortodoxe
 
 
Mugur Isarescu
El a mai spus ca BNR se uita cu mare atentie si la cursul de schimb real efectiv. "Nu numai la cel nominal, ci si la cel calculat cu rata inflatiei. Si de asemenea nu numai la euro ci si la dolar. 20-30% din comertul exterior se face totusi in dolari", a mai adaugat Isarescu.

De la inceputul acestui an, la cotatia afisata de Banca Nationala, cursul euro a fluctuat cu circa 3%.
  • ING Bank: O revenire recenta a monedelor din regiune s-ar putea sa favorizeze leul
"Leul a continuat sa fie supus unor presiuni de depreciere, s-a tranzactionat la 4,4640/EUR in sedinta de miercuri si a atins usor pragul de 4,47/EUR in aceasta dimineata (joi-n.red.). O revenire recenta a monedelor din regiune s-ar putea sa favorizeze leul insa, judecand dupa episoade din trecutul apropiat, pare probabil ca in cel mai bun caz va urma o corectie limitata.  A inceput o noua perioada de mentinere a rezervelor obligatorii si ratele de dobanda pe termen scurt s-au repozitionat la 5%, un nivel semnificativ mai ridicat fata de cel de 3,8% inregistrat in primele zile ale perioadei precedente. Segmentul ratelor cu scadenta intre o luna si trei luni a urcat la nivelul ratei cheie de 5,25%, intr-o crestere de 25 - 40 de puncte de baza. Desi este posibil ca operatiunile de injectare de lichiditate vor continua, randamentele implicite ale swap-urilor valutare este posibil sa depaseasca nivelul ratei de dobanda cheie avand in vedere diferente dintre piata depozitelor si cea a swapurilor valutare", se arata in Raportul ING Bank de joi.
  • Criza europeana a dus la retrageri de capitaluri?
"Acum 12 luni, Banca Nationala a Romaniei (BNR) se "chinuia" sa faca sa nu se aprecieze leul, pentru a nu descuraja exporturile, iar acum el tinde sa se duca in extrema cealalta. Acum, dupa un an, el tinde sa se duca in partea cealalta, spre 4,4 si mai mult. Fundamentele interne nu s-au schimbat, dar miscarile de capital sunt evidente. In primavara anului precedent incepusera din nou intrari de capital, in Romania si in alte tari din Europa rasariteana.

Din toamna acestui an, cu deosebire din pozitia bancilor comerciale mari europene, au loc iesiri de capital. Influenteaza cursul, determina in mare masura raportul cerere/oferta pe piata valutara si este sursa, asa cum s-a vazut in cazul Poloniei, de mare volatilitate", a declarat Mugur Isarescu la prezentarea raportului asupra inflatiei.

BNR se teme ca vom avea parte de iesiri de capital din tara deoarece "bancile mama" au nevoie de bani la ele "acasa". De asemenea, unele banci de pe piata locala au exces de lichiditate dar refuza sa acorde imprumuturi celor cu deficit de lichiditate.

"Date fiind dezechilibrele macroeconomice create pana in prezent de criza datoriilor suverane, nu numai agravarea acestora, ci si evolutii in sens opus, de atenuare treptata, prin continuarea procesului de consolidare fiscala in zona euro, ar putea genera, pe termen scurt si mediu, restructurari ale portofoliilor investitorilor. Acestea ar conduce la cresterea volatilitatii fluxurilor de capital destinate economiilor emergente din Uniunea Europeana, inclusiv celei a Romaniei", a mai spus Guvernatorul.

  • Ce ar putea re-aduce aprecierea leului in fata euro?

  • O interventie a BNR in piata valutara. Efectul ar fi garantat, insa numai pe termen scurt. Pe termen lung, deprecierea probabil ca s-ar relua, iar Banca centrala -ar trezi si cu rezerva diminuata si cu leul depreciat.
  • Absorbtia de fonduri europene. Intrarea de valuta ar fi benefica pentru leu, dar la actualul grad in care Romania atrage fondurile europene, slabe sperante din aceasta directie
  • Investitii straine directe. O alta sursa de valuta care ar putea aprecia leul in fata euro. Dar pentru asta e nevoie de politici fiscale atractive, de un mediu de afaceri prietenos si transparent . Adica exact ceea ce Romaniei lipseste.
  • Orice alta forma de atragere de valuta (privatizari etc) sau o crestere a competitivitatii muncii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3676 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    usurare (Joi, 24 mai 2012, 13:47)

    Mazeta [utilizator]

    Nici o grija, Băsescu a declarat ca România este pregătită in cazul ieşirii Greciei din zona euro. Sa ne usuram.
    • +4 (14 voturi)    
      mai degraba (Joi, 24 mai 2012, 14:07)

      gg [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Mai degraba sa fie Ponta care a spus ca se pot creste pensiile si in plus salariile cu 15% anul asta, in acelasi moment cu iesirea Greciei din euro. Nu-i normal sa creasca euro ? de unde sa apara banii pentru salarii, daca nu din deprecierea euro... doar nu din cresterea economica inexistenta. Asteptam cu nerabdare cresterile anuntate de Ponta pe anul urmator :) ca doar nu da din buzunarul lui, si nici nu e "zgarcit" ca Boc :)))
  • -3 (13 voturi)    
    BNR - sucursala PDL (Joi, 24 mai 2012, 13:49)

    Mugur Iscandarany [anonim]

    Cum sa intervina daca nu mai e
    Boculetz -da-sa-traiti la volan ?!
    • -3 (7 voturi)    
      care volan? (Joi, 24 mai 2012, 14:01)

      nastratin [utilizator] i-a raspuns lui Mugur Iscandarany

      poate, dar din pacate a trecut cu surle si trambite "copilotul" ponta la volan si ne-a "carmit" in decor fara sa clipeasca de la bun inceput si o continua pe aratura! hai si la CE ca-i bine! sa ne traiesti cu toti care te sustin!
  • +5 (7 voturi)    
    re: Euro a fost cotat joi de catre BNR la 4,46 (Joi, 24 mai 2012, 14:06)

    simplex [utilizator]

    27 aprilie (vineri) cade guvernul - bucurie mare pentru unii (poate si pentru cei care sperau sa aibe rate mai mici la credite in eur)

    30 apr (luni) - mare surpriza mare
    http://i.imgur.com/3ym3o.png

    24 mai (joi) - 4.5 bate la usa
  • +3 (11 voturi)    
    Ce scuza mai gasesc acum? (Joi, 24 mai 2012, 14:07)

    GABI [anonim]

    E numai vina USL..SACUL MILEI TREBUIE FINANTAT DIN CEVA..in timp ce fraierii de rand sunt cei care pierd cel mai mult.Acum ce scuze mai gasesc...nu mai avem o depreciere la nivel regional...tine doar de local.Usl-ul isi semneaza singur biletul de plecare..prin indiferenta de care da dovada in situatia dramatica in care se afla romanii zilele astea.
  • -1 (7 voturi)    
    strategie guvernamentala (Joi, 24 mai 2012, 14:19)

    razvan [anonim]

    consider ca este in primul rand vorba de o strategie guvernamentala - de la instalarea guvernului leul a pierdut aprox 8% - si astfel putem face si reintregirea salariilor bugetarilor fare niciun efort bugetar, ba chiar ajutam si exportul. ce daca creste pretul tuturor produselor de pe piata, salariatul roman e fericit ca are mai multi bani in buzunar!! si merge la vot fericit!!
    puteti verifica si arhivele disponibile online cu evolutia cursului in perioada in care a mai fost dl Georgescu ministru de finante, si o sa vedeti ca aceasta devalorizare nu este intamplatoare - este o strategie bugetara.

    nu spun ca e neaparat rea, dar in conditiile in care fostele guverne impreuna cu BNR au luptat pentru mentinerea cursului la un nivel de 4.3 prin vanzari semnificative de valuta in perioadele respective renuntarea la acea politica in acest moment inseamna pierderea acelor sume.
    • +2 (2 voturi)    
      mai calculeaza odata (Joi, 24 mai 2012, 14:40)

      eu [anonim] i-a raspuns lui razvan

      cum ai calculat de a iesit un 8%? e vb de 2%(pana acum) si probabil marirea de salarii va fi anulata de inflatie ca asa e la noi, cum afla cineva ca ai bani cum iti cere si el mai mult
  • +1 (7 voturi)    
    Hai ca se poate (Joi, 24 mai 2012, 14:20)

    Captain Obvious [utilizator]

    Ajunge pana la 5 lei in toamna la alegeri. Hai guvernul poanta ca se poate! Mai mariti niste pensii ceva si poate mai accelerati
  • +3 (7 voturi)    
    s-ar fi intamplat la fel cu orice guvern (Joi, 24 mai 2012, 14:34)

    Ivan [anonim]

    deoarece cauzele nu sunt numai interne. dupa cum spuneam, zlotul s-a depreciat mai tare in conditiile in care polonia e campioana la absorbtie de bani europeni.
  • +3 (3 voturi)    
    1 Euro = 1.98 Leva (Joi, 24 mai 2012, 14:50)

    Costache2009 [utilizator]

    As vrea sa stiu de ce-i cautam atata in coarne BNR-ului, in general si lui Isarescu, in particular, daca in Bulgaria cursul valutar este acelasi de ani si ani de zile - 1 Euro = 1.98 Leva. In Bulgaria, finantistii nu sunt obligati de UE, Banca mondiala, FMI etc sa distruga economia nationala si buzunaru' cetatenilor?! A bon entendeur, salut!
    • -2 (2 voturi)    
      daca ai fi citit putin ... (Joi, 24 mai 2012, 15:22)

      sir [anonim] i-a raspuns lui Costache2009

      ... ai fi inteles de ce Bulgaria are cotatia leu/euro nemodificata de multi ani, adica .... iti mai amintesti cand la ei oul se scumpea la 10 minute si cand au iesit in strada cu oalele goale ?? Iti amintesti ce s-a intamplat atunci? ... atunci au schimbat directia, atunci vechii politicieni au facut pasul in spate (fortati de evenimente nu ca au fost loviti de constiinta) si tehnocratii au inceput sa faca politica... de atunci au inceput sa urce , pas cu pas, incet dar consecvent ... atunci au inteles cine si mai ales cum le poate umple "oala" pe care o tineau goala in maini ... ar fi fost si mai sus daca ar fi distrus/redus mai mult din coruptia generalizata care ai sufocase ... noi ce am facut? am facut senatori oameni dovediti ca au fost turnatori, nu ma intereseaza cui si ce au turnat, isasi faptul ca au facut acest lucru ar trebui sa-i descalifice nicidecum sa-i vad in Parlamentul Romaniei propunand legi! cu astfel de oameni credeti dvs ca avem sanse in aceasta lume a intereselor ???? ... daca aveti mizerie in casa o ascundeti sub pres ???
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar asa! (Joi, 24 mai 2012, 15:29)

      geo 6101 [anonim] i-a raspuns lui Costache2009

      Ma mir ca iei plusuri pentru ca i-ai atacat pe salvatorii nostri BNR si Isarescu!!?? Doamne fereste sa te iei de ei! Sunt perfecti!...
    • -1 (1 vot)    
      Costache, postache! (Joi, 24 mai 2012, 15:56)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Costache2009

      daca ai fi citit un pic inainte sa postezi, ai fi aflat ca Bulgaria are din 1997 cursul fix legat de marca, ulterior de euro. se numeste regim de consiliu monetar. dar in continuare ar fi bine sa mai citesti inainte de a incepe sa-l injuri pe Isarescu ca n-a trecut si Romania la un consiliu monetar. bine?
      http://en.wikipedia.org/wiki/Currency_board
  • +1 (3 voturi)    
    mugur (Joi, 24 mai 2012, 15:02)

    self [utilizator]

    Isarescule, ai cam inceput sa vorbesti in dodii omule, pai pe mine ma AFECTEAZAAAA, ca toate alea sunt mai scumpe, facturi, preturi, toate, si tu ca si senilu ala de Vasilescu, vorbi-ti ca si cand va doare la basca,Am impresia ca v-ati cam hodorogit si ar cam trebui sa lasa-ti locul altora mai competenti, dar cu adevarat competenti, nu gen Olteanu, Georgescu smdp,
    • -1 (1 vot)    
      Nu-s senili niciunul, doar afectati politic (Joi, 24 mai 2012, 15:52)

      Andor74 [anonim] i-a raspuns lui self

      Din punct de vedere al cotatiei Romaniei in lume, conteaza incadrarea in limitele de deficit bugetar (si asta ii priveste direct pe cei de la BNR). Or pomenile oferite de usl-ul proaspat reinvestit ar creste deficitul, deci implicit ar afecta negativ imaginea pe pietele financiare. Dupa cum remarci, toate produsele sunt raportate la euro; cresterea acestuia duce la cresterea preturilor si implicit a TVA-ului (inclus in pret). Deci, crestere de venituri directe la buget. Deci... suficienti bani pentru votantii usl
  • 0 (2 voturi)    
    devalorizare acceptata? (Joi, 24 mai 2012, 15:11)

    marin [anonim]

    Daca urmariti evolutia leului comparativ si cu celelalte monede din Europa, se vede ca leul scade fata de toate monedele, fara exceptie...
    Este o devalorizare acceptata (?) sau este 'impresia buna" lasata de guvernarea Ponta (!)...
    poate amandoua sunt valabile.
    • -1 (1 vot)    
      Vrajeli.. (Joi, 24 mai 2012, 18:32)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui marin

      Cred ca Banca nationala umbla cu vrajeli cind considera ca devalorizarea leului se datoreaza doar evenimentelor externe. Daca zona euro are probleme atunci euro ar trebui sa scada asa cum scade fata de dolar. Sunt convins ca principala cauza e de fapt interna. Economia romineasca si mai ales semnalele total gresite trimise de noua putere comunisto-securista le transmite investitorilor straini.
  • -1 (1 vot)    
    Cauze interne (Joi, 24 mai 2012, 19:31)

    georgio [anonim]

    E distractiv ce explicatii aiuritoare incearca guvernantii si bnr in legatura cu devalorizarea puternica a leului. Toata lumea din piata stie ca 80% din devalorizare e datorita cauzelor interne. Parca acum descoperim ca europa e in criza si asta e cauza. Prostii de adormit copii. Euro pica fata de dolar datorita crizei europene leul pica fata de euro doar datorita cauzelor interne. Retragerea masiva de capital si atentie renuntarea la investitii sunt doar datorate guv. Ponta si a semnalelor negative date catre mediul de afaceri.
  • -1 (1 vot)    
    multi si p... (Vineri, 25 mai 2012, 2:19)

    mishu [anonim]

    Nu BNR-ul e de vina. Stimabilul nostru premier, Ponta, a promis mai multi bani la bugetari(in spiritul partidului pe care-l conduce). Partea urata e ca nu prea are de unde sa scoata banii astia asa ca face un giumbushluc, da ordin lu' onorabilul guvernator Isarescu sa nu mai pompeze atatia Euro in piata. Ca o urmare, moneda nationala se devalorizeaza si al nostru premier poate sa infaptuiasca mult asteptata reintregire salariala. Si uite asa PSD-ul ne-a mai salvat o data....
  • -1 (1 vot)    
    EURO ..4,5?INTR-O LUNA DE ZILE? (Vineri, 25 mai 2012, 9:08)

    alina [anonim]

    Se observa foarte clar ca USL influenteaza toata aceasta situatie.Au profitat de contextul nefavorabil din Grecia, pentru a putea devaloriza moneda, au folosit ca scuza celelalte monede regionale..insa la noi scade leul in continuu..deja se vb 4,5...este fabulos de mult intr-un timp atat de scurt.Intrebarea noastra a tuturor ce o sa facem cu creditele in euro?
    Sa nu mai iasa BNR-ul cu comentarii de genul k ne-am asumat un risc prin creditarea in euro...cand stie ff bn ca BCR-UL prima banca care a primit cei mai multi bani pt Prima Casa..da credite numai in euro.Din punctul meu de vedere asta s-a si urmarit.
    De abia asteptam alegerile sa plece tot USL-UL..nu am crezut k o sa ajung sa spun dar era mult mai stabil cu BOC..ala macar stia ce face si nu promitea aiurea.