Populatia si firmele vor plati impozite similare pentru imobile, in functie de destinatie

de DP     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2012, 15:26 Economie | Finanţe & Bănci


Guvernul va modifica modul de calcul al impozitelor pe proprietate, care vor varia de anul viitor in functie de destinatia imobilului, comparativ cu sistemul actual care stabileste cote diferentiate pentru persoane fizice si firme, transmite marti agentia Mediafax. "Vom revizui baza de impozitare pentru impozitele pe proprietate, care va varia in functie de destinatia proprietatii si nu in functie de contribuabil (persoana fizica sau persoana juridica - n.r.)", se arata in scrisoarea de intentie trimisa de Guvern la Fondul Monetar International.

In aceste conditii, impozitul platit de o persoana fizica sau o firma ar putea fi similar daca imobilele detinute au aceeasi destinatie.

In prezent, impozitele pe imobile au regimuri diferentiate in functie de natura proprietarului, fiind de regula mult mai mici pentru persoane decat in cazul firmelor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2607 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Jupuirea la patrat a omului de rand si a firmelor (Marţi, 29 mai 2012, 16:08)

    Daniel [anonim]

    Este un caz clasic de jupuire atat a firmelor, cat si a omului de rand.
    Daca omul inchiriaza la o firma, plateste impozit mult mai mare (destinatie de birouri) decat daca inchiriaza la o persoana fizica (destinatie locuinta).

    Oricum o intorci, toata lumea pierde.
    a) Chiriasul plateste chirie mai mare, pentru ca orice majorare cat de mica a impozitului se va reflecta in cresterea chiriilor;
    b) Persoana fizica plateste mai mult impozit la stat daca inchiriaza la firma;
    c) Persoana juridica plateste indirect mai mult la stat pentru ca cresterea impozitului platit de proprietar se va reflecta in cresterea chiriei..

    Vor aparea contractele de inchiriere de genul: chiria neta xxx Euro + obligativitatea chiriasului de a plati impozitul, in functie de destinatia locuintei.
    • -1 (1 vot)    
      Sincer (Marţi, 29 mai 2012, 17:01)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Impozitul care il plateste un proprietar (~200 de roni anual) e ridicol tinand cont ca il inchiriaza pt 1200-1400 de roni LUNAR!

      Astept si marirea impozitului pe masini in functie de valoare ... poate mai dispar tancurile de pe trotuare cu ocazia asta.
  • 0 (0 voturi)    
    O sa fie bine! O sa fie bine! (Marţi, 29 mai 2012, 16:38)

    suprasaturatu' [anonim]

    Noi va spuneam, "bai, Ponta nu e Batman".
    Voi nu! Si nu! Si nu !
    Acum, luati din fata ca sa nu stati a coada. Primii sa fie USLofonii . Sa plateasca triplu, ca au vrut sa fie bine.

    Vreu sa ii friga si pe pensionari, ca astia il sustin, si or sa fie primii care vor plange (daca nu cumva dau coltul).Stiintific
  • +1 (1 vot)    
    E clar.Impozitele vor creste. (Marţi, 29 mai 2012, 16:51)

    mircea [anonim]

    Pentru-ca nu au cum sa scada,USL are nevoie de bani mai multi ca sa-si acopere promisiunile si atunci,impozitele se vor egaliza la persoane fizice cu juridice,adica vor creste.Sa vad atunci ce vor spune cei care mai cred intr-un USL" uman".
  • +1 (1 vot)    
    tare rau (Marţi, 29 mai 2012, 17:11)

    chirias [anonim]

    check it out! comunistii stiu sa-si faca viata usoara. e ca aia cu robert negoita care a profitat de o inlesnire data pentru oamenii amarati sa-si faca un apartament sau o casa, iar el a profitat si si-a facut 3000 de apartamente pe nume personal ca sa nu plateasca tva. acum ca baietii si-au trecut casele pe firme ca sa nu plateasca impozit progresiv pentru a doua, a treia, a-n a proprietate, si ca sa nu foe taxati special pentru ca ar avea averi mari(legea la misto a UNPR-ului) isi baga lege ca sa nu plateasca impozit mai mare decat tata leana din ferentari,care sta intr-o garsoniera. Pe cine pacaliti ba baieti, o sa ajungeti la guvernare fara niciun ban, o sa inventati iarasi inca 2000 de taxe pe care n-o sa le colectati si veti pleca de la guvernare lasand nu numai visteriile goale dar si datorii pe cap de locuitor de sute de mii de euro.
  • +1 (1 vot)    
    ce vrea CAPCAUNII ? (Marţi, 29 mai 2012, 17:11)

    Baltaretu [utilizator]

    ca un proprietar persoana fizica sa plateasca ca un proprietar persoana juridica sau invers
    De cate ori ati schimbat plata taxelor si impozitelor draci PSD si PNL ? Scopul? Bani mai multi prin alte metode Deci va reducem CAS. si alte bazaconii si va frigem la alte taxe si impozite pe proprietate.Adica alte metode de facut bani, dar de la acelasi popor
    BRAVOS CAPCAUNILOR
  • 0 (0 voturi)    
    rechinii imobiliari.. (Marţi, 29 mai 2012, 17:20)

    cartarescu [anonim]

    sunt deranjati de persoanele fizice romane care inchiriaza la firme./la preturi mult mai scazute ..decat cer ei..De multa vreme acestia au tot comandat prin ziare articole..in care se plangeau ca chipurile pers.fizice romane platesc impozite pe chirie mai mici decat ei...si ca normal ar fi/in opinia lor/ toti sa plateasca la fel...ceea ce nu este adevarat..persoanele fizice trebuie sa faca si ele investitii/cheltuieli la spatiile pe care le inchiriaza ..ei bine acesti bani/cheltuieli/TVA nu le trec pe cheltuieli cum le fac firmele /sau nu pot sa recupereze TVA cum o fac firmele care au in patrimoniu cladiri de birouri..toate cheltuielile= tva pe care le fac proprietarii pers, fizice le fac din buzunarul lor personal...
    In mare parte firmele care detin spatii de birouri de inchiriat sunt firme cu capital strain....deci acestia sunt deranjatzi de cetatenii romani care inchiriaza si ei spatii de birouri...bineinteles ca ei detin circa 95%.din spatiile de inchiriat... restul de 5% il reprezinta intreprinzatorii romani persoane fizice si juridice...am ajuns ca strainii,marile monopoluri sa dicteze,sa faca legea in tara noastra..prin orice mijloace sa spulbere intreprinzatorul roman...rusine guvernantilor..
  • 0 (0 voturi)    
    posibila crestere a impozitelor (Marţi, 29 mai 2012, 17:39)

    alabala [anonim]

    La pensionari sa le aplice alt algoritm, functie de pensie si nr. de case din propretate, ca au muncit destul ,sa mai munceasca si tinerii cat am muncit noi. Sa -i oblige prin lege pe toti comerciantii sau prestatori de servicii sa dea bon fiscal si pentru cosul minim sa fie returnata 25% din suma lunara prin ANAF si s-a rezolvat simplu si rapid cu toate activitatile nefiscalizate si bani la buget, ca sa nu se mai uite atata la impozite pe case.
  • 0 (0 voturi)    
    ciuma rosie... (Marţi, 29 mai 2012, 21:18)

    deliman_delimache [anonim]

    ...vrea singele natiunii...recadem 70 de ani in istorie! e bine-daca-i si votam,ne-o meritam;necazul e ca multi voteaza si mai putini "cotizeaza"la impozite crescute care-i intretin pe cei multi care voteaza...
  • 0 (0 voturi)    
    Mojicie (Marţi, 29 mai 2012, 23:25)

    a.n. [anonim]

    Este impozit pe proprietate sau impozit pe destinatie (de care nu cred ca am auzit nici in Nordul Africii). Ciuma rosie sfideaza proprietatea, munca si incurajeaza lenea. De ce nu impozitati marile averi asa cum fac tarile civilizate? Favorizati doar baronii vostri si vreti sa luati de la noi si sa reduceti la ei.
    Ca suntem multi si prosti....si va mai si votam(oare?).
  • 0 (0 voturi)    
    hotia guvernului (Joi, 31 mai 2012, 16:11)

    cartarescu [anonim]

    este o hotie ce face guvernul...pai cum sa pui la egalitate persoanele fizice cu firmele ? de ce pers. fizice sa plateasca la fel..cu firmele? Daca cineva are o casa si o inchiriaza la o firma inteleg ca vor sa impoziteze casa de la 0.1% la 1.5% adica o majorare de 15 ori ? Plus ca suplimentar proprietarul mai plateste 16% impozit la veniturile din chirie. + 6.5 % asigurari de sanatate. tot pe veniturile din chirie ...am ajuns ca statul sa penalizeze cu impozite inrobitoare pe cei care fac sacrificii sa isi inchirieze casa..practic ca altii folosind-o sa o deterioreze ...si tot proprietarul sa dea 50% ca taxe si impozite la hotii de guvernanti....si cohoarda de prostime care nu vor sa puna osul la munca..sa munceasca cinstit...
    Ce face guvernul pentru proprietarii care trebuie sa plateasca 50% taxe si impozite ?
    O casa trebuie intretinuta, dupa ce pleaca un chirias trebuie sa schimbi cam tot la baie si bucatarie.. parchet,zugraveala ..care mai este castigul daca platesti atatea taxe si impozite? Si pe perioada cat casa nu este inchiriata de ce sa platesti impozit pe proprietate majorat ?
    O tara de hoti este romania, tara nemuncii , a mincinosilor, a jigodiilor