Daniel Daianu se retrage din functia de consilier de stat al premierului Victor Ponta

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2012, 20:12 Economie | Finanţe & Bănci


Daniel Daianu
Foto: Agerpres
Daniel Daianu a fost eliberat din functia de consilier de stat in cadrul aparatului propriu de lucru al premierului Victor Ponta, la mai putin de trei saptamani de la numirea in functie. In nota din Monitorul Oficial se precizeaza ca retragerea din functie are la baza "motive personale", informeaza Mediafax.

Daniel Daianu a fost numit consilier de stat al premierului pe 11 mai. Dupa publicarea deciziei de numire in Monitorul Oficial, Daianu a declarat ca titulatura de "consilier de stat" nu este corecta. "Nu sunt in aparatul guvernamental. Sunt consilier special pe probleme economice si europene, aceasta functie nefiind remunerata", a declarat profesorul de economie Daniel Daianu, contactat de Hotnews.

Pana la semnarea deiziei de numire, Daniel Daianu a lucrat tot ca si consilier pe probleme economice al presedintelui PSD Victor Ponta.

Daniel Daianu, doctor in economie, a fost ministru al Finantelor, in perioada decembrie 1997-septembrie 1998, dupa ce anterior, in 1992, a fost ministru adjunct al Finantelor. El a lucrat si ca economist sef la Bancii Nationale a Romaniei, post din care a fost numit ministru in decembrie 1997.

Daianu a fost europarlamentar in perioada 2007-2009, fiind candidat din partea PNL. Pentru a ocupa postul de europarlamentar el a demisionat in decembrie 2007 din Consiliul de Supraveghere al Bancii Comerciale Romane, post ocupat din septembrie 2005.

In octombrie 2009, Daianu a incercat sa revina la BNR, candidand ca independent pentru functia de membru in Consiliul de Administratie, insa nu a gasit sprijinul necesar in Parlament.

In timpul regimului comunist, din 1976 pana in septembrie 1978, el a lucrat la Directia de Informatii Externe (DIE), din MAI. In octombrie 2007, in perioada candidaturilor pentru Parlamentul European, el a afirmat ca a intrat in DIE deoarece astfel putea sa studieze in strainatate








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7694 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    au venit alti... (Marţi, 29 mai 2012, 20:16)

    kalk [anonim]

    ce s-i faci...politruci la orizont ..
    • -3 (9 voturi)    
      e grea limba română! (Marţi, 29 mai 2012, 20:41)

      nemesis [anonim] i-a raspuns lui kalk

      Eu înțeleg faptul că unii de pe aici aveți ceva cu cei deștepți, dar cu limba română ce aveți fraților?
      • +1 (1 vot)    
        E grea lb romana (Miercuri, 30 mai 2012, 7:51)

        Nemtudo [anonim] i-a raspuns lui nemesis

        "unii de pe aici" este subiectul si este la persoana a treia; logic, si predicatul trebuie sa fie la persoana a treia...

        Ei, da! E grea limba romana!
    • +5 (5 voturi)    
      pontaaa!!! tai-o-n genunchi si adu-l inapoi... (Miercuri, 30 mai 2012, 0:10)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui kalk

      daca ponta nu o sa-l aduca inapoi..., hmmm..., nu va fi bine pt el si din pacate, nici pt noi ...
      • +1 (1 vot)    
        nu a plecat, Daianu ramane consilier Ponta (Miercuri, 30 mai 2012, 13:52)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui resita31

        Doar ca neplatit, a fost anulata doar numirea pe functia oficiala, cea platita.
        Ce sa-i faci...asa sunt stirile aici unde-i fierbinte rau.
  • +23 (27 voturi)    
    respect (Marţi, 29 mai 2012, 20:34)

    Ioana [anonim]

    Nu pot decat sa ma bucur de aceasta evolutie. Domnul Daianu si-a recastigat respectul meu.

    Inca astept ca liberalii adevarati, cati or mai fi in PNL, sa se treazeasca. Guvernul Ponta e un guvern de stanga, masurile lor sunt de stanga, nu vad nimic liberal in acest guvern. Urmeaza eliminarea cotei unice de imposit, reintroducerea impozitului progresiv pe venit, sugrumarea firavei clasei mijlocii de dragul asistatilor sociali.

    Chiar pot liberalii accepta asa ceva, pe langa toate compromisurile politice facute deja?

    Nu sunt sustinator al PNL, sunt doar o adepta a ideilor de dreapta, si cred ca PNL se afla pe o panta alunecoasa a intrarii in anonimat. Felul in care sa lasa calcati in aceasta alianta bizara cu PSD nu face decat sa impinga clasa de mijloc catre PDL.
    • -1 (1 vot)    
      felix este de vina (Miercuri, 30 mai 2012, 9:41)

      hanscecantalamitraliera [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      atat in ceea ce priveste usele cat si rasturnarea guvernului MRU, implicit va rasturna penele in negura si uitarea istoriei..felix prin antele lui nu are interes sa existe clarviziune deoarce afacerile lui pot avea sa spun niste curioase si interesante incarcaturi de l aiz penal la iz civil...nu mai vorbim de statutul lui de fost secu..pe el nu poate si nu trebuie (conform gandirii lui) sa il atinga nic macar..lustratia
  • +11 (17 voturi)    
    Daianu (Marţi, 29 mai 2012, 20:35)

    alin_cl [utilizator]

    Ei na, nu se poate asa ceva. Chiar nu se poate lucra cu ponta? O sa-l faca muci pe Daianu astia de la antene...
  • +17 (23 voturi)    
    Ooops! (Marţi, 29 mai 2012, 20:47)

    Cataleya [utilizator]

    Iaca buba!
    Ori n-a percutat la comenzile lui Hrebe, ori s-a rusinat de actualul stil de guvernare impus de Ponta....
  • +13 (17 voturi)    
    Ponta si Daianu (SIE) sunt incompatibili ! (Marţi, 29 mai 2012, 20:51)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Ponta si Daianu (SIE) sunt incompatibili !
  • -5 (7 voturi)    
    Până la urmă s-a prins... (Marţi, 29 mai 2012, 20:55)

    Timantius Raptor [anonim]

    ... că în afară de gargară nu mai e nimic altceva decât țeapă...
    Ce mi-e Boc, Ungureanu, Ponta? Diferă doar ambalajul, conținutul e același...
  • +11 (13 voturi)    
    Nu e bine (Marţi, 29 mai 2012, 20:57)

    Horia Varani [anonim]

    Ma ingirjoreaza plecarea lui Daianu. Eu il vad ca un profesionist echilibrat, serios si cu putine influente politice (chiar fiind membru PNL).
    Inteleg ca sfaturile lui nu au gasit ecoul necesar la premier, ceea ce e absolut ingrijorator. Ponta e pe cale sa bage mina in buget pina la cot. Doamne-ajuta.
  • +10 (12 voturi)    
    incompatibilitate (Marţi, 29 mai 2012, 20:58)

    Dan Costea [anonim]

    Daianu subalternul lui Ponta? Imposibil! Subalternii lui Ponta nu pot fi decat papusi de plastic cu care sa se joace intre doua schimbari de pampersi: "Ni-no, ni-no, stai cuminte ursulet!"
  • -6 (6 voturi)    
    NU ARE DREPTUL !!! (Marţi, 29 mai 2012, 21:09)

    Nicolae VRABIE [anonim]

    Lucratorul de securitate (motiv personal) nu este compatibil cu misiunea de consilier de stat a premierului.

    DAIANU are dreptate, celo acre a actionat la daramarea Europei Libere in slujba lui CEAUSESCU nu poate fi consilierul de stat a premierului.

    Dar nu mai are dreptul sa apara in fata.
  • +11 (11 voturi)    
    un superprofesionist (Marţi, 29 mai 2012, 21:22)

    Baltaretu [utilizator]

    Daianu este un superprofesionist si nu are ce sa-i predea ambitiosului analfabet de economie:P
    Daianu are superclasa de pregatire profesionala si diplomatica, un bun simt deosebit Are loc pe acelasi podium cu M.R.Ungureanu.Poate pe viitor ii vedem in tandem
    Pierderea de timp langa razbunatorul Ponta, il deprofesionaliza si asta nu se accepta.Latrina guvernarii trebuie lasata celor aplecati si indoctrinati cu hotia, minciuna, promisiuni electorale, denigrari etc.Felicitari pentru demisia d.vstra dle Daianu.Va urmaresc pe orice post TV. cu discutii pertinente economico financiare pe plan intern si extern.Tine-ti stacheta sus, nu va aplecati asupra unor ambitii politice.Va veni si timpul d.vstra
  • -8 (8 voturi)    
    ...s-a prins si Ponta ...! (Marţi, 29 mai 2012, 22:19)

    bm [anonim]

    ...Daianu asta vorbeste mult ca sa se afle-n treaba ...nu spune nimic ...de fapt ...e un papagal habarnist...teoretician de seminar....!
    • +6 (6 voturi)    
      Nepotrivire de caracter (Marţi, 29 mai 2012, 23:59)

      secu [anonim] i-a raspuns lui bm

      Gandirea lui nu concorda cu dobitoceniile actualilor dictatori.
      Nu i se potriveste nici limbajul de mahala scos la piata de usl-inosi. Si pe deasupra nu are nici batista.
  • +11 (11 voturi)    
    A ales linistea (Marţi, 29 mai 2012, 22:21)

    Sandu [anonim]

    Daianu nu avea ce cauta sub patrafirul lui Ponta. Acolo exista un dublu limbaj: pentru prostime demagogic si altul in interior - din ce furam? Ori cu FMI, CE si Banca Modiala, Daianu nu putea juca la dou capete - cea a hotiei si alta a economistului pus in fata la negocieri. Pentru dezastrul care va urma asupra romanilor, nu iti poti pune in joc cariera de o viata doar pentru ca oamenii lui Ponta sa poata fura. Ma intreb cand va pleca si Georgescu daca mai spera sa aiba credibilitate in lumea bancara internationala?
  • +2 (2 voturi)    
    nu s-a inteles (Miercuri, 30 mai 2012, 8:00)

    dorel [anonim]

    probabil nu s-a inteles cu ponta asupra politicii economice, cum premierul este populist de stanga
  • +3 (3 voturi)    
    Re: (Miercuri, 30 mai 2012, 8:15)

    contact@ibl.ro [utilizator]

    Daianu deja s-a murdarit... bine ca s-a trezit la timp si s-a hotarat sa isi curete imaginea de mizeria comunista
  • -1 (1 vot)    
    Ce om (Miercuri, 30 mai 2012, 9:21)

    anion [utilizator]

    Rationamentul lui Daianu este asa; eu vreau sa fiu conservat ca un independent. pentru asta nu vrea functie, vrea sa fie consilier fara titlul *de stat*, in caz ca se ingroasa gluma nu are responsabilitate si el va trancani pe la televiziunile lui Felix ce ar trebui facut, ca nu a fost ascultat, etc., apoi la schimbarea puterii va aparea ca nou cu noi sfaturi pana cand gastele noastre vor muri toate. Asta este labarul Daianu din firmele lui Safi si Sov.
  • 0 (0 voturi)    
    O decizie personala, din interes financiar (Miercuri, 30 mai 2012, 14:41)

    Relaxation [anonim]

    E foarte simplu: domnul Daianu nu vrea sa fie functionar public si sa nu poata avea alte venituri, decat leafa mizera de la stat. Atunci, prefera sa-si faca treaba dintr-o pozitie nesalariata, ca sa nu fie supus regimului functionarilor publici. De unde atatea interpretari malitioase?!
  • 0 (0 voturi)    
    as, piata libera (Duminică, 4 august 2013, 22:14)

    Misaca Gh. [anonim]

    Domnule Daianu, chiar credeti ca exista PIATA LIBERA in Romania - vedeti pretul graului, parca la comanda s-a facut sub 0,7 lei, oare se va mai relua anul agricol pentru grau ?!?
    In agricultura, fiind producatoare dr hrana, trebuie sa
    functionrze societati agricole pe legea 136 (ca in Germania), nu SRL.
    Nu inteleg de ce repurati economisti, analisti. etc. , folosesc sintagma STATUL si nu administratia statului?