Romania a pierdut trei locuri in clasamentul competitivitatii. Cele mai competitive economii: Hong Kong, SUA, Elveţia si Singapore

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2012, 6:51 Economie | Finanţe & Bănci


Institutul International pentru Management din Lausanne (Elvetia) a publicat joi rezultatele cercetarii privind competitivitatea economiilor lumii- World Competitiveness Yearbook (WCY). Topul WCY masoara modul in care tarile isi gestioneaza resursele economice si umane pentru a-si mari gradul de bunastare economica. Romania se afla pe locul 53 din 59 de state luate in calcul, mai "jos"decat Romania aflandu-se bulgarii, argentinienii, croatii, venezuelenii si grecii. Fata de anul trecut, Romania a pierdut trei locuri. Cele mai competitive state au ramas  Hong Kong, SUA, Elvetia si Singapore (a se vedea mai jos si clasamentul general).

 In ciuda tuturor obstacolelor generate de criza, SUA raman un pilon al competitivitatii mondiale, din cauza puterii lor economice, dinamismul intreprinderilor sale si capacitatii de inovare.





"Competitivitatea SUA are un impact profund asupra restului lumii, deoarece interactioneaza in mod unic cu fiecare economie, avansata sau emergenta, asa cum nicio alta natiune nu poate sa o faca. Europa este impovarata de austeritate si fragmentata  in privinta leadershipului politic, astfel incat nu reprezinta deloc un substitut credibil al SUA", explica profesorul Stephane Garelli, directorul Centrului IMD World Competitiveness.

Natiunile cele mai competitive din Europa sunt Elvetia (3), Suedia (5) si Germania (9), care au economiile foarte bine disciplinate fiscal si  orientate spre export.

Economiile emergente nu sunt imune la turbulente, mai arata raportul. China (23), India (35) si Brazilia (46) au alunecat in clasament, in timp ce Rusia (48) a urcat doar un singur loc. Toate economiile din Asia au scazut in afara de Hong Kong (1), Malaezia (14) si Coreea (22). America Latina, de asemenea, a avut un an dificil, cu exceptia Mexicului (37).

  • Globalizarea si reforma economica, contestate

Globalizarea este inca vazuta ca o dezvoltare pozitiva in Irlanda, Scandinavia, Chile, Emiratele Arabe Unite si in multe economii asiatice. Atitudinile sunt mult mai negative in Grecia, Rusia, cea mai mare din Europa de Est, o mare parte din America Latina, si, nu in ultimul rand in Franta.

Atitudinea fata de reforme este mult mai pozitiva in Irlanda, Asia emergenta, Qatar, Emiratele Arabe Unite, Elvetia si Suedia in vreme ce impulsul pentru reforma este foarte redus si in scadere in Argentina, Republica Ceha, Spania si Franta, unde austeritatea este vazuta ca un remediu mai rau decat boala.

"Recesiunea a facut economia mondiala mai fragmentata si mai variate decat oricand, fortand companiile sa opereze mai multe modele paralele de afaceri", a declarat profesorul Garelli. "Economiile emergente se bazeaza pe cererea interna si companiile de tipul campionilor nationali pentru a se izola de criza economica. Nationalismul economic pare sa se intoarca, iar protectionismul este tot mai tentant.", mai spune Garelli.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3351 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Exemplu de la nordici nu de la greci/francezi/etc (Joi, 31 mai 2012, 7:50)

    Europa pierde din prestigiu si forta [anonim]

    Noi trebuie sa continuam ce a inceput Boc, disciplinarea fiscala, prudenta bugetara, predictibilitate pt mediulde afaceri.

    Putem adauga o agresivitate si o diversificare mai mare la exporturi, o mai buna atragere a fondurilor europene si o relansare a cererii interne.

    E mult mai sigur ptprosperitatea viitoare sa crestem durabil PIB-ul cu 2-3 procente anual, decat sa ne laudam cu 7-9% din creditare si bule imobiliare/financiare.

    Avem de invatat atent de la Germania, Elvetia sau Suedia in materie financiar-economica, in nici un caz nu trebuie sa ne luam dupa ciumpalacii italo-franco-spaniolo-portughezo-eleni care vor sa primeasca de la stat dar fara sa-si plateasca taxele si impozitele.
  • +3 (3 voturi)    
    Hong Kong, SUA, Elveţia si Singapore (Joi, 31 mai 2012, 8:08)

    gigel123 [utilizator]

    ...nicio surpriza la varf.
  • +3 (3 voturi)    
    USL cu apucaturi PDL (Joi, 31 mai 2012, 8:25)

    ion [anonim]

    Domnule Ponta, din pacate incepeti sa va compromiteti din ce in ce mai mult. Dupa Grajdan ati mai luat o decizie compromitatoare. Ati reconfirmat in Transelectrica gasca de sifonari de bani a lui Pinalti si Seculici. Ati lasat CA-ul lui Seculici, ati dat la o parte singurul profesionist care mai era acolo - domnul Lohan, si ati reinstalat un directorat de interlopi (locotenentii lui Hahaianu).
  • -5 (5 voturi)    
    Fain clasament... (Joi, 31 mai 2012, 8:49)

    ce_conteaza_jean_boxeaza [anonim]

    La ce e competitiva SUA? La producerea de bule (ultima finnd facebook) sau la tiparirea de dolari ?
    Pina si in armamentul lor s-au gasit piese fabricate de chinezi.
    • +4 (6 voturi)    
      bula sau Bula? (Joi, 31 mai 2012, 10:29)

      john [anonim] i-a raspuns lui ce_conteaza_jean_boxeaza

      Jane, eu as angaja oricind un american d-ala tipic de zic europenii (si in special romanii) ca e prost si obez decit un inteligent d-asta mioritic care le stie pe toate. Este de 100x mai competitiv, pacat ca nu emigreaza americani in Romania, nici daca le dai salariu ca acolo. :))
    • 0 (0 voturi)    
      pe toate le stii tu, postacule (Joi, 31 mai 2012, 17:24)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui ce_conteaza_jean_boxeaza

      ...doar ca n-ai argumente si dovezi in sprijinul tau. Ai in schimb un complex de inferioritate evident... stii tu, la fel ca si catelusii aia mici care doar stiu sa latre de fiecare care data cand se afla in apropierea cuiva mult mai puternic decat ei.

      Pune mana si documenteaza-te si incearca sa incepi sa mai si gandesti. In 20 de ani poate vei ajunge si tu la performante aproape de medie (mai mult e clar ca nu poti)
  • +5 (5 voturi)    
    Trofeul Calității (Joi, 31 mai 2012, 9:04)

    Fisherman [utilizator]

    Sunați-l pe Năstase !
  • +2 (2 voturi)    
    cateva observatii (Joi, 31 mai 2012, 9:51)

    rmalu [utilizator]

    1. "Natiunile cele mai competitive din Europa sunt Elvetia (3), Suedia (5) si Germania (9), care au economiile foarte bine disciplinate fiscal si orientate spre export. "

    Ce s-a intamplat cu Norvegia(locul 8)? A plecat din Europa si nu a spus la nimeni?

    2. "Toate economiile din Asia au scazut in afara de Hong Kong (1), Malaezia (14) si Coreea (22)."

    Faptul ca Hong Kong e inca pe primul loc nu inseamna ca a ramas la fel ca anum trecut. Daca observati, totul este raortat la cel mai bun (care are 100 puncte). E o scala relativa nu absoluta deci e posibil ca si economia Hong Kong-ului sa fi scazut, dar nu asa de mult ca a celorlalte. (Daca cel mai bun elev dintr-o clasa ia 5 si toate notele se raporteaza la el, asta nu inseamna ca el e elev de 10.)
    • +1 (3 voturi)    
      de acord (Joi, 31 mai 2012, 11:11)

      angela [anonim] i-a raspuns lui rmalu

      buna remarca... trebuie vazut cum se situeaza economia Hong Kong-lui fata de referinta pt a ne da seama cum sa interpretam acest clasament.

      in ceea ce priveste Romania nu ma mai mira nimic. poate fi si mai rau cu asa lideri la putere...
    • +1 (1 vot)    
      :) (Joi, 31 mai 2012, 13:46)

      ala [anonim] i-a raspuns lui rmalu

      hehe, corect. Norvegia totusi nu este in UE, dar nici Elvetia...
      Norvegia este totusi o tara cu vreo 4 mil locuitori....La fel si Elvetia, honk hong si singapore - sunt prea mici ca sa putem spune ca sunt economii complete. Adica sigur, tot respectul pentru ei, dar reteta lor nu se poate aplica neaparat unei tari mai mari. Mai degraba ne inspiram de la Germania, o economie mare si puternica, nu foarte departe cultural si geografic de noi...Nici SUA nu ofera un model economic rau, ei sunt foarte flexibili si nebirocrati, dar cred ca Germania, ca si partener in UE ramane un model mai bun pentru noi.
  • -5 (5 voturi)    
    Obiectivitatea criteriilor (Joi, 31 mai 2012, 11:03)

    Cetatean [anonim]

    Nu putem sa intelegem cum s-a calculat competivitatea daca nu se dau si criteriile care s-au luat in calcul. Oricum, propozitia: "SUA raman un pilon al competitivitatii mondiale, din cauza puterii lor economice" sugereaza ca nu au fost doar criterii obiective. Eu inteleg ca o competivitate sanatoasa se bazeaza pe productivitate si nu pe "puterea economica", care are si aspecte demografice, politice si militare.
    • 0 (0 voturi)    
      Metodologie (Joi, 31 mai 2012, 12:22)

      WCY [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      The World Competitiveness Yearbook (WCY) ranks and analyzes the ability of nations to create and maintain an environment in which enterprises can compete.

      ...WCY thus divides the national environment into four main factors:
      - Economic Performance
      - Government Efficiency
      - Business Efficiency
      - Infrastructure
      • -1 (1 vot)    
        Tot ambiguu (Joi, 31 mai 2012, 13:29)

        Cetatean [anonim] i-a raspuns lui WCY

        "Economic Performance" este o sintagma foarte vaga in care pot sa intre si factorii pe care i-am mentionat mai sus.
        Este ca si cu papusile rusesti. In papusa urmatoare gasim biletelul pe care scrie: "nu putem sa intelegem cum s-a calculat PERFORMANTA ECONOMICA daca nu se dau si criteriile care s-au luat in calcul".
        • 0 (0 voturi)    
          bati campii (Joi, 31 mai 2012, 17:30)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean

          Cetatene...nu vrei sa folosesti si tu putin Google (si eventual si cei 2 neuroni de care dispui) inainte de indruga verzi si uscate pe forum ?

          Google asta (nu stiu daca ai mai auzit sau nu de el) e fantastic ... iti gaseste metodologia folosita la studiul de fata in mai putin de o secunda.

          Ori vrei neaparat sa debitezi platitudini pe forum si sa ne plictisesti cu interpretatile tale, strict personale, scoase din context si fara tangente cu realitatea ? Spune atunci asta de la inceput.
          • 0 (0 voturi)    
            Scuzati, coane gigel123! (Joi, 31 mai 2012, 18:15)

            Cetatean [anonim] i-a raspuns lui gigel123

            Eu am expus o idee, la care contra-argumentul tau a fost: "nu vrei sa folosesti si tu putin Google (si eventual si cei 2 neuroni de care dispui) inainte de indruga verzi si uscate pe forum?"
            Intr-adevar, un contra-argument foarte pertinent.
            Totusi, nu era mai bine sa ne dea autorul si o bibliografie care sa ne ajute sa intelegem mai bine subiectul prezentat in articol?
    • 0 (0 voturi)    
      usa vs ro (Vineri, 1 iunie 2012, 9:19)

      kiron [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      dragu' mieu, ca un cetatean romanes care am trait in us iti pot spune ca ei isi monitorizeaza permanent productivitatea, printre altele...

      de cand re-traiesc aici nu am vazut guvernul preocupat de un asemenea trivial aspect!:)

      ultima informatie vazuta pe net este ca suntem pe penultimul loc in UE! nu m-am mirat nici n-am plans era normal...e locul nostru consacrat;
  • 0 (0 voturi)    
    Si asta e doar inceputul (Joi, 31 mai 2012, 13:55)

    sspaga [anonim]

    Acum ca au venit comunistii la putere ar trebui sa ne asteptam ca Romania sa se duca la vale rau de tot, din toate punctele de vedere. Mai vedem peste cativa ani daca am avut