Leul se apreciaza semnificativ in fata principalelor valute. Cursul euro-leu coboara la 4,5740

de George Stefan     HotNews.ro
Luni, 6 august 2012, 13:31 Economie | Finanţe & Bănci


Leul s-a apreciat puternic luni in fata monedei unice europene, cursul de referinta BNR fiind de 4,5740 lei pentru un euro. Aprecieri semnificative au fost inregistrate si in raport cu francul elvetian, lira sterlina si dolarul american.

Vineri, cursul BNR era de 4,6481 lei pentru un euro.

Cursul franc elvetian-leu afisat de BNR este de 3,8077 lei pentru un franc, dupa ce vineri cursul de referinta era de 3,8695.

De asemenea, in fata dolarului american leu s-a apreciat puternic, de la nivelul afisat vineri, de 3,7972 lei pentru un dolar, cursul ajungand luni la 3,6997 lei pentru un dolar.

Si lira sterlina s-a depreciat in raport cu leul, cursul de referinta fiind luni de 5,7589 lei pentru o lira sterlina, dupa ce vineri era afisata o paritate de 5,9102.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3505 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Nu-i meritul lui Ponta (Luni, 6 august 2012, 13:37)

    mariage [utilizator]

    Este meritul celor pe care Ponta vrea sa-i scoata de pe listele de vot pentru ca lucreaza in strainatate si acum cateva sute de mii au venit in vacanta, odata cu ei au intrat si peste cinci sute milioane euro.
    • 0 (8 voturi)    
      normal ... (Luni, 6 august 2012, 13:45)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui mariage

      cand e rau e "meritul" usl , cand e bine nu e meritul lor ...


      in oglinda cu :
      cand e bine e meritul lui basescu , cand e rau nu e "meritul" lui basescu ...

      ideologia asta se cheama : FANATISM .
      • +3 (5 voturi)    
        Mai guverneaza cineva ? (Luni, 6 august 2012, 13:51)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Romania "merge" din inertie si prin efortul firmelor private, care au alta treaba decat sa faca politica.

        Meritul cursului de azi este al lui Isarescu...
      • +2 (4 voturi)    
        Apropo de merit: vezi ce spune Isarescu (Luni, 6 august 2012, 13:52)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Deocamdata USL a actionat ca "detonator" al cursului leu / euro. Asa ca mai usor cu acuzele de fanatism.
        • -1 (1 vot)    
          Sti ce este un detonator? (Luni, 6 august 2012, 14:22)

          mariage [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

          Este un dispozitiv pentru declansarea exploziei incarcaturii de baza a unui dispozitiv pirotehnic.
      • +1 (3 voturi)    
        Serios? (Luni, 6 august 2012, 13:53)

        Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Faptul ca leul s-a devalorizat intr-un asemenea hal e meritul lui Ponta si al USL-ului. Antonescu a jignit in public diaspora si pe cei ce trimit bani in tara, dorind sa le impuna taxe pentru a vota!! Acum e meritul lui Ponta pentru ca oamenii trimit bani acasa? Trimite-au indiferent cine se afla la guvernare, fie ca era Boc, MRU sau Ponta. Fanatic esti tu, pentru ca pui botul la minciunile USL-iste. Un alt efect semnificativ este plata primei rate catre FMI. BNR a avut de castigat in urma acestui lucru. Pana la urma cine face ceva in tara e BNR cu Isarescu si nu Ponta si USL-ul, care vor sa distruga ce a mai ramas din tara asta. Ce nu a putut Nastase distruge o va face Ponta minteni.
      • +2 (4 voturi)    
        in general (Luni, 6 august 2012, 13:54)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        in general ai dreptate, dar in cazul de fata nu e fanatism, e doar logica.
      • 0 (0 voturi)    
        depinde (Luni, 6 august 2012, 15:44)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        din moment ce omul ti-a adus si argumente (se datoreaza celor veniti in tara de-afara) si coroborat cu faptul ca de 3 luni incoace trendul leului este de depreciere cred ca e destul de clar ca nu Ponta a facut ceva.
    • +3 (3 voturi)    
      E meritul lui Rus si al CCR (Luni, 6 august 2012, 13:48)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui mariage

      Pentru ca Rus a demisionat si latul CCR-ului incepe sa se stranga.
    • +1 (1 vot)    
      Demisiile (Luni, 6 august 2012, 14:50)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui mariage

      Se cunoaste cand isi da demisia un ministru din Guvernul Ponta, pietele reactioneaza pozitiv.

      Presupun ca daca isi dadea demisia si Ponta cursul revenea la 4.5 lei
    • 0 (0 voturi)    
      exceptia? (Luni, 6 august 2012, 15:44)

      ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui mariage

      am cunoscuti in strainatate, unii au venit in tara. putini, si n-au cheltuit prea mult. familiile unora primesc ajutoare sociale, ca n-au venit (cei ramasi in tara nu au venit, faptul ca membrii din strainatate au, nu e declarat aici)
      cunosc mai multi romani ce locuiesc si lucreaza in tara, dar si-au facut concediile in strainatate. s
      nu pot generaliza, dar in cazul meu, concret, banii de care stiu c-au iesit cu ocazia concediilor depasesc cu mult banii intrati in tara.
      asta sa fie exceptia?
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Luni, 6 august 2012, 14:04)

    electron [utilizator]

    Valoare de azi nu are legatura nici cu USL nici cu Base nici cu nimic. Credeti ca taman azi cnad BNR da inapoi cateva sute de milioane de euro la FMI investitorii s-au decis ca da dom'le leul este de fapt o moneda buna? Nu aprecierea leului este legata de rambursarea datoriei si cam atat. Nici USL nu a devenit cel mai iubit partid din lume peste noapte si nici economia Romaniei nu s-a dezmortit asa dintr-o data.