Cum de s-a apreciat luni leul, in plina furtuna politica

de DP     HotNews.ro
Luni, 6 august 2012, 15:31 Economie | Finanţe & Bănci


Pe ecranul BNR din platforma Reuters, pe randul al treilea, a aparut luni dimineata o cifra. In loc de 13 miliarde, cat se obisnuisera bancherii sa ia in medie de la Banca Centrala prin operatiuni repo, luni numarul era format dintr-o singura cifra: 6. Maxim 6 miliarde de lei erau acceptate de BNR pentru operatiunile repo. Cateva ore mai tarziu, BNR cota euro la 4,5740 lei, moneda nationala ¬intarindu-se¬ fata de vineri. Acesta a fost doar un efect indirect al masurii BNR. Altele au fost scopurile directe urmarite.

Primul dintre ele viza golul de finantare , in conditiile in care Guvernatorul tocmai ce spusese ca bani europeni nu stim sa atragem, iar economisirea  in crestere din Romania sufoca tinta de crestere economica asumata. ¬Avem un deficit mare si el trebuie finantat. Atunci cand nu avem capacitatea de a atrage fonduri externe, intervine un gol de finantare ¬, a spus Isarescu. Mai mult, BNR a anuntat acum cateva zile ca va gestiona adecvat lichiditatea din sistemul bancar. Ceea ce a si facut prin  plafonarea la 6 miliarde a imprumuturilor prin operatiunile repo.

Institutia condusa de Mugur Isarescu a decis sa nu mai lase bancilor bani cu nemiluita si sa dea in mod discret un semnal dealerilor: ganditi-va de doua ori inainte de a va lungi in pozitii!

Nu este prima oara cand BNR apeleaza la acest instrument si nici ultima oara nu va fi.

Inutil de precizat ca operatiunile saptamanale de acest gen nu influenteaza decat in foarte mica masura relatia bancii cu clientii de retail, ale caror dobanzi sunt legate de regula de Euribor la 3 sau 6 luni.

Prin operatiunile repo BNR pune la dispozitia bancilor comerciale fonduri pe termen scurt, exact cat acestea cer, la o dobanda egala cu dobanda de politica monetara. Operatiunile repo sunt tranzactii destinate injectarii de lichiditate, in cadrul carora BNR cumpara de la institutiile de credit active eligibile pentru tranzactionare, cu angajamentul acestora de a le rascumpara la o data ulterioara si la un pret stabilit la data tranzactiei.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






17977 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    BNR (Luni, 6 august 2012, 15:49)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Mi'a trecut prin cap ca aprecierea leului nu are legatura cu politicul, ci cu BNR ...
    • +5 (9 voturi)    
      >>>>>>>>> (Luni, 6 august 2012, 16:14)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Brava, sportivule! :))
      • +3 (5 voturi)    
        Destept esti! (Luni, 6 august 2012, 17:00)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Invincible

        De unde stii ca e vorba de o stea a sportului si nu de una a teatrului sau muzicii, mai invincibilule?!?
    • -2 (2 voturi)    
      Corect (Marţi, 7 august 2012, 9:40)

      OrlyOpinions [anonim] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Unora le-a trecut prin cap ca deprecierea leului are treaba cu politicul, mai exact cu BNR pe post de partizan politic, desi BNR nu ar trebui sa aibe culoare politica.
      Dar cum jocul deprecierii nu poate continua foarte mult pentru ca se ajunge la tensiuni sociale extreme, in sfarsit BNR a decis sa isi faca treaba dupa aproximativ 1-2 luni de concediu. Si nu este interesul BNR, ca doamne fereste sa vina unii lideri politici si sa lipeasca leul de euro la curs fix cum au facut bulgarii, sau mai rau sa trecem la euro mai devreme.
  • +8 (10 voturi)    
    .... (Luni, 6 august 2012, 16:21)

    Cresh [utilizator]

    Motiv: Vin baietii din strainatate cu bani si prea le convine schimbul
    • +5 (5 voturi)    
      da (Luni, 6 august 2012, 17:32)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Cresh

      La asta ma gandeam si eu: traditional in august leul se intareste...
  • +6 (6 voturi)    
    asfaltarea si bordurile (Luni, 6 august 2012, 20:31)

    self [utilizator]

    M a, da ce mamna naibii, acum nu mai vede nimeni, cum asfalt bun[ in Rahova, pe la casa poporului, prin Militari{borduri} se razuieste desi nu are nimic si se toarna altul deampulea} Sau au venit cotizantii{sponsorii de la alegeri si de la partid} sa-si ceara obstescul obol???? Ah Tepesule, unde esti????
  • -2 (2 voturi)    
    tradatori de neam si tara! (Marţi, 7 august 2012, 8:44)

    kitto [utilizator]

    aceasta masura putea fi luata mult mai devreme la inceputul caderii leului dar a avut grija bnr sa ajute bancile europene cu sucursale in Romania..
    le-a micsorat rezervele minime obligatorii, le-a impurumutat cu dobanzi mici punandu-le astfel la dispozitie sume mari de bani pe care bancile le-au folosit in scop speculativ punand presiune pe curs..
    bnr a ajutat bancile si bancile ne-au atacat cursul..
    intr-o perioada de criza economica bancile din europa sunt lipsite de lichiditati si oricat de grava ar fi fost criza politica din Romania nu ar fi trebuit sa aiba repercursiuni asupra cursului...dar bnr le-a dat munitie la banci care au tras in curs din toate pozitiile..
    multumim isarescu!