Guvernul aproba joi rectificarea bugetara. Vezi cine va primi cei mai multi bani

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 23 august 2012, 8:05 Economie | Finanţe & Bănci


Guvernul va aproba joi prima rectificare bugetara din acest an. Aceasta prevede modificarea deficitului bugetar de la 1,9 % la 2,25 % din Produsul Intern Brut. Potrivit premierului Victor Ponta, cei mai multi bani vor fi alocati pentru rambursarile de pensii si pentru plata insotitorilor persoanelor cu handicap.

Ponta a declarat miercuri seara, la Antena 3 ca Guvernul va aloca autoritatilor locale, la rectificarea bugetara, 500 milioane lei pentru plata arieratelor catre firme si 100 milioane lei pentru primariile care nu mai au bani de salarii, inca 100 de milioane lei urmand a fi acordate pentru plata insotitorilor persoanelor cu dizabilitati.

Proiectul de rectificare va asigura plata subventiilor pentru crescatorii de pasari si porci, pana la sfarsitul anului, precum si ajutorul pentru circa 558.000 de cultivatori de terenuri, cu suprafete intre 1 si 10 hectare, afectati de seceta, scrie Mediafax.

Guvernul va asigura totodata 46 milioane lei pentru plata burselor pentru doctoranzi. Prim-ministrul Ponta a mai afirmat ca exista resursele pentru majorarea salariilor bugetarilor, restituirea sumelor retinute ilegal pensionarilor precum si pentru asigurarea cofinantarii proiectelor din fonduri europene.

Ponta a precizat totodata ca s-a gasit o solutie si in privinta taxei claw-back aplicata producatorilor de medicamente.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7980 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Ce si-a schimbat locatia? (Joi, 23 august 2012, 8:18)

    Captain Obvious [utilizator]

    Sediul antenelor e acum la Victoriei sau sediul guvernului e in Baneasa ? Ca victoras e tot timpul la tv
  • +8 (10 voturi)    
    Smecheriile plagiatorului (Joi, 23 august 2012, 9:11)

    hotnewsfil [utilizator]

    De ce nu spune plagiatorul ca banii au fost luati de la investitii (din fondul rezervat pentru construirea de autostrazi).
    • -12 (12 voturi)    
      salut (Joi, 23 august 2012, 9:38)

      smovlan [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      iti spun eu desteptule de unde au fost taiati banii.de la bazinele terenurile de fotbal in panta,partiile unde nu ninge niciodata ,adica proiecte demarate de udrea care au fost acum opriyte.Cat de idiot sau basist sa fii sa nu-ti dai seama ca de cand a plecat blejnar de la ANAF s-au strans 1,4 mil de lei?de acolo sunt banii.stii ce-i aia rectificare bugetara sau nu?daca ai fi fost atwent si nu propagandist basist trepanat ai fi auzit ca se vor da bani si pentru terminarea lucrarilor de infractructura -se refera aici la sosele-unde mai trebuie 9 mil de lei.mi-e scarba de basisti!
      vreau sa stiu si eu cum explica un basist faptul ca nenea asta face pe altii puscarialibi.Fratior,in 2004 el a candidat din pozitia de inculpat!stiti ce-i aia inculpat?avea dosar el e unul dintre puscariabili!cum comentati asta?
      • +16 (16 voturi)    
        deficit (Joi, 23 august 2012, 10:05)

        Anti A1 A2 A3 si A4 [utilizator] i-a raspuns lui smovlan

        Banii provin din modificarea tintei de deficit prietene, nu din competenta sau din cinstea guvernului actual. Daca vei calcula cat inseamna 0,35% (diferenta intre deficit 1,9 si deficit 2,25) din PIB vei vedea ca rezulta o suma de 2025 milioane lei noi (luand in considerare PIB-ul de anul trecut). Adica maretul guvern se lauda ca va cheltui si mai mult decat produce cu 2025 milioane lei noi. Si ii va cheltui pe ajutoare si pomeni, nu pe investitii. Ca de cand au venit oricum nu au mai aparut proiecte noi de investitii.
        • +8 (8 voturi)    
          bine ma! (Joi, 23 august 2012, 10:23)

          radul [utilizator] i-a raspuns lui Anti A1 A2 A3 si A4

          Pacat ca dupa ce se umple de comentarii al tau o sa fie mai greu de observat.

          E greu pentru pomanagii sa priceapa ca banii care li se dau sunt pe datorie...
      • +4 (4 voturi)    
        Esti expert in dezimformari (Joi, 23 august 2012, 11:16)

        morometu [utilizator] i-a raspuns lui smovlan

        Sa nu-mi spui ca ai fi citit vreodata legea 500.
        Cand vei intelege ca banii de la bazine, terenuri de fotbal si partii de skii exista in bugetul UE??? Erau proiecte cu finantare nerambursabila. Ori nefiind in bugetul Romaniei, tonta nu avea de unde sa-i taie. Doar din clanta!
        Fii fericit acum ca guvernul pe care il sustii nu va mai avea acces la vreo finantare nerambursabila. Iar in buget nu sunt BANI. Sunt doar previziuni. Banii se colecteaza sau se imprumuta. Ia de vezi recent la cat au ajuns dobanzile la imprumut de la bancile autohtone ca de cele straine nici nu mai poate fi vorba. Si ia de vezi spatele investitorilor straini cand vad babele lesinate de la Universitate. Unde s-a dus cursul din cauza retragerilor de capital si restituirea titlurilor de stat?
        Cat despre investitiile in infrastructura, sunt motorul dezvoltarii unei societati. Dar nu in gandirea bolsevica.
        Daca nu creiem, ce mancam??? Bugetul nu se rectifica cu aroganta si minciuni.
        • +1 (1 vot)    
          ok! (Joi, 23 august 2012, 11:38)

          republicanu [utilizator] i-a raspuns lui morometu

          Morometu tot moromete ramane !
      • +3 (3 voturi)    
        un pic de logica? (Joi, 23 august 2012, 12:07)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui smovlan

        sau doar zbierete? A. daca partia s-a facut cum mai scoti bani de la ea? B. cate partii s-au facut? C. tu faci intai drumul care nu duce nicaieri sau partia la care nu exista sosea? D. in scrisoarea cu FMI (pe care sigur n-ai ciit-o nefiind la A3) se prevede folosirea banilor de la cofinantare pt. stingerea arieratelor. Asta e ce a SEMNAT Ponta nu ce a mintit pe sticla. PS. poate ii ceri instructorului tau de partid sa-ti spuna cate partii de schi sunt in Dubai (Ponta stie ca a schiat acolo)