Recensamant, rezultate preliminare: Populatia stabila a Romaniei este de 19 milioane de cetateni. 85,9% ortodocsi, 21.000 de atei. Doar 61% din locuinte au baie in interior

de DP     HotNews.ro
Vineri, 24 august 2012, 10:51 Economie | Finanţe & Bănci


 documente
(24 Aug 2012) PDF, 349KB
Populatia stabila: 19,0 milioane (19.043.767) persoane, din care, femei: 9.764.011 persoane. Gospodariile populatiei: 7,1 milioane (7.086.394) gospodarii. Locuinte conventionale: 8,5 milioane (8.450.942) locuinte.
Populatia feminina este majoritara; ea reprezinta 51,3% din populatia stabila preliminara. Mai mult de jumatate dintre barbati (51,8%) si dintre femei (53,7%) locuiesc in municipii si orase. La nivelul intregii tari, densitatea populatiei este de 79,9 locuitori pe kmp. Acestea sunt in linii mari concluziile preliminare ale Recensamantului. Reamintim ca procentajul locuintelor in care nu s-a putut realiza recenzarea reprezinta 2,8% din totalul locuintelor, adica circa 1 milion de persoane.
Descarca din atasament varianta integrala a Rezultatelor preliminare.


  • Judetele cel mai dens populate sunt: Ilfov (230,1 loc/kmp), Prahova (156,0 loc/kmp), Iasi (132,1 loc/kmp), Dambovita (123,8 loc/kmp), Galati (113,6 loc/kmp), Cluj (98,8 loc/kmp), Brasov (94,2 loc/kmp), Constanta (89,2 loc/kmp). Densitatile cele mai scazute s-au inregistrat in judetele : Tulcea (23,7 loc/kmp), Caras- Severin (32,2 loc/kmp), Harghita (45,9 loc/kmp), Mehedinti (51,6 loc/kmp) Bistrita-Nasaud (51,9 loc/kmp), Arad (52,8 loc/kmp), Alba (52,4 loc/kmp) si Covasna (55,6 loc/kmp).
  • Structura populatiei stabile preliminare dupa religia declarata la recensamant arata ca
    85,9% dintre persoane sunt de religie ortodoxa; 4,6% s-au declarat de religie romano-catolica, 3,2%
    de religie reformata, iar 1,9% penticostala. Ponderi intre 0,5% - 0,8% au inregistrat urmatoarele
    religii: greco-catolica (0,8%), baptista (0,6%) si adventista de ziua a saptea (0,5%).
    Persoanele de alta religie decat cele prezentate mai sus reprezinta 1,8%. S-au declarat ¬fara religie¬ 23,9 mii persoane, care reprezinta 0,1% din totalul populatiei stabile preliminare; aproximativ aceeasi pondere detin si ateii (numarul acestora fiind de 21,2 mii persoane). Numarul persoanelor pentru care nu a fost inregistrata religia (nu au dorit sa o declare sau nu erau prezente la momentul interviului) a fost de 84,8 mii persoane, reprezentand 0,5% din populatia stabila preliminara a tarii.

  • Din totalul preliminar al locuintelor conventionale, 66,7% au alimentare cu apa in locuinta (91,6% dintre locuintele din municipii si orase si 37,2% dintre cele din comune). Cele mai mari ponderi ale locuintelor care au alimentare cu apa sunt inregistrate in Municipiul Bucuresti (96,8%) si in urmatoarele judete: Brasov (89,5%), Timis (85,0%), Constanta (84,7%), Hunedoara (84,0%), Sibiu (82,0%) si Cluj (80,8%).
  • La nivel national, 84,6% din locuintele conventionale sunt dotate cu bucatarie in interiorul locuintei (93,6% in municipii si orase si 73,9% in comune). In Municipiul Bucuresti, 96,2% din totalul locuintelor conventionale dispun de bucatarie in interiorul locuintei. In 16 judete se inregistreaza ponderi ridicate (peste 85,0%) ale dotarii locuintelor cu bucatarie, respectiv in judetele: Timis, Ilfov, Brasov, Harghita, Covasna, Sibiu, Mures, Constanta, Hunedoara, Satu Mare, Prahova, Arad, Cluj, Bihor, Caras-Severin si Giurgiu.
  • Dotarea locuintelor cu baie este mai redusa, numai trei din cinci locuinte au cel putin o baie in interiorul locuintei (61,9%), discrepanta dintre medii fiind mare, 88,0% dintre locuintele inregistrate in mediul urban si doar 31,0% dintre cele aflate in mediul rural dispun de baie in interiorul locuintei. In Municipiul Bucuresti, 95,2% din totalul locuintelor conventionale dispun de baie in interiorul locuintei. In judetele Brasov, Constanta, Hunedoara, Timis, Cluj si Sibiu mai mult de trei sferturi din locuinte au baie in interiorul locuintei.


Precizari metodologice

Populatia stabila a Romaniei
include:

- persoanele de cetatenie romana, straina sau fara cetatenie cu domiciliul in Romania care, la momentul recensamantului, se aflau pe teritoriul tarii (persoane prezente) sau erau temporar absente, fiind plecate in strainatate pentru o perioada mai mica de 12 luni;
- persoanele de cetatenie romana, straina sau fara cetatenie venite pe teritoriul tarii pentru o perioada de cel putin 12 luni sau cu intentia de a ramane o perioada de cel putin 12 luni (la lucru, in cautarea unui loc de munca, la studii, in interes de afaceri etc.) care aveau doar resedinta in Romania;
- persoanele de cetatenie romana plecate in strainatate in cadrul misiunilor diplomatice sau militare, oficiilor consulare si al reprezentantelor comerciale romanesti din strainatate.

Conform definitiei internationale, nu s-au cuprins in populatia stabila a tarii:
- persoanele de cetatenie romana, straina sau fara cetatenie cu domiciliul in Romania plecate in strainatate pentru o perioada de cel putin 12 luni sau cu intentia de a ramane in strainatate o perioada de cel putin 12 luni: la lucru, in cautarea unui loc de munca, la studii, in interes de afaceri etc. (persoane plecate pe perioada indelungata);
- persoanele de cetatenie straina sau fara cetatenie venite in Romania pentru o perioada mai mica de 12 luni (persoane temporar prezente).

In conformitate cu recomandarile internationale, nu au facut obiectul recensamantului si nu au fost inregistrate la recensamant urmatoarele categorii de populatie:
- cetatenii straini prezenti in Romania in cadrul misiunilor diplomatice sau militare, oficiilor consulare si al reprezentantelor comerciale straine in Romania;
- cetatenii straini prezenti ocazional in Romania la momentul critic al recensamantului, pentru diverse scopuri: afaceri, turism etc., veniti pentru o perioada mai mica de 12 luni, care nu aveau domiciliul sau resedinta in Romania;

Au facut obiectul recensamantului, dar nu au putut fi inregistrate in formularele individuale si nici in centralizatoare urmatoarele categorii de persoane:
- persoanele de cetatenie romana, straina sau fara cetatenie cu domiciliul in Romania, care la momentul critic al recensamantului erau plecate cu intreaga familie in strainatate si pentru care nu au existat alte persoane (in tara) care sa declare existenta lor;
- persoane care au refuzat explicit sau tacit recenzarea, prin evitarea vizitelor personalului de recensamant (populatie necontactata).

Procentajul locuintelor in care nu s-a putut realiza recenzarea reprezinta 2,8% din totalul locuintelor, adica circa 1 milion de persoane (cuprinzand populatia plecata in strainatate - intreaga familie - pentru care nu a avut cine sa ii declare in tara; populatia necontactata). Procente mai ridicate (in total numar de locuinte la nivelul localitatii) s-au inregistrat la nivelul oraselor mari: Bucuresti (6,0%), Timisoara (5,8%), Iasi (3,0%), Constanta (2,9%) etc.
Descarca din atasament varianta integrala a Rezultatelor preliminare.


Citeste mai multe despre   








12619 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Deci, locurile din Parlament se reduc ? (Vineri, 24 august 2012, 11:03)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Suntem 22 sau 19 milioane ?

    Sau acum se tine seama de populatia "totala", care include si pe cei din diaspora ?

    In situatia asta, ar trebui ales un numar proportional de parlamentari pentru diaspora si mai putini in circumscriptiile din Romania.

    Se pare ca recensamantul e scos "la bataie" doar de cei pe care ii avantajeaza...
    • +7 (11 voturi)    
      Cifre (Vineri, 24 august 2012, 11:25)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Răspunsul la prima ta întrebare depinde ce înţelegi prin „suntem”. Cetăţeni români care trăiesc în graniţele României, sunt astea 19 milioane; care trăiesc în graniţele Republicii Moldova, vreo 500.000. În Spania, Italia, Franţa, Germania mai sunt câteva milioane, şi în total „suntem” 22 de milioane. Este exact cum spui: trebuie să existe mai mulţi parlamentari pentru diaspora, chiar am putea ajunge să împărţim Italia în colegii electorale româneşti.
      • 0 (4 voturi)    
        o remarca (Vineri, 24 august 2012, 12:56)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        19 milioane sunt "populatia stabila" a Romaniei.
        Aici sunt inclusi si strainii care traiesc in Romania- nu doar cetatenii romani.

        Probabil ca numarul nu este foarte mare, dar trebuie luati in considerare.
    • -12 (24 voturi)    
      suntem 19 mil (Vineri, 24 august 2012, 11:39)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      numai propaganda scoate 22 ca se le iasa lor socoteala.
      • +6 (14 voturi)    
        Ai dreptate partial! (Vineri, 24 august 2012, 11:46)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        Statistic, suntem 19 milioane de cetateni romani cu domiciliul in Romania.
        Pe listele electorale suntem vreo 18 milioane si asta conteaza la alegeri.
      • +1 (9 voturi)    
        daca te bagi in seama (Vineri, 24 august 2012, 12:16)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        ai grija sa nu te faci de ras; suntem 22 mil cu totii, insa 18-19 mil cu drept de vot; pentru viitor iti doresc numai "succesuri"...
        • +1 (5 voturi)    
          Daca ai auzit de matematica (Vineri, 24 august 2012, 15:41)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui visio

          Calculeaza cu regula de 3 simpla (fara sa tii cont ca sunt mai multi copii intre 0 si 9 ani decat mosnegi intre 80 si 89 de ani) cati romani din cei 22 de milioane ar trebui sa aiba drept de vot. Si daca ajungi la concluzia ca sunt 3-4 milioane de romani sub 18 ani, atunci sigur ai ratat aritmetica de clasa a 3-a.

          Daca vrei precizie, cauta date statistice care o sa-ti spuna cati copii sunt.
          • +2 (2 voturi)    
            Ia precizie, sunt 3.5 mil copii (Vineri, 24 august 2012, 16:28)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui if0014

            http://zorila.wordpress.com/2010/11/24/romania-%E2%80%93-prezent-greu-%E2%80%93-viitor-sumbru/
            • +1 (1 vot)    
              Mea culpa. (Vineri, 24 august 2012, 16:41)

              if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

              In cazul asta suntem in cacao. Asta da problema, nu ce culoare au hotii care ne conduc. Stiam ca e nasol, dar nu-mi imaginam ca e atat de nasol.
            • +1 (3 voturi)    
              P.S. (Vineri, 24 august 2012, 16:50)

              if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

              A, si sunt 3,9mil sub 18 ani, nu 3,5 milioane. Sau cel putin erau in 2009, conform articolului postat.
              • 0 (2 voturi)    
                Au mai trecut 3 ani... (Vineri, 24 august 2012, 17:39)

                Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui if0014

                Iar conform tendintei de scadere a natalitatii, diferenta intre cei care intre timp au implinit 18 ani si copii nascuti ar putea fi de cca. 100.000, dar asta numai Evidenta Populatiei stie, dupa CNP-uri.

                Din piramida varstelor se observa ca intre 1 si 18 ani exista cca. 220.000 de persoane pentru fiecare an, deci in total ar fi cam 3.9 mil., dar in zona de jos, sub 10 ani, media e mai mica, de cca 210.000, asa ca graficul s-ar putea ingusta si mai mult cu datele la zi.
    • +4 (10 voturi)    
      Recensamant (Vineri, 24 august 2012, 11:42)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Din cate stiu recensamantul nu poate fi folosit decat in scopuri statistice.
      Numarul de parlamentari este calculat in functie de listele electorale, nu pe baza recensamantului.
      STATISTIC suntem 19 milioane de cetateni romani cu domiciliul in Romania. Atat, statistic, nu real.
  • +11 (17 voturi)    
    Adevarul e (Vineri, 24 august 2012, 11:13)

    sadestwank [utilizator]

    ca Romanica isi merita Catedrala Tampirii Neamului
    • +2 (4 voturi)    
      stiu si eu?? (Vineri, 24 august 2012, 14:50)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

      Din 19 mil, se pare ca numai 21 000 sunt atei, resteul de 99.99% sunt crestini (ortodoxi sau catolici sau secte). Deci suntem o tara crestina, mai crestina decat Italia si Franta, si mult mai crestini decat Germania. Acum intreb eu: cati dintre astia 99.99% respecta decalogul si poruncile crestine??: sa nu furi, sa nu minti, sa nu iseli, sa nu iei nevsata altuia, sa nu omori....
      cred ca ajungem la 1%.
      La nemti e invers: sunt cam 50%i declarati crestini, dar majoritatea respecta perceptele si poruncile crestine.
      • +3 (7 voturi)    
        Nu vreau sa fiu inteles gresit ! (Sâmbătă, 25 august 2012, 6:20)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Dar si asa am o presimtire ca voi fii taxat cu
        minusuri !
        Da la Nemti este invers, dar in ce sens, Nemtii
        respecta legea ,mai bine zis la ei se aplica Lege ! <<Opinia personala >> crestinizmul nu are nimic comun cu educatia ! Va rog sa observati cand biserica scoate o Moaste ce se intampla acolo, lumea se calca in picioare , si ,si, si ! NU POTEM VORBII IN ACELE CAZURI DE CRESTINIZM, DOAR DE FANATIZM SI LIPSA DE CULTURA !
    • 0 (0 voturi)    
      Monser (Miercuri, 29 august 2012, 15:53)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

      Aberezi monser !
      REcensamantul ala a fost facut cu picioarele, in numele meu mama a raspuns la intrebari, ca mna, la ora 2 ziua eu eram la serviciu.
      Bineinteles ca mama saraca a spus ca eu sunt crestin.
      Imi pare rau ca nu eram acasa, as fi trecut la religie Cavaler Jedi :)

      Deci in Ro sunt 21.001 de atei :P
  • -8 (22 voturi)    
    fara viitor (Vineri, 24 august 2012, 11:34)

    freestyle [utilizator]

    Tot 18.300.000 de votanti raman? Deci mai avem 750.000 de minori. Sau poate sunt alte cifre in ceea ce priveste populatia adulta, cu drept de vot.
    • +4 (12 voturi)    
      Nu sunt cifre, ci numere (Vineri, 24 august 2012, 11:46)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Ce legatura are cati votanti suntem cu cifra statistica rezultata prin recensamant?!?
      • +2 (6 voturi)    
        marja de eroare (Vineri, 24 august 2012, 13:15)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        Nu e cifra, e numar, sau e cifra statitica ?
        Corect statistic ar fi cam asa :19.043.767 +/- un stelist postac care se incadreaza in marja de EROARE a natiei
        • 0 (2 voturi)    
          Metalist (Vineri, 24 august 2012, 13:35)

          _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

          Ring a bell?!?
    • +2 (4 voturi)    
      ? (Vineri, 24 august 2012, 13:02)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Aloo sunt 19 mil in Romania! Sa nu uitam ca prea-iubitul tau guvern (cu "g" mic) a sustinut sus si tare ca in diaspora sunt cam 2-3 mil de romani (ceea ce e adevarat). Deci 19 mil + 2 mil = 21 mil (cel putin).
      Minori sunt 3-4 milioane.
      • -1 (3 voturi)    
        Aloo!!! (Vineri, 24 august 2012, 15:55)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        Minori sunt 3-4 milioane?!? E asa greu sa cauti pe net si sa afli cati copii sunt?
    • -4 (10 voturi)    
      UNICI! (Vineri, 24 august 2012, 14:03)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Suntem unica țară din lume, care la o populație de 19 milioane de locuitori, 18 milioane au drept de vot. Carevasăzică, unica țară din lume în care votează și sugarii! :D
      Acum, înțelegeți despre ce cifre false vorbea doamna Aspazia Cojocaru...

      Da', noi să fim sănătoși și să ne trăiască securiștii!
      • 0 (4 voturi)    
        Obosit se pare. (Vineri, 24 august 2012, 16:37)

        nico2 [utilizator] i-a raspuns lui marchi

        Marki somn usor. Te-ai trezit si nici nu stii ce s-a intamplat. Nani puiule.
    • +1 (1 vot)    
      Ups....... (Vineri, 24 august 2012, 16:38)

      nico2 [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Se vede ca ai stil liber. Liber de tot.
  • +7 (17 voturi)    
    oare... (Vineri, 24 august 2012, 11:40)

    valmon [utilizator]

    ...domnul Sova & Co. (care erau impotriva recensamantului) sunt trecuti pe liste sau o sa conteste mai tarziu si rezultatele astea ?
  • -4 (22 voturi)    
    Cum (Vineri, 24 august 2012, 11:41)

    evoque [utilizator]

    au tacut pana ce a trecut referendumul. Acum ca CCR a executat ordinele poate fi spus si adevarul.
    • +2 (6 voturi)    
      Adevărul e că... (Vineri, 24 august 2012, 12:15)

      Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      2,8% din oameni nu au putut fi recenzaţi, deci rezultatele nu sunt finale.

      Mai mult, listele electorale sunt altă mâncare de peşte, unde au fost incluşi şi cei din diaspora care nu şi-au pierdut cetăţenia, deci nici dreptul de vot. Că suntem 19-20 mil. oameni în ţară, poate suntem vreo 15,5-16,5 alegători, dar numai în ţară. Şi cei din străinătate pot vota. Conform datelor Wikipedia şi CIA, români pe glob sunt cam 26 mil., şi nu mulţi sunt cei ce nu mai sunt cetăţeni. Nu ATÂT de mulţi, cât să le iasă unora socoteala.
    • +2 (4 voturi)    
      Mai citeste. (Vineri, 24 august 2012, 16:35)

      nico2 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Mai citeste si apoi vb. Cei care au dat ordine au fost uslasii. Au gasit la CCR 3 cozi de topor si au crezut ca pacalesc pe toata lumea. Nu Statistica tine evidenta populatiei din Romania. S-a incercat o legalizare a cifrelor vehiculate de uslasi ca sa dea bine la public.
  • +3 (9 voturi)    
    HN (Vineri, 24 august 2012, 11:49)

    _Un stelist_ [utilizator]

    HotNews, de ce nu explicati pe larg intr'un articol ce inseamna recensamantul, cum sunt interpretate datele si la ce servesc?
    Multa lume nu stie ca datele recensamantului sunt folosite doar in scopuri statistice si nu electorale!
  • +4 (8 voturi)    
    Plus 1 milion (Vineri, 24 august 2012, 12:34)

    MzaC [utilizator]

    La finalul documentului scrie ca mai sunt inca aproximativ 1 milion de persoane care nu au putut fi recenzate (erau plecati din tara in vacanta sau au refuzat). Deci suntem vreo 20 de milioane, plus cei care sunt plecati din tara pe perioada mai mare de 12 luni (nu au facut obiectul recensamantului).
  • +3 (7 voturi)    
    Plus (Vineri, 24 august 2012, 13:54)

    berger [utilizator]

    19 plus cele 3 milioane de USL si simpatizanti USL care le-au trantit usa in nas recenzorilor (ca sa plagiez pe cineva din USL).
  • +2 (4 voturi)    
    Doar cifre........... (Vineri, 24 august 2012, 16:32)

    nico2 [utilizator]

    Cifrele prezentate de Statistica nu au nicio importanta electorala. Ele au aparut acum in incercarea de a justifica actiunile guvernului Ponta de scadere a nr. populatiei cu drept de vot. Faptul ca CCR nu a luat in seama aceste cifre i-a dezamagit pe uslasi si au fost nevoiti sa-si recunoasca infrangerea. Suspect ca au fost 3 membrii CCR (propusi de USL) care au incercat sa intoarca rezultatul folosind aceste cifre prezentate de Statistica. Cred ca vor trebui sa dea ceva explicatii. Nu este normal ce s-a intamplat. Ori aplici legea, ori te duci acasa.
  • -2 (2 voturi)    
    rece nzare, boala mare! (Sâmbătă, 25 august 2012, 9:20)

    ion2013 [utilizator]

    19.043.767? bai ce inseaman stiinta moderna, nici nu ne-au terminat de numarat dar au dat cifra esacta!!
    si nici nu au fost pe la alde nastase, ponta, sova si multi alti de ai lor sa le numere ouale si titele ca astia au cam boicotat recenzare din motive democratice!!
    si nici unui mare numar de romani nu au mai apucat sa le numere respedtivele articole!!
    mare realizare stiinta asta a numaratului sub urmasii comunistilor!!
    de, cine are carte, are parte?!!
    • 0 (0 voturi)    
      Exact! (Duminică, 26 august 2012, 8:25)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui ion2013

      ...cine are carte, are parte! Da' tu ești analfabet, după cum scrii și te exprimi. Concluzia o tragi singur...
  • -1 (1 vot)    
    Putina atentie (Sâmbătă, 25 august 2012, 16:05)

    feisbuk [utilizator]

    1. sunt rezultate preliminare, deci nu afecteaza cu nimic alegerile parlamentare din toamna
    2. vor afecta in viitor alegerile, cel putin doua cicluri electorale (cifre oficiale ale unui viitor referedum vor apare, cel mai probabil, peste alti 10 ani, prin 2023);
    3. deocamdata, pana la o modificare a legii prin care se aleg derutatii si senatorii, norma este de 1 senator la 70.000 LOCUITORI si 1 derutat la 160.000 locuitori.

    Locuitor nu este tot una cu persoana de pe o lista electorala; si copii de 7 ani trebuie sa fie reprezentati :)
  • 0 (0 voturi)    
    recesamintul (Luni, 27 august 2012, 10:29)

    andreesanu [utilizator]

    Bani aruncati puturosilor cocolositi la INS .Publicrea datelor trebuie facuta cel mult la 2-3 luni,altfel datele nu mai sunt veridice situatia este tranzitorie ,iar publicarea dupa 2 ani ete ridicola pentru un institut care presupune ca lucreaza cu o baza de date centralizata si dupa programe cadru.
    Prea multi puturosi platiti din bani publici.
  • 0 (0 voturi)    
    recensamant? (Vineri, 31 august 2012, 6:27)

    mavrocordat [utilizator]

    de unde stiau recenzorii ca cei plecati din tara stau mai putin sau mai mult de de 12 luni acolo unde au plecat ,pentru a-i include sau nu in "populatia stabila"?
    Rezultatele recensamantului sunt lipsite de acuratete si nu sunt credibile.