​Stire actualizata

Guvernul a decis sa permita primariilor cresterea impozitelor si taxelor locale cu 16,05% de la 1 ianuarie​ 2013

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:41 Economie | Finanţe & Bănci


UPDATE 17.11 "Guvernul a adoptat in sedinta de miercuri hotararea privind actualizarea impozitelor si taxelor locale si altor taxe asimilate acestora, precum si amenzilor aplicabile cu 16,05%, aferenta ratei inflatiei", a declarat purtatorul de cuvant al Guvernului, Andrei Zaharescu. Potrivit acestuia, in urma aplicarii noilor taxe, veniturile autoritatilor locale vor creste cu peste 527,73 milioane de lei. Zaharescu a precizat ca aceasta indexare se aplica "peste tot", la toate autoritatile locale.

UPDATE 14.32:
Guvernul a decis cresterea taxelor si impozitelor locale cu 16,05%.

Executivul a introdus pe ordinea de zi a sedintei de miercuri un proiect de hotarare privind nivelurile pentru valorile impozabile, impozitele si taxele locale. Este un proiect prin care se poate aproba cresterea de la 1 ianuarie 2013 a impozitelor pe cladiri si terenuri, al amenzilor si al celorlalte taxe locale. Guvernul a mai incercat si in luna octombrie sa introduca acest proiect, insa a starnit controverse, motiv pentru care a fost retras de site-ul Ministerului Finantelor. Proiectul de atunci prevedea cresterea impozitelor si taxelor locale cu 16,05%, procentul de crestere reprezentand rata inflatiei din perioada 2010-2012.

Potrivit explicatiilor Ministerului Finantelor din luna octombrie, rata medie a inflatiei inregistrata pentru perioada de 3 ani de la ultima indexare, respectiv pentru perioada 2010-2012, este de 16,05%, cel mai ridicat nivel inregistrandu-se in anul 2010 (rata medie a inflatiei 6,09%) ca efect al deciziei Guvernului de la acea data de crestere a TVA de la 19% la 24%. 

In luna octombrie, cand a aparut acest proiect pe site-ul Ministerului Finantelor, premierul Victor Ponta s-a aratat "enervat". "La Ministerul Finantelor este ca in "D'ale Carnavalului", de Caragiale", a declarat premierul. Prim ministrul a facut aceasta declaratie in urma informatiei conform careia in 2013 va fi o majorare a taxelor si impozitelor: "O data la 3 ani, autoritatile locale au voie sa actualizeze taxele locale cu inflatia. Daca vreo primarie are nevoie de bani poate majora taxele locale in functie de inflatie. In afara de cota unica, pe care am stabilit-o cu colegii liberali si ramane 16% - nu avem in vedere alte cresteri de taxe si impozite".

Premierul a recunoscut ca s-a enervat pentru ca nu a fost consultat de ceea ce a aprut pe site-ul Ministerului Finantelor: "Ceea ce a aparut pe site, si sigur ca m-am enervat foarte tare ca nu am fost consultat si ca n-au explicat ei ceea ce explic eu acum, este dreptul legal al primarului ca, odata la trei ani, sa mareasca daca vrea taxele locale. Aici vorbim despre autoritatea si autonomia locala si de Legea finantelor publice locale".

A continuat mentionand ca Ministerul Finantelor Publice nu stia cine a pus informatia pe site: Cand am vazut stirea, caci eu n-am vazut propunerea, l-am sunat pe domnul Florin Georgescu si am spus: "Domnule, ati innebunit, ce aveti?". El a spus ca nu stie nimic si ca-l suna pe Liviu Voinea. Il suna pe domnul Liviu Voinea care spune "nu stiu nimic". Ca asa este la Ministerul Finantelor, este ca "intr-o scrisoare pierduta". Dupa care, m-au sunat inapoi, in aceeasi ordine ierarhica si mi-au explicat. Sigur, discutia nu a fost asa de vesela cum v-o descriu eu".

Aceste taxe si impozite vizeaza impozitul pe cladiri si pe terenuri, impozitul pe mijloacele de transport, impozitul pe spectacole, taxele pentru eliberarea certificatelor, avizelor si autorizatiilor etc.


Citeste mai multe despre   








28569 vizualizari

  • +120 (132 voturi)    
    Votanti ULS, la taxe (Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:45)

    Paulp [utilizator]

    Incepe jupuirea votantilor usl... in prostia lor au crezut ca o sa le fie mai bine, dar deja incepe macelul.... pensionari si asistati, sa vedeti acum ce ati votat...
    • -81 (93 voturi)    
      USL nu e inca la guvernare (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:03)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      guvernul actual le face o favoare daca tot au pierdut?? opozitia intre partide e numai de ochii lumii..
      • +94 (100 voturi)    
        tu te auzi ce spui? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:29)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui spy

        USL nu e la guvernare? da' cine e?
        mare e gradina ta, Doamne!
        • +35 (37 voturi)    
          Daca asa le vede (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:48)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

          de-acolo....
          • -61 (75 voturi)    
            e logic (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:53)

            DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

            cresterea impozitelor pe cladiri e o chestie logica. Nu poti sa ai 2-3-4-5 apartamente care sa stea goale si sa platesti o suma derizorie impozit pe ele, in timp ce altii stau in strada . Nu mai duceti grija pensionarilor, ca nu ei sunt vizati de taxele astea.
            • +69 (71 voturi)    
              :) (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:04)

              Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

              Mama lor de capitalisti care sug sangele poporului.
              • -7 (15 voturi)    
                Legea e clara (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:49)

                Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

                Guvernul nu a decis sa permita primarilor nimic. Asta au decis parlamentarii acum cativa ani cand au zis ca o data la 3 luni primarii pot sa mareasca taxele cu maxim rata inflatiei. Guvernul a comunicat oficial rata inflatiei pentru ca primarii sa o poata folosi. Ei nu au decis nimic, doar si-au exercitat obligatia legala de a da rata inflatiei.
                • +9 (9 voturi)    
                  Gresit (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:26)

                  Nichita [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                  O data la 3 ani,domnule,nu la 3 luni!
                  • 0 (6 voturi)    
                    ai dreptate (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:51)

                    Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Nichita

                    Am scris din greseala 3 luni.
                • +4 (6 voturi)    
                  Marea minciuna nationala (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:12)

                  ty [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                  incepe sa fisiie. Ciudat, au trecut doar 3 zile de euforie.
                • +4 (6 voturi)    
                  mai ,sa fie... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:25)

                  vio-e1 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                  Tov. colonel... iar iti dai cu parerea exact cand ar fi mai intelept sa taci... Daca acesti uslasi nu-si msi incap in piele de mandrie ca au "catigat alegerile" ( fie vorba intre noi, nu-s decat o monstruoasa coalitie care , la un loc, au acumulat in jur de 60% din voturile unei treimi din populatia cu drept de vot ( caci, cam atatia au votat, de drept)...adica, vreo 3-4 milioane de ametiti manipulati si prostiti in fata au hotarat soarta viitoare a tarisoarei asteia...) , sa vedem daca se mai bat cu caramida in piept si mai vorbesc de cei sapte milioane jumate...bla-bla...
                  Vor uita , azi, ce au reprosat fostei guvernari alaltaieri si ieri si vor face maine aceleeasi greseli ( ridicate la rang de nemernicie, de data asta).
                  • 0 (0 voturi)    
                    restul... (Joi, 13 decembrie 2012, 11:17)

                    SiriusB88 [utilizator] i-a raspuns lui vio-e1

                    de 15 milioane care nu au votat?? deloc?? cu ei ce facem??
                    • 0 (0 voturi)    
                      care 15?!? (Joi, 13 decembrie 2012, 13:10)

                      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui SiriusB88

                      Care 15 mil nu au votat deloc? Parca au votat 41% din 18 milioane... Nu?!?
                • 0 (0 voturi)    
                  prosteala pe fata... (Joi, 13 decembrie 2012, 9:52)

                  lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                  sa inteleg ca de trei ani usl-asii platesc acelasi impozit la primarie? ca eu am platit mai mult in fiecare an, asa ca nu vad de ce guvernul se amesteca intr-o treaba strict a administratiei locale...
                  vad ca se cunoaste si suma ce trebuie incasata, dar ce te faci cu primariile care au marit an de an impozitele si taxele locale? acum trebuie sa le mareasca cu 16.5 % obligatoriu sau eventual cu o anumita diferenta, in cazul in care aplicat deja mariri...
                  dar cu salariile bugetarilor cum ramane, colonele? dar cu bonurile de masa? dar cu tichetele cadou? dar cu indemnizatiile unor revolutionari? pai nu promitea tonta, nu trambita in fiecare zi campeanu ca de la 1 ianuarie va fi lapte si miere? sau asta era numai de dragul votului? de sapte luni promit orice, dar numai dupa 1 ianuarie... anul pastelui cailor...
                  multi prosti in tara asta...
                  • -1 (1 vot)    
                    restul sunt alte subiece (Joi, 13 decembrie 2012, 11:34)

                    Colonel [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

                    nu stiu cum ai platit tu an de an mai mult. De ce se baga guvernul intr-o treaba a administratiei locale ? Pentru ca o lege facuta de PDL in 2009 il obliga. Si nu se baga. Nu decide nimic. Doar constata in mod oficial rata dobanzii. Nu te mai lua dupa toate manipularile pe care le vezi in media basista.
                    • +1 (1 vot)    
                      maskirovka??? (Joi, 13 decembrie 2012, 15:21)

                      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                      legea e din 2002! Iar minti colonele? era PDL la putere in 2002? Sau nu stii sa citesti ci numai sa urli?
                • 0 (0 voturi)    
                  Cred ca Ponta nici nu stie... (Joi, 13 decembrie 2012, 12:18)

                  Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                  .. ce vor sa faca primarii. Oare daca afla ca maresc impozitele da o Ordonanta de Urgenta sa-i opreasca? Asa s-ar cuveni....
              • +8 (8 voturi)    
                sigur (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:25)

                DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

                nu capitalistii sug sangele poporului la noi, ci tot fostii comunisti dati cu vopsea dupa revolutie. Folosesti niste termeni pe care nu-i intelegi - capitalismul nu prea mai exista decat partial prin china acum.
            • +32 (32 voturi)    
              Citeste: (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:06)

              Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

              "Este un proiect prin care se poate aproba cresterea de la 1 ianuarie 2013 a impozitelor pe cladiri si terenuri, al amenzilor si al celorlalte taxe locale."
            • +48 (54 voturi)    
              Mda (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:06)

              chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

              Nu, ei vor fi scutiti de taxe ca astia sunt vesnicii votanti ai comunistilor. Doar fraierii care muncesc vor fi vizati. Si cui ii pasa ca altii stau in strada? Viata nu este dreapta. La fel putem spune ca avem nulitati prin parlament (care nu s-au auzit niciodata vorbind pe acolo) care incaseaza o gramada de bani in timp ce altii stau in strada.
              As fi de acord cu cresterea impozitelor in momentul in care statul va demonstra ca face ceva util cu banii de taxe pentru cetatean si nu ii fura cu tupeu. Abia atunci putem discuta. Pana atunci, din moment ce eu nu vad nimic facut de stat util in tara asta, orice crestere de taxe este un furt din buzunarul meu.
              • -8 (12 voturi)    
                exact (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:28)

                DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

                "Si cui ii pasa ca altii stau in strada? Viata nu este dreapta".

                Cui ii pasa ca tu muncesti ? Viata nu este dreapta. Nu trebuie sa-ti demonstreze nimeni nimic, pentru ca nu ti-a demonstrat nici ca meriti banii pe care i-ai primit in ultimii ani.
                • +5 (7 voturi)    
                  :( (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:39)

                  chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

                  Nu fi nesimtit loaza.
              • 0 (0 voturi)    
                Au demonstrat (Miercuri, 12 decembrie 2012, 23:21)

                Ellias [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

                Au mai suplimentat numarul de parlamentari: de lenesi care dorm in senat, guvern si traiesc foarte bine merci, pe spatele contribuabilului. Mai are si imunitate parlamentara care il ocroteste de legi ( or le incalca..ca tot ei le-au facut ca sa fie incalcate) . Deci au demonstrat din plin. Stati sa vedeti si sa va minunati cand va incepe sa schimbe Constitutia tarii. Atunci sa vedeti.
            • +49 (55 voturi)    
              Ce e așa de logic? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:10)

              RN [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

              Mărirea asta e pentru toată lumea- inclusiv pensionarii. E vorba de mărirea din motive de inflație deci se va aplica tuturor impozitelor. Pensionarii ăia amărîți (exact cei care au pus ștampila pe USL) se vor bucura cel mai tare...
              • +24 (32 voturi)    
                vor face infrakt de bucurie (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:27)

                MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui RN

                si vor ramane mai putini :)...
                in conditiile astea s-ar putea anula votul? ..daca uslamu n-ar mai avea sustinere ? :))))
              • -7 (19 voturi)    
                suparare (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:32)

                buji [utilizator] i-a raspuns lui RN

                Generalizarea si invinovatirea categoriei sociale"pensionari"nu va face cinste si nu este reala.Poate aveti parinti care sunt in situatia invederata si ar trebui pe ei, acasa, sa-i"mustruluiti' si sa-i ajutati sa vada lucrurile cum sunt in realitate.Tot atit de bine pot afirma ca eu si sotia incercam sa l-e deschidem ochii copiilor nostri de pericolul"invaziei rosii"pe care am suportat-o cu stoicism cam 40 ani.Cei vizati poate nu au prins vremurile acelea si"arunca cu pietre"intr-o categorie martira!
              • -5 (9 voturi)    
                hm (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:22)

                DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui RN

                se vor inventa mecanisme de protectie pentru categoriile defavorizate, stai linistit. La fel ca ajutoarele pt incalzire de azi. Se ia de la cei care au si se da la cei care nu au. E logic nu ? Ne convine sau nu.
                • +4 (4 voturi)    
                  :) (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:03)

                  chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

                  Problema este alta: categoriile defavorizate nu au solutie decat sa stea cu mana intinsa la miloaga spre stat. Ceilalti au solutia de a pleca din tara. Cine va fi mai castigat?
                  P.S. Nu gandi acum la nivel individual, gandeste la nivel de procent din populatie (platitori/milogi). Stai sa vezi ce distractiv va fi. Si nu pleaca cei care muncesc pe nasturi, pleaca cei care muncesc pe bani. Pentru ca pot.
                  • 0 (6 voturi)    
                    tinerete fara batranete (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:04)

                    DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

                    mergi afara, cara caramizi pe 1000e, acum poti sa muncesti, dar sa vedem cine-ti va plati pensia tie in cazul asta. Spaniolii ? O sa te rogi sa n-o mai apuci.
                    Asa e cand avem ura de clasa, intotdeauna si fara exceptie suntem pedepsiti si se intoarce impotriva noastra. Pentru ca suntem plini de ura impotriva celuilalt.
            • +53 (59 voturi)    
              Bineinteles! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:17)

              potaissa [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

              La fel de logic vor urma:

              - Cresetrea Euro pana la primavara la ca.
              6,50 Ron
              - punerea presei anticomuniste pe Index
              - schimbarea Constitutiei in favoarea baronilor USL.
              - distantarea de CE si NATO
              - Monitorul oficial va fi gazeta USL 100%
              - samd...LOGIC,NU??
              • +12 (14 voturi)    
                ai uitat urmatoarele (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:41)

                premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                inchiderea granitelor si anularea pasapoartelor
                nationalizarea caselor si firmelor
                scoaterea in afara legii a pdl
                ca doar au venit comunistii la putere
                • +4 (4 voturi)    
                  musca-ti limba... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:36)

                  roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

                  ...
                • +4 (4 voturi)    
                  ! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:56)

                  melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

                  Sa nu uitam : introducerea limbii ruse in tot sistemul de invatamant ( incepand cu clasa pregatitoare pana la doctorat), cei care au rude in occident sa fie dati afara din sevicii etc
                  • 0 (0 voturi)    
                    si (Joi, 13 decembrie 2012, 0:45)

                    Baltaretu [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

                    si
                    - intonarea imnului la inceperea lucrarilor in parlament si a Internationalei la sfirsitul lucrarilor
                    - aplauze permanente la orice cuvantare despre dusmanii poporului
                    - introducerea ecusoanelor si bentitei pe cap in invatamant
                    - predarea obligatorie de hirtie, sticle, borcane
                    - ore de munca patriotica pentru constructii pe care le vor valorifica USL asii mai tarziu
                  • 0 (0 voturi)    
                    Cred ca mai curand chineza.. (Joi, 13 decembrie 2012, 12:24)

                    Dianora [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

                    sau chiar coreana; la cum ii plac lui Ponta spectacolele pe stadion a la Kim Ir Sen... aia e directia
              • -5 (9 voturi)    
                referitor la cresterea euro (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:31)

                ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                davalorizarea controlata a monedei nationale nu este neaparat rea. si asta nu o spun doar eu :

                http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-13793401-guvernatorul-bancii-angliei-2013-putea-razboaielor-valutare-intre-marile-economii.htm

                este o parghie de crestere a exporturilor si limitare a importurilor, deci de scadere a deficitului de cont curent si incurajare a economiei locale.
                • +6 (8 voturi)    
                  Mda (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:52)

                  chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                  Si o saracire a unei populatii si asa sarace. Si o macinare a economiilor celor care au putut economisi. Cam ca si solutia din anii 90 cand au distrus tot astia de acuma toate economiile populatiei.
                  • -1 (5 voturi)    
                    nu ca in anii 90 (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:22)

                    ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

                    in anii 90 nu a existat nici un control. mai degraba ca in anii 2000 - 2004.
                    saracirea populatiei e temporara. in anul urmator, daca economia creste, ajutata si in acest fel, salariile vor creste cu inflatia anului anterior. asa a fost tot timpul in perioada 1990 - 2004, iar in 2004 - 2008 salariile au crescut mai repede decat rata inflatiei.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Mda (Joi, 13 decembrie 2012, 9:08)

                      chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                      Regrete, dar ceea ce spui acolo nu s-a datorat guvernului si au fost in alte conditii economice. Cu cei de acum la putere eu zic sa nu iti faci iluzii pentru ca dezamagirea va fi cu atat mai crunta. Si va fi.
                      • 0 (0 voturi)    
                        adica de ce sa fiu dezamagit ? (Joi, 13 decembrie 2012, 10:07)

                        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

                        este foarte greu sa fiu dezamagit. eu ma astept sa nu scada salariile la bugetari mai mult de 20%, tva-ul sa creasca dar nu cu cat l-a crescut basescu, si sa se inchida mai putine scoli si spitale. nu asta este "unica solutie" si, in acelasi timp, "solutia corecta" ?
                • +9 (11 voturi)    
                  Intrebare (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:51)

                  nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                  Dar asta a cerut poporul oare?
                  Ca USL-ul s-a facut portavocea poporului. Ba i-a scos in strada ba i-a chemat la referendum, etc.

                  Pe de alta parte poporul a decis sa avem 300 de parlamentari, acum o sa avem dublu.
                  • -4 (6 voturi)    
                    de ce nu vorbesti tu englezul (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:24)

                    ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                    ca tot ti-am dat un link ... intreaba-l si pe guvernatorul bancii angliei : asta vrea populatia tarilor de care vorbeste el ?!
                    raspunsul este da, pentru ca este spre binele lor. poti sa-i intrebi si pe nemti caci euro este mult mai slab decat marca : ii deranjeaza ?!
                    • +6 (8 voturi)    
                      Stai (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:49)

                      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                      Ce legatura au altii? Nu ziceau liderii tai ca pe noi nu ne intereseaza decat poporul roman? Ca poporul român e suveran si el trebuie sa aleaga calea?

                      Si daca tot ne batem in link-uri ia de-aici:

                      http://www.finantistii.ro/economie/ponta-austeritatea-nu-asigura-dezvoltarea-si-deci-nu-poate-salva-europa-75250

                      Da, plagiatorul declara asta in 30 sept 2012. Esti intr-o mare eroare ori tu ori el.
                      • -1 (3 voturi)    
                        eu nu am cum sa fiu in eroare (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:07)

                        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                        eu nu am cum sa fiu in eraore.
                        poate nici nu este nevoie de scaderea leului.
                        sunt 2 solutii la criza : austeritate pe de o parte, si inflatie/devalorizarea monedei pe de alta parte.
                        fiecare o alege pe care vrea, in economie nu exista "unica solutie". fiecare are avantaje si dezavantaje.
                        doar ca cine a aplicat austeritatea a luat-o in freza pana acum.
                        dar poate nu este nevoie de nici una, vom vedea in continuare.
                        • +2 (4 voturi)    
                          Raspuns nesatisfacator (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:32)

                          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                          Te ajut eu un pic sa ramai pe directia initiala.

                          Ponta zicea acu 2 luni ca austeritatea e rea. Acuma o implementeaza incet incet.
                          Cine sa ii mai dea jos acum ca au puterea absoluta?

                          Si tu imi vorbesti despre scaderea leului...
                          • -2 (4 voturi)    
                            nu stii ce-i aia (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:46)

                            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                            austeritate inseamna reduceri de cheltuieli. o crestere de taxe cu rata inflatiei nu este totuna cu austeritatea.
                            • +1 (3 voturi)    
                              Austeritate (Miercuri, 12 decembrie 2012, 21:11)

                              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                              Austeritatea asa cum o intelegi tu numai intr-un sens e ok, pt ca ii afecteaza si pe cei care fura din bugetul de stat.

                              Cresterea de taxe in schimb ii afecteaza pe oamenii cinstiti care muncesc si isi platesc darile. Dari care se duc in profitul celor care fura apoi din bugetul de stat.

                              Capisci?
                              • -1 (3 voturi)    
                                bineinteles (Miercuri, 12 decembrie 2012, 22:06)

                                ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                                ca urmare a acestei masuri, oamenii, cinstiti sau nu, vor avea de platit anul viitor 50-60 lei in plus pt. casa, masina si salubritate.
                                nu e nici o tragedie, nu e nici austeritate.
                                • 0 (2 voturi)    
                                  Este in plus (Miercuri, 12 decembrie 2012, 23:10)

                                  Anjo [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                                  50 de lei care se duc unde? Sunt de acord sa dau si 100 de lei pentru investitii. Dar nu vreau sa dau nici macar 1 BAN pentru pensiile nesimtite ale cadrelor militare iesite la pensie anticipat in perioada 1996-2002. Nu vreau sa dau nici 1 BAN in plus pentru cei 50 de alesi care au ingrosat numarul parlamentarilor, desi populatia tarii a scazut. Austeritate - reducere a cheltuielilor bugetare. Nu cresterea taxelor pentru a acoperi pomenile si promisiunilor electorale.
                                  • 0 (2 voturi)    
                                    comunismul a dat faliment (Joi, 13 decembrie 2012, 7:47)

                                    ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

                                    statul investitor a dat faliment. in zilele noastre bazinele si patinoarele la sate nu folosesc nimanui.
                                    "investitille de stat" sunt doar pentru hoti.
                        • 0 (2 voturi)    
                          Gresit (Miercuri, 12 decembrie 2012, 23:07)

                          Anjo [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                          Eisenhover a facut INVESTITII masive in infrastructura. Aproape toata reteaua de drumuri a USA a fost facuta/refacuta in timpul mandatului sau. Asta inseamna locuri de munca, care duce la salarii care pot fi cheltuite (cresterea consumului) si care implicit impulsioneaza economia. Cererea intotdeauna va influenta oferta.
                          Mai invata ceva economie. Sau Ponta a plagiat de la tine declaratiile astea? De aia sunt ambele la fel de valide?
                          • 0 (2 voturi)    
                            gresesti tu (Joi, 13 decembrie 2012, 7:49)

                            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

                            conmunistii au investit cel mai mult in infrastructura.
                            bre, ma lasi cu "statul investitor" ?!
                            investitiile altii trebuie sa le faca, de exemplu petrom, mercedes, etc.
                            si autostrazile poti sa le faci cu privati.
                    • +1 (1 vot)    
                      Pentru ca... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 23:04)

                      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                      Pentru ca UK nu este si nu va fi Romania. Pentru ca in UK, o gloata de parveniti si penali nu vor indrazni niciodata sa ridice mana in fata reginei/regelui. In secunda 2 vor atarna de Westminster Abbey. Pentru ca UK inseamna democratie. Pentru ca in UK respectul desi nu este statutat in constitutie este la rang de lege. Pentru ca in UK parlamentarii nu vor face scut in fata anchetatilor pentru fapte de coruptie. Pentru ca in UK nu merge sa iti dai demisia din Parlament doar ca sa scapi de o posibila condamnare, uramand ca in cateva luni sa devii iar Parlamentar. Pentru ca in UK, imunitatea parlamentara este doar la nivel declarativ (declaratii politice) si nu se extinde si in cadrul penal. Pentru ca in UK Parlamentul are o cota de incredere foarte ridicata comparata cu cea de la noi cand cred ca inca nu au ajuns la un numar format din 2 cifre. Pentru ca in UK (monarhie parlamentara) Parlamentul nu face ce il taie capul iar premierul NU ESTE UN PLAGIATOR iar seful statului NU ESTE UN REPETENT SI UN CHIULANGIU.
                      You got that englishman wanabe?
                      • 0 (2 voturi)    
                        ai dreptate (Joi, 13 decembrie 2012, 7:52)

                        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

                        doar ca nu are legatura cu ce spuneam eu.
                        oricum, dupa cum ai vazut si tu, nu e suficient sa-l inchizi pe nastase.
                        acuma poate intelegi ca doar asta si doar cativa km de autostrada nu putea sa le adus nimic bun pdl-istilor.
                        • 0 (0 voturi)    
                          Am sa raspund la ambele tale reply-uri (Joi, 13 decembrie 2012, 12:59)

                          Anjo [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                          1. - comunistii au investit cel mai mult in infrastructura. CORECT. Doar ca multe investitii nu sunt fezabile din punct de vedere economic. Combinatul de Utilaj Greu Iasi este dependent de materia prima produsa la sute de kilometri distanta. Asta necesita costuri suplimentare pe capitolul de aprovizionare. De asemeni, produsele lor sunt agabaritice, neexistand o infrastructura pentru transportul lor, cel mai apropiat port fiind la Galati. Ca iesean stiu ce probleme au fost cu transportul unor piese pentru nu stiu ce combinat de la Grivoi Rog. Circulatie blocata toata noaptea pe unele artere principale (s-a circulat pe 4 benzi), s-a blocat drumul european pentru a se transporta. Deci este o investitie dar nu este o investitie fezabila.
                          Nastase a fost condamnat. A luat mai putin decat unul care fura o paine de la un magazin. Desi a furat de ii ajunge si stra-stranepotului lui sa traiasca fara grija zilei de raspoimaine. Trebuia inchis si Videanu, si Dragnea, si Voiculescu (dar si-a dat demisia pentru a bloca procesul juridic) si lista continua la infinit. Asta datorita legislatiei. A Consdtitutiei lui Iorgovan, ex-membru PSD, Constitutie votata cu mari fraude electorale in urma unui referendum intins pe 2 zile. O Constitutie facuta de ei pentru ei. Si asta spune tot. In loc sa te uiti doar la perioada de dupa 2004, eu iti sugerez sa te uiti la perioada 1992 -2004 cand au fost girate cele mai mari hotii din tara aceasta, unele dintre ele fiind supra-semnate de domnul Victor Viorel Ponta din postura de sef al Corpului de Control al Guvernului. Fara semnatura lui toate marile privatizari de succes (Petrom, Arpechim sunt 2 exemple mai mult decat sugestive) nu ar fi putu avea loc. Uita-te in spate si apoi mai discutam.
                          • 0 (2 voturi)    
                            cunosc acei ani (Joi, 13 decembrie 2012, 15:50)

                            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

                            jaf la drumul mare in perioada 1990-2004. cu basescu la ministerul transporturilor si in guvernarea roman si in perioada 1996 - 2000. (apropo, taxa basescu stii cum se cheama de fapt ?!)
                            s-a furat ca-n codru,
                            dar nu ponta a fost de vina ca s-a privatizat petromul. a fost o licitatie si aia au venit, omv adica. cui altcuiva puteai sa vinzi o societate care in acel moment producea pierderi de sute de miliarde de lei vechi ?!!!
                            si nu era treaba corpului de control sa verifice o privatizare in care semnataraul era guvernul, iar vanzarea s-a aprobat in parlament. fii sigur ca nu a verificat privatizarea petrom pentru ca nici nastase (premierul de atunci) nici altcineva nu avea motive sa-i ceara aceasta verificare.
                            pui botul la toate vrajelile pdl-iste ?! nu te-ai saturat de ele ?! vrei sa batem campii in loc sa discutam solutii serioase ?!
                            pa !
                            • 0 (0 voturi)    
                              Flota.... (Joi, 13 decembrie 2012, 21:00)

                              Anjo [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                              Esti complet in afara subiectului. Vanzarea acelor nave s-a facut cu acordul Guvernului si a Parlamentului. Un ministru indiferent cine este nu poate legal vinde nimic.
                              Iar apararea pe care o faci lui Ponta este complet degeaba. Seful Corpului de Control daca spune ca o anumita privatizare, tranzactie etc facuta de guvern nu este una corecta, procesul se suspenda. Exact ca si atunci cand se intocmesc o serie de acte in baza unui act fals. Documentele respective sunt automat lovite de nulitate. Deci daca Ponta spunea ca vanzarea Petrom este o afacere paguboasa pentru stat, procesul de vanzare se anula. Si explica de ce acum o luna Nastase a declarat ca vanzarea Petrom a fost o greseala si ruga sa nu repetam greseala cu vanzarea Oltchim? Ambele privatizari s-au facut pe 2 lei si 30 de bani, in urma unui management dezastruos. Pai daca am fi avut interes sa vindem pe bani frumosi ne puneam intrebari de ce merge doar pe minus. Se verificau procesele de achizitii si se punea managementul la plata pierderilor nejustificate. Si angajam cu un salariu european un manager privat. Sunt atatea exemple de secretare ale oamenilor politici care sunt membre AGA in diferite unitati de stat. Ce experienta au acele persoane? In afara de faptul ca au genunchii rosi de cat s-au frecat de mochetele birourilor acelor oameni politici nu stiu nici cum le cheama desi se uita in buletin.
                              Cu alte cuvinte nu pun botul la vrajelile pdl-iste. Din partea mea sa arda toti. Dar nu imi place cand vad niste lepre comuniste care nu au curajul sa isi asume propriile greseli si arunca pisica in gradina vecinului.
                • +2 (2 voturi)    
                  De 22 de ani se tot devalorizeaza controlat (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:22)

                  ty [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                  Leul a pierdut 237% din valoare, fiind cel mai „tâlhărit“ dintre monedele foste comuniste
                  Leul plăteşte preţul tâlhăririi politice şi economice din România. La polonezi, zlotul a pierdut numai 2,6%
              • -3 (11 voturi)    
                lasa-ne cu buha (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:21)

                DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                raspandaci ca pdl-istii azi mai erau doar iliescistii dupa 90, cand amenintau ca daca vin taranistii il aduc pe rege, vand tara etc etc.
                Cresterea euro e o chestiune la fel de logica ca si cresterea impozitelor. Sa nu uitam ca romania a contractat cele mai mari imprumuturi din istoria FMI (!!!) sub guvernul BOC. Dar nici macar boc nu e vinovat, a fost obligat de faptul ca romanasii nostri s-au ploconit la banci sa-si ia plasme si BMW-uri pe credit, si cand a venit criza era sa dam in colaps.

                Deci, cauzele trebuiesc cautate mult mai adanc. Dar cred ca deja am pretentii cam mari de la voi.
                • +5 (5 voturi)    
                  Omule, (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:23)

                  cetatean_cu_drept_de_vot [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

                  mai devreme te numisem altfel dar am sters, nu cred ca ar fi fost acceptat comentariul, tu te auzi ce spui? Vezi ca avem una dintre cele mai mici datorii externe din UE. E usor sa inventezi si sa arunci vorbe aiurea.
                  • -3 (3 voturi)    
                    datorie mica in raport cu prostia poate (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:58)

                    DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui cetatean_cu_drept_de_vot

                    Cand spui mic sau mare trebuie sa ai mai multi termeni de comparatie. Valoarea absoluta a datoriei nu inseamna nimic in sine. Poti sa ai datorie mica si sa fii si sarac si prost, sau poti sa ai datorie mare si sa fii SUA/Germania etc
                    Sa-ti explic pe inteles. Daca ai muschi si te cheama van damme poti sa ai datorie cat vrei, ea nu reprezinta nimic pentru tine ca tu fiind smecher poti folosi forta pentru a obtine ce-ti doresti. Daca esti si prost si schiop, s-ar putea ca pentru o datorie f mica sa vina van damme si sa-ti dea un pumn fatal.
                    Datoria romaniei este foarte mare pentru ca s-a indatorat intr-o moneda asupra careia nu are controlul, spre deosebire de germania,franta, SUA, etc, chiar si grecia.
                    Dar nu mai dezvolt, cum am spus mai sus nu am pretentia sa inteleaga multa lume
            • +9 (11 voturi)    
              Sunt deja mari (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:06)

              Soro [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

              A doua proprietate e impozitata cu +60% fata de prima. Cat mai vrei sa supra-impozitezi?! Mai bine ca cei care au cate o casa pe fiecare membru al familiei ca sa nu plateasca?
              • -4 (4 voturi)    
                haha (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:14)

                DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui Soro

                cu 60% dintr-un milion :)
            • +7 (7 voturi)    
              a gandi cu premeditare? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:13)

              foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

              isteztule CATI au 2-3-4 apartamente (printre alte ceva deputati USL?). Cat ai sa scoti de la ei? La 96% din populatie PROPRIETAR de locuinta (date OFICIALE ale INS) cati stau in strada? nici macar neamul lui Parpanghel nu sta in strada....
            • +3 (3 voturi)    
              super logic, desigur! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:01)

              minus [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

              "Nu poti sa ai 2-3-4-5 apartamente care sa stea goale si sa platesti o suma derizorie impozit pe ele, in timp ce altii stau in strada"

              Nu, nu poti! Iata rezolvarea: poti sa ai 2-3-4-5 apartamente care sa stea goale si sa platesti o suma derizorie impozit pe ele+16%, in timp ce altii stau in strada!
              Asa, da!
              • 0 (2 voturi)    
                aa, vrei mai mult impozit (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:07)

                DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui minus

                se rezolva :) Abia se mai deblocheaza piata imobiliara cu ocazia asta.
            • +2 (2 voturi)    
              prostie (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:12)

              asada [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

              Dar or sa le plateasca ,bai prapaditule!!!!!
            • +1 (1 vot)    
              cum asa? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:30)

              omoni [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

              pai deja se platea impozit diferentiat pentru mai multe locuinte, acum ei doar au ridica cu inca 16% pentru prima casa, restul ,sa vedem!
            • +2 (2 voturi)    
              Misto logica (uslasa) (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:06)

              siska [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

              Nu era mai logic sa bage impozite diferentiate ? 1-a casa x lei, a 2-a casa x+10%, a 3-a x+30% s.a.m.d. ? Adica tot prostii platesc ?
          • 0 (0 voturi)    
            De acolo de unde? (Joi, 13 decembrie 2012, 12:16)

            Dianora [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

            I-o fi inchis Ponta din primavara in subsol la Kiseleff si a pierdut cheia? Totusi vad ca are acces la Internet...
        • +29 (31 voturi)    
          :)) (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:51)

          chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

          Omul ii din alt film si s-a trezit sa posteze. :))
        • +9 (9 voturi)    
          iarta-l doamne pe spy! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:11)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

          ca e orb, orb, orb, surd, surd, surd si nici ganditoriul nu-l duce decat pana la Hai Cacarau si Hai Miorlau!
          • +8 (8 voturi)    
            Ce mai poti sa faci? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:34)

            vonwest13 [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

            Problema e ca nu prea se mai poate face nimic decat postat pe blog-uri...Deja poporul a ales sa fie incalecat de USL.
          • -2 (2 voturi)    
            o, da (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:31)

            spy [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

            cunostintele politice sint de o importanta vitala in viata: iti permit sa ii ataci pe altii, sa te simti superior si asta te face fericit...
        • +2 (2 voturi)    
          cum cine? "Basescu"!!! Pf, ce pretentii ai... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:33)

          roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

          Metamorfoza la romani: manelizare, becalizare, ANTENIZARE -USLAMIZARE: Dictatura Uslamului - deci 4 din 5 ne-au vandut pielea, mai ceva ca turnatorii pe vremuri.
        • 0 (0 voturi)    
          Poate ca Paulp are dreptate (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:36)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

          Sus-numitii vor fi fiind la ciolan.
          Guvernarea e ceva mai complex.
      • +20 (22 voturi)    
        Ei nu mai spune....! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:07)

        R.D. [utilizator] i-a raspuns lui spy

        Eu cred ca ar trebui testati psihic unii , sa vada daca au discernamant. Dar din curiozitate...cine e la guvernare ?
        • -2 (2 voturi)    
          ce lagatura are psihicul cu informatiile? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:33)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui R.D.

          crezi ca stau eu sa urmaresc care partid cu cine se aliaza, ca PNL-ul a schimbat macazul? cu ce ma ajuta?
      • +19 (19 voturi)    
        USL-amistii (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:36)

        Adrian_US [utilizator] i-a raspuns lui spy

        Sunt in America de 8 ani (am familie si copii aici), Parintii sunt in Spania din 1999 dar am incercat din rasputeri sa ii fac pe romani sa inteleaga ca realitatea se vede din afara cel mai bine. Le-am spus ca numai partidele de dreapta, asa cum sunt ele, pot scoate tara din perioada grea prin care trece. Am incercat sa ii fac sa intereaga ca numai cu pomeni si cu bani aruncati nu faci mare lucru si va veni o zi a scadentei. Sa le spun ca numai punand mana de la mana si prin munca se poate face prosperitate. Dar tot degeaba …..

        Vorbeam cu mama zilele astea si imi zice: “de ce te tot chinui, lasa-i doi ani si apoi vom merge si vom cumpara proprietati in Romania la jumate pretul la cat sunt acuma. treaba lor”.

        Toata saptamana m-am gandit la conversatia cu mama mea si sa stiti ca are dreptare. E dureros de adevarat. Veti vedea in perioada urmatoare ca nimeni nu mai imprumuta Romania, o tara corupta pana in maduva oaselor. O tara in care pana si prim ministru este un hot notoriu.

        De unde credeti ca for face rost de bani ca sa acopere ce vor fura si ce au furat ei? Din taxe si impozite bineinteles. Cum de la cine? De la romani. Care romani? Cei ramasi in tara bineinteles. Cei care au votat 60% USL.

        Mai vortim intr-un an sau doi si o sa ii intreb de sanatate pe cei care au votat USL. Sunt foarte curios. Pana atunci le doresc la romani numai succese si spre un viitor glorios cu partidul stat, USL

        Adrian US
        • -1 (3 voturi)    
          nu chiar 60% (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:05)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_US

          au votat cu USL 60% din cei care s-au prezentat la vot, deci cam un sfert din cei ramasi in tara
        • -1 (1 vot)    
          simpaticule de pe piedestal (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:13)

          DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_US

          "am incercat din rasputeri sa ii fac pe romani sa inteleaga ca realitatea se vede din afara cel mai bine".
          Asta e chiar tare !! In timp ce halpaneai o friptura argentiniana cu vin rosu, ai avut o sclipire de intelegere despre cei care mananca ceapa cu mamaliga. Hraac, hac, ptiuuu !
          • +1 (1 vot)    
            pt Dragos (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:56)

            Adrian_US [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

            Se pare ca tie inca iti mai arde inca de glume. Nu-i asa? Subscriu la ce am zis mai sus. Vorbim in maxim doi ani.

            Adrian US
        • 0 (0 voturi)    
          Imagine clara ..... (Joi, 13 decembrie 2012, 9:29)

          SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_US

          I feel your pain, bro.
      • 0 (0 voturi)    
        hahaha (Miercuri, 12 decembrie 2012, 20:48)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui spy

        ce furtuna off topic, citi oameni indobitociti de politica, citi oameni orbiti de furie. hai ca m-am distrat cu voi, ca sa citez un "clasic" in viata, hahaha
    • -44 (58 voturi)    
      Esti un pic... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:20)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      Frustrat pt pierderea..pierderea a ce?A lui boureanu??
      Uita-te pe mapamond si auzi....austeritate,austeritate,austeritate...
      Asta inseamna taxe,taxe si iar taxe.
      Impozitul pe propietati(case,terenuri,etc)+averi este cel mai mic din Europa.
      Din 1990.
      Daca vrei sa nu ai taxe...mergi in Bahrein.
      Sapi un wc in curte si dai de petrol.
      • +59 (67 voturi)    
        Mda (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:52)

        chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Bre, pai mai devreme voi astia, mai infractori la mentalitate, criticati pe boc si pdl-ul ca baga taxe, taie salarii etc. Si injurati fmi-ul. Acuma lingeti unde tot voi a-ti scuipat?
        • -26 (36 voturi)    
          A taia nu inseamna.. (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:24)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

          A creste....
          Este cea mai rudimentara metoda de a 'coafa" un buget...
          Ceea ce ilustrii tai conducatori au facut..
          E mult de discutat...dar trebe sa si pricepi...si sa ai si ceva scoala...nu taste-clapaceala...
          • +20 (28 voturi)    
            :) (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:35)

            chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            Cred ca ai mai multa scoala decat stii tu sa numeri. Dar asta este alta poveste.
            Faptul ca au taiat este foarte bine. Nu vad nici o problema in asta, intotdeauna dupa dezmat economic vine o perioada de ajustare (adica de taieri). Este un ciclu simplu in economie. Faptul ca la noi s-a resimtit asa de tare este alta poveste, multumeste-i la tariceanu pentru asta (nu iti explic de ce, sunt sigur ca ai destula scoala sa intelegi).
            • +5 (9 voturi)    
              de acord... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:20)

              IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

              uneori trebuie sa si tai... dar taiatul nu este suficient. Daca doar tai si speri sa isi revina economia o sa fii ingropat in cea "subterana". Masuri serioase impotriva fiscului si celor de la vama nu au fost luate (parada la tv si atat). Alta masuri (in afara de "rabla") nu s-au luat, care sa duca la cresterea industriei si a comertului... Investitiile in infrastructura s-au facut stict catre clientii politici (nimic nou, toti fac asa), de am ajuns sa platim pentru autostrazi mai mult decat finlanda sau germania...
              • +2 (4 voturi)    
                Corect (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:51)

                chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui IronRaven

                Corect. Eu nu am zis ca pdl-ul nu si-a aparat infractorii trans-partinici. Nici prin gand nu mi-a trecut, sunt constient de asta. Doar ca masura taierilor a survenit in momentul in care nu au putut concedia din bugetari si nu era timp sa schimbe codul muncii (s-a schimbat doar prin asumare, timpul era limitat si fmi-ul ii presa). Din pacate, toata gargara cu reformarea statului a fost doar atata, gargara: nu au taiat birocratia (ba chiar s-a marit), nu au concediat suficient (ba chiar au angajat acolo unde au vrut), nu au reformat taxele etc. Inteleg ca era o perioada de criza dar totusi, multe din ce a facut pdl-ul a facut-o tinand cont de interesele partidului si nu de interesele tarii.
                Ca idee, eu doar l-am combatut pe cristian_n care inca nu a inteles niste chestii simple, face propaganda aiurea.
              • +4 (6 voturi)    
                la constanta (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:07)

                MIMT [utilizator] i-a raspuns lui IronRaven

                o sa ia mazere masuri pentru a vamui tot ce intra in tara...
            • -1 (5 voturi)    
              pdl nu a taiat cheltuielile (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:25)

              ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

              pdl nu a taiat cheltuielile. pdl a taiat cheltuielile cu bugetarii, cu scolile si spitalele si au pus taxe pe pensii si au marit tva-ul, pentru a cheltui banii in alta parte.

              in fiecare an, cu toate taierile de salarii si cresterile de taxe ,s-au cheltuit mai multi bani, conform bugetului consolidat, astfel :

              total cheltuieli 2008 : 189121.7 mil.
              total cheltuieli 2009 : 193025.4 mil.
              total cheltuieli 2010 : 201903.6 mil.
              total cheltuieli 2011 : 205403.6 mil.

              cheltuielile statului nu au scazut niciodata. ele au crescut tot timpul.
            • -1 (1 vot)    
              simpaticule (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:33)

              DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

              Dupa o perioada de dezmat a unora, trebuie ajustat de la ceilalti pentru a plati nota de plata de la altii, nu ? :) Curat capitalism. Cred ca in mintea ta e un ciclu foaarte simplu
          • +11 (15 voturi)    
            pentru cristian_n (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:18)

            Ponta [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            Am impresia ca esti destul de imprecis atat in gandire cat si incoerent in ceea ce asterni in scris.
            zici tu ca: Cresterea taxelor sau impozitelor, este cea mai rudimentara metoda de a "coafa' un buget, corect pana aici nu?
            Buuun. Atunci cresterea impozitelor locale ce fel de metoda este (indiferent de ajustare la inflatie sau nu) ? nu tot rudimentara? - presupun ca stii acest lucru deja- Taxele locale sunt un capitol din bugetul consolidat. Cresterea taxelor locale inseamna redistribuir mai mici ca si sume din bugetul consolidat.
            Daca esti asa de priceput - nu in postari si arogante - spune-ne cu cuvintele tale ce reprezinta ajustarea la inflatie 9in cazul nostru) crestere sau ramanere in palier??
            Daca tot te apuci si comentezi sau vii cu elucubratii pe net, nu fii atat de arogant. Aroganta este un fel de caciula a prostiei. Ai impresia ca esti mascat dar sa stii ca izul nu se propaga ci persista.
            • +1 (1 vot)    
              sa va luminez eu (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:19)

              DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

              Metoda rudimentara e cea care te afecteaza pe tine. Daca ia de la altii atunci e o metoda f buna :)
            • 0 (0 voturi)    
              Stii sa pui.... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:09)

              cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

              "Cap la cap", 2(doua) texte,comentarii,pe forum,etc???
              Asta am zis?
              Te roooog,da laic,like adica...
          • 0 (0 voturi)    
            pacat de noi, restul (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:36)

            omoni [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            du-te, bai, nu ai coloana vertebrala!
            • 0 (0 voturi)    
              Corect...sunt... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:10)

              cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui omoni

              Boc,ascuns dupa taste...
      • +30 (32 voturi)    
        deci asa .... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:51)

        Andrei__ [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Deci asa va fi de acuma incolo?? Veti apara toate aceste actiuni pe care voi le-ati condamnat in trecut? Cand Boc facea acelasi lucru era genocid social si acuma se numesc "masuri de austeritate"?

        As numi asta ipocrizie daca ai sti ce ti se intampla, dar eu nu cred ca stii. Televiziunile au reusit sa te spele in intregime.
      • +9 (9 voturi)    
        raritate. (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:42)

        buji [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        cred ca esti primul om de pe"mapamond'ce aproba marirea taxelor si impozitelor sau,poate,betia succesului acelora pe care-i sustii,ti-au intunecat mintea.Problema reala este ca au promis reduceri pina simbata trecuta si dupa 3 zile(cit dureaza minunile)afirma ca vor face contrariul.Dreptate pina la capat!!! Oare vom rezista pina la"capat"?
        • +7 (7 voturi)    
          :) (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:21)

          chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui buji

          Pai poate maririle astea nu il afecteaza. Daca nu are nimic nu are ce sa il afecteze la buzunar.
          • -1 (1 vot)    
            Ha,ha,ha... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:12)

            cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

            Tastez din neant...
      • +11 (13 voturi)    
        taxe,taxe si iar taxe... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:24)

        mercedes [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Cum de n-ai inteles asta si cand guvernele Boc au vrut sa faca cunoscut acelasi lucru ? Iar referitor la Boureanu, da, l-am pierdut pe Boureanu si ne-am ales cu Dragnea, Stan, Voiculescu, Ponta (ala cu plagiatul), Antonescu (aia cu plagiatele), si inca vreo suta de amante, sotii, nepoate si nepoti demni de toata revolta poporului.. Cristian_n draga, esti pe aratura cu toate ironiile tale scremute.
        • +3 (3 voturi)    
          :) (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:54)

          chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

          Eh, manca ei el o paine.
          • -2 (2 voturi)    
            Adevarat... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:45)

            cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

            Sunt fata lu'tata...ha,ha,ha...
      • +4 (4 voturi)    
        Esti din alt film (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:55)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Acum 2 luni de zile plagiatorul zicea ca austeritatea nu e buna

        http://www.finantistii.ro/economie/ponta-austeritatea-nu-asigura-dezvoltarea-si-deci-nu-poate-salva-europa-75250

        Acuma voi il contraziceti dar totusi il sustineti, nu?
        Logica? La ce ne trebuie?
    • +42 (44 voturi)    
      Pai da! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:23)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      Si inainte de "cresterea" salariilor a crescut euro si implicit inflatia a fost mai mare. Dupa aia, pot avea bani la buget pentru majorarile promise dar de fapt nimeni nu sesizeaza ca puterea reala de cumparare e la fel cu (sau mai mica decat) cea de acum 2 luni...
      Toata lumea se raporteaza la ultima luna si-si zice "ce bine ca mi-a marit venitul"....
    • +51 (53 voturi)    
      e un proverb (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:27)

      EMC2*2/2#@4 [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      "radem, glumim, f.tem, platim"

      primele trei s-au intamplat ...acum nota de plata
      • +13 (15 voturi)    
        cred ca ai scapat un pas,... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:21)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

        ..... asa csa ajustare a proverbului.
        Pasul patru ar fi suntem f.tuti si dupa aceea tot noi platim.
        Este mai corect si mai actual nu??
    • +38 (40 voturi)    
      E jupuirea... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:47)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      tuturor, nu numai a celor care au votat USL! Si asta-i numai inceputul....
    • +17 (19 voturi)    
      Wow! That was fast! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:38)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      URA! URA!
      Stima noastră și mândria!!!

      Bravo Români! Acum aveți ce-ați votat!
    • 0 (6 voturi)    
      jupuirea asta a facut-o si pdl (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:02)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      aceasta jupuire a facut-o si pdl. si ei au actualizat taxele si impozitele locale in 2009 pentru 2010. de atunci nu au mai fost actualizate.
    • +4 (6 voturi)    
      si educatia? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:18)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      deja nu mai ia 6%! unde sunteti sindicate ale profilor? acum nu mai e umilire? nu mai e genocid? de ce nu-l vad pe Liviu Pop zbierand pe toate ecranele? Votantii USL au participat la un Caritas politic (tu voteaza-ma, ca-ti dau eu carnatzi din cer) si acum se uita unii la altii.
      Foaie verde de dudau
      L-am votat mult pe Miorlau
      [Sa-l votam pe Cacarau]
      Si deja ne e mai .... bine!
    • +2 (2 voturi)    
      Doar inceputul (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:50)

      connors [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      Si cand am spus ca ne meritam soarta...
    • +2 (2 voturi)    
      Basescu e de vina (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:02)

      Pop1 [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      in primul rand ca este o dezinformare a lui Basescu.

      Daca ar fi dupa Ponta si Crin cu siguranta ar scadea taxele ...

      Nu-mi fac nici o grija ... dupa nominalizarea primului ministru va incepe sa curga lapte si miere in fantanile din intreaga tara.

      Europenii vor veni spasiti sa-si ceara scuze in fata lui "za mazar end za fazar ..." pentru atitudinea promarinareasca din vara.

      Economia Romaniei va atrage investitii majore de capital, bugetarii vor primi lefurile marite de cate ori va dori guvernul ... iar celor de la PDL ... le vom lua totul ...

      Toti romanii mai putin ofticosii de la ARD vor avea palate precum domeniului lui Dragnea ... iar Bentley isi va deschide o fabrica in Valcea ca sa acopere cererea in crestere ...

      of of of ... ma duc sa imi iau pastilelel. sunt din alea de care ia si Crin ...
    • +3 (3 voturi)    
      Bonuri (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:30)

      Nichita [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      Chestia e ca nici bonuri de masa nu se mai dau! (asta asa......ca desert la impozite!)
    • +3 (3 voturi)    
      80% din primarii sunt conduse de USL (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:33)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      Guvernul USL permite primariilor USL sa creasca taxele cu 15% dupa ce a "reintregit salarile" cu 10%.

      in 2013 guvernul USL va "reintregi" si preturile, la carburanti, apa, gaz, energie electrica si alimente.
    • -2 (2 voturi)    
      Nicio problema! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:55)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      As plati si cu 20% mai mult, numai sa scap de hahailei! N-am dreptul asta?! Asa ca n-o mai aburiti...
  • +35 (41 voturi)    
    Adica tot pe noi pune saua, nu-i asa? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:51)

    Duminica_Orbului [utilizator]

    16,05% cu 16,5% ARD-ul, se leaga, nu-i asa? :))) Noroc ca am ramas putini si n-avem cum sa hranim atatea guri flamande: pana la urma, tot or sa se sfasie intre ei! :)
  • -34 (46 voturi)    
    2010-2011 zici?... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:53)

    nellino [utilizator]

    "Practic, indexarea prevazuta de Codul Fiscal pentru 2013 este influentata in proportie substantiala de tipul de politici de ajustare ale guvernarilor anterioare din anii 2010-2011."

    Domnisoara care scrie articolul nu stie cine a fost la guvernare in 2010-2011?? Cum sa comita o asemenea gafa???

    Adevaratul motiv pentru care Guvernul mareste taxele este pentru ca trebuie sa ii multumeasca pe cei care striga din ce in ce mai tare ca vine Apocalipsa acum ca a castigat USL.
    • +34 (38 voturi)    
      Logica (Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:59)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Logica e moarta.
      • +42 (44 voturi)    
        Manualul se cheama: (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:22)

        math [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        "Ghid pentru activitatea si creatia micului USLAS amator - faza locala".

        Taxele vor creste de la 1 ian din cauza tiranului. Este evident pentru orice om normal .... care in aceste zile ar trebui sa isi comande o masina sport (la promotie) avand in vedere cei 970 de km de autostrada USL - anul victoriei si pretul benzinei prognozat la 4 RON/litru.
    • +20 (22 voturi)    
      Ca ai pus intre ghilimele un text nu spune nimic (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:02)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Ai uitat sa precizezi sursa. O fi Ponta?
    • +9 (9 voturi)    
      Apocalipsa (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:31)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      a venit deja cand a castigat USLul.
  • +44 (50 voturi)    
    Hopaaa,,,,,parca era vorba sa reduca taxele (Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:53)

    mnicku [utilizator]

    sau deja a inceput sa se stringa surubul ....
    • +33 (35 voturi)    
      S-au tinut de promisiune... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:52)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      si-au dat salariile si pensiile inapoi.....acum trebuie sa recupereze....pana in Mai, cel tarziu Iunie, dureaza....
      • +1 (1 vot)    
        deci v-ati prins... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:55)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

        salarii si pensii au dat doar la unii: revolutionari, militari, etc., oamenii lor de baza cu voce puternica in strada la o adica. Taxe si impozite va plti tot norodul. Si poate din asta le mai raman ceva bani si-si mai dau si niste prime. Cu TVR Cultural au terminat ca de cultura nu avem nevoie. Fineturi de-astea nu prind la romani.
  • +59 (65 voturi)    
    Bun asa! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:56)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Jos Basescu, ce conteaza ca ne cresc astia taxele. Jos Basescu!
    • +34 (38 voturi)    
      Mda (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:54)

      chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Acusi pregatesc o emisiune la latrine in care sa il injure pe Basescu pentru ca ninge afara.
  • +44 (46 voturi)    
    !!! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:58)

    cristiian [utilizator]

    Votati USL!
  • +50 (56 voturi)    
    Hahahahaha (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:03)

    anonimulgigi [utilizator]

    Unde sunt Bugetariiiiiiiii ?????
    Iar v-ati luat un minus la salar, tovarasi.
    Sa va explic: aceiasi valoare x se va scade si din salariul vostru si din al meu. Sa zicem un 1% din al vostru si 0.1% din al meu. Hahahahahahahahahahahaha. USL is the future :)
    • +35 (37 voturi)    
      USL is the future :) (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:26)

      math [utilizator] i-a raspuns lui anonimulgigi

      Daca imi permiti o reformulare: Future USL in the.....
  • +41 (45 voturi)    
    pai (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:05)

    spy [utilizator]

    si salariile de ce nu le indexeaza cu rata inflatiei??
    • +34 (38 voturi)    
      Spy, stii unde-i doare pe ei de salariul tau? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:09)

      Zmache a lu' Rastagan [utilizator] i-a raspuns lui spy

      Exact in 8==>
    • +39 (45 voturi)    
      Esti bugetar tovarase de ceri indexare ... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:09)

      anonimulgigi [utilizator] i-a raspuns lui spy

      La munca tovarase. Hai la privat. Salariul creste daca muncesti, si chiar mai mult decat cu inflatia. Ce zici ? Te bagi ?
      • +8 (12 voturi)    
        De-acord cu privatul... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:34)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui anonimulgigi

        Problema este cu cei din sanatate si invatamant...cu privatul aici e cam dificil... cat sunt eu de dreapta si tot nu vad solutia pe un termen scurt...pentru toti, vreau sa zic...Intr-adevar ar trebui trimisi la privat cei care o ard la administratie....Ce-ati zice de ideea de a avea in loc de 41 de judete sa avem 8 regiuni, asa cum a propus dl Basescu nu asa cum spune dl Ponta ( suprapuse peste cele 41 de judete-adica inmultirea clor din administratia de stat). S-ar reduce cheltuielile cu administratia cel putin de patru ori....
        • +7 (9 voturi)    
          In sanatate se descurca ei ... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:05)

          anonimulgigi [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

          si daca chiar vor, au optiuni. Se pot duce la privat, sunt destule locuri, chiar si invatamant si medical. Problema majora nu o reprezinta aceste doua arii pentru buget si lenea. Atata timp cat romanul stie ca acum e PSD-ul si i se va da oricum, de ce sa mai munceasca, pentru ce. Egalitate, il vrea inapoi pe Ceausescu (am discutat cu multi oameni care zic ca era mai bine .... ). Societatea noastra isi va revenii abia dupa o criza profunda. Ce a fost pana acum, a fost apa de ploaie. Trebuie un soc mare, sa nu aiba 30% din oameni bani sa mai manance iar statul sa nu mai aiba de unde sa stoarca. Altfel, nu vom scapa niciodata din pacate. Tot incercam de 20 de ani si uite unde am ajuns. Politica de stanga insemna esuare sociala in ziua de azi. Inseamna ca toti vom fi iar egali cu toate ca nu suntem. Eu nu pot fi egal, si nici nu vreau sa il intretin pe unul care bea de la 9 dimineata, care fura daca se iveste ocazia, si daca ii spui sa munceasca te injura. E o diferenta ca si intre animale, nu poti supravietui, pai planeta asta nu te poate tine. Suntem si asa destui si vom fi si mai multi pe aceleasi resurse. Ori punem cu totii umarul la treaba ca alte popoare ori unii vor trebui sa aceepte si sa se descurce cum pot, mai o buruiana, mai un colt de paine, dar sa nu mai ridice glasul. Problema e ca acum, nu aveam nevoie de stanga la putere. oricine sa fi fost, dar nu stanga. Oricine. PNL sa zicem ca optiune, o accept ca ok in acest moment. Sper ca Base, cu pretul functiei sa nu lase PSD la conducere.
          • +1 (1 vot)    
            Ai dreptate anonimulgigi!!! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:48)

            solar [utilizator] i-a raspuns lui anonimulgigi

            ASA ESTE !! Ai dreptate. Socul de care vorbesti a si venit deja. Stai sa-l vezi in toata splendoarea lui incepand cu anul de gratie de la domnul 2013!! Iar inceputul va fi acela ca se vor tot cauta vinovatii si nimeni nu se vor lasa invinovatiti !! Asta insa insemana insa fapte si intamplari foarte grave !! in care Europa , cu tot refuzul ei de a se implica, va participa din plin!! Nu va avea ce face !! Foarte mult se aseamana lucrurile cu decalnsarea primului razboi mondial . Cu o mica precizare:Comunismul este si inca ramane marea promisiune a fericirii omenesti !! Nu vrea sa piara si nu se da pierit!! O adevarata tragedie va urma !! Occidentul a inteles ca pe o pleasca daramarea ZIDULUI BERLINULUI!!
        • +2 (2 voturi)    
          si apoi ? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:39)

          ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

          si apoi cum vor fi impartiti banii intre fostele judete sau municipii ?! va trebui sa te duci sa-i lingi pe aia de la regiune in fund sa-ti aloce bani, cum fac acum cei de la sate care trebuie sa se roage de cei de la consiliul judetean.
          sa vezi atunci baroni, vor fi "baroni regionali", nu locali ca acum !
      • +1 (1 vot)    
        da (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:12)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui anonimulgigi

        ma bag
    • +7 (7 voturi)    
      adica ? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:48)

      the [utilizator] i-a raspuns lui spy

      vrei taxe locale si pe salarii ?
      • -1 (1 vot)    
        care taxe locale?? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:14)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui the

        vreau sa creasca salariile cu rata inflatiei
    • +2 (2 voturi)    
      care salarii? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:22)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui spy

      La bugetari? de ce? s-a marit altceva decat nr. de bugetari? Poate guvernul sa mareasca salariile la privati? Aduce guvernul clienti noi la privati? Privatii incep sa inchida, asa ca din strada o sa tot strigam Hai USL!
    • 0 (0 voturi)    
      pune mana si citeste sa vezi cum e cu indexarea (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:58)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui spy

      dar nu clic si cancan, pe internet gasesti orice, nu e timpul pierdut, se pare ca te-ai trezit dintr-un cosmar...daca te trezesti pana la urmatoarele alegeri e semn bun, acu-i tarziu
  • +40 (44 voturi)    
    Peste 2 ani (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:09)

    FelixBratescu [anonim]

    voi trimite o scrisoare guvernului in care voi scrie asa: "va multumesc pentru ca mi-ati dat posibilitatea de a-i oferi copilului meu o viata mai buna...in alta tara!"
    • -6 (16 voturi)    
      ar trebui sa te bucuri (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:22)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui FelixBratescu

      Taxele si impozitele locale ar trebui sa creasca de vreo 10 ori si sa ramana la autoritatile locale... Astfel primarii nu vor mai depinde de bugetul impartit de guvern, iar cei care au 10 case si le tin goale ar plati pe masura. Cel mai probabil USL nu va rezolva mare lucru pt ca nu va merge pana la capat cu ideea si masura va lovi direct in cei care i-au votat, dar pentru autoritatile locale e o masura buna.
      • +6 (14 voturi)    
        :) (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:37)

        chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Cei care au 10 case nu le tin goale. Daca ai avea ceva ai intelege ca nu este economie rentabil. Le-ai folosi sa "produci" bani. Adica asta inseamna si taxe si impozite.
        Toti milogii se gasesc sa comenteze despre altii. Incredibil.
        • -3 (11 voturi)    
          specula (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:33)

          gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

          Nu le tin goale dar nici taxe nu platesc, mai ales pe veniturile din chirii, pe piata imobiliara e haos, taxe mici specula mare.
          • +10 (16 voturi)    
            de unde sti tu? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:48)

            eem [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

            Eu platesc impozit pe chiriile care le incasez la TOATA valoarea. Si platesc si impozit majorat de la a doua proprietate.

            Asa ca shush, nu generaliza. Voi aia care sunteti cu USL nu platiti nimic si vi se pare ca impozitele sunt pentru fraieri.
            • +1 (1 vot)    
              usl? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:29)

              gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui eem

              Sigur nu esti tu de la usl? dubios ca ai "mostenit" atatea chestii de inchiriat la revolutie, unii nu au nici casa lor si tu ai mai multe de inchiriat.
              • -1 (1 vot)    
                Hmm (Joi, 13 decembrie 2012, 9:17)

                chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

                Si care este problema ca unii nu au casa lor si altii au mai multe? De ce ar trebui sa aiba casa lor? Nu toti trebuie sa aiba casa lor. Termina cu tampeniile comuniste.
        • -3 (9 voturi)    
          care sunt milogii? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:47)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

          daca 'produci' bani din chirie atunci chiriasul plateste indirect si impozitul, nu? sau vrei sa-ti ramana tie, pomana de la stat?...
          eu chiar m-am referit explicit la cei care nu 'produc' nici un ban si mi se pare incredibil ca cineva mai crede azi ca n-ar fi liber cel putin 5-10% din fondul locativ.
          • +5 (7 voturi)    
            Mda (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:56)

            chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Pai tot nu vad motivul pentru care esti asa vehement in marirea taxelor. Ca tocmai te contrazici (chiriasul plateste indirect, nu). Singurul motiv pe care il vad este ca iti este frica ca nu vei mai primi ajutorul social si vrei ca statul sa ia mai mult de cei care muncesc in tara asta (si cei are au mai multe apartamente muncesc si deja platesc mai mult impozit pentru a 2,3,4 etc. proprietate).
            • -2 (4 voturi)    
              motivul (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:18)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

              Cred ca motivul este scris foarte clar. Taxele si impozitele locale trebuie sa lege direct locatarii de administratie. Astazi platesti impozit pe profit/venit sau TVA si banii se redistribuie de la guvern catre primarii ca sa plateasca curatenia, politia, reparatiile la drumuri, scoli etc. In mod normal aceste cheltuieli ar trebui sa fie acoperite local, prin taxe si impozite locale. Bugetul primariilor ar trebui sa fie in mare parte acoperit din ce colecteaza direct de la locuitori. Altfel primarii stau la mila guvernului si tu virezi ditamai suma la buget, dar in loc sa fie folosita in orasul tau, este folosita in celalalt capat al tarii pentru ca primarul tau nu e din partidul aflat la guvernare...
              • +3 (3 voturi)    
                Hmmm (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:55)

                chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Eu zic sa citesti postarile proprii, cred ca ai uitat ce ai scris. Eu te-am intrebat de ce sa fie marite si tu raspunzi altceva. Eu sunt de acord ca toate taxele locale sa se stranga la primarie, local nu central, la bucale. Dar nu inteleg de ce marite. Deoarece statul inca nu a demonstrat ca merita banii din taxe si impozite. Deloc. Ba chiar toate taxele si impozitele de acuma (multe si prea mari zic eu) nu se justifica, nu se vede in jur nimic.
                Eu zic sa iti mai citesti postarile apoi sa ma combati ca altfel ne intelegem ca turcul cu pistolul.
                • +1 (1 vot)    
                  poate prea mici (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:54)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

                  daca oamenii ar plati direct din buzunar, lunar, toate costurile administratiei locale, cu siguranta ar fi mai atenti ce face primarul cu banii. trasabilitate si responsabilitate. imi pare rau daca par un pic obtuz si pun carul inaintea boilor, dar nu locuiesc in Romania si nu cred ca un serviciu public slab este o scuza pentru o contributie mai mica. in extremis, ajungi sa nu mai platesti nimic si sa nu mai primesti inapoi nimic.. si atunci nu mai are rost convietuirea in societate...
                  • 0 (2 voturi)    
                    Idiotenii (Miercuri, 12 decembrie 2012, 20:41)

                    suk-yi [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                    Dai dovada de asa un infantilism, incit numai o virsta foarte frageda sau o inregimentare politica cu plata ar putea fi explicatia pt prostiile pe care le debitezi asa inversunat.
                    Ia vezi-ti tu de proprietatile tale, muncite si platite de tine, cu credite pe zeci de ani, si nu te mai uita in traista altora. Ca au, ca n-au, ca nu dau..... toti muriti fix de grija altora.
                    Primariei si statului le tot dam 80% dinn veniturile brute, per total, si in loc de imbunatatiri, primim an de an noi probleme, drumuri tot mai proaste si in general servicii tot mai proaste.
                    Chiar as ruga statul roman sa renunte la aproape tot, sa ramina cu infrastructura, justitia si armata, in rest ne descurcam singuri mult mai bine in privat.
                    Sa incerce si ei sa se descurce intr-un buget limitat, si eventual sa faca economie. Notiunea asta, economie, restringere, exista numai pentru noi?
      • 0 (2 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:03)

        buji [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        stiti cum au inteles autoritatile locale"masura buna"pe care o laudati?diferenta de impozit si taxe le-au pus,prin HCL,celor proveniti din alte localitati si care au venit pentru a cumpara casele parasite sau ramase goale in urma plecarii tinerilor sau decesul batrinilor.Asa au inteles ei egalitatea din Constitutie si Drepturile Omului!
    • 0 (4 voturi)    
      de ce nu ai facut-o pana acum ? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:40)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui FelixBratescu

      din 1990 incoace viata a fost mult mai buan in alta tara decat in romania. ma rog, daca vorbim de cele dezvoltate.
      de ce ai asteptat 22 de ani si acum iti propui sa mai astepti 2 ?
  • +39 (43 voturi)    
    Mda (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:11)

    electron [utilizator]

    Acuma se vede de ce s-a enervat Ponta ca au vrut sa faca asta in octombrie, pai cum adica inainte de alegeri dom'le nu sunteti normali. Stati sa castigam alegerile si pe urma putem creste taxele.
    Am o vaga impresie ca asta este numai inceputul, o sa vina altele si altele, asa ca sa simtim ca il dam jos pe dictatul Basescu.
    • +20 (22 voturi)    
      Oho! Ce-o să simțim... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:18)

      RN [utilizator] i-a raspuns lui electron

      Ăsta-i doar începutul. După asta vor constata ca banii ăștia rămîn de fapt la bugetele locale și lor le mai trebuie un "ceva" la bugetul central. Deci vor mai fi ceva măriri la impozitul pe venit, eventual un impozit progresiv cu diferențierea între bogați si săraci la un prag cît mai mic să prindă cît mai mulți "bogați". După aia vor constata că sănătatea e subfinanțată - va crește și contribuția la sănătate. La sfîrșit va fi trecut destul timp ca să se prindă că nu au bani de pensii - deci o vor mări și pe aia.
    • -2 (2 voturi)    
      cum platim votul? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:24)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui electron

      nu i-au scos primarii pe pomanagii la vot? nu le-au promis lemne, fiare, carnatzi etc? din ce sa le plateasca?
      • 0 (2 voturi)    
        Mda (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:22)

        chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        :)) Eu intreb de ce a scos primarii pomanagii la dat zapada?
  • +44 (48 voturi)    
    Incepe distractia!!! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:13)

    catali [utilizator]

    Poftiti, serviti covrigii din coada câinelui electoral !!! Atentie; se mananca doar gaura!!!
  • +42 (46 voturi)    
    mda... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:13)

    moby dick [utilizator]

    Cam cat credeti ca mai dureaza pana majoreaza si impozitul pe venit ? Nu de alta, dar in cateva luni astia
    "curata" bugetele si de unde bani de pensii si salarii ?
    Nasol moment, misto coliva...
    • +3 (5 voturi)    
      ....la loc de verdeata (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:17)

      paganini [utilizator] i-a raspuns lui moby dick

      e o vorba in batrani...:-Inghiti-var pamantul ! cu asta ar fi trb.sa inceapa Neamtu campania ....nu cu :-scoala-te Gheorghe.,scoala-te ioane....!sincer sa fiu mie imi place COLIVA...daca apare ceva prin Sibiu ma duc ! sa auzim numai de ...morti (sic ! c-tin t.munteanu) !!!
  • +27 (29 voturi)    
    normal (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:25)

    ampersand [utilizator]

    excesul de parlamentari trebuie hranit cumva, plus masini, secretare, birouri, diurne...
    • +11 (13 voturi)    
      nu este excesul de parlamentari.... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:55)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ci ideologia....
  • +29 (29 voturi)    
    Bravos, natiune, dati in cap tuturor (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:27)

    bigbrother [utilizator]

    Economia subterana trecea de 40 mld. euro in Romania in 2011..deci se fura in draci iar ca sa se acopere gaurile din buget, se maresc taxele. Ce logica o fi si asta, nu stiu. Sau poate ca de sus lucrurile se vad altfel..la fel si cand banii nu sunt o problema.

    Daca toata lumea si-ar face treaba cum trebuie, am avea destui bani la bugetul de stat pentru o gramada de chestii. DAR..asta presupune ca oamenii din primarie sa nu mai plimbe hartii ci jumatate din ei sa fie inlocuiti de software, politistii sa isi miste fundul din birouri, inspectorii financiari sa nu ma accepte spagi cand fac verificari la firme iar noi sa nu mai acceptam sa subventionam sistemul de stat pentru nimic.

    Deci, ne intoarcem la vechea problema: bani sunt, dar nu ajung unde trebuie, pentru ca asta presupune ca unii sa isi faca treaba corect, pana la capat, zi de zi.
  • +32 (34 voturi)    
    *********** (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:30)

    Cataleya [utilizator]

    Cresterea impozitelor pe cladiri si terenuri.
    Aceasta crestere o sa-i usture cel mai tare exact pe cei care au votat USL.
    Pt ca este cunoscut profilul electoratului USL: Batran si de la tara.
    Or tocmai cei de la tara sunt cei care au terenuri pe care platesc impozit.
    Da-i bataie coane Ponta!
    Ca vine si scadenta. Mai repede decat iti imaginezi!
    Daca la referendum v-ati laudat cu peste 7 milioane de sustinatori ai USL, iata ca acum, duminica, abia de ati avut 4 milioane de sustinatori.
    Acum, mariti taxele si impozitele. Sa vedem cum veti mai sta cu "sustinerea poporului" prin primavara lui 2013!
  • +38 (40 voturi)    
    no...asa ! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:36)

    paganini [utilizator]

    mai popor... ROMAN....V-ATI INVINS....!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +27 (29 voturi)    
    geniali romanii (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:02)

    visio [utilizator]

    absolut fabulosi...
  • +15 (17 voturi)    
    Hiram Mann (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:05)

    ionut_stan [utilizator]

    Versurile de mai jos, care apartin lui Hiram Mann, descriu perfect situatia in care ne aflam de foarte multa vreme:

    "No man survives when freedom fails,
    The best men rot in filthy jails,
    And those who cry 'appease, appease'
    Are hanged by those they tried to please."
  • +13 (17 voturi)    
    Cred ca USL-isti sunt fericiti.. (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:12)

    bcorina [utilizator]

    de cresterea taxelor. Romanii au votat perfect - Partidul Unic USL =PCR=FSN.
    Urmeaza aplauzele si scandarile in rest numai de bine.
  • -5 (21 voturi)    
    critica (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:16)

    ioan16 [utilizator]

    sunt indreptatiti sa critice masura asta, toti ce-i ce-au criticat si reducerile cu 25%, afectarea pensiilor, cresterea tva, inchiderea scolilor si spitalelor.
    insa cei ce-au tacut atunci, (sau au laudat), acum n-ar mai trebui sa deschida gura!
    • +14 (20 voturi)    
      tovarase (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:36)

      E1 [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

      cei ce au tacut atunci au facut-o pt ca era o masura normala intr- tara anormala. sau poate tie ti se pare normal ca un bugetar cu 4 clase, ajuns intr-o pozitie oarecare , prin metoda PCR (pile, cunostinte, relatii)in cadrul sistemului sa ia pe luna mai mult decat un inginer. asta ne-a tinut la suprafata. nu uita ca sunt doar cateva milioane de angajati in sectorul privat care va sustin. asa ca tu uslasule ai face mai bine sa taci. noi ceilalti nu dezaprobam masura cat ipocrizia celor pe care TU i-ai ales.
      • -4 (8 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:57)

        ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui E1

        medici/profesori/smurd/pompieri/pensionari/elevi fara scoli/bolnavi fara spitale/etc. zi-le lor despre normalitatea masurilor. cearta-i pentru ce au ales.
        exemplul tau cu bugetarul cu 4 clase: masura corecta - da-l afara/schimba-l cu unul mai bun/orice altceva punctual si de bun simt.
        eu am enumerat medici,profesori-grad inalt de pregatire si scolarizare, smurd/pompieri - grad mare de risc, pensionari - ma refer la cei ce o parte din venit de fapt nu l-au primit timp de 50 de ani de munca, pentru a avea o batranete normala. si exemple ar mai fi, numai sa am cui sa i le dau. tva-ul marit care l-am platit cu totii.
        ma refer la alternativa: autoritatile sa se puna pe treaba (eee, a fost greu, ar fi necesitat sa munceasca, nu sa taie de la altii), sa creasca gradul de colectare a taxelor, asa, cam la nivelul bulgariei, nu mai sus, sa nu se speteasca muncind. stiai ca ar fi fost suficient atat? treaba cu gradul de colectare e valabila si pentru actualii - eu ii critic pentru asta. dumneavoastra ... liniste!
        "ne-au tinut la suprafata" ? pe cine? pe profesor? pe pensionar? si multi altii. au fost bagati sub apa. aaa, ca sa se catere pe ei altii sa stea la suprafata? da, cine-i mai cocos. sau prin preajma lui.
        succesuri!
        • +4 (8 voturi)    
          Hmmm (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:57)

          chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

          Well, asta cu datu-l afara sa ii multumeste la taica-tau, iliescu fa a facut troc cu sindicatele ca sa isi asigure linistea sociala. Prima masura a lui boc a fost sa dea afara bugetari dar, cum nu a putut de sindicate, a taiat la toti (pentru ca istoria foarte recenta a aratat ca, daca taia doar la unii, aia castigau in instanta pentru discriminare, asa mumu).
          • -1 (5 voturi)    
            citez (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:14)

            ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

            citez din comentariul meu anterior "orice altceva punctual si de bun simt"
            unora le lipseste.
            succesuri!
            • 0 (4 voturi)    
              Mda (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:58)

              chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

              Revin (ca vad ca nu ai habar de legile din tara asta sau de codul muncii): multumita lui ilici si puterii sindicatelor, nu poti concedia de la stat asa simplu (practic este imposibil). Pentru ca respectivul va castiga in instanta. Solutia (singura de altfel) era sa ii tratezi pe toti la fel. Multumeste-i la iliescu pentru asta. Problema s-a mai rezolvat prin noul cod al muncii (cel pe care vrea sa il schimbe comunistii again) dar atunci nu se putea. Punctual NU ERA POSIBIL. Am subliniat ca sa intelegi si tu.
              P.S. Un simplu google te va ajuta (daca vrei sa fi ajutat).
              • +2 (2 voturi)    
                punctual (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:32)

                ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

                punctual ar fi putut sa insemne: "salariile pompierilor raman neatinse! le tai pe ale profesorilor!" reduci la categorii. e posibil (te lasa codul muncii. bunul simt sa te lase) nu la indivizi. si gata. e doar un exemplu. nu sustin reducerea salariilor profesorilor.
                gata, ma retrag si din discutia asta.
                scrie ce vrei. (oare nu poti schimba dimensiunea fonturilor? majusculele/urletele nu inlocuiesc argumentele. nici logice nici morale)
                • +1 (1 vot)    
                  Hmm (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:59)

                  chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

                  De data asta nu am urlat, am vrut sa iti subliniez, poate intelegi. Nu era tipat. Ma rog. Realitatea te contrazice. Cand s-a facut chestia cu taierile doar la anumite categorii s-a ajuns la procese. Vezi ca te conduci dupa dorinte nu dupa realitate.
                  P.S. Eu zic ca a fost o masura buna taierile la profesori: tinand cont de ce rebuturi au iesit din scoala, si-au cam luat banii degeaba. Sa fi iesit in strada sa urle ca nu au parghii sa controleze elevii, atunci puteam discuta. Ca ies in strada pentru bani....cui ii pasa? Nu si-au facut treaba de multi ani, nu de ieri de azi. De asta vedem rebuturi la greu. Dar trebuia sa taie in principal la universitari nu la cei din preuniversitar. Acolo era mai important sa taie.
      • +8 (12 voturi)    
        Da' e normal (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:15)

        Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui E1

        ca un profesor sau medic sa ia mai putin pe luna ca femeia de serviciu de la banca?
        Inainte de toate, faptul ca avem acum 588 de parlamentari in loc de 471 se datoreaza modificarii legislatiei in perioada in care la putere se afla ghiciti voi cine! Iar faptul ca s-au cheltuit milioane de lei pentru un referendum in care poporul a hotarat cu o majoritate covarsitoare parlament unicameral cu 300 de parlamentari si ca nu s-a tinut seama de asta la alegerile acestea este din vina tuturor politicienilor! Se aude, "Avocatul Poporului" sau si tu esti tot al lor?
        • +1 (1 vot)    
          E prea nou acolo.... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:01)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

          N-a apucat inca sa citeasca paragraful asta din fisa postului...De-aiai a si fost pus acolo...
        • -4 (4 voturi)    
          da e normal! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:25)

          airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

          "ca un profesor sau medic sa ia mai putin pe luna ca femeia de serviciu de la banca?" da, e normal! Si doctorul si profesorul traiesc din spaga, femeia de la banca doar din munca ei!
          • +2 (2 voturi)    
            Mda (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:34)

            chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

            Noapte buna, Geo. Iti doresc sa te trateze femeia de serviciu si tot ea sa iti educe purandeii.
            • 0 (0 voturi)    
              AI vrut sa zici airamerica? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:22)

              Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

              Sau ...
              • +1 (1 vot)    
                :) (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:41)

                chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

                Da, scuze. Airamerica am vrut sa zic.
    • +9 (11 voturi)    
      "fericiti cei saraci cu duhul ..." (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:21)

      furioasa [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

      Ramai fericit , ca oricum nu intelegi nimic din ce se intampla in jurul tau. Si nici nu deschide gura , ca spui prostii. Masuri de austeritate au fost si sunt necesare , peste tot . Nu numai bugetarii au avut salariile taiate ci si cei din privat . Da lor nu le-au plans , ipocrit , de mila A3. Taci , priveste in jurul tau , in afara , gandeste cu mintea ta si trezeste-te la realitate .
      • -7 (9 voturi)    
        ai dreptate (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:08)

        ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui furioasa

        iti dau numai raspunsul asta, apoi ma retrag din discutie.
        principiu: foloseste acelasi etalon penru judecarea tuturor!
        vezi catastrofala o ajustare cu inflatia (nu justificata? ca inca suntem in criza, avem nevoie de bani. sau nu?) iar alte masuri (nu le mai enumar, ca "nu inteleg nimic din ele", deci evit sa ma enervez) nu?
        e necesara taierea salariului pomierului?
        zi-i te rog asta cand iti ia foc casa!
        succesuri!
        • 0 (2 voturi)    
          Analiza I (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:00)

          greenforest [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

          Sunt de acord cu anumite motive ale tale. Dar pana la un punct. Exemplul cu pompierul este emotional. La fel si cu doctorii. Dar o sa incerc sa iti dau si cateva exemple, sau mai bine niste contraargumente din partea cealalta sa societatii cei din privat, care in mod indirect platesc aceste servicii publice. Pe de alta parte, si un doctor plateste serviciul de educatie. Din pacate eu cred ca invatanamtul si doctorii sunt cei care nu meritau sa sufere asa mult in urma crizei.
          Pur economic: Daca eu de azi castig mai putin, ar trebui sa platesc la fel de mult toate serviciile/produsele pe care le plateam cand aveam venitul intreg? La unele poate trebuie sa renunt. Primele la care renunt sunt cele care nu imi sunt vitale. Este posibil sa renunt exact la pompier, sperand ca nu mi se intampla mie. Sau daca am alarma si contract de paza cu o firma, poate renunt, si raman cu speranta ca nu se intampla si cu frica, ca daca se intampla sunt terminat. Sau poate incerc sa negociez un cost mai mic. Firma de paza, daca o sa vada ca o mare parte din clienti renunta ca nu isi mai permit serviciul asta, o sa incerce sa supravietuiasca. Or sa mai reduca din personal, cheltuieli si probabil or sa scada si preturile.
          Sunt destul de multe firme in lumea asta care in timpul crizei au acceptat taieri de salarii decat sa ramana fara job. Stiu un caz concret cu o firma din Germania in care angajatii au fost de accord sa lucreze mai multe ore pe satamana, pentru acelasi salar, asta pentru a fi mai comepetitivi sis a nu isi piarda clientii.
          Emotiale/Imagine: aici ma refer la cum percepe lumea aceste servicii publice. Sunt convins ca nu toti bugetarii sunt corupti sau incompetenti, dar cei cativa care sunt dau aceasta imagine. Va fi foarte greu sa scape de ea. Dar e treaba lor sa faca asta. Nu e treaba celui care plateste un serviciu sa schimbe imaginea.
          • +1 (1 vot)    
            o mica corectie (Miercuri, 12 decembrie 2012, 20:43)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui greenforest

            ar mai trebui sa tii cont de un lucru in analiza de mai sus : veniturile la bugetul de stat au crescut permanent din 2010. tu stii asta.
            deci nu am fost in situataia in care au scazut veniturile, prin urmare nu era necesara reducerea cheltuielilor.
            de altfel cheltuielile la bugetul consolidat au crescut an de an din 2009 incoace.
        • 0 (2 voturi)    
          Analiza II (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:01)

          greenforest [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

          Sa luam de exemplu sanatatea: Sunt medici care primesc atentii, unii le primesc, dar nu le cer, altii le si cer, iar altii nici una nici alta. Daca acesti medici cand primesc o atentie, s-ar duce la fisc si ar declara ca venit, ar plati impozit, etc. O parte din bani s-ar intoarce in santate. Cu o alta parte ar palti invatamantul. Si asa mai departe.
          Apoi sunt cei care cer. Costul neofical a unei operatii pe cord este cam 1000 eur. Crezi ca medicul respective o sa fie de acord sa castige sa zicem 1500 eur/luna? Daca face 4 operatii pe luna are un venit de 4.000. Uitate un pic in jur si te rog sa imi zici cum o parte din bugetari, in special sefi de spitale, medici celebri, directori de scoli, primary, au case si masini scumpe, dar veniturile lor sunt mici? Acum cum crezi ca se uita cel din privat bugetari? Se uita urat. Se uita urat, pentru nici el nu are. Cat timp a avut, nu si-a batut capul. Dar acum il doare. Il doare si capul si stresul ca nu mai are atatia bani.


          Invatamant: Daca ma uit la profesori, recunosc ca imi pare rau pentru ei. Eu zic ca si-au batut joc de ei in primul rand cei care le conduc sindicatele.
          Daca ma uit la invatamant ca ansamblu: consider ca nu isi merita banii. Ce zici de rezultatele la bac? Cum au ajuns acei elevi la examenul de bac? Stiu cu ce nivel de pregatire ies absolventii din facultate. Zic asta pentru ca am angajat oameni. E destul de frustrant sa vezi 15-20 proaspeti absolventi ca sa poti sa angajezi unul. Acum vreo 5 ani, puteam sa aleg unul din 5. Vrei sa platesc mai mult pentru serviciul asta?
          • +1 (1 vot)    
            invatamantul e la pamant (Miercuri, 12 decembrie 2012, 20:52)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui greenforest

            sunt elevi cu liceu care habar n-au sa scrie. toti cei implicati au partea lor de vina : elevi, profesori, parinti, diriguitori.
            • 0 (0 voturi)    
              de acord (Joi, 13 decembrie 2012, 10:19)

              greenforest [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

              Sunt de acord ca toti au partea lor de vina. Cel mai putin as da vina pe elevi. Ei nu fac decat ce le este transmis direct si indirect de catre adulti, si asta incepand de la varste fragede. Gradul cel mai mare de responsabilitate vine de la cei care coduc sistemul, cred ca tu le spui dirigutori, apoi profesori si mai poi parintii.

              Parinti nu sunt profesori, sunt tarani, muncitori, doctori, ingineri... Ei le transmit copiilor lor un set de valori. Profesorii transmit si ei valori la copii. Oare cum se va comporta un elev in viata, cand el a obtinut rezultate bune la BAC prin copiere?
              Oare ce intelege un elev de 16 ani? cand PM-ul este acuzat de plagiat?Iar persoana insarcinata sa conduca invatamantul, zice ca nu are metode legale de a ii anula PM-ului doctoratul (recunoscand indirect ca Ponta a plagiat)? Oare adolescentul nu va ramane cu ideea ca furtul/copiatul nu este un lucru asa rau? Acuma ce sa faca parinti? Nu cred ca o sa le fie usor sa le transmita valori de genul corectitudine.
              Reprosurile cele mai dese pe care l-am auzit din partea celor din invatamant, este exact asta: Parintii nu ii invata pe copii ca trebuie sa invete, sa fie respectuosi, etc.
              Ar dori ca parintii sa le transmita aceste valori, dar tot ei ii lasa sa copieze la BAC.
              Sunt parinti care incearca sa transmita aceste valori, dar sunt unii care au adoptat valorile promovate de Andronescu si Ponta.

              Sunt vehement impotriva lui Ponta, in cazul acestui plagiat, deoarece o generatie cu educatie necorespunzatoare, aduce efecte negative pe termen lung, si foarte greu de schimbat.

              Numa bine
        • 0 (2 voturi)    
          Analiza III (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:02)

          greenforest [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

          Mai este un aspect pe care vreau sa il ating. Tot aud “ca a muncit 40 de ani si acum abia are bani de trait. Platesc in fiecare luna la sanatate, dar nu beneficiezi de medicamente” Iar asta o zic si cei din privat si cei de la stat. Unii uita sa isi puna o intrebare: Cati bani am platit eu pentru pensie, in toti anii astia? Cat platesc la sanatate? La un brut de 2000ron la pensie se plateste 210. Si ca sa fie calculul simplu sa presupunem ca dupa 40 de ani, banii astia valoreaza exact ca si azi, nu avem inflatie, nu avem dobanzi. Dupa 40 de ani, eu am pus deoparte ( pana la urma asta este pensia-banii pe care ii pun la ciorap) am adunat 108.000. Daca ii impart la 10 ani, o sa am o pensie de 840 ron. La sanatate platesc pe luna 110 ron. Ar fi bine ca oamenii sa se gandeasca cam ce servicii medicale private isi permit de banii astia, si apoi sa tot zica, ca eu platesc la sanatete in fiecare luna, dar nu stie cat. Stie ca plateste si ca atare are pretentii si nevoii. Pe an se plateste la sanatate 1.320. La un concediu medical de 2 saptamani/an platit 100% s-au cam dus 660. Mai raman 660.
          Acum sa te gandesti cum se simte cel care are brut 8.000 si plateste de 440/luna si beneficiaza de acelasi serviciu de sanatate ca si cel care plateste 110? Daca ar fi multumit de ce primeste ca serviciu, nu ar avea probleme ca primeste si altul din banii lui. Dar daca nu e multumit? Vrea oare sa mai plateasca? Poate ar prefer sa foloseasca cei 440 unde primeste un ceva mai bun. Nu tine faza cu solidaritatea. Dupa cum bine vezi.
          O alta problema: Cati bugetari isi renoveaza casa/apartamentul doar cu firme, si cer factura si chitanta? Cati isi fac mobila la comanda si cer facture si chitanta. Toti bugetarii ar trebui sa cumpere doar cu chitanta. Asa se aduna o parte din banii pentru salariul lor.
          Crezi ca o parte din bugetarii nu dau si ei o atentie la doctori?
          • +1 (1 vot)    
            o mica corectie 3 (Miercuri, 12 decembrie 2012, 20:50)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui greenforest

            ar trebui sa iei in calcul si contributia angajatorului pentru fondul de pensii : 20.8%. astfel contributia la pensii aferenta unui salariat se tripleaza. de asemnea ar trebui sa stii ca pensia cuiva care are astazi un salariu de 2000 ron, daca nu se schimba nimic, va fi de aproximativ 700-800 lei. tie din calcul ti-a dat 840 lei. deci va lua o pensie aproape cat a contribuit, fara sa mai iau in calcul suma platita de angajator.
            la fel, la contributia platita pentru fondul de sanatate ar trebui sa iei in calcul si contributia angajatorului. in acest fel suma se dubleaza.
            • 0 (0 voturi)    
              pensia (Joi, 13 decembrie 2012, 10:35)

              greenforest [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

              Eu vroiam sa zic ca pensia ar trebui sa o intelegem ca o economisire pentru batranete, si primesti inapoi in functie de cat ai adunat.
              Eu cred ca multi din cei care au o mare parte din venituri la negru, cand o sa iasa la pensie se vor apuca sa zica ca trebuie sa ia din salariul altora ca sa primeasca si ei pensie mai mare. Or sa uite ca ei au plati cat mai putin. Nu o sa mai conteze. Or sa vrea doar pensie mai mare. Nu conteaza de la cine iau banii. Vine un guvern de stanga si zice, noi luam bani de la bogati si dam la pensionari. Si or sa fie si mandri de asta. E usor sa te pozezi ca un om care iti pasa de ceilalti, dar bagi mana in buzunarul altuia.

              Nu cred ca contributia unei firme la fondul de pensii va fi calculata in pensia finala a angajatului. Eu cred ca banii astia sunt folositi pentru a avea bani de pensii, sa platim pensii dar nu au nici o legatura cu angajatul pentru care se plateste. Eu cred ca daca ar fi luata in considerare, ar fi pus procentul direct la angajat. La calcularea pensiei nu se ia in considerare procentul ci suma platita efectiv de angajat. Nu cred ca tine nimeni o evidenta separata cu cat a platit si angajatorul de-a lungul celor 40 de ani.
              Dar cum ziceam nu stiu exact, o sa incerc sa ma interesez. Daca gaseti tu mai multe detalii te rog sa le postezi.

              Numa bine
          • 0 (0 voturi)    
            si inca una: (Joi, 13 decembrie 2012, 9:55)

            ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui greenforest

            1. "sa presupunem ca dupa 40 de ani, banii astia valoreaza exact ca si azi, nu avem inflatie, nu avem dobanzi. " - nu e o presupunere. e de datoria celor ce iau acesti bani sa-i gestioneze in asa fel. (trebuie cel putin sa-si pastreze valoarea)
            2. mai o cifra de luat in seama: cati ani in medie beneficiaza un om de pensie? (din pacate, nu aduna 10.foarte multi nu apuca pensia dar de platit au platit)
            3. in principiu ai drepatate, ar trebui sa cumpere cu chitanta. toti, nu numai bugetarii. insa oamenii trec peste principiu si se uita in buzunar "cu chitanta costa 125 lei, fara e 100" si aleg sa plateasca 100. daca ar plati 125, cei 25 nu le-ar reveni inapoi, se cam subtiaza suma pana le vine inapoi, ia alte directii, etc. din pacate. stii asta foarte bine.
            4. (tine de comentariul de mai sus, cu invatamantul). parerea mea: este (era inainte de amputari...) la un nivel cel putin mediu. te uiti la absolventii de bacalaureat? e partea rea. uita-te la olimpicii romani, (suntem in top?) la inginerii, medicii, etc romani din strainatate. (poate nu mai e valabil dar era: a doua limba vorbita la microsoft - limba romana) ca cei buni nu raman in tara e adevarat, dar nu profesorul ce i-au pregatit e de vina.
            si tot asa, pot gasi multe exemple pozitive. oamenii astia, f multi, au avut alaturi profesori. si oamenii astia isi apreciaza profesorii. majoritatea celor ce critica (in bloc - aici e greseala) invatamantul, nu fac parte din "reusitele" sistemului. da, privindu-se in oglinda pot vedea rezultatele invatamantului si pot sa-l critice.
            nu e vorba de dvs. sunt oameni mult mai mari (ca functii, ca in rest ... ) la care m-am referit.
            • 0 (0 voturi)    
              de acord cu olimpicii (Joi, 13 decembrie 2012, 11:01)

              greenforest [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

              Absolut de acord cu olimpicii.

              Treaba unui sistem de invatamant este sa se ocupe de toti. Sa stii ca as fi foarte suparat daca copilul meu ar fi printre cei 50% care au picate bac-ul, iar notele lui de la scoala sunt pe la nota 8. Ceva nu a mers bine. L-am trimis la scoala sa invete si sa fie invatat. Bac-ul este examenul final. Crezi ca eu ca parinte, copilul meu o sa fie fericit ca avem rezultate fantastice la olimpiezi, dar eu sunt slab pregatit cand termin liceul? Ce facem cu cei care nu sunt buni pentru olimpiada? ii lasam sa ramana needucati?

              Eu asa prefera sa fie educati bine cei 99% care nu sunt olimpici, decat sa ma 1% olimpici si 50% slab pregatiti.

              Cei 50% slab pregatiti vor trebui sa se angajeze. Cam ce calitate or sa produca ei. Vrei tu sa o platesti?

              Ce ai zice daca am avea un sistem de invatamant foarte performat, poate la microsoft, prima limba ar fi romana?
              Depinde din ce parte te uiti :))
              Plus ca invatamantul performant ar da automat mai multe varfuri.
              • 0 (0 voturi)    
                din ce parte privesti (Joi, 13 decembrie 2012, 11:52)

                ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui greenforest

                corect, din ce parte privesti conteaza.
                si cu ce compari conteaza. de ex invatamant versus ... versus ce? agricultura? castiga invatamantul. politica? castiga detasat. sport? cultura? cercetare? industrie? justitie? si asa mai departe. daca etalonul e un fel de nota medie a tarii, invatamantul e peste. are culmi ce performeaza. si asta si datorita unor profesori. pe care daca-i critici in bloc, gresesti.
                nu spun ca sistemul nostru e bun, ci doar am contrabalansat critica adusa in masa corpului didactic.
                "Ce ai zice daca am avea un sistem de invatamant foarte performat, poate la microsoft, prima limba ar fi romana?"
                da, ar fii grozav. dar hai sa pastram totusi niste limite. pe locul 2 nu-i bine? asa am putea spune ca nici un loc 1 nu-i suficient de bun ca nu-i detasat in fata locului 2. si nu neaparat am gresi.
                insa nu suntem in situatia de-a vorbi despre asta fiind prea departe de asa ceva.
                • 0 (0 voturi)    
                  mere cu pere (Joi, 13 decembrie 2012, 14:49)

                  greenforest [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

                  Eu nu am comparat invatamantul cu agricultura sau cu altceva.

                  Legat de "din ce parte privesti" ma refeream la unde pui tinta. Mai sus sau mai jos. Depinde de fiecare.
                  Tot respectul pentru olimpici si profesorii lor.

                  Dar daca scoti aceasta situatie cu olimpicii, imi mentin punctul de vedere. Si anume ca sistemul nostru de invatamant este mediocru.
                  • 0 (0 voturi)    
                    nu ne contrazicem (Joi, 13 decembrie 2012, 16:59)

                    ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui greenforest

                    daca zici "mediocru" nu te contrazic. sunt doar impotriva aratarii cu degetul. invatamantul vazut ca oaie neagra a societatii. inversunarea cu care sunt blamati profesorii de catre alte categorii sociale, care de fapt prin comparatie sunt in mare lor parte submediocrii.
                    sunt impotriva diminuarii veniturilor profesorilor. le consider si asa prea mici.
                    acum cativa ani au crescut puternic salariile magistratilor/judecatorilor/etc
                    fara sa aiba performante. e drept, cu targetul de-a le avea.
                    a functionat? nu stiu, dar daca da, e experiment reusit, de ce n-ar merge si cu invatamantul?
                    de-a lungul timpului tari cu economie la pamant (din diferite cauze) au pornit relansarea cu invatamantul = domeniu strategic. si le-a reusit. nu doar dupa ww2. mai recent sinagapore, irlanda si multi altii. e loc de mai bine, cu implicare reusesti, nu cu taieri de salarii in bloc, cu inchideri de scoli, cu blamarea celor chiar incearca sa faca ceva (cati mai sunt. dar pusi la gramada cu cei ce nu fac, ca exista multi si din astia, recunosc)
            • 0 (0 voturi)    
              punctul 3 (Joi, 13 decembrie 2012, 11:44)

              greenforest [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

              Ai puncat foarte bine.
              Exact asta am incercat sa exprim in comentariile mele. Cand e vorba sa primim, nu conteaza de la cine primim. Nu ne intereseaza ce gandeste cel care plateste. Sa luam de la bogati.

              Banii care vin in acest mod vin cumva anonimi, asa dintr-un sac.
              In schimb cand platim noi, brusc nu mai suntem socialisti, nu ne mai pasa de taxe si impozite. Nu ne intereseaza doar sa ne iasa noua bine. Nu vrem sa dam bani in sacul ala, din sac vrem doar sa luam.
              Nu ne gandim ca daca noi primim ceva, poate sunt altii care au nevoie sa primeasca.

              Si uite asa suntem obisnuiti ca meritam banii aia, e dreptul nostru. Banii primiti astfel nu sunt munciti, nu sunt meritati. Ne vom obisnui doar sa luam, ca e normal sa luam de la cel care are. Nu ne intrebam: eu oare am facut ceva pentru cel care a dat banii, i-am multumit vreodata?

              Si iaca asa incep oamenii care castiga bine sa zica: Eu dau la sac, dar nu primesc mai nimic in schimb. Ce ar fi sa gasesc o metoda sa nu mai dau nici eu la sac? Si ne miram ca nu sunt bani la buget?

              Mi-am amintit de o discutie cu un cunoscut care e profesor.
              Eu ma plangeam de nivelul scazut de pregatire al absolventilor de facultate, ca sunt ingrijorat de invatamanat mai ales ca urmeaza ca si copii mei sa inte in sistem. Profesorul ma zice: pai da-i la privat, iar la facultate ii trimiti in afara. Mi-a cazut fata.
              Persoana respectiva are impresia ca sunt bogat. Probabil ca eu castig mult mai bine decat el, si daca nu sunt multumit de sistem, ce ar fi sa platesc in plus si sa apelez la alte servicii?
              Asa ca i-am zis: pai daca trebuie sa platesc un sistem privat, ce ai zice sa nu mai dau bani la cel de stat?

              Vezi cum unorara li se pare normal ca cineva trebuie sa plateasca? si ce conteaza ca tu este nemultumit? nu iti place du-te in alta parte.
              Sper ca am fost destul de coeerent

              Numa bine
        • 0 (2 voturi)    
          Analiza IV (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:03)

          greenforest [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

          Si uite asa noi tot vorbim si ne invartim in cerc cu cine ce ar trebui sa faca. Dar de fapt schimbarile adevarate vin de sus in jos. Astea se implementeaza cel mai usor si mai repede.

          Numa bine
  • +34 (36 voturi)    
    Sa platiti bine! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:31)

    Trojan.H [utilizator]

    O pensionara azi la posta:
    - A venit maica pensia?
    - N-a venit doamna!
    - Pai de ce maica, ca ziceau ca o da de pe data de 7?
    - Eh, or fi mintit doamna.
    - Nu maica, ca asa a zis la televizor, la Antena.
    • +4 (10 voturi)    
      buna (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:47)

      AdrianPusca [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      gluma asta :D
      • +14 (14 voturi)    
        :) (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:58)

        chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianPusca

        Eu zic ca nu este o gluma, este doar o privire in viitor. :)
        • +2 (2 voturi)    
          Eu zic ca nu este gluma deloc (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:51)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui chris2011

          Inca exista multi compatrioti, oameni in varsta de peste 18 ani, care cred ca la Antene se dau stiri.
    • +4 (4 voturi)    
      Genial! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:42)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Pana in Iunie il vom vedea pe Dl Dogaru (v-aduceti aminte?) strigand "Jos USL!".
    • 0 (0 voturi)    
      Re: (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:35)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Nu este o gluma. Am asistat la discutie astazi dimineata la un oficiu postal din Bucuresti.
  • +18 (18 voturi)    
    Nu credeam ca o sa rad asa de repede! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:57)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Ha, acum platiti, uslasi prosti!
    Ati primit, ceea ce ati vrut!
    Ha, ha, ha. ha, ha....
    • -1 (1 vot)    
      pt. 50 de lei in plus ?! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 21:12)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      asa de amuzant este ca vom plati 50-60 de lei in plus intr-un an pentru casa, masina si salubritate ?! si asta numai acolo unde autoritatile locale vor decide cresterea lor ?! nu e nici o tragedie.
      nu vrei mai bine sa-ti reduca salariul cu 25% tot anul ?!
  • +16 (16 voturi)    
    588 de parlamenteri trebuie hraniti (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:00)

    yellowdog [utilizator]

    Si asta este doar aperitivul, de fapt nici macar scobitoarea din maslina. Vina este binenteles a guvernului Boc care a amanat aceasta masura asa cum afirma mincinosul. Pinochio puteau foarte usor sa modifice codul fiscal pentru a nu mari impozitele. Ar fi interesant cate zile din an un roman munceste pt a-si plati darile pt stat. Eu estimez undeva pe la juma de an. Ce primim in schimb? Dispret fata de munca noastra.

    Emblematic prin cinismul si dispretul fata de cei care au muncit, au invatat pt a lua o diploma este remarca mitomanului: "Ei asa-i, noi astia care plagiem suntem votati mai mult." Un popor indob...cit care se face frate cu hotul isi merita soarta.
  • +23 (25 voturi)    
    Boc (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:05)

    RTK [utilizator]

    Il vom regreta pe Boc.

    Suntem un popor de tampiti care n-a invatat nimic din istorie.
    • +7 (7 voturi)    
      asta se stia (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:16)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui RTK

      inca din vara. Abia astept sa ii vad pe votantii usl plangand dupa vremurile cu Boc prim ministru.
      • 0 (0 voturi)    
        faceti diferenta (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:11)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui dj

        intre decenta Domnului Boc si aroganta Primului hot-plagiator al Ro/EU/Mapamond...
        L-ati v azut pe Boc jignind vreodata pe cineva? Pensiile nesimtite adica alea de peste 200-300 mil. erau meritate? Luati de la Ponta si USL!!
        • -1 (1 vot)    
          pensiile nesimtite nu s-au redus (Miercuri, 12 decembrie 2012, 21:15)

          ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

          nu aveau cum. toate cele militare au fost recalculate. si ai sa razi : niic multe salarii "nesimtite" nu le-a redus boc. si stii ceva ?! nici un salariu sau pensie nu trebuia redusa. a fost o mare prostie ce-au facut boc si basescu.
  • +23 (23 voturi)    
    cu alte cuvinte (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:09)

    Asgardi Metrovich [utilizator]

    vă mulțumim că ne-ați votat
    acum, pantalonii jos si aplecați-vă - pentru alifie nu a mai fost buget
  • +14 (14 voturi)    
    usl-asii (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:17)

    cotora [utilizator]

    cred ca usl-asii sunt fericiti
  • -10 (14 voturi)    
    cunostinta de cauza (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:20)

    dagger [utilizator]

    Cresterea in discutie se face prin EFECTUL LEGII, o data la 3 ani. S-a intamplat si acum 3 ani, si acum 6 ani, samd.. altfel, am plati impozite azi la nivelul din 1990.
    Cine a scris articolul ar fi trebuit sa se informeze mai intai, dar nici premierul n-a facut-o in octombrie sau a intrebat niste "neavizati" :) . Ideea e ca in Codul fiscal exista, nu de ieri, de azi, 2 prevederi:
    1. o data la 3 ani se actualizeaza nivelul taxelor locale prevazute in sume fixe.
    2. nivelul legal poate fi suplimentat de catre consiliile locale cu pana la 20%.
    Asadar, masura 1 e obligatorie, prin efectul legii, in timp ce masura 2 e optionala si tine de consiliile locale.
    • -6 (6 voturi)    
      rog motivatie (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:32)

      dagger [utilizator] i-a raspuns lui dagger

      Rog persoanele care au apreciat negativ sa formuleze si o mica motivatie. Nu ma supar daca deleaga pe unul dintre ei o faca
      • +3 (3 voturi)    
        Hmm (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:02)

        chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui dagger

        Iti raspund eu (chiar daca ti-am dat plus pentru informare): NU este normal asta pentru ca inflatia o produce guvernul (si ultimul, cel cu 7 luni la activ, a reusit ce nu a putut guvernul anterior sa o faca in 3 ani, dar ma rog, detaliu) prin politicile sau incompetenta sa (nu neaparat dar la noi asa a fost). Si atunci nu imi pare normal ca cetateanul sa suporte incompetenta guvernului. Deloc. Pe de alta parte, statul inca nu a demonstrat ca merita nici banii pe care ii incaseaza pana in momentul de fata. Deci, de ce marire? Legea este proasta (ca mult prea multe alte legi de altfel).
      • +7 (7 voturi)    
        Dottore scursoarea.. (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:13)

        mocri [utilizator] i-a raspuns lui dagger

        Problema e..ca din nou ..si a cata oara...Dottore Tonta nu a avut curajul sa-si asume aceasta treaba in octombrie cand de fapt era normal sa apara acesta masura..daca bine tii minte atunci cu un tupeu de borfas a spus si chiar s-a burzulit ca nu se pune problema acestei masuri si ca va lua masuri impotriva celor din minister care au scapat proumbelul pe site!!! Nu trebuie mult sa-ti dai seama ce gunoaie guvrneaza acum..fara onestitate..au profitat de naivitatea uslasilor si acum .....to be continued...restul e tacere.....
    • +9 (11 voturi)    
      chiar asa (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:39)

      nocomment [utilizator] i-a raspuns lui dagger

      prostea... pentru tine actualizare inseamna crestere cu 16%? scuze ca te jignesc, dar chiar meriti, uslasule
      • -5 (5 voturi)    
        da, chiar asa (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:25)

        dagger [utilizator] i-a raspuns lui nocomment

        Prietene, te grabesti ca fata mare.. tinand cont ca vorbim de 3 ani de inflatie, da, vorbim de actualizare. Sau poate nu e graba, e lipsa de scoala..
    • +7 (7 voturi)    
      da? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:53)

      o8561 [utilizator] i-a raspuns lui dagger

      Atunci trebuiau sa faca marirea in octombrie si nu sa astepte sa treaca alegerile
    • +4 (4 voturi)    
      salariu mediu (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:25)

      MIMT [utilizator] i-a raspuns lui dagger

      nu vrei sa te raportezi si la salariul mediu? cu cat a crescut in aceasta perioada?
      • -1 (1 vot)    
        se aplica legea (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:37)

        dagger [utilizator] i-a raspuns lui MIMT

        judecam azi o lege care e de cand e si a aplicat-o si Ponta si Boc si Nastase....eu am oferit o pura informare, pt ca multi isi dau cu parerea in necunostinta de cauza - autor, comentatori si (nu-l omit) Ponta si cabinetul lui de avizati.
        in cazul de fata s-a aplicat o lege in vigoare.

        Ca e inflatia mare, ca de ce inflatia si nu altceva, ca de ce acum si nu inainte de alegeri, e alta discutie, va las pe voi s-o dezvoltati in continuare.
    • +6 (6 voturi)    
      Clarificare (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:26)

      EllySt [utilizator] i-a raspuns lui dagger

      Cred ca din explicatia Dvs. ati omis esentialul. Nu problema ca se face actualizarea la 3 ani a impozitelor locale este problema, ci ca d-l Ponta a amanat aceasta decizie pana dupa alegeri.

      De ce a fost retras (in octombrie ) de pe site-ul MF un document care era legal si care trebuia promovat la acea data?

      Nu este clar ca s-a urmarit ascunderea adoptarii deciziei de marire a taxelor locale pana dupa alegeri? Probabil ca multi naivi au crezut ca taxele locale nu vor mai fi actualizate pe perioada guvernarii USL (care probabil - dupa scorul de duminica - va dura cateva decenii,).

      D-l Ponta s-a enervat in octombrie pentru ca i-a fost teama ca o sa se prinda votantii USL de smecherie. Nu trebuia sa se enerveze. Votantii USL nu viziteaza site-ul MF, ei urmaresc numai A3. Daca la A3 se va da o interpretare pozitiva acestei mariri nu va fi nici o problema. Cu asa sustinere "mediatica" peste 4 ani procentul USL are toate sansele sa creasca.
  • -10 (14 voturi)    
    ok (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:31)

    Xorciser [utilizator]

    Oricine era la putere cresteau taxele locale.

    Asa ca...
    • +6 (6 voturi)    
      La fel o sa spui... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:48)

      mithrill [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      si cand s-o mari impozitul pe salariu?
      Cheltuielile cresc, aparatul de stat creste pe vremea stangii, taxele cresc. Asa este condusa tara de stanga, ei cred in statul asistential, cel putin asa declama. Pentru ca in realitate banii se cheltuie catre ai lor. Pe ce ma bazez? Pe experienta ultimilor 23 de ani, din care 17 a fost fsn/pdsr/psd/etc la putere. Si daca ati uitat deja, iacata ca premierul are grija sa va reaminteasca. rapid.
    • +5 (5 voturi)    
      Huh? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:58)

      aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Asa v-a zis guru vost' la latrina 3? Nu stii ca gadea se tine de glume si cand e la lucru?
    • +5 (5 voturi)    
      corect! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:16)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Corect, insa de crescut le-a CRESCUT USL! E aceasi chestie care s-a intamplat cu taierea salariilor si cu cresterea TVA: oricine trebuia sa o faca dar, de FACUT, a facut-o PDL.
      • -3 (3 voturi)    
        da, ai dreptate (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:52)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

        USL o sa fie injurat pentru chestia asta la fel cum PDL a fost pentru cresterea TVA si taierea salariilor.

        Am vrut doar sa mentionez ca oricum cresterea asta era "pe teava" de anul trecut si ca oricum la 3 ani se face regularizarea taxelor si impozitelor locale.

        Statul trebuie sa functioneze si taxele pe proprietate in Romania (chiar si ca procent) sunt mici. E mult mai bine sa fii proprietar decat salariat- unde platesti taxe la greu (am calculat 82% din salariul net se platesc taxe). E posibil ca USL sa impoziteze proprietatea pentru a putea suplini sumele necesare reducerii CAS (de exemplu).
  • +8 (8 voturi)    
    vine mos craciun (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:54)

    EmilTraian [anonim]

    Mos craciun aduce daruri usl-istilor .
  • +9 (9 voturi)    
    Marea teapa USL (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:56)

    Frankie [utilizator]

    Au furat toata tara in 23 de ani si voi ia-ti votat - hahahaha
  • +8 (8 voturi)    
    Pretul de a fi roman (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:56)

    Finul [utilizator]

    Iata de ce prostia si inteligenta sunt relative! In vreme ce unii alegatori se cred inteligenti punand stampila pe cei care i-au adus in sapa de lemn, alesii neamului ii considera prosti si le-o si arata, dar "inteligentii"...nu se lasa, peste 4 ani isi mai dovedesc o data "inteligenta". Si tot asa, la anu' si la multi aaaaaaani!
  • +9 (9 voturi)    
    pacat (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:01)

    amanda13 [utilizator]

    ca au fost atat de putini lucizi care au prevazut ce va veni din partea USL
  • +10 (10 voturi)    
    mU...SL (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:22)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    "Guvernul a anunţat că nu va acorda bugetarilor nici anul viitor tichete de masă, tichete-cadou sau de vacanţă, că va sista în continuare plata unor indemnizaţii lunare reparatorii pentru o categorie de revoluţionari, că va limita gratuităţile la transportul feroviar şi că va păstra îngheţate angajările în sistemul public." Sursa: Antena 3

    Ati luat-o la mU...SL!
  • +9 (9 voturi)    
    .... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:59)

    Andrei__ [utilizator]

    ati scapat de dracu, ati dat de ma-sa, cam asa s-ar putea descrie situatia

    intrebarea e: se vor prinde oamenii? una-i sa vezi ca ti se taie din venit, alta-i sa platesti mai mult

    eu zic ca atata timp cat nu le zice antena 3, n-o sa se prinda.
  • +3 (3 voturi)    
    Tovarasi....va reintregim salariile! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:31)

    trem [utilizator]

    ....he, he, he dar asta doar ca sa va putem lua mai multe taxe si impozite! Hai ca pe asta nu ati vazut-o!
    • +2 (2 voturi)    
      ete fleosc (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:41)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Crezi ca reintregesc salariile bugetarilor? Tocmai ce a anuntat pontulica ca nu poate....
      Doamne, ce ma bucur!
  • +2 (4 voturi)    
    bad juju (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:09)

    Anaconda_ [utilizator]

    Ni s'au cam terminat glumele dragi tovarasi politicieni. Vedea'v'am morti.
  • +3 (3 voturi)    
    boc (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:13)

    PBuzau [utilizator]

    Rahatii astia au inceput sa-l plagieze pe Boc.
  • +5 (5 voturi)    
    barba (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:31)

    cotora [utilizator]

    nici nu s-a instalat guvernul ponta 2, ca deja bugetarii au luat plasa, nu primesc tichete de masa, revolutionarii, nu mai primesc banii, iar drept multumire ca au votat cu usl-sii, le-au marit impozitele locale, si nici salariile la bugetari nu vor creste anul viitor !
  • +5 (5 voturi)    
    bine penzionarii (Miercuri, 12 decembrie 2012, 17:46)

    dottore1 [utilizator]

    bine penzionarii..ia de la ponta taxeleeeee =)))). la anu si la multi ani, hai cu taxele 100% marite; si tensiunea sa creasca pe masura =))))))))
  • +4 (4 voturi)    
    Crestere de 16% aferenta ratei inflatiei (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:14)

    Dalinar [utilizator]

    Cat e inflatia in Romania? 3-4%? Oricum, dottore nu se dezminte, ii plagiaza pe ailalti. Sper ca poporul e multumit acum. Sa mai votati, tot dottori.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu va faceti griji... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:27)

    Mari.an [utilizator]

    Acum votantii USL vor trebui sa fie primii care sa aplaude masurile luate de USL, ca doar ei i-au pus unde sunt. Sa vedem de unde gasesc taria de a indura ceea ce urmeaza pentru 4 ani de acum incolo. Pentru ca la valorile pe care le reprezinta, m-as mira daca in februarie-martie nu vor fi chiar ei, votantii USL, primii in strada sa protesteze. Oricum, suntem in cadere libera.
  • +3 (3 voturi)    
    VOT CENZITAR (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:37)

    rad_prostii [utilizator]

    Dupa atatea experiente amare cred ca ati inteles ca este cazul unui vot cenzitar. Asta-i adevarul norodul care voteaza pe pungi de alimente, precum si penalii nu au ce sa caute la vot.

    Daca s-ar fi votat nominal acuma penalii n-ar fi avansat in parlament pentru uca s-a folosit votul negativ, la gramada, numai usl sa fie