Tomas Spurny, CEO BCR: Vom inchide circa 60 de unitati, vom ajusta personalul cu 1600 de persoane. Nu ma astept la o crestere a sistemului bancar inainte de 2014

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 17 decembrie 2012, 13:56 Economie | Finanţe & Bănci


Tomas Spurny
Foto: Hotnews
Circa  60 de unitati bancare vor fi inchise de BCR pana in 2014, recent demarand si discutiile conducerii cu sindicatul  din banca pentru a stabili conditiile in care vor pleca din banca cele 1600 de persoane care urmeaza sa fie disponibilizate, a declarat luni presedintele BCR, Tomas Spurny.  Intr-o discutie relaxata cu reprezentanti locali ai media, acesta s-a referit si la cazul recent al fraudelor descoperite in sistemul bancar precum si la asteptarile macroeconomice pe care le are seful celei mai mari banci locale.  Printre cele mai mari temeri pe care le are Spurny pentru 2013 este cea legata de situatia precara a IMM-urilor, vulnerabilizate de criza.



"Vom inchide o parte din agentii- ma refer in general la unitati care nu se pot sustine singure si care impiedica cresterea performantelor bancii ca ansamblu. E ca in gradinarit- dupa ce plantezi un copac si vezi dupa 10 ani ca anumite ramuri impiedica sa creasca intreg copacul, cel mai bine e sa le tai ca sa poti asigura cresterea optima a copacului" spune plastic Spurny. In intreaga Europa industria bancara isi contracta personalul, nu e doar cazul Romaniei, mai arata bancherul.
  • BCR va finanta in continuare in valuta acei clienti care au veniturilin valuta, dar modelul folosit pana acum de a "importa" valuta pe care sa o folosesti ulterior in activitatea de creditare nu este un model sustenabil

Cat despre recentul candal al fraudelor bancare, CEO-ul BCR spune ca institutia si-a intetit eforturile de verificare a tuturor posibile fraude, amintind ca banca a sesizat in urma cu 9 luni autoritatile atunci cand a facut obiectul unor fraude. "Pentru fraude avem toleranta zero iar atunci cand am observat "baieti raI'nu am ezitat sa raportam acele situatii. Insa nu fraudele sunt definitorii pentru sistemul bancar, nu ele sunt vinovate pentru actuala situatie din economie, ci criza", mai spune Spurny.

Legat de revenirea economiei romanesti, CEO-ul BCR spune ca acest lucru s-ar putea intampla abia din 2014. "Sistemul bancar va inregistra si el o evolutie. Dar nu va fi o crestere de doua cifre,  Retailul ar putea creste cu 3,5-5% in vreme ce sectorul corporate cu pana la 9%. Incepand din 2014, insa", puncteaza Spurny. Din momentul in care decelerarea activitatii se opreste si pana in momentul revenirii la conditiile de dinaintea contractiei economice e nevoie sa treaca circa 5 ani, mai spune CEO-ul BCR

Potrivit acestuia, 2013 va fi cel mai greu an din punct de vedere al creditelor neperformante. Multe companii din mai multe industrii se vor confrunta cu dificultati care le vor face greu bancabile.

Dorim sa fim lideri pe segmentul intermedierii financiare, sa venim cu produse noi, sa dezvoltam segmentul de bankinsurance si cel legat de banca pentru lcuinte, a mai dezvaluit Spurny. El s-a referit si la recenta decizie de a renuntat la creditarea in lei spunand ca BCR va finanta in continuare in valuta acei clienti care obtin veniturile in valuta, dar modelul folosit pana acum de a "importa" valuta pe care sa o folosesti ulterior in activitatea de creditare nu este un model sustenabil.
  • Eu am venit aici sa restructurez businessul si ma astept ca fiecare sa contribuie cu cate putin la acest demers
Executivul BCR a mai adaugat ca modelul de business al bancii s-a schimbat, iar sustenabilitatea businessului bancar dezvoltat de BCR presupune o reducere a costurilor  cu 250 de milioane lei in urmatorii doi ani. "Poate ca ar exista si alte solutii inafara inchiderii de unitati si de concedieri, dar noi am ajuns la concluzia ca acum si aici aceasta este calea care trebuie urmata", explica Spurny, care mai precizeaza ca orice strategie ar urma, trebuie sa aiba in minte ideea de sustenabilitate. Unde nu exista sustenabilitate, apar bulele speculative. Iar eu nu sunt in businessul cu bule ci in banking, mai spune Spurny.

El a amintit ca Erste a investit in Romania circa 9,3 miliarde euro, echivalentul a jumatate din imprumuturile atrase de la institutiile financiare internationale, si se plaseaza astfel ca cel mai mai sustinator privat al economiei romanesti.

  • Vinovatii pentru criza actuala? Fiecare isi are partea lui de vina- de la BCE pana la modelul capitalismului

Spurny sustine ca toate modelele de afaceri ale bancilor mizau pe atingerea unui PIB/locuitor de 10.000 de euro, ceea ce in conditiile actuale nu se intrevede foarte rapid. PIB-ul pe locuitor este in prezent de 6.700 de euro.
"Eu am venit aici sa restructurez businessul si ma astept ca fiecare sa contribuie cu cate putin la acest demers", a mai spus CEO-ul BCR.

Nu sunt judecator sau anchetator sa caut cine e vinovat. Si BCE si capitalismul insusi isi au partea lor de vina. Capitalismul s-a dovedit sa aiba puteri distructive la care tocmai am asistat", crede Spurny








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7112 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 17 decembrie 2012, 15:12)

    GigiBanosu [anonim]

    • +2 (10 voturi)    
      omg (Luni, 17 decembrie 2012, 15:37)

      DavidM [utilizator] i-a raspuns lui GigiBanosu

      Asta a fost din putul gandirii! Asta e, ati ales un guvern de oameni corupti si hoti, iar acum va mirati de ce nu mai exista sanse de investitii in Romania! Fara investitii, fara bani si bancile sunt nevoite sa-si restranga activitatea. E logic doar pentru unii, cei care asteapta ajutor social n-au inteles si nu vor intelege niciodata. Ei viseaza razboaie, virusi si extraterestrii.
      • +3 (7 voturi)    
        Comment sters de user (Luni, 17 decembrie 2012, 16:08)

        GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui DavidM

        • +5 (5 voturi)    
          Destul de deformata opinia ta (Luni, 17 decembrie 2012, 16:47)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui GigiBanosu

          Uiti de cerere/oferta. Investitorii nu ar exista daca nu ar fi oameni care sa aiba nevoie de banii lor.
          Eu sunt unul, mi-am inzecit veniturile in 3 ani datorita cuiva care a avut curajul sa investeasca in mine. Si am si creat 5 locuri de munca pt altii.
          Trocul e demodat si a tinut omenirea in dark ages.
          • +2 (2 voturi)    
            BCR (Luni, 17 decembrie 2012, 20:18)

            MMR [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

            Ce nu inteleg! BCR isi restrange oferta facand restructurare? Se asteapta la o diminuare a investitorilor sau chiar o provoaca?
            • +3 (3 voturi)    
              BCR-ul nu a fost privatizat in boom? (Luni, 17 decembrie 2012, 21:59)

              Savitar [utilizator] i-a raspuns lui MMR

              O banca nu rezista mult timp daca nu acorda imprumuturi. Ce e pe la noi e jaf curat cu comisioanele la bancomat si restul aplicate pe diferite imprumuturi.
              In 4 ani de criza le-a ajuns cutitul la os. Trebuie sa se restructureze. La vremurile care vin pe la noi, e clar ca multi investitori nu or sa fie. Nu cred ca o provoaca, doar simte ca nu mai au cui acorda imprumuturi, a saracit lumea prea tare.
              • 0 (2 voturi)    
                bancomat? (Marţi, 18 decembrie 2012, 11:27)

                foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

                daca ai sa retragi toti banii si o tii inainte cu plati cash peste tot, atunci cheama-l impozit pe prostie (si este chiar prea mic). Ia plateste peste tot cu cardul: o sa fie mai putine comisioane, o sa fie mai putini bani la negru, o sa fie mai multi angajati la alb (nu poti sa ai incasari mari daca n-ai salariati ca PUTE la fisc). Dai comisioane mari la imprumuturi ca sa platesti pt. Locic, Catalin Voicu etc.
          • +2 (2 voturi)    
            Comment sters de user (Luni, 17 decembrie 2012, 22:15)

            GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui Savitar

    • +5 (5 voturi)    
      ... (Luni, 17 decembrie 2012, 17:07)

      Marcu. [utilizator] i-a raspuns lui GigiBanosu

      Gigi, ai dreptate, dar intrebarea este: tu daca ai avea o afacere, ce ai face? Ai pastra numarul de angajati cu bani adusi de-acasa fara ca ei sa aiba de lucru, doar sperand ca ei vor merge cu acei bani la alti agenti economici care for inflori si apoi vor veni sa iti dea si tie o parte din afacerea lor?

      Asta este capitalismul: produce bunuri de valoare 100, dar da salarii de valoare 40, sa zicem. Si atunci cum sa functioneze? Cine sa cumpere bunurile alea si din ce bani? O vreme sistemul este pacalit prin imprumuturi pentru consum, dar asta nu face decat sa agraveze situatia.
  • +3 (5 voturi)    
    Banca (Luni, 17 decembrie 2012, 15:15)

    Zanatec [utilizator]

    Era cazul sa se restructureze si BCR-ul.
    Din pacate sunt restructurati oamenii care chiar muncesc si care nu sunt vinovati de starea actuala a bancii. Adevaratii vinovati si-au luat bonusurile de performanta (halal performanta) si acum stau bine mersi prin tari mai calde si sunt sacrificati truditorii de rand. Sutele de sefi si sefuleti din centrala bancii, coordonatori, supervizori sau altii cu mai mult sau mai putina raspundere mananca in continuare salarii grase, vorbesc romgleza, se agita inutil si se comporta ca satrapii pe plantatie dar de ei nu se atinge nimeni. Nu se face restructurarea cu adevarat pentru ca fiecare dintre birocratii din centrala reusesc sa isi justifice utilitatea. Se organizeaza si se reorganizeaza directii si servicii dar sefii raman aceeasi. Cu parere de rau spun ca nu vad bine banca. Merge din prost in mai prost.
    • +1 (1 vot)    
      Nu prea cred (Marţi, 18 decembrie 2012, 8:07)

      tavyy [utilizator] i-a raspuns lui Zanatec

      Nu prea cred ca vor fi dati afara cei care muncesc. Apropo dar cine muncea in BCR?
      Poti sa faci o comparatie intre BCR si ING de exemplu la tot ceea ce inseamna servicii, calitatea lor, comisioane, personal calificat etc si ai sa vezi ca BCR nu se ridica la nivelul ING, desi BCR are o gramada de experienta pe piata din RO.
      Explicatia este simpla: Cand grupul austriac a cumparat BCR nu au avut voie cred sa concedieze personal. Majoritatea personalului in varsta (nu tot) cu greu am invatat sa foloseasca un calculator si o imprimanta (ei erau invatati ca-n comunism: inveti ceva la inceputul carierei si cu acel ceva iesi la pensie).
      De asemenea managementul dezastruos si nepotismul e alt factor.
      Asa ca sa nu le plangem de mila. Un om bun care este concediat (cu tot cu aceasta criza) intotdeauna isi gaseste un serviciu in alta parte. Nu o sa moara de foame
      • 0 (0 voturi)    
        vorbesti prostii (Miercuri, 19 decembrie 2012, 9:12)

        e_boda [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

        Cand au cumparat BCR, austriecii au redus personalul de la cca 12000 la 9000 salariati. Apoi au tot redus mai mult sau mai putin fortat pana la cca 8000 in prezent.
        Problema este ca atunci cand erau 12000 salariati banca era profitabila, in 5 ani de experimente dezastruoasea au reusit performanta sa o aduca pe pierdere. Solutia ? In niciun caz sa schimbe managementul, ci sa mai concedieze cativa...
    • +2 (2 voturi)    
      dar to daca ai valoare... (Marţi, 18 decembrie 2012, 9:55)

      Schimbare [utilizator] i-a raspuns lui Zanatec

      de ce nu pleci la o alta banca mai "performanta" din lumea asta, ca globul are doua emisfere?
    • +1 (1 vot)    
      concept TOTAL perimat! (Marţi, 18 decembrie 2012, 11:31)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Zanatec

      Ia cifra de afaceri pe cap de salariat la ING si vei vedea ca e TRIPLA fata de BCR. Iar costurile per cifra de afaceri si vei vedea ca ING e jumatate din BCR. [ in USA, daca intri in banca si te duci la ghiseu comisioanele sunt mai mari decat la bancomat]. Intra in orice agentie BCR, BRD etc si uita cat timp se taie frunza la caini, pe banii NOSTRI, caci din incasarile de la noi se acopera salarii, sedii, intretinere etc.
  • +2 (2 voturi)    
    Erste a ïngropat (Luni, 17 decembrie 2012, 16:49)

    Euunul [utilizator]

    eur 4 bio in ro (cumpararea actiunilor) a mai bagat alte 3-4 bio in imobile ce mai valoreaza max 30%, plus balastul mostenit...
    la cum au fost deschise in perioada de asa zisa glorie trebuie sa inchida 50% din retea ca sa se simta ceva, altfel e doar prlungirea agoniei de pana acum.
    • +1 (1 vot)    
      BCR (Luni, 17 decembrie 2012, 20:34)

      MMR [utilizator] i-a raspuns lui Euunul

      Si cum se explica cele peste 600 posturi cu perioada de expirare (20.12.2012 - 27.01.2013) scoase la concurs de BCR? A se vizualiza site-ul WOWJOB.RO
      • +1 (1 vot)    
        Destul de simplu (Luni, 17 decembrie 2012, 23:31)

        Euunul [utilizator] i-a raspuns lui MMR

        Pleaca acasa (1000) din cei vechi si vin altii noi (600). Bcr chiar trebuie sa-si schimbe liniile pentru a avea o minima sansa de reusita.
        • 0 (0 voturi)    
          BCR (Marţi, 18 decembrie 2012, 15:19)

          MMR [utilizator] i-a raspuns lui Euunul

          Acum inteleg de ce spune CEO ca 2013 este tot pierdere. Noua linie trebuie instruita, vechea linie trebuie cumva compensata. Oare va aduce anul 2014 si ani urmatori, asa un portofoliu incat
          incat sa fie recuperate pierderile pentru acesti ani? Unde mai pui si perceptia creata in piata?
  • +2 (2 voturi)    
    Era si timpul (Marţi, 18 decembrie 2012, 7:51)

    tavyy [utilizator]

    Imi aduc aminte cum prin 2007-2008 (cand nu era criza) am insotit un coleg de serviciu sa-si plateasca chiria (sa depuna niste bani euro intr-un cont BCR).
    Am intrat in sucursala BCR Lizeanu unde nu cred ca erau mai mult de 4-5 persoane (sucursala aia este destul de mare).
    M-a izbit un miros greu de transpiratie si putoare (nu cred ca era de la vre-un client deoarece era prea absurd sa imputa toata sucursala). Stau cu colegul meu la rand sa depuna banii. In fata mea era o doamna care facea un transfer. A trebuit sa asteptam 20 minute ca femeia de la ghiseu (o femeie de vreo 40-45 ani) sa se miste. Eu am ramas uimit cu cate lene se misca si cu cat dispret trata oamenii de la rand. Am intrebat-o cand crede ca v-a termina cu clienta din fata noastra ca sa stim daca stam sau nu insa nici nu s-a sinchisit sa-mi raspunda (a ridicat privirea catre mine in semn de dispret si dupa aia si-a vazut necontentit de treaba). Mai mult dupa circa 2 minute a plecat cu o hartie nu stiu unde si a stat mai mult de 5 minute. Oamenii de la rand erau toti nervosi de cat de "rapid" se misca treaba.
    Era si timpul sa curete acea banca de trantori si de oameni puturosi (si la propriu si la figurat) care inca cred ca lucreaza pentru STAT
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru unii muma'.... (Marţi, 18 decembrie 2012, 8:43)

    George Romania [anonim]

    Cand s-au inchis zeci de intreprinderi unde lucrau zeci de mii de oameni, nu am vazut nimic pe internet.
    Acum se inchid niste filiale de banca si ....e tragedie.
  • +1 (1 vot)    
    Slabi de tot (Marţi, 18 decembrie 2012, 8:46)

    George Romania [anonim]

    Am fost la BCR sa trimit niste bani prin Money Gram.
    Habar nu aveau care este suma maxima ce poate sa fie trimisa. A trebuit sa de email la nu stiu cine sa afle o informatie vitala. Operatie care a durat cu mult peste timpul meu disponibil.
    Sunt slab pregatiti lucratorii de la BCR. In afara de a incasa facturi de le Enel nu mai stiu alte operatii.
    Ei nu-si dau seama ca nimic nu este vesnic....
  • +3 (3 voturi)    
    hehe (Marţi, 18 decembrie 2012, 9:21)

    [utilizator] [utilizator]

    "Vom inchide o parte din agentii- ma refer in general la unitati care nu se pot sustine singure si care impiedica cresterea performantelor bancii ca ansamblu. E ca in gradinarit- dupa ce plantezi un copac si vezi dupa 10 ani ca anumite ramuri impiedica sa creasca intreg copacul, cel mai bine e sa le tai ca sa poti asigura cresterea optima a copacului"

    1.Parerea mea este ca atunci cand altoiesti in nestire la crengi si cresc multe agentii ,si mai bagi si gramezi de bani iti faci un plan pe ceva timp.Pare ca ala care a altoit agentiile a gresit( altfel nu arunca bani Erste pe chirii,renovari,lefuri,proceduri,echipamente,softuri,etc)

    socoteala a fost ca in perioada de boom isi scoate toate costurile si ajunge si pe profit( si a gresit, pare ca toxicitatea e mare).

    2.Cresterea copacului e pusa sub semnul indoielii.
    E seceta mare.Ingrasamint nu este pentru ca nu aduceti nimic nou.Pare ca au inceput sa se usuce ceva crengi altoite si trebuie taiate.Cu fierastraul ala de mina.
    3.Baiu mare este ca daca continua asa, fara apa destula si fara nutrienti( stie el horticultoru' sef de care), intr-o zi o sa apara pe linga gard doi indivizi cu un joagar.Unul barosan. Pare ca niciunul din ei nu stie sa cante la joagar ci sa traga de el cu putere, cam fiecare in directia lui.

    Domnule Spurny, ati mai numarat vreodata ce(r)curile la copacii taiati cu joagarul?
  • 0 (0 voturi)    
    cum facem sa nu confundam marfa cu ambalajul (Marţi, 18 decembrie 2012, 12:13)

    Teh-nik [utilizator]

    Mesajul care insoteste aceasta restructurare este unul foarte prost prezentat. Probabil ca este necesara aceasta restructurare din motive de eficienta economica ale bancii, insa faptul ca afirmi desfintarea a 60 de unitati, probabil din cele de cartier, a cam pus clientii bancii pe ganduri.Faptul ca a rulat deja pe toate canalele media acesat restructurare a creat intrebarea celor cu mai putina cultura bancara, ce se va intampla cu conturile lor deschise la aceste sucursale. Chiar azi facand ceva operatiuni la o sucursala din cartier am observat ca oamenii au intrebat pe buna dreptate daca se desfinteaza sau ce sa prezentat la tv, iar angajatele au dat din umeri. In special persoanele mai in varsta au acesta problema. Asadar atentie la mesaj.
    • 0 (0 voturi)    
      incompetenta e cuvantul (Marţi, 18 decembrie 2012, 14:57)

      coco2012 [utilizator] i-a raspuns lui Teh-nik

      Mesajul e foarte clar : incompetenta la toate nivelurile
      .Marfa si ambalajul sunt aceleasi la BCR