INS: In ianuarie, numarul somerilor a scazut cu 11.000 de persoane

de DP     HotNews.ro
Vineri, 1 martie 2013, 12:53 Economie | Finanţe & Bănci


In luna ianuarie  2013, rata somajului in forma ajustata sezonier  a fost estimata la 6,6%, aflandu-se in scadere cu 0,1 puncte procentuale fata de luna anterioara  si cu 0,8 puncte procentuale fata de nivelul inregistrat in luna ianuarie 2012, a anuntat vineri, Institutul National de Statistica (INS).

Potrivit INS, numarul somerilor (in varsta de 15-74 ani), estimat pentru luna ianuarie din anul curent, este de 660.000 persoane, in scadere în scădere atât faţă de luna precedentă (671 mii). Rata somajului pentru barbati o depaseste cu 0,7 puncte procentuale pe cea a femeilor, valorile respective fiind 6,9% in cazul persoanelor de sex masculin si 6,2% in cazul celor de sex feminin.

In cazul persoanelor adulte (25-74 ani), rata somajului a fost estimata la 5,2% pentru luna ianuarie 2013, din care 5,6% in cazul barbatilor si 4,7% in cel al femeilor.

De asemenea, numarul somerilor in varsta de 25-74 ani reprezinta 72,3% din numarul total al somerilor estimat pentru luna ianuarie 2013.


Somerii, conform definitiei internationale /BIM/, sunt persoanele in varsta de 15-74 ani care indeplinesc simultan urmatoarele conditii: nu au un loc de munca, sunt disponibile sa inceapa lucrul in urmatoarele doua saptamani si s-au aflat in cautare activa a unui loc de munca, oricand in decursul ultimelor patru saptamani. e atat fata de luna precedenta (671.000), cat si fata de aceeasi luna din anul precedent (729.000).

Somerii, conform definitiei internationale (BIM), sunt persoanele in varsta de 15-74 ani care indeplinesc simultan urmatoarele 3 conditii: (i) nu au un loc de munca; (ii) sunt disponibile sa inceapa lucrul in urmatoarele doua saptamani; (iii) s-au aflat in cautare activa a unui loc de munca, oricand in decursul ultimelor patru saptamani.
 Rata somajului reprezinta ponderea somerilor in populatia activa.
Somerii inregistrati sunt persoanele aflate in evidentele Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM), care beneficiaza de prevederile legislatiei privind protectia sociala a somerilor.
Cele doua seturi de indicatori statistici (somajul lunar conform definitiei internationale si somajul inregistrat) nu sunt comparabile deoarece sursele de date, metodele de masurare, conceptele, definitiile si sfera de cuprindere sunt diferite. Analiza datelor din ambele serii, insa, ofera o imagine completa si reala asupra pietei romanesti a fortei de munca








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1119 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    INS-ul lui Ponta (Vineri, 1 martie 2013, 13:15)

    Cataleya [utilizator]

    Da, da...cunoastem.
    INS s-a pus pe "treaba". Adica pe treaba mare a lui Ponta, ca sa o acopere.
    Dintr-o data turismul a inflorit, somerii s-au imputinat...ce mai urmeaza?
    Salariile si pensiile s-au marit, gazul si curentul s-au ieftinit, benzina la fel...
    Nu-i asa, draga INS-ule?
    ))))
    • +4 (4 voturi)    
      abureli (Vineri, 1 martie 2013, 15:42)

      ctman [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      de fapt somajul v-a mai scade dar NUMAI pentru ca se termina perioada timp la multi someri, adica nu vor mai primi nici macar ajutor de somaj, nu ca vor gasi locuri de munca. Asta nu zice nimeni.
    • +1 (3 voturi)    
      Gresesti dar nu banuiesti de ce. (Vineri, 1 martie 2013, 16:51)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Este foarte adevarat ce spune INS-ul. Asta nu inseamna neaprat ceva bun. Iata de ce:

      In Ianuarie au inceput angajarile "noii puteri" pe posturile de la stat, s-a marit numarul de ministere, s-au platit datoriile catre membrii de partid activisti, s-au platit datoriile din campanie.
      Fostii inca nu au fost concediati pentru ca acest lucru necesita ceva timp, ba sunt in concediu, ba iti suspenda decizia de eliberare din functie in instanta samd.
      INS-ul are dreptate, In ianuarie s-au facut angajari : La stat!
      Urmeaza perioada Martie-Iunie in care o sa faca statul disponibilizari (pe PDL-isti)

      PS Iti dai seama de calitatea activistilor USL de vreme ce majoritatea erau someri...
  • +15 (15 voturi)    
    poftim?:)) (Vineri, 1 martie 2013, 13:45)

    ChavaLito [utilizator]

    vrei sa zici ca dupa ce Se vinde CFR marfa Oltchim Hidroelectrica,in concluzie ultimele combinate,resursele naturale si distributiile de energie pe gratis cand zeci de mii de oameni sunt disponibilizati Somajul Scade?cum poti sa spui asa ceva,nu credeti oameni buni ce spune mass-media.Nimic
    • +13 (13 voturi)    
      ba se poate (Vineri, 1 martie 2013, 14:15)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui ChavaLito

      avand in vedere modul in care INS inregistreaza somerii.. :) daca ti s-a terminat alocatia de somaj si nu mai treci pe la oficiul fortelor de munca... nu mai esti somer.

      daca vrei vestile proaste, ar trebui sa-i intrebi cate locuri de munca noi au fost create, cum fac americanii.
    • +9 (9 voturi)    
      Pai INS/ul asta (Vineri, 1 martie 2013, 14:22)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ChavaLito

      seamana din ce in ce mai mult cu CSP/ul de pe vremea lui Ceausescu; numai la ala se scoteau 100.000 kg gogosari la hectar!
      100.000!
      La un kilogram intrau 7-10 gogosari; faceti inmultirea oricum ati vrea si veti vedea ce vrea pontalaul!
      Decat sa/l fi facut ma/sa, mai bine il avorta!
      A dormit prin gari in Paris 2 saptamani!
      Sa inteleg ca a fost boschetar?
      Adica suntem condusi de un foat boschetar?!
      Apropo, de ce nu aflam si de tatal pontalaului?
      De mama lui Panait nu se aude nimic?!
      Rusine ciuma rosie si votacilor acestei plagi!
    • -4 (4 voturi)    
      nu spune mass-media (Vineri, 1 martie 2013, 14:41)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui ChavaLito

      spune INS. ce n-ai inteles ?
      • +3 (3 voturi)    
        Ia spune colonele (Vineri, 1 martie 2013, 16:41)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        S-au facut angajari la voi?
      • +3 (3 voturi)    
        Lasa, nu te mai ascunde dupa vorbe! (Vineri, 1 martie 2013, 16:59)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Nu le cunosti sensul si... oricum esti un plagiator!
  • +8 (8 voturi)    
    ..si cum? (Vineri, 1 martie 2013, 14:29)

    villa [utilizator]

    ar fi interesant sa vedem si cum s-au imputinat.. au murit de foame? ma indoiesc ca s-au reangajat
    mai probabil au plecat sa lucreze "afara"
  • +8 (8 voturi)    
    Pacaleala!! (Vineri, 1 martie 2013, 14:33)

    ladybug [utilizator]

    Oops este 1 Martie, nu 1 Aprilie!!! Pe cine pacaliti voi???
  • +5 (5 voturi)    
    cifre peste cifre (Vineri, 1 martie 2013, 15:02)

    un dac [utilizator]

    este terifiant ce usor poti manipula prin cifre. ultimul exemplu este aiureala declarata de jinga. din pacate sunt atat de multe stiri intr-o tara plina de convulsii, incat nici jurnalistii nu mai au ragazul sa rumege stirile pe care le dau. ma rog, unii nici nu inteleg, altii se gandesc la credite si la patroni etc.
  • +4 (4 voturi)    
    Traiasca Propaganda (Vineri, 1 martie 2013, 15:53)

    Savitar [utilizator]

    O groaza de cunostinte pleaca din tara pt ca NU MAI AU CE FACE acolo si astia prezinta situatia de parca ar curge lapte si miere.
    Dragi tovarasi, aratati cate locuri de munca NOI au fost create si cati au aplicat pt INDEMNIZATIE DE SOMAJ.
    Lasati-i pe aia care ies din evidente...aia creca nu se mai opresc pana-n Finlanda din cauza demarajului.
  • +2 (2 voturi)    
    irelevant (Vineri, 1 martie 2013, 17:04)

    Gobelin [utilizator]

    asta spune tot:
    "Cele doua seturi de indicatori statistici (somajul lunar conform definitiei internationale si somajul inregistrat) nu sunt comparabile"

    despre numarul de someri inregistrati nu se spune nimic, deci datele prezentate sunt de fapt ESTIMARI transmise de INS si cam atat.
    care INS? cel care recent a primit involuntar (ba chiar fortuit as spune, vorba lui Sova) un nou sef.
    sa fie primit si la mai mare!
  • +1 (1 vot)    
    Mai pleaca o mie... (Vineri, 1 martie 2013, 17:42)

    Dragos.C [anonim]

    ... de la RAFO Onesti, o platforma industriala de doua ori cat suprafata municipiului in sine.

    Dragi reporteri Hotnews, puteti sa faceti un articol, o analiza despre ce se intampla cu rafinaria: ori o opresc pentru ca au de facut investii (cum pretind ei), ori o opresc pentru fier vechi.

    Deci rectificati suma pe la 10000, nu 11.