Leul resimte tensiunea cipriota. Si-a inceput saptamana printr-o depreciere usoara, dincolo de 4,41/eur

de DP     HotNews.ro
Luni, 18 martie 2013, 11:16 Economie | Finanţe & Bănci


"Leul a inceput aceasta saptamana printr-o depreciere de pana dincolo de RON 4,41/EUR, iesind din obisnuitul interval ingust de 4,39-4,40/EUR in care a fost tranzactionat in precedentele doua sedinte. Motivul care a declansat aceasta miscare pare sa fi fost stirea conform careia detinatorii de depozite din Cipru vor contribui la finantarea ajutorului financiar pentru stat. Totusi, data fiind deprecierea relativ redusa, de circa 0,5% de pana in acest moment si volumele mici pe care a fost indusa, credem ca temerile legate de interventii ale bancii centrale vor limita potentialul de slabire a leului si ne asteptam ca moneda locala va oscila intre 4,41-4,42/EUR astazi", scriu economistii ING intr-un raport destinat clientilor bancii. La ora 11,15, leul se tranzactiona la nivelul de 4,4142/eur.

"Curba FX swap a ramas neschimbata, semnaland probabil ca piata se asteapta ca banca centrala sa continue sa ofere lichiditate nelimitata la operatiunea repo de astazi. Credem ca tabloul lichiditatii din sistem va fi si mai clar dupa operatiunea repo de astazi, intrucat ratele ON care au ramas la nivelul facilitatii de depozit de ceva vreme implica faptul ca orice suma atrasa la repo ilustreaza o piata segmentata a lichiditatii. Acest lucru nu ar fi deloc pozitiv pentru leu, fiind un indiciu ca ratele ON vor ramane probabil mult sub nivelul ratei cheie de 5,25% pentru mai multa vreme.

Ne asteptam ca ministerul finantelor sa vanda inca o data doar sumele planificate de 500 milioane lei la fiecare din cele doua licitatii de titluri de stat la un an si la sapte ani de astazi, in pofida unei cereri care va fi probabil ridicata. In linie cu miscarile din piata secundara, credem ca randamentul maxim pentu titlurile de stat la un an va iesi in jurul a 5,07%, cu aproximativ 10pb mai redus decat cel atins la licitatia pentru un instrument similar din urma cu o saptamana. Apetitul scazut pentru activele de risc va afecta probabil cererea jucatorilor straini pentru titlurile de stat la sapte ani, iar in aceste conditii prognozam un randament maxim de circa 5,6% la licitatia de astazi pentru aceste obligatiuni", se mai arata in raportul citat






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1975 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    heh (Luni, 18 martie 2013, 11:35)

    Mazeta [utilizator]

    Eu vreau să apară moș Vasilescu și să ne mai spună povestea aia cu depozitele garantate în limita a 100.000 euro. Niciodată nu mă satur de ea.
    • +3 (5 voturi)    
      eşti pe lângă (Luni, 18 martie 2013, 12:28)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Să-ţi explic în calitate de căpşunar cipriot: banii din bancă sunt garantaţi doar în caz de faliment al băncii

      http://www.centralbank.gov.cy/nqcontent.cfm?a_id=8158&lang=en

      În cazul de faţă, nu e vorba de aşa ceva, ci e vorba despre o taxă aplicată unei bănci (încă) funcţionale.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu chiar! (Luni, 18 martie 2013, 13:09)

        Garett [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

        Este vorba pur si simplu de credibilitate! Cand te trezesti ca ti-au disparut peste noapte 10% din banii din banca cam cata incredere mai ai ca-ti vei recupera restul in caz de ceva?
        • +1 (1 vot)    
          de acord cu tine (Luni, 18 martie 2013, 14:28)

          Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Garett

          Aşa este - dar, tehnic, nu e vorba de acea garanţie. Ca unul direct afectat de povestea asta, îţi spun că mă... deranjează (să zic aşa) mai mult decât blocarea conturilor făcută de Stolojan în 90 (care, şi aia am simţit-o pe pielea mea). Nu e o "taxă" propriu-zisă, e "one-time", dar am nesiguranţa că poate mâine-or să se trezească să zică "ah, mai avem nevoie de 20% sau 40%"...
          • +1 (1 vot)    
            My point exactly! (Luni, 18 martie 2013, 15:57)

            Garett [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

            Azi e Cipru ca fiind "paradis fiscal", maine poate fi Spania ca "protesteaza prea mult", poimaine, de ce nu, Italia ca "l-au votat pe Grillo"! O data deschisa cutia Pandorei e greu s-o mai inchizi la loc!
        • 0 (2 voturi)    
          aha (Luni, 18 martie 2013, 15:42)

          Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Garett

          Unde era nevoia de credibilitate cand veneau toti mafiotii la spalat de bani in bancile cipriote? De mult era cazul sa aplice o taxa din asta, sa stie tot cetateanul ca atunci cand iti tii banii in aceeasi cladire folosita de toti mafiotii pe o raza de 10.000 km s-ar putea sa o patesti la un moment dat.
      • 0 (0 voturi)    
        asa e (Luni, 18 martie 2013, 18:02)

        I [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

        dar daca nu ar face taxarea asta, bancile alea ar ajunge in faliment. Atunci intrebarea este de ce nu le lasa sa falimenteze si oamenii sa iti poata ridica banii integral?
  • +1 (3 voturi)    
    Lasa/l! (Luni, 18 martie 2013, 13:06)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    E e mirare ca are plusuri!
    Poate este votat de ai lui!
    Tot asa... pe langa subiect!
    De ce n/o fi bagat/o p'aia cu... "Jos Basescu"... nu stiu!