Mugur Isarescu: BNR va cere bancilor sa anunte in ofertele de economisire unde sunt garantate depozitele/ Unii au inceput sa sparga depozite. N-am sfaturi pentru cei cu peste 100.000 de euro

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2013, 20:22 Economie | Finanţe & Bănci


Banca Nationala a Romaniei va solicita bancilor sa publice in ofertele privind produsele de economisire unde sunt garantate depozitele constituite, pentru a evita eventuale neclaritati ulterioare, a declarat joi guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.

"Vom discuta in Consiliul de Administratie, va spun in avans, si vom introduce un regulament, in care fiecare depozitar sa ia cunostinta, fie ca sunt banci cu capital romanesc, fie ca sunt sucursale. Sa fie un asterisc in care sa spuna: depozitul este garantat la...", a afirmat Isarescu, potrivit Mediafax.

Guvernatorul BNR a explicat ca cele doua bancile cu capital cipriot prezente pe piata romaneasca reprezinta doar 1,3% din activele sistemului financiar bancar, iar in cazul Marfin Bank Romania, al carei actionar majoritar este Popular Bank of Cyprus, banca in lichidare, depozitele constituite sunt in intregime garantate de Fondul de Garantare al Depozitelor Bancare.

In Romania, potrivit datelor Fondului de Garantare a Depozitelor Bancare, la finele anului trecut populatia avea constituite la cele 32 de bancile participante la schema de garantare depozite in valoare totala de 115,4 miliarde lei.

Dintre acestea, intrau sub incidenta schemei de garantare depozite in suma de 114,9 miliarde lei, din care se calificau pentru despagubire depuneri cu o valoare totala de circa 98,7 miliarde lei, ceea ce inseamna ca aproape 17 miliarde lei (4 miliarde euro) nu erau garantate.

Dintr-un total de 173,8 miliarde lei depozite constituite la cele 32 de banci de companii erau in schema de garantare depozite ale IMM-urilor in suma de 36 miliarde lei, iar sumele calculate la despagubiri se rdicau la 13,5 miliarde lei.

Datele indica o pierdere ipotetica a deponentilor in cazul unei prabusiri a sistemului bancar de 160 de miliarde lei pentru toate companiile, dintre care 22,5 miliarde lei (5,2 miliarde euro) pentru IMM.

Pentru celelalte opt sucursale de banci straine depozitele sunt garantate prin schemele de garanatare din statele de origine.

Datele BNR arata pentru finele anului trecut depozite constituite de populatie in sistemul bancar totalizeaza 121 de miliarde lei.

Mugur Isarescu aproba solutia din Cipru: Daca cineva tine cateva milioane la o banca, nu ia 0,1% dobanda

Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, apreciaza
ca programul de salvare a Ciprului este aproape de o solutia pe care ar fi impus-o economia de piata, considerand ca deponentii cu sume mari intr-o banca cunosc riscurile si negociaza dobanzi mult peste ratele acordate clientelei de retail, transmite Mediafax.

 "Stiti ca principiul clasic este urmatorul: cand o banca are probleme, primii care platesc sunt actionarii. Si in Romania, daca vreo banca intra la necazuri, primii care platesc sunt actionarii, isi mananca capitalul. Ca au lasat-o sa se expuna riscant. Acum se extinde responsabilitatea de la proprietari la creditorii mari. Nu o extrapolati, pentru ca in Romania toate bancile au o solvabilitate chiar excesiva (...) Daca cineva tine cateva milioane pe pasivul unei banci, nu tine pentru o dobanda de 0,1%. Considera ca da credite pe undeva si lui ii da 4%, cand in lume este zero si ceva. Si-a asumat un risc. Ii protejam pe deponentii mici", a spus Isarescu.

El a explicat ca atunci cand un investor ajunge sa detina sume mari in banci, de ordinul milioanelor de euro, insemnaa ca si-a asumat un risc.

Seful bancii centrale apreciaza ca investitorii care si-au asumat riscurile "pentru a obtine un castig pe masura" din depozite de la bancile cipriote ar fi normal sa contribuie la acoperirea pierderilor bancii.

Mugur Isarescu: Unii au inceput sa sparga depozite. N-am sfaturi pentru cei cu peste 100.000 de euro, e penibil sa dam sfaturi oamenilor bogati


Bancile au anuntat BNR ca in cursul diminetii de joi s-au inregistrat cereri de la populatie pentru spargeri de depozite, a afirmat guvernatorul bancii centrale, Mugur Isarescu, care le transmite clientilor cu economii de sub 100.000 de euro ca nu au motive sa actioneze in acest sens, relateaza Mediafax. "Nu este un motiv de spargere a depozitelor. In cursul diminetii am primit stiri ca unii au inceput sa-si scada depozitele, daca au mai mult de 100.000 de euro e treaba lor", a spus Isarescu.

Guvernatorul BNR a aratat ca 100.000 de euro, suma garantata pentru un deponent la o banca, reprezinta o suma mare pentru o tara ca Romania.

"Avem garantata aceasta suma. Avem inclusiv miscarea rapida a acestor depozite in alte banci care functioneaza, cu distribuirea ulterioara la ghisee", a continuat Isarescu.

In cazul bancilor cu capital cipriot, Isarescu a aratat ca activele acestora reprezinta doar 1,3% din totalul activelor bancare, iar toate depozitele de la Marfin Romania, banca al carei actionar majoritar - Popular Bank of Cyprus va fi lichidat, are depozitele integral garantate.

Mugur Isarescu a mai spus ca ar fi penibil sa dea sfaturi bogatilor pentru ca oamenii care au de plasat peste 100.000 de euro stiu cum sa-si gestioneze lichiditatiile, fiind mult mai preocupati de protejarea averii si mai avizati.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





8998 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    bravo (Joi, 28 martie 2013, 21:11)

    ia cucu [utilizator]

    Bravo BNR!
    • -2 (10 voturi)    
      Isarascu nu da sfaturi (Vineri, 29 martie 2013, 9:57)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

      dar el tine banii in proprietati imobiliare...
  • -2 (20 voturi)    
    Ți le garantează UE - (Vineri, 29 martie 2013, 0:39)

    TimantiusRaptor [utilizator]

    - că rămâi cu ochii-n soare, ca pe vremea stabilizărilor staliniste! Sau ca-n Cipru, pardon...
    Parcă în maaaarea democratură ce se află acest imperiu european care a venit pe capul nostru dreptul de proprietate era garantat. Sau o fi garantat doar pentru unii...?
    • +2 (10 voturi)    
      problema nu este doar in UE...... (Vineri, 29 martie 2013, 6:59)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui TimantiusRaptor

      .....ci in toate statele in care sistemul politic parlamentar se manifesta.
      Gresim total daca invinuim banci si bancheri caci acestia actioneaza in baza legilor elaborate de parlamentari iar ceea ce se intampla acum in lume este exclusiv rodul "mincii" acestora.
      Atata timp cat sistemul politic permite minciuna, abuzul si escrocheria, cu siguranta ca acesta va fi infestat de mincinosi, nesimtiti si escroci.
      Din 4 in 4 ani ne amagim cu alegeri libere dar dupa cum bine se vede, eligibilii sunt concentrati doar pe propriile interese si doar daca acestea, foarte rar si din intamplare, coincid si cu interesul national, abia atunci se mai face ceva si pentru tara.

      Adevarata problema este sistemul politic parlamentar iar toate celelalte sunt doar rezultantele firesti ale acestuia.
      • 0 (0 voturi)    
        De acord cu tine. (Sâmbătă, 30 martie 2013, 13:12)

        AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Ce sistem politic vezi tu ca ar fi viabil?
  • -5 (21 voturi)    
    Mugur Isarescu trebuia sa opreasca creditarea (Vineri, 29 martie 2013, 1:54)

    alex1234 [utilizator]

    Mugur Isarescu trebuia sa opreasca creditarea cu buletinul.....conform atributiilor de servici pe care le-a avut si le are.

    Daca Mugur Isarescu si-ar fi facut meseria pentru care este platit, Romania nu ar fi trebuit sa se indatoreze cu 20 de milioane ca sa salveze sistemul bancar strain din Romania

    Din pacate nu si-a facut-o, si asta a costat Romania
    20 de miliarde de euro....

    20 de miliarde de euro pe care din pacate nu Mugur Isarescu ii plateste

    20 de miliarde de euro....care s-au platit si se platesc
    - prin cresterea TVA cu 5%
    - prin vanzarea activelor cele mai valoroase intreprinderi si resurse ale tarii (vezi scrisoare de intentie cu FMI pe care tot Mugur Isarescu a semnat-o)
    - prin inchiderea a peste 1800 de scoli,
    - prin inchiderea a zeci de spitale si desfiintare ,a mii de paturi de spital
    - prin umilirea profesorilor, a medicilor, a politistilor
    precum si a tuturor bugetarilor ale caror venituri si asa mici au fost taiate...
    - prin umilirea mamelor a caror bani alocati pentru cresterea copiilor lor au fost taiati.
    etc etc etc

    Asta era jobul lui Mugur Isarescu: sa fereasca Romania si populatia ei de supraindatorare, si sa opreasca la timp creditarile cu buletinul

    Iar "rezultatele" muncii sale sunt cele de mai sus....
    • -7 (11 voturi)    
      naiv sa crezi altceva (Vineri, 29 martie 2013, 5:56)

      George_romania [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Daca Mugur Isarescu si-ar fi facut meseria pentru care este platit...el este platit sa inrobeasca tara de elita mondiala
    • +11 (11 voturi)    
      20 miliarde datorie (Vineri, 29 martie 2013, 7:18)

      Mirceaq [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      din nefericire pentru tine si pentru noi Romania are mult mai multe miliarde datorie, cred ca vreo 40-60.
      usl-ul si A3 v-a bagat in cap, ca numai Isarescu s-a indatorat, si din cauza asta trebuie sa platim.
      Isarescu are si el vina lui, dar bogatiile Romaniei le-au risipit si le risipesc in continuare, politicienii aflati acum si in trecut la putere.
      In special comunistii lui Iliescu (20 ani) au avut politici proaste, si au dat fabricile si resursele naturale ale tarii, pe nimic, s-au le-au cumparat ei, cand au putut. Vezi privatizarea petrolului,siderurgiei etc.
  • +3 (11 voturi)    
    e penibil? (Vineri, 29 martie 2013, 7:54)

    catelu [utilizator]

    Daca "e penibil sa dam sfaturi oamenilor bogati" de ce ne suparam pe ei cand isi muta capitalurile in alte tari, unde bancherii sunt dispusi sa le dea sfaturi?
    100k Eur reprezinta pretul unei locuinte decente. Decenta, nu extravaganta. Asta e definitia bogatiei, oricine isi permite o casa?
  • +6 (6 voturi)    
    SFATURI ... (Vineri, 29 martie 2013, 10:14)

    loony [utilizator]

    Depozitele bancare NU mai sunt sigure de mai bine de 3 ani. Decat sa-ti faci ori sa-ti tii bani intr-un depozit bancar, e mult mai bine sa-i investesti intr-o afacere sau si mai bine, sa te asociezi intr-o firma care este in activitate, pe care s-o urmaresti direct, sa fii rational si sa nu fii lacom.
  • -2 (4 voturi)    
    dehhh (Vineri, 29 martie 2013, 11:09)

    samariteanul [utilizator]

    Stimate D-le Guvernator,cinismul de care dati dovada este specific bancherilor care de sute de ani spoilesc afaceristii de toate calibrele,imbogatindu-se pe nemerit.
    Cinstit si lautareste va spun ca societatea mondiala nu are nevoie de bancheri care se stie ca sunt slugile banuui si oameni fara pic de caracter!!!Noi putem trai fara voi,marsavilor,dar voi nu!!!!
    Sunteti vanduti Satanei prin tot ce faceti ca si popii si din pacate dobitocimea de populatie vede si nu ia atitudine.Meritati ca voi toti bancherii sa fiti in parnaie,nu in libertate iar ideea de banci ar trebui sa dispara,definitiv,ptr ca noi ne putem tine economiile unde vrem,nu sa ne oblige rahatii de guvernanti sau parlamentari sa ducem banii la voi,ca voi sa ne furati cu nerusinare si cinism!!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    E ciudat modul in care Isarescu abordeaza problema (Vineri, 29 martie 2013, 11:53)

    finutza [utilizator]

    Se stie de cand lumea ca bancile dau cu credit banii celor care-si depoziteaza economiile, surplusurile. A spune sau chiar a-i incuraja pe cei cu depozite de peste 100.000 euro ca mai bine ar face altceva cu banii, mie mi se pare a-ti taia singur craca de sub picioare. Nu tin partea celor bogati si foarte bogati, dar pana la urma, ei au lichiditati, ei au potential investitional, ei hotarasc in cea mai mare masura ce se intampla in plan economic.

    Da, s-a spus de multe ori ca a-ti tine economiile la banca este cea mai proasta investitie, fiindca se pot obtine randamente mai mari prin investirea in te miri ce, prin cumpararea de obligatiuni, prin plasamente financiare... Da, dar cu ce risc? Iata, a cumpara obligatiuni ale staului grec s-a dovedit a fi o catastrofa. Asa ca... este semn de cumpatare sa lasi banii tot la... banca!

    Dar bancile din Romania nu au incurajat deloc economiile in conturi la banci, dobanda oferita fiind jignitor de mica. Bancile prefera sa imprumute Banca Nationala (credite de o zi, de o saptamana) sau statul roman, unde au certitudinea unui castig sigur, dar nu asa mare. Dar cum ambele beneficiare sunt in foarte mare foame de bani, volumul mare al unor astfel de imprumuturi asigura supravietuirea bancilor.

    Si cetateanul unde e in aceasta ecuatie? Pai... dupa spusele d-lui Isarescu, putin le pasa de cetatean. Da, este asigurat intr-o limita a soldului de pana la 100.000 euro, dar felul cum se vorbeste despre ei, ma face sa cred ca Guvernatorul Bancii Nationale ori ascunde ceva, ori ne pregateste pentru ceva... Ce? Om vedea...!
  • +3 (5 voturi)    
    ATENTIE! (Vineri, 29 martie 2013, 11:55)

    hot news [utilizator]

    Declaratia "N-am sfaturi pentru cei cu peste 100.000 de euro", ce vrea sa sugereze ca oamenii cinstiti, care au sub o suta de mii, pot dormi linistiti, numai "bogatanii" trebuie sa se teama, este tendentioasa.
    De exeplu eu am in prezent sub 20.000 in depozit, ar trebui sa fiu fara grija. dar daca vreau sa cumpara casa pe pamant? gasesc ocazia, arajnez si cu vanzatorul, si cu potentialii cumparatori, vind apartamentul meu si al sotiei, tranzactia se face desigur prin banca, dar cand sa platesc, hatz! Statul ia 40% din depozitele peste 100.000!
    Noi am ramas si fara apartamente, si fara banii de casa.
    Sau ma trezesc cu un cancer la coloana, singura speranta este un transplant de maduva, ce nu se face in tara, exista o clinica la Viena. Vand apartamentele, cersesc diferenta, cind am banii in banca, fac programarea la spitall ... dar cand sa plec la operatie, hatz! Statul ia 40% din depozitele peste 100.000!
    Si desigur, important este PRECEDENTUL creat cu Ciprul, nu suma in sine - daca maine bancherii au nevoie de bani, vor putea fi "impozitate" si depozitele mai mici de 100.000 E, ca doar plafonul acela nu este dat de o lege divina, ci a fost stabilit de UE. Care maine poate decide sa il coboare ...
  • +3 (3 voturi)    
    INTREBARE (Vineri, 29 martie 2013, 14:23)

    UnchiuSam [utilizator]

    Dar de unde stim noi ca data viitoare nu se vor taxa/impozita depozitele incepand cu suma de 50.000 euro, sau 10.000 euro, sau 100.000 euro de persoana, chiar daca sunt conturi la mai multe banci?
    In plus fata de asta, din cate stiu depozitele in Romania sunt garantate pana la valoarea de 100.000 euro numai in cazul de faliment al bancii respective.
    Si oricum, daca Europa stabileste ceva si Parlamentul este 'obligat' sa aprobe, nu se mai impiedica nimeni de legea care le garanteaza la 100.000.