Economistul-sef al BNR: Cine caineaza investitiile straine din banci sau siderurgie, sa se uite la turism
El a aratat ca astfel se explica si deficitul de balanta din cazul sectorului turism, unde banii platiti de romani pentru vacantele in strainatate depasesc cu mult incasarile de la strainii care vin in sejururi in Romania.
Turismul si calatoriile reprezinta principala sursa de deficit la nivelul sectorului serviciilor, cu un minus de aproape 300 de milioane euro anul trecut si circa 400 de milioane euro in 2011.
Si in primele doua luni din acest an, in ciuda unei evolutii pozitive pentru majoritatea capitolelor contului curent al balantei de plati, turismul a ramas cu un deficit de 41 de milioane euro.

ANALIZĂ Cât de pline sunt parcările Primăriei Capitalei după creșterea tarifului la 10 lei/oră și ce cheltuieli cu salariile vs încasări a însemnat transferul serviciului la compania municipală
Noi reglementari ale ANRE pentru schimbarea furnizorului de energie: Consumatorii casnici vor trebui să comunice indexul / Ofertele trebuie să arate din ce este compus prețul
Cum se circulă pe liniile principale de cale ferată și cât au scăzut vitezele față de anii 80' și 90'
VIDEO Watchkeeper X - Drona militară din Armata Britanică ce ar putea ajunge să fie produsă în România pentru Armata Română
Moldovean, culegător de crabi în Marea Barents: Anul trecut, din cauza pandemiei în loc de 4-5 săptămâni am stat 7 luni pe mare / În martie 2020 au fost -40 de grade. Normalul e de -20 sau -30 de grade
hai sa fim seriosi, e vorba de sfantul comision sau sfanta specula: cumperi hotelul cu 2 lei ca esti coleg de partid si furaciune cu ala care-l vinde si vrei sa-l dai pe 2 milioane de usd la strain, ca ala e prost.